BENZİNE ALTERNATİF YAKIT

 benzin yerine ne kullanılır, benzine alternatif yakıt, benzin yerine alkol, mazot yerine ne kullanılır, alternatif yakıtlar, araç yakıtları, motor yakıtları
 
Konya’da ay sonunda hizmete girecek olan Çumra Şeker Fabrikası’nda
,

mazotun yerine kullanılan biyodizel gibi, benzinin alternatifi olan biyoetanol üretimi yapılacak.

Yapımı yaklaşık bir yılda tamamlanan Çumra Şeker Fabrikası, günde 150 bin ton pancar işleme kapasitesiyle yılda 1.5 milyon ton şeker pancarı işleyecek. 120 milyon dolara yaptırılan, Türkiye’nin ilk ve tek sıvı şeker üreten fabrikası olma özelliğine sahip Çumra Şeker Fabrikası’nın gerçekleştirdiği ilklerden birini ise sentetik 
petrol üretimi oluşturuyor. 
25 Eylül’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan fabrikada, şeker üretimi sonucunda ortaya çıkan melas, ek bir ünitede işlenerek, bir etil alkol çeşidi olan biyoetanol üretilecek. 
Petrolde yaşanması muhtemel global krizlere karşı önlem olarak geliştirilen sentetik petrol ürünlerinden biri olan biyoetanol, bitkilerden üretilerek mazotun yerine kullanılan biyodizel gibi, benzinin yerine kullanılabiliyor. 

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, bitkilerden elde edilen sentetik petrol ürünleri üretiminin artık bir devlet politikası haline geldiğini, bu amaçla son çıkan Enerji Yasası’yla, ülkede kullanılan benzin içine yüzde 2.5 oranında biyoetanol karıştırılabileceği hükmünün konulduğunu söyledi. 

Deneme amaçlı yapılan üretimler hariç, biyoetanolün Türkiye’ye ilk kez Çumra Şeker Fabrikası’nda üretileceğini vurgulayan Konuk, şunları kaydetti: 

’’Fabrika kompleksi içinde yer alacak ek bir ünitede, ekonomik değeri son derece az olan melastan, yüzlerce ton biyoetanol üreteceğiz. Sonuç olarak şeker pancarından elde edeceğimiz biyoetanolü, benzinden en az 5 kat daha ucuza mal etmiş olacağız. Bu başarı, Türk çiftçisinin başarısı olacaktır. Zorunlu durumlarda, birebir benzinin yerine kullanılabilecek biyoetanolin üretimiyle, ülkemizin petrol ürünlerindeki dışa bağımlığını azaltmayı amaçlıyoruz.’’ Konuk, biyoetanolün bitkisel kökenli olması nedeniyle, diğer petrol ürünlerinin aksine çevreye olan zararının yok denecek kadar az olduğunu sözlerine ekledi.


BİYOETANOL NEDİR?
 

Etanol, otomobiller ve diğer motorlu araçlarda, tek başına bir yakıt olarak ya da benzine karıştırılan bir katkı maddesi olarak kullanılabilir.

Etanol, hava kirliliğini azaltmak ya da petrol ürünlerinin tüketimini azaltmak amacıyla, benzinle değişik oranlarda karıştırılarak kullanılabilir. En yaygın uygulamalar E10 ya da E85 diye bilinen sırasıyla %10 ve %85 etanol içeren karışımlardır.

Etanolün yakıt hücrelerinde kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Bitkilerden elde edilen etanol (biyo-etanol), sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak, sağladığı çevresel ve ekonomik yararlar nedeniyle, fosil yakıtlara göre avantajlar sağlamaktadır.

Etanol, yaygın olarak şeker kamışı ve mısırdan elde edilmektedir. Ancak etanol elde etmek için, bugün kullanılan teknolojiler, etanolden elde edilen enerjinin yaklaşık %70 fazlasını harcamayı gerektirdiğinden, hala fosil yakıtlar karşısında yeterince rekabet edici değilidir.

 Brezilya'da etanol yakıtı

Bugün, Brezilya dünyadaki en büyük etanol yakıtı üreticisi ve tüketicisidir. Brezilya, 1980lerden bu yana, şeker kamışına dayalı çok yaygın bir etanol yakıtı endüstrisi geliştirmiştir. Yılda yaklaşık 4 milyar gallon etanol üretir.Brezilya'daki etanol üretim tesisleri, şeker kamışından kalan şekersiz atıkları yakarak %34 pozitif enerji dengesi elde ederler. Brezilya'da etanol üretiminin geliştirilmesi hükümetin desteği ile gerçekleşmektedir. Brezilya'da tüketilen tüm benzinin en azından %25'i alkol içermek zorundadır. Brezilya etanolü galonu yaklaşık 1.00$'dan üretebilmektedir. Brezilya'daki tüm yeni araçlar ya esnek yakıtlı ya da benzin yerine saf etanolü yakabilecek özellikte araçlardır. Brezilya'da etanol yakıtı ve elektrik üretiminde yararlanılan yan ürünleri, ülkenin petrole olan bağımlılığını ve hava kirliliğini azaltmada önemli katkıda bulunur.

