LI Juniors '08 Day1

LEEWARD ISLANDS TRACK & FIELD

JUNIOR CHAMPIONSHIP

TORTOLA - 28/29 JUNE 2008


2008 MEET RESULTS (All Day 2 Results updated - More Photos to be posted)

DAY 1 - 56 PHOTOS (by Lester & Kelly)          DAY 1 - 95 PHOTOS (by Dean "the Sportman" Greenaway)

DAY 2 - 104 PHOTOS (by Lester & Rohan)     DAY 2 - 100 PHOTOS (by Dean "the Sportman" Greenaway)

DAY 2 RESULTS - Sunday 29th June


TEAM SCORES 2008 - Day 1 / Day 2

  1. ST. KITTS - 84 / 140.33
  2. BVI - 48 / 89.67
  3. NEVIS - 38 / 74
  4. ANTIGUA/BARBUDA - 15 / 36
  5. USVI - 14 / 29
  6. ANGUILLA - 08 / 18
  7. MONTSERRAT - 00 / 08


 DAY 1 RESULTS - Saturday 28th June (Updated)

Position, Name, Team, Seed Mark, Final Marks, Wind Speed, Points

Girls 100 Meter Dash Under 17 Finals

  • 1 Robinson, Darneita BVI 12.47 12.23 -0.5 5
  • 2 Maduro, Kaetia BVI 12.77 12.66 -0.5 3
  • 3 Douglas, Siana St. Kitts 12.68 -0.5 1
  • 4 Scotland, Rashawn Antigua and Barb 12.78 -0.5
  • 5 Ramsey, Israel Nevis 13.12 -0.5
  • 5 Benett, Vaness St. Kitts 13.12 -0.5
  • 7 Maynard, Ariann Nevis 13.19 -0.5
  • 8 Richardson, Quanisha Anguilla 14.11 -0.5

Girls 400 Meter Dash Under 17

  • 1 Benett, Vaness St. Kitts 57.86 1:01.53 5
  • 2 Warner, Tarika BVI 1:02.45 1:02.20 3
  • 3 Malone, Romisha Nevis 1:05.54 1
  • 4 White, Trefesanna St. Kitts 57.20 1:05.94
  • 5 "To be Posted" 1:07.00

Girls 1500 Meter Run Under 17

  • 1 Francis, Kenryca Antigua and Barb 4:53.58 5
  • 2 Richardson, Jonicia Anguilla 5:17.16 3
  • 3 Pringle, Rosalie St. Kitts 5:30.62 1
  • 4 Liburd, Rozel Nevis 5:44.74

Girls 4x100 Meter Relay Under 17

  • 1 British Virgin Islands 'A' 47.86 5 1) Robinson, Darneita 2) Maduro, Kaetia 3) Wattley, Britney 4) Todman, Kanishque
  • 2 St. Kitts 'A' 49.89 3 1) White, Trefesanna 2) Benett, Vaness 3) Douglas, Siana 4) Bradshaw, Queneala
  • 3 Nevis 'A' 50.10 1 1) Maynard, Ariann 2) Ramsey, Israel 3) Malone, Romisha 4) Powell, Kereesha

Girls Shot Put Under 17

  • 1 Challenger, Rochella St. Kitts 10.33m 5
  • 2 Douglas, Anisha BVI 9.10m 3
  • 3 Wynter, Andrea Usvi 9.10m 9.05m 1
  • 4 Todman, Kanishque BVI 8.76m
  • 5 Daniel, Teresa Nevis 8.44m
  • 6 Powell, Kereesha Nevis 7.68m

Girls 100 Meter Dash Under 20

  • 1 Williams, Meritzer St. Kitts 11.57 11.75 -1.8 5
  • 2 Williams, Tameka St. Kitts 11.44 12.01 -1.8 3
  • 3 Kelly, Ashley BVI 12.16 12.51 -1.8 1
  • 4 Alexander, Henerietta BVI 12.72 13.07 -1.8

Girls 400 Meter Dash Under 20

  • 1 Malone, Chantel BVI 54.94 54.58 5
  • 2 Kelly, Ashley BVI 55.24 54.69 3
  • 3 Claxton, Davanna St. Kitts 58.40 1:02.06 1
  • 4 Jerson, Stephanie Usvi 57.30 1:05.93

