LI Junior 2005

 

LEEWARD ISLANDS TRACK & FIELD JUNIOR CHAMPIONSHIPS

YASCO COMPLEX, ANTIGUA

28/29 MAY 2005

12 Meet Photos after the Results below

CLICK HERE FOR 154 PHOTOS OF DAY 1&2 (Link to be changed)


FINAL SCORES

  1. ANTIGUA - 164.0
  2. BRITISH VIRGIN ISLANDS - 108.25
  3. NEVIS - 61.5
  4. UNITED STATES VIRGIN ISLANDS - 31.0
  5. ANGUILLA - 24.25
  6. MONTSERRAT - 7.0


MEDAL TABLE

COUNTRY GOLD SILVER BRONZE  TOTAL

  1. ANTIGUA  22  13  15  50
  2. B.V.I   9  18  10  37
  3. NEVIS  5  7  17  29
  4. USVI  5  2  0  7
  5. ANGUILLA  3  2  4  9
  6. MONTSERRAT  0  2  1  3

          TOTAL  44  44  47  135


CLASS CHAMPIONS & MOST OUTSTANDING ATHLETES

  • Most Outstanding Female Chantel Malone BVI 18 pts
  • Most Outstanding Male Joseph Pemberton Anguilla 20 pts 
  • U-17 Female Class Champion Chantel Malone BVI 13 pts
  • U-17 Male Class Champion Joseph Pemberton Anguilla 20 pts
  • U-20 Female Class Champion Zelma Mills Nevis 14 pts
  • U-20 Male Class Champion Daniel Bailey ANT 10 pts & Garette Forde ANT 10 pts


FINAL RESULTS (some times to be rounded up to 2 decimal places, and other times to be posted to 1/100 of a sec - will be corrected on Wednesday evening. Thanks Rey.  Other corrections required for the U-17 1500m male event.)

EVENT CLASS SEX PLACE NAME TEAM DIST/TIME

100m U-17 F

  • 1 Anika Jno-Baptiste ANT 12.144
  • 2 Stacey Chandler ANT 12.613
  • 3 Shanice Hazel BVI 12.773
  • 4 Latoya Jones NEVIS 12.858
  • 5 Ashley Kelly BVI 12.943
  • 6 Tenecia Pollard MONT 13.163
  • 7 Estafani Payano MONT 13.888

100m U-17 M

  • 1 David Walters USVI 11.164
  • 2 Michael Butler BVI 11.515
  • 3 Cory Milette ANT 11.634
  • 4 Ramoamasagana Pemberton BVI 11.732
  • 5 Klirence Belle ANGU 11.754
  • 6 Wazir Browne ANT 11.882
  • 7 Cleve Whyte ANGU 11.95
  • 8 Ryan Khadou NEVIS 11.97

100m U-20 F

  • 1 Jackhel King BVI 12.581
  • 2 Andrea Jno-Baptiste ANT 12.753
  • 3 Georgetta Lewis ANT 13.886

100m U-20 M

  • 1 Daniel Bailey ANT 10.771
  • 2 Michael Henry MONT 11.087
  • 3 Richard Richardson ANT 11.161
  • 4 Keone Maduro BVI 11.307
  • 5 Liburd Linton NEVIS 11.49
  • 6 Emeris Rogers ANGU 11.785
  • 7 Sherlon Brooks ANGU 11.822
  • 8 Ronelle Piper MONT 11.915

1500m U-17 F

  • 1 Kenryca Francis ANT 05:07.2
  • 2 Lotoya Joseph ANT 05:14.5
  • 3 Makeda Challenger NEVIS 05:52.5
  • 4 Johnique Fenton MONT 06:13.9
  • 5 Hilisha Leader NEVIS 06:30.6

1500m U-17 M

  • 1 Maverick Weathehead ANT 02:09.3
  • 2 Derol Thomas ANT 02:16.1
  • 3 Eutroy Liburd NEVIS 02:24.4
  • 4 Quinnito Griffin NEVIS 02:32.7
  • 5 Adonijah Richardson ANGU 02:36.7
  • 6 Floyd Gibbons ANGU 02:55.1
  • Jervin Liburd NEVIS