Kolombiya'da etanol yakıtı

Kolombiya'nın etanol yakıtı programı, 2002 yılında, hükümet benzindeki oksijen miktarının zenginleştirilmesine dair bir yasayı hayata geçirmesiyle başlamıştır. Bu karar başlangıçta benzinin oksijenle zenginleştirilerek, karbonmonoksit emisyonların azaltmak için alınmıştır. Daha sonraki kanunlarla, biyokütleden elde edilen etanolün, vergi avantajları ile benzinden daha ucuz olması sağlanmıştır. 2004 yılıyla başlayan petrol fiyatlarındaki artış ve yenilenebilir yakıtlara duyulan ilginin artması ile bu eğilim daha da kuvvetlenmiştir. Kolombiya'da gerek benzin fiyatları gerekse etanol fiyatları hükümet tarafından kontrol edilmektedir. Etanol programını bütünleyici olarak, bitkisel yağlardan yenilenebilir bir yakıt olarak biyodizel programı da geliştirilmiştir.

Şeker üretim prosesinin ucuna etanolü de ekleme ve aynı enerji kaynaklarını kullanma kolaylığı nedeniyle, etanol üretimine ilgi, büyük ölçüde mevcut şeker endüstrisinden gelmiştir. Hükümet ülke genelinde %10 etanol ve %90 benzin karışımının yaygınlaştırılmasına dair hedefini kademeli olarak hayata geçirmektedir. Etanol tesisleri vergi avantajları ile özendirilmektedir. Yuka (manyok) ve yeni, şeker kamışı tarımından elde edilen etanole ilgili olmakla birlikte, daha ucuz olan karbonhidratların üretimi henüz gerçekleştirilememiştir.

Kolombiya'daki ilk etanol yakıtı tesisi, 2005 Ekim ayında, Kauka bölgesinde, günde 300,000 litre kapasiteyle üretimine başlamıştır. 2006'nın Mart ayında, hepsi Kauka Vadisi'nde olmak üzere, birleşik olarak toplam günde 1,050,000 litre ya da yılda 357 milyon litre kapasite ile faal hale gelmişlerdir. Kauka Vadisi'nde, şeker tüm yıl boyunca üretilebilmektedir. Son eklenen yüksek kapasiteli damıtma tesisleri ile birlikte, toplam yatırımlar 100 milyon USD'ın üzerine çıkmıştır. Kolombiya, %10 etanol karışımlı benzin kullanabilme hedefine ulaşabilmek için, 2007 yılıyla birlikte, günlük 2,500,000 litre kapasiteye ulaşabilmeyi hedeflemektedir. Şu an için üretilen etanol yakıtı Kauka Vadisine yakın, Bogota, Kali ve Pareira gibi büyük şehirlerde kullanılmaktadır. Henüz ülkenin tamamına yetecek kadar etanol üretimi yapılamamaktadır.

Kanunlar ve teşvikler

Brezilya, Kolombiya ve Birleşik Devletlerde, şeker kamışı ya da tahıllardan elde edilen etanolün kullanımı, hükümet programlarıyla teşvik edilmektedir. Teşvikler bazı eyaletlerde 1973 Arap petrol ambargosundan sonra başlamıştır. Birleşik Devletler'de 1978 yılında yürülülüğe giren Enerji Vergisi Akdi ile biyoyakıtlara vergi istisnası getirilmiştir. Bu istisnanın yıllık karşılığının 1.4 milyar US$ olduğu tahmin edilmektedir. Bir başka federe program ise etanol tesislerinin inşaası için ihtiyaç duyulan kredilere garantör olmaktadır. 1986 yılında Amerikan hükümeti etanol üreticilerine bedava mısır dahi dağıtmıştır.

Kolombiya'nın etanol programı ise biyokütlelerden elde edilen etanolün, vergiden muaf tutulması amacıyla çıkarılan bir kanunla başlamıştır.

2005 yılının Ağustos ayında, Birleşik Devletler Başkanı Bush, etanol ve biyodizel üretiminin, gelecek on yıl içerisinde, 15 milyon m³ ten 28 milyon m³'e çıkarılmasını öngören kapsamlı bir enerji yönetmeliğine imza atmıştır. Kısa vadede bu artışın hemen tamamının mısırdan elde edilen etanol ile karşılanması beklenmektedir.

Alkol şu an ülkemizde benzinden daha pahalıdır.Nedeni ise üzerine koyulan vergilerdir.Fakat etanol alkole eklenen zehirli bir katkı maddesi ile üretilir.Dolayısı ile içilemediği için ve son derece zehirli olduğu için vergiden düşürülmektedir.Böylece litre fiyatı 1 TL nin altına iner.

EĞER BU KONUDA BİR ETANOL POMPASI AÇMAYI YADA ETANOL ÜRETMEYİ İŞ FİKİRLERİNİZ ARASINA ALIRSANIZ SİZE TAVSİYEM HİBE KREDİ KİTABIDIR.ÇÜNKÜ GELECEĞİN YAKITI ETANOL DÜR.


günlük çoğul ziyaretçi

online ziyaretçi
Alt sayfalar (4): Biyodizel Biyogaz Etanol Metanol
Comments