Girls 1500 Meter Run Under 20

  • 1 Bernard, Ninfa Usvi 5:13.20 5:06.73
  • 2 Dougan, Bianca BVI 5:38.39

Girls 4x100 Meter Relay Under 20

  • 1 St. Kitts 'A' 44.68 1) Williams, Meritzer 2) Williams, Tameka 3) Whyte, Sheriffa 4) Pemberton, Marecia

Girls Long Jump Under 20

  • 1 Malone, Chantel BVI 6.09m 1.8 5
  • 2 Whyte, Sheriffa St. Kitts 5.94m 2.9 3
  • 3 Williams, Tameka St. Kitts 5.53m +0.0 1
  • 4 Carty, Tamara Nevis 4.90m 3.7

Girls Shot Put Under 20

  • 1 Stanley, Shearima St. Kitts 9.53m 5
  • 2 Nisbett, Tesril Nevis 9.42m 3
  • 3 Jones, Latoya Nevis 8.37m 1
  • 4 Claxton, Davanna St. Kitts 8.11m

Girls Javelin Throw Open

  • 1 Nisbett, Tesril Nevis 27.88m 5
  • 2 Wynter, Andrea Usvi 21.00m 26.00m 3
  • 3 Stanley, Shearima St. Kitts 24.76m 1
  • 4 Jones, Latoya Nevis 21.43m
  • 5 Todman, Kanishque BVI 16.67m

Boys 100 Meter Dash Under 17

  • 1 Roland, Lestrod St. Kitts 11.27 -1.2 5
  • 2 Queeley, Royston Nevis 11.01 11.36 -1.2 2
  • 2 Chavez, Nital St. Kitts 11.36 -1.2 2
  • 4 Ryan, Lester Montserrat 11.38 -1.2
  • 5 Croal, Jevonte BVI 11.65 11.39 -1.2
  • 6 Thompson, Emmette Anguilla 11.70 -1.2
  • 7 Wilson, Christopher Usvi 12.75 12.59 -1.2

Boys 400 Meter Dash Under 17

  • 1 Roland, Lestrod St. Kitts 51.51 5
  • 2 Nisbett, Trevorne Nevis 53.07 3
  • 3 Edwards, Shaquille Usvi 55.10 53.76 1
  • 4 Wilkinson, Lonzo St. Kitts 57.38
  • 5 Penn, Jamoi BVI 58.23
  • 6 Carbon, Bradley Usvi 58.30 1:07.22

Boys 1500 Meter Run Under 17

  • 1 Forbes, Kashka Nevis 4:27.27 5
  • 2 Stapelton, Javid Nevis 4:28.71 3
  • 3 Henderson, Yanick St. Kitts 4:39.12 1

Boys 4x100 Meter Relay Under 17

  • 1 St. Kitts 'A' 44.68 5 1) Chavez, Nital 2) Roland, Lestrod 3) Bass, Givan 4) Wilkinson, Lonzo
  • 2 British Virgin Islands 'A' 46.25 3 1) Croal, Jevonte 2) Penn, Jamoi 3) Huggins, Teymaul 4) Carey, Norville
  • 3 Nevis 'A' 1:05.76 1 1) Queeley, Royston 2) Nisbett, Trevorne 3) David, Yaw-Micheal 4) Stapelton, Javid

Boys High Jump Under 17

  • 1 Bass, Givan St. Kitts 1.72m 5
  • 2 Fahie, Brandon BVI J1.72m 3
  • 3 David, Yaw-Micheal Nevis 1.67m 1
  • 4 Wilson, Christopher Usvi 1.50m 1.57m

Boys Discus Throw Under 17

  • 1 Ryan, Stephan Anguilla 24.66m 28.68m 5
  • 2 Bass, Givan St. Kitts 23.50m 3
  • 3 Wilkinson, Lonzo St. Kitts 22.33m 1
  • 4 Pierre, Makimba BVI 22.01m
  • 5 Lawrence, Theron Nevis 21.86m
  • 6 Thomas, Dimari BVI 20.26m

