SKN Youth Meet '03

 

 

ST. KITTS - NEVIS

YOUTH  CHAMPIONSHIPS

18th May 2003, Grove Park, Nevis

 

Click here for RAMS information

Photos     Results   


PROPOSED FACT SHEET

VENUE/DATE/TIME

Grove Park, Charlestown, Nevis

Sunday 18th May, 2003, 12 noon

PARTICIPATING TEAMS

Two teams are invited for this competition, namely St. Kitts and Nevis, with classes based on the age restriction detailed below.

EVENTS

           Event               Class

  • 100 metres         U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • 200 metres         U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • 400 metres         U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • 800 metres         U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • 1500 metres       Open Youth, Exhibition
  • 4 x 100 metres   U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • 4 x 400 metres   Open Youth, Exhibition
  • High Jump          U-11, U-13, U-15, Exhibition
  • Long Jump         U-11, U-13, U-15, Exhibition

All Events will be Finals.

CLASSES

(all ages to be determined as of 31st December 2003)

         Class         Age                           Year Born

  • U-11        Up to age 10               athletes born after 1993
  • U-13        11 & 12 years             athletes born in 1991 & 1992
  • U-15        13 & 14 years             athletes born in 1989 & 1990
  • Exhibition 15 years and over        athletes born before 1988

ALL athletes MUST compete in their respective classes. N.B. Each team will be allowed four (4) athletes in all the events, except the 1500m where six (6) athletes will be allowed. Athletes in the U-11, U-13 and U-15 classes are allowed a maximum of 6 events including relays. Athletes in the Exhibition class have no limit imposed.

AWARDS

  1. Medals will be presented to 1st, 2nd, and 3rd place finishers for each event.
  2. The Victor/Victrix Ludorum, the Class Champions and the Champion Team will be presented with trophies, with possibly a Male & Female Team trophy.
  3. Medals will be presented at designated periods during the meet. Champion trophies will be presented at the end of the meet.


ST. KITTS - NEVIS

YOUTH CHAMPIONSHIP RESULTS

SUNDAY 18 MAY 2003


         CLASS CHAMPIONS

         NAME                       TEAM   CLS  SEX  PTS

  • Shakeila Butler           SKB    U 11      F      19   &  VICTRIX
  • Delvon Matthew         SKB    U 11     M      14
  • Yannick Henderson    SKB    U 11     M      14
  • Rochelle Richards      NEV   U 13       F      17
  • Chetal Evans              SKB    U 13     M       22    & VICTOR
  • Elvisha Demming       NEV    U 15      F       14
  • Whithley Williams      SKB    U 15     M       21


400 METERS U 11 F

  • 1 Kaydeem Liburd SKB 1:08.84
  • 2 Shakeila Butler SKB 1:08.94
  • 3 Irvichal Challenger NEV 1:11.97
  • 4 Akeisha Weekes SKB 1:13.75
  • 5 Shakila Pemberton NEV 1:14.91

400 METERS U 11 M

  • 1 Yannick HendersonSKB1:07.25
  • 2 Delvis PembertonNEV1:08.37
  • 3 Joshio MortonSKB1:10.75
  • 4 Kyle TweedNEV1:15.18
  • 5 Vernon WilkinsonNEV1:15.25

400 METERS U 13 F

  • 1 Rochelle Richards NEV 1:04.57
  • 2 Nicolla Fraser NEV 1:05.00
  • 3 Ariela Wilkinson NEV 1:05.82
  • 4 Shenise Richardson NEV 1:09.53
  • 5 Kazzan White SKB 1:09.90

400 METERS U 13 M

  • 1 Chetal Evans SKB 1:02.00
  • 2 Jason Richards SKB 1:03.00
  • 3 Sybastian Manners NEV 1:03.59
  • 4 Kadeem Smith SKB 1:03.97
  • 5 Gerard Browne NEV

400 METERS U 15 F

  • 1 Elvisha Demming NEV 1:01.75
  • 2 Sheritta White SKB 1:02.50
  • 3 Ulinda Warner NEV 1:04.75
  • 4 Aquilya Smith SKB 1:08.60
  • 5 Tysha Maynard NEV 1:08.75

400 METERS U 15 M

  • 1 Whithley Williams SKB 56.88
  •  2 Akeel Burrows NEV 59.18
  • 3 Alister Clarke SKB 59.68
  • 4 Shamoy Sutton NEV 60.07
  • 5 Nelson Boland NEV 1:06.06

1500 METERS OPEN F

  • 1 Kerish Richardson SKB 5:40.88
  • 2 Tysha Maynard NEV 5:47.31
  • 3 Ulinda Warner NEV 5:58.44
  • 4 Rochelle Dunrod SKB
  • 5 Rozel Liburd NEV

1500 METERS OPEN M

  • 1 Eutroy Liburd NEV 4:51.78
  • 2 Calvert Berkley SKB 5:01.75
  • 3 Quinnito Griffin NEV 5:02.49
  • 4 Andre Browne NEV 5:06.18
  • 5 Tamani Huggins NEV 5:34.25

 200 METERS U 11 F

  • 1 Shakeila Butler SKB 29.56
  • 2 Kaydeem Liburd SKB 29.63
  • 3 Shakila Pemberton NEV 29.84
  • 4 Valicia Hobson NEV
  • 5 Shontay Robinson SKB