1500m U-20 M

  • 1 Jess Louisa ANT 04:27.5
  • 2 Kerwin Prescod ANT 04:31.3
  • 3 Shervon Green NEVIS 04:42.3
  • 4 Liburd Jevon NEVIS 04:43.1
  • 5 Nashaine Johnson ANGU 05:18.7

200m U-17 F

  • 1 Latoya Jones NEVIS 26.269
  • 2 Britney Wattley BVI 26.275
  • 3 Sabia Hughes ANT 26.725
  • 4 Shanice Hazel BVI 27.21
  • 5 Tenecia Pollard MONT 27.863
  • 6 Shauna Farley MONT 29.011
  • DNF Anika Jno-Baptiste ANT

200m U-17 M

  • 1 David Walters USVI 22.319
  • 2 Calvin Dascent USVI 22.682
  • 3 Michael Butler BVI 22.951
  • 4 Akeel Burrows BVI 23.227
  • 5 Cory Milette ANT 23.482
  • 6 Kesswin Anthony ANT 23.501
  • 7 Cleve Whyte ANGU 23.924
  • 8 Jevon Claxton NEVIS 24.22

200m U-20 F

  • 1 Jackhel King BVI 24.502
  • 2 Chadiola Chumney USVI 24.547
  • 3 Andrea Jno-Baptiste ANT 26.581
  • 4 Geogetta Lewis ANT 29.462

200m U-20 M

  • 1 Daniel Bailey ANT 21.542
  • 2 Michael Henry MONT 22.188
  • 3 Richard Richardson ANT 22.605
  • 4 Trent Harrigan BVI 22.968
  • 5 Linton Liburd NEVIS 23.11
  • 6 Emeris Rogers ANGU 24.055
  • 7 Ronelle Piper MONT 24.351
  • 8 Keiron Kentish ANGU 24.656

3000m Open F

  • 1 Kenryca Francis ANT 11:02.0
  • 2 Latoya Joseph Ant 11:42.5
  • 3 Leader Hilisha NEVIS 13:29.8
  • DNF Challenger Makeda NEVIS

400m U-17 F

  • 1 Charez Weste ANT 57.846
  • 2 Chantel Malone BVI 59.644
  • 3 Sabia Hughes ANT 59.774
  • 4 Lasharma Parris NEVIS 01:03.7
  • 5 Ariela Wilkinson NEVIS 01:04.2
  • DNS Bianca Dougan BVI

400m U-17 M

  • 1 Calvin Dascent USVI 50.118
  • 2 Cory Milette ANT 51.524
  • 3 Kesswin Anthony ANT 52.514
  • 4 Akeel Burrows BVI 52.537
  • 5 Jevon Claxton NEVIS 53.317                                         
  • 6 Malone Richardson ANGU 55.44
  • 7 Arthur Ward ANGU 58.565
  • 8 Peter Semper MONT 01:01.0

400m U-20 F

  • 1 Chadiola Chumney USVI 01:03.1
  • 2 Celisia Maloney ANT 01:05.4
  • 3 Georgetta Lewis ANT 01:07.9

400m U-20 M

  • 1 Garette Forde ANT 49.584
  • 2 Trent Harrigan BVI 49.741
  • 3 Linton Liburd NEVIS 50.63
  • 4 Richard Richardson ANT 51.385
  • 5 Ackim Lewis BVI 54.08
  • 6 Emmanuel Lee MONT 01:08.2

4x100m U-17 F

  • 1 Antigua ANT 49.037
  • 2 BVI BVI 50.277
  • 3 Nevis NEVIS 54.545

4x100m U-17 M

  • 1 Antigua ANT 44.61
  • 2 BVI BVI 46.173
  • 3 Anguilla ANGU 46.98
  • 4 Nevis NEVIS 47.978
  • SCR Montserrat MONT

4x100m U-20 M

  • 1 Antigua ANT 42.729
  • 2 BVI BVI 44.932
  • 3 Montserrat MONT 46.013
  • 4 Anguilla ANGU 46.905
  • 5 Nevis NEVIS 47.308

4x400m Open M

  • 1 Antigua ANT 03:26.00
  • 2 BVI BVI 03:26.15
  • 3 Nevis NEVIS 03:38.7?
  • 4 Anguilla ANGU 03:44.8?