Boys 100 Meter Dash Under 20

  • 1 Rogers, Jason St. Kitts 11.14 10.67 0.4 5
  • 2 Walters, Miles Nevis 11.29 11.09 0.4 3
  • 3 Pemberton, Ramo BVI 11.68 11.14 0.4 1
  • 4 Stoute, Keron BVI 11.52 11.31 0.4
  • 5 Hodge, Vernelle St. Kitts 11.60 11.33 0.4
  • 6 Fyfield, Justino Usvi 11.55 11.37 0.4
  • 7 Ogarro, Alson Antigua and Barb 11.64 11.41 0.4
  • 8 Allen, Omari Montserrat 11.69 11.46 0.4

Boys 400 Meter Dash Under 20

  • 1 Claxton, Jevon Nevis 48.48 48.85 5
  • 2 Weathered, Maverick Antigua and Barb 49.99 3
  • 3 Evans, Chetal St. Kitts 50.71 1
  • 4 Blyden, Alliston BVI 52.79 53.19
  • 5 Gumbs, Ricky Usvi 52.80 53.48
  • 6 Jeffers, Rohan Nevis 54.98
  • 7 Ward, Arthur Anguilla 58.47

Boys 1500 Meter Run Under 20

  • 1 Robles, Juan Usvi 4:03.20 4:17.10 5
  • 2 Walters, Seymour Usvi 4:10.17 4:20.50 3
  • 3 Hendrickson, Triscan St. Kitts 4:25.60 1

Boys 4x100 Meter Relay Under 20

  • 1 British Virgin Islands 'A' 43.04 5 1) Smith, Norvin 2) Pemberton, Ramo 3) Buttler, Micheal 4) Stoute, Keron
  • 2 St. Kitts 'A' 43.62 3 1) Hodge, Vernelle 2) Rogers, Jason 3) Evans, Chetal 4) Browne, Miguel
  • 3 US Virgin Islands 'A' 43.82 1 1) Campbell, Virgil 2) Hodge, Julio 3) 4) Gumbs, Ricky
  • 4 Antigua and Barbuda 'A' 44.58 1) Ogarro, Alson 2) Shabaaz, Rashawn 3) Walters, Vincent 4) Weathered, Maverick
  • 5 Nevis 'A' 44.68 1) Claxton, Jevon 2) Walters, Miles 3) Hamilton, Jamol 4) Jeffers, Rohan

Boys High Jump Under 20

  • 1 Shabaaz, Rashawn Antigua and Barb 1.95m 5
  • 2 Sameul, Kelvin BVI 1.92m 3
  • 3 Walbrook, Decastro Antigua and Barb 1.88m 1
  • 4 Browne, Lyle St. Kitts 1.87m

Boys Long Jump Under 20

  • 1 Pemberton, Joseph St. Kitts 7.42m 7.30m NWI 5
  • 2 Browne, Miguel St. Kitts 6.84m 6.84m NWI 3
  • 3 Walbrook, Decastro Antigua and Barb 6.83m NWI 1
  • 4 Jeffers, Rohan Nevis 6.55m NWI
  • 5 Stoute, Keron BVI 6.43m NWI
  • 6 Smith, Norvin BVI 6.31m NWI
  • 7 Edwards, Kareem Antigua and Barb 6.28m NWI

Boys Discus Throw Under 20

  • 1 Samuel, Dion St. Kitts 33.68m 5
  • 2 Jeffers, Rohan Nevis 30.46m 3
  • 3 Dutil, Jonathan Nevis 30.32m 1
  • 4 Parris, Kyle BVI 28.58m
  • 5 Pemberton, Ramo BVI 21.80m


POINTS FOR DAY 1

Women - Under 17 - Team Rankings - 5 Events Scored

  • 1) British Virgin Islands 19
  • 2) St. Kitts 15
  • 3) Antigua and Barbuda 5
  • 4) Anguilla 4
  • 5) Nevis 1
  • 5) US Virgin Islands 1

Women - Under 20 - Team Rankings - 4 Events Scored

  • 1) St. Kitts 18
  • 2) British Virgin Islands 14
  • 3) Nevis 4

Women - Open - Team Rankings - 1 Events Scored

  • 1) Nevis 5
  • 2) US Virgin Islands 3
  • 3) St. Kitts 1

Men - Under 17 - Team Rankings - 6 Events Scored

  • 1) St. Kitts 27
  • 2) Nevis 15
  • 3) British Virgin Islands 6
  • 4) Anguilla 5
  • 5) US Virgin Islands 1

