1. Дитяча аудиторія

За даними Держкомстату Росії, кількість дітей до 14 років в РФ становить близько 20900000. Слід зазначити, що точної інформації про кількість дітей, які користуються Інтернетом, немає: соціологічні опитування, згідно з правилами, проводяться в основному серед повнолітніх респондентів.

Згідно з даними Міністерства освіти РФ, на 1 вересня 2008 року кількість школярів склало 13 мільйонів, з них приблизно 9 млн. - учні до 14 років. Враховуючи, що приблизно 70% з них мають вихід в Інтернет в школі, одержуємо 6,3 млн. користувачів мережі у віці від 7 до 14 років.

У той же час з появою комп'ютерів з підключенням до Інтернету в більшості будинків, можливості доступу до інтернету у дітей розширюються. Юні інтернетчики можуть виходити в мережу з дому, від друзів або знайомих. Їхній вік в такому разі не обмежується шкільним - з кожним роком в мережу виходить все більше дошкільнят.

В середньому на 2 з 10 користувачів Інтернету - діти. За даними (ВЦВГД, ФОМ) досліджень, проведених на кінець 2008 року, «доросла» аудиторія Інтернету в Росії склала близько 38-49 млн. чоловік, а «дитяча» аудиторія складе приблизно 8-10 млн. користувачів, якщо грунтуватися на співвідношенні Інтернет аудиторії дітей та дорослих на заході.

Згідно онлайн-опитування RUметрікі, проведеним в кінці квітня, тільки четверта частина юних користувачів виходить в Інтернет під наглядом дорослих. Про самостійний користуванні повідомили 75% респондентів, включаючи самих дітей і батьків, що дозволяють своїм чадам самостійно опановувати премудрості мережі.

Самостійно - 75% | Під наглядом дорослих - 25%
Співвідношення користування мережею дітьми самостійно і під наглядом дорослих

При цьому «свідомі» батьки контролюють інтернет-пересування дітей практично незалежно від віку: з 4 років до 14-ти від 1,5% до 3% юних інтернет-користувачів користуються мережею разом з батьками. Проте якщо кількість самостійних користувачів мережі у віці 4-5 років украй невелика, то починаючи з шкільного віку самостійності у дітей в мережі помітно додається.

Користування Інтернетом дітьми з батьками і без
Користування Інтернетом дітьми з батьками і без

З 7 приблизно до 10 років кількість тих хлопців, що користуються мережею самостійно і тих, хто робить це під наглядом батьків приблизно однаково. У загальній складності дитяча аудиторія мережі у віці до 10 років становить 6,8%.

З 11-річного віку фіксується активне зростання відвідувань мережі дитячою аудиторією (з 7% до 11,9%) і одночасно почастішання користування Інтернетом без нагляду дорослих. З 12 років кількість контрольованих батьками при переміщеннях в Інтернеті починає скорочуватися (з 3,1% до 1,1%). Загальна кількість користувачів до 14 років становить близько 18% інтернет-аудиторії нашої країни.

Якщо ж розглядати співвідношення хлопців, контрольованих дорослими при доступі до мережі від загальної дитячої аудиторії, картина виходить така: 88% чотирирічних виходять в мережу разом з батьками. До 14 років спільне користування мережею зберігається лише для 7% хлопців. У 8-9-річному віці трапляється перелом: закінчуючи початкові класи, хлопці все частіше виходять в мережу самостійно.

Таким чином, досить велика частина дитячої аудиторії подорожує в мережі самостійно ще до закінчення молодших класів. Але особливо лякає той факт, що частка таких дітей зростає з кожним роком, і це помітно, якщо порівнювати з даними минулих досліджень. А поки мабуть до батьків погано доходить інформація про всі небезпеки Інтернету і способах захисту дітей в мережі.
Comments