5000m Open M

  • 1 Lousisa Jess ANT 17:10.2
  • 2 Prescod Kerwin ANT 17:12.7
  • 3 Green Shervon NEVIS 19:12.1
  • 4 Adonijah Richardson ANGU 21:40.4

800m U-17 F

  • 1 Quamei Perry ANT 02:21.2
  • 2 Bianca Dougan BVI 02:30.6
  • 3 Khanishque Todman BVI 02:32.2
  • 4 Makeda Challenger NEVIS 02:45.6
  • 5 Hilisha Leader NEVIS 02:54.4
  • DNF Charez Weste ANT
  • DNF Johnique Fenton MONT

800m U-17 M

  • 1 Maverick Weathehead ANT 02:04.3
  • 2 Derol Thomas ANT 02:07.5
  • 3 Eutroy Liburd NEVIS 02:09.5
  • 4 Floyd Gibbons ANGU 02:14.5
  • 5 Quinnito Griffin NEVIS 02:17.4
  • 6 Arthur Ward ANGU 02:28.8

800m U-20 F

  • 1 Celisia Maloney ANT 02:27.0
  • 2 Cleopatra Perry NEVIS 02:37.8
  • 3 Kamecia Weston ANT 03:21.1

800m U-20 M

  • 1 Garette Forde ANT 02:04.9
  • 2 Cody Nedd ANT 02:07.0
  • 3 Nashaine Johnson ANGU 02:09.7
  • 4 Liburd Jervin NEVIS 02:19.5

DISCUS U-17 M

  • 1 Andre Browne NEVIS 27.86
  • 2 Johnathan Dutil NEVIS 27.32
  • 3 Matthew Charles ANGU 26.40
  • 4 Akeel Burrows BVI 23.60
  • 5 Russell Boney BVI 21.58
  • 6 Arthur Ward ANGU 19.58

DISCUS U-20 M

  • 1 Kyle Francis BVI 41.62
  • 2 Jordon Luke BVI 39.38
  • 3 Anthony Tonge ANT 33.58
  • 4 Curtis Isaac NEVIS 28.54
  • 5 Kejal Reede NEVIS 23.94

HIGH JUMP U-17 F

  • 1 Chantel Malone BVI 1.58
  • 2 Lasharma Parris NEVIS 1.55
  • 3 Nicole Hunte ANT 1.42
  • 4 Shanice Hazel BVI 1.42
  • 5 Quamei Perry ANT 1.37

HIGH JUMP U-17 M

  • 1 Joseph Pemberton ANGU 1.71
  • 2 Akeel Burrows BVI 1.65
  • 3 Gary Gumbs ANGU 1.52
  • 3 Akimo Williams BVI 1.52
  • 3 Andre Browne NEVIS 1.52
  • 3 Quinnito Griffin NEVIS 1.52

HIGH JUMP U-20 F

  • 1 Zelma Mills NEVIS 1.52
  • 2 Saungie Liburd BVI 1.42
  • 3 Cleopatra Perry NEVIS 1.37

HIGH JUMP U-20 M

  • 1 Keone Lewis BVI 1.89
  • 2 McKenzie Baltimore BVI 1.83
  • 3 Linton Liburd NEVIS 1.78
  • 4 Keston Herbert NEVIS 1.63
  • 5 Sherlon Brooks ANGU 1.63

JAVELIN U-17 M

  • 1 Joseph Pemberton ANGU 41.82
  • 2 Akeel Burrows BVI 34.30
  • 3 Andre Browne NEVIS 31.72
  • 4 Klirence Belle ANGU 28.06
  • 5 Omari Liburd NEVIS 27.84
  • 6 Christopher Williams ANT 25.84
  • 7 Ramoamasagana Pemberton BVI 0.00