Men - Under 20 - Team Rankings - 7 Events Scored

  • 1) St. Kitts 23
  • 2) Nevis 12
  • 3) Antigua and Barbuda 10
  • 4) British Virgin Islands 9
  • 4) US Virgin Islands 9


Eight (8) Caribbean countries are expected to participate in this two (2) day Regional meet with participants from Antigua, British Virgin Islands, St. Kitts, Anguilla, Montserrat, St. Martin, United States Virgin Islands and Nevis. The top Leeward Island Junior athletes (Under 17 and Under 20 years) will be participating in Track and Field events. SEE SCHEDULE BELOW

The technical meeting was held at 7 pm on Friday 27th June. Changes to the program will be posted asap.

INFORMATION & RESULTS (2001 - 2006)

A team of athletes and officials from Nevis will be travelling to Tortola to compete in the Leeward Islands Junior Championships being held in Tortola on Saturday 28th June and Sunday 29th June 2008. Team members will be leaving Nevis on Thursday 26th June, Friday 27th June and Saturday 28th June 2008. The names of the athletes and officials are provided below:

Athletes: Romisha Malone, Ariann Maynard, Keresha Powell, Royston Queeley, Trevorne Nisbett, Kashka Forbes, Rohan Jeffers, Miles Walters, Jonathan Dutil, Javid Stapleton, Jamol Hamilton, Israel Ramsey, Terisha Daniel, Latoya Jones, Tesril Nisbett, Yan-Michael David, Tamara Carty, Theron Lawrence, Rozel Liburd, Jevon Claxton

Officials: Wakely Daniel, Denzil Parris, Floretta Jeffers, Myris Maynard


DAY 1 SATURDAY 28-Jun-08 A.M. SESSION (the session was modified)

HEATS NO. TIME EVENT AGE SEX

1 9:30AM 400M H1 U.17 F
2 9:35AM 400M H2 U.17 F
3 9:40AM 400M H1 U.17 M
4 9:45AM 400M H2 U.17 M
5 9:50AM 400M H1 U.20 F
6 9:55AM 400M H2 U.20 F
7 10:00AM 400M H1 U.20 M
8 10:05AM 400M H2 U.20 M
9 10:15AM 100MH1 U.17 F
10 10:20AM 100M H2 U.17 F
11 10:25AM 100M H1 U.17 M
12 10:30AM 100M H2 U.17 M
13 10:35AM 100M H1 U.20 F
14 10:40AM 100M H2 U.20 F
15 10:45AM 100M H1 U.20 M
16 10:50AM 100M H2 U.20 M

P.M SESSION FINALS

NO. TIME EVENT AGE SEX
1 3:00PM LONG JUMP U.20 M
2 3:00PM LONG JUMP U.20 F
3 3:00PM DISCUS U.20 M
4 3:00PM SHOT PUT U.17 F
5 3:00PM SHOT PUT U.20 F
6 3:00PM HIGH JUMP U.17 F
7 4:00PM AWARDS PRESENTATION
8 4:10PM 400M U.17 F
9 4:15PM 400M U.17 M
10 4:20PM 400M U.20 F
11 4:25PM 400M U.20 M
12 4:30PM SHOT PUT U.17 M
13 4:30PM SHOT PUT U.20 M
14 4:35PM 1500M U.17 F
15 4:45PM 1500M U.17 M
16 4:55PM 1500M U.20 F
17 5:05PM 1500M U.20 M
18 5:10PM AWARDS PRESENTATION
19 5:20PM DISCUS U.17 M
20 5:25PM 100M U.17 F
21 5:30PM 100M U.17 M
22 5:35PM 100M U.20 F
23 5:40PM 100M U.20 M
24 5:50PM JAVELIN OPEN F
25 5:50PM HIGH JUMP U.20 M
26 6:30PM 4 X 100M U.17 F
27 6:35PM 4 X 100M U.17 M
28 6:40PM 4 X 100M U.20 F
29 6:45PM 4 X 100M U.20 M
30 7:00PM AWARDS PRESENTATION


TEAM SCORES 2006

  1. ST. KITTS - 146
  2. ANTIGUA/BARBUDA - 97
  3. BVI - 96
  4. NEVIS - 49
  5. USVI - 43
  6. ANGUILLA - 33
  7. MONTSERRAT - 0
Comments