200 METERS U 11 M

  • 1 Delvon Matthew SKB 29.12
  • 2 Xavier Fahie SKB 29.75
  • 3 Yan-Michael David NEV 30.12
  • 4 Caskim Bussue SKB 30.31
  • 5 Delvis Pemberton NEV 30.62

200 METERS U 13 F

  • 1 Latoya Jones NEV 28.12
  • 2 Rochelle Richards NEV 28.37
  • 3 Elisa Claxton SKB 29.13
  • 4 Pacey Francis SKB 29.56
  • 5 Nicolla Fraser NEV

200 METERS U 13 M

  • 1 Jason Richards SKB 26.95
  • 2 Chetal Evans SKB 27.06
  • 3 Ryan Khadou NEV 28.13
  • 4 Kadeem Smith SKB 28.25
  • 5 Gerard Browne NEV 29.05

200 METERS U 15 F

  • 1 Elvisha Demming NEV 27.00
  • 2 Marecia Maynard SKB 27.87
  • 3 Meritzer Willaims NEV 27.97
  • 4 Delisia Richards NEV 28.75
  • 5 Orneillia Williams SKB 29.88

200 METERS U 15 M

  • 1 Whithley Williams SKB 23.94
  • 2 Jamol Hamilton NEV 25.00
  • 3 Kazrano Gumbs SKB 25.50
  • 4 Shamoy Sutton NEV 26.32
  • 5 Akeel Burrows NEV

800 METERS U 11 F

  • 1 Ambar Benetes NEV 2:43.56
  • 2 Opal Parris NEV 2:49.44
  • 3 Akeisha Weekes SKB 2:54.43
  • 4
  • 5

800 METERS U 11 M

  • 1 Yannick Henderson SKB 2:36.06
  • 2 Delvis Pemberton NEV 2:45.31
  • 3 Cyril Dutil NEV 2:47.84
  • 4 Joshio Morton SKB 2:53.37
  • 5 Kyle Tweed NEV 2:57.25

800 METERS U 13 F

  • 1 Kazzan White SKB 2:37.56
  • 2 Rochelle Richards NEV 2:39.25
  • 3 Kallian Kelly SKB 2:40.13
  • 4 Tedicia Dore NEV 2:43.00
  • 5 Shenise Richardson NEV 2:44.37

800 METERS U 13 M

  • 1 Chetal Evans SKB 2:38.44
  • 2 Julani Archilbald SKB 2:29.60
  • 3 Kadeem Smith SKB 2:34.31
  • 4 Terron Lawrence NEV 2:38.56
  • 5 Runald Robinson NEV 2:44.62

800 METERS U 15 F

  • 1 Kerish Richardson SKB 2:42.38
  • 2 Rochelle Dunrod SKB 2:43.25
  • 3 Tysha Maynard NEV 2:46.41
  • 4 Zoya Challenger NEV 2:55.07
  • 5 Ulinda Warner NEV 2:57.13

800 METERS U 15 M

  • 1 Calvert Berkley SKB 2:20.75
  • 2 Andre Browne NEV 2:22.81
  • 3 Quinnito Griffin NEV 2:39.84
  • 4 Alister Clarke SKB
  • 5

100 METERS U 11 F

  • 1 Shakeila Butler SKB 13.31
  • 2 Kaydeem Liburd SKB 14.00
  • 3 Shontay Robinson SKB 14.22
  • 4 Nidia Perkins NEV 14.25
  • 5 Shakila Pemberton NEV 14.31

100 METERS U 11 M

  • 1 Delvon Matthew SKB 13.56
  • 2 Xavier Fahie SKB 13.63
  • 3 Yan-Michael David NEV 13.91
  • 4 Chavez Fahie SKB 14.06
  • 5 Delvis Pemberton NEV 14.06

100 METERS U 13 F

  • 1 Latoya Jones NEV 12.93
  • 2 Pacey Francis SKB 13.44
  • 3 Ariela Wilkinson NEV 13.47
  • 4 Elisa Claxton SKB 13.50
  • 5 Nicolla Fraser NEV 13.07

100 METERS U 13 M

  • 1 Jason Richards SKB 12.50
  • 2 Akeem Eddy SKB 12.75
  • 3 Chetal Evans SKB 13.00
  • 4 Ryan Khadou NEV 13.19
  • 5 Shaquille Pringle SKB 13.25

100 METERS U 15 F

  • 1 Marecia Maynard SKB 12.57
  • 2 Meritzer Willaims NEV 12.59
  • 3 Tameka Williams SKB 12.81
  • 4 Keiona Daniel NEV 13.00
  • 5 Delisia Richards NEV 13.06

100 METERS U 15 M

  • 1 Whithley Williams SKB 11.19
  • 2 Jamol Hamilton NEV 11.82
  • 3 Kazrano Gumbs SKB 12.00
  • 4 Royden Peets SKB 12.31
  • 5 Akeel Burrows NEV 12.69

LONG JUMP U15 F

  • 1 Sheritta White SKB 4.95
  • 2 Orneillia Williams SKB 4.77
  • 3 Aquilya Smith SKB 4.26
  • 4 Lasharma Parris NEV 4.11
  • 5 Keiona Daniel NEV 4.11

LONG JUMP U15 M

  • 1 Kervin Benjamin SKB 5.66
  • 2 Kevin Benjamin SKB 5.38
  • 3 Royden Peets SKB 5.03
  • 4 Jamol Hamilton NEV 4.83
  • 5 Nelson Boland NEV 4.21


NOTE:  RELAY RESULTS TO BE ADDED

Click here for Photos

 

 

Comments