JAVELIN U-20 F

  • 1 Jasmine Simmonds NEVIS 32.46
  • 2 Zelma Mills NEVIS 30.10
  • 3 Saungie Liburd BVI 23.58
  • 4 Georgetta Lewis ANT 18.27

JAVELIN U-20 M

  • 1 Omar Jones BVI 49.22
  • 2 Andrew Thomas BVI 46.60
  • 3 Curtis Isaac NEVIS 45.02
  • 4 Daniel Bailey ANT 44.26
  • 5 Nashaine Johnson ANGU 40.86
  • 6 Cody Nedd ANT 38.22
  • 7 Kejal Reede NEVIS 36.24
  • 8 Emeris Rogers ANGU 31.94

LONG JUMP U-17 F

  • 1 Chantel Malone BVI 5.30
  • 2 Shanice Hazel BVI 4.93
  • 3 Nicole Hunte ANT 4.65
  • 4 Chenay Rogers USVI 4.58
  • 5 Quamei Perry ANT 4.30
  • 6 Lasharma Parris NEVIS 4.21

LONG JUMP U-17 M

  • 1 Joseph Pemberton ANGU 6.14
  • 2 Denvil Ruan ANGU 5.99
  • 3 Akeel Burrows BVI 5.83
  • 4 Michael Butler BVI 5.80
  • 5 Quinnito Griffin NEVIS 5.61
  • 6 Andre Browne NEVIS 5.55
  • 7 Christopher Williams ANT 5.49
  • 8 Wazir Browne ANT 5.47

LONG JUMP U-20 F

  • 1 Georgetta Lewis ANT 4.95
  • 2 Kamecia Weston ANT 4.73
  • 3 Zelma Mills NEVIS 4.66
  • 4 Saungie Liburd BVI 3.91

LONG JUMP U-20 M

  • 1 Brandon Joseph ANT 6.91
  • 2 Trent Harrigan BVI 6.42
  • 3 McKenzie Baltimore BVI 6.31
  • 4 Richard Richardson ANT 6.11
  • 5 Emeris Rogers ANGU 6.05
  • 6 Sherlon Brooks ANGU 5.61
  • 7 Kejal Reede NEVIS 5.37

SHOT PUT U-17 F

  • 1 Chenay Rogers USVI 8.74
  • 2 Lasharma Parris NEVIS 8.29
  • 3 Ashley Kelly BVI 8.18
  • 4 Stacey Chandler ANT 8.10
  • 5 Latoya Jones NEVIS 7.68
  • 6 Khanishque Todman BVI 6.76
  • 7 Quamei Perry ANT 6.28

SHOT PUT U-20 F

  • 1 Zelma Mills NEVIS 9.34
  • 2 Jasmine Simmonds NEVIS 8.34
  • 3 Georgetta Lewis ANT 7.50

SHOTPUT U-17 M

  • 1 Joseph Pemberton ANGU 13.16
  • 2 Matthew Charles ANGU 12.93
  • 3 Omari Liburd NEVIS 12.60
  • 4 Johnathan Dutil NEVIS 12.30
  • 5 Christopher Williams ANT 11.03
  • 6 Russell Boney BVI 8.78

SHOTPUT U-20 M

  • 1 Jordon Luke BVI 13.69
  • 2 Kyle Francis BVI 12.75
  • 3 Curtis Isaac NEVIS 12.25
  • 4 Anthony Tonge ANT 12.10
  • 5 Kejal Reede NEVIS 11.78
  • 6 Jess Louisa ANT 8.30
  • 7 Emeris Rogers ANGU 7.84
  • 8 Keiron Kentish ANGU 7.22

TRIPLE JUMP Open F

  • 1 Chantel Malone BVI 11.23
  • 2 Saungie Liburd BVI 10.09
  • 3 Nicole Hunte ANT 10.08

TRIPLE JUMP Open M

  • 1 Omar Jones BVI 12.55
  • 2 Brandon Joseph ANT 12.42
  • 3 McKenzie Baltimore BVI 12.39


PHOTOS FROM THE 2005 COMPETITION

        

Comments