חגים‏ > ‏

מסכות מעיתון ובלון

 

מטרת העל : לימוד המושג תלת מימד דרך חג הפורים.

מטרת השיעור : הכנת מסיכות לפורים מנייר עיתון ובלונים.

יחידת זמן מוקדשת : שעה וחצי.

גיל הילדים ומספר הילדים : מיועד לבי"ס יסודי.

ארגון חלל כיתה : הכיתה תהייה מסודרת בצורת ח' של שולחנות.

חומרים נדרשים:  

  • רצועות עיתון/ רצועות נייר לבן
  • דוגמא
  • דפים מדויילנים עם העבודות של פיבן.
  • רדיו.
  • ניילון / נייר שלים על השולחנות.
  • עט מחק ללוח.
  • דפי תפזורת.
  • דבק פלסטי
  • קערות לדבק
  • מקלות לדבק
  • חבילת בלונים
  • ספר על אמנות אפריקאית.
  • אופן הגשת החומרים:  החומרים יהיו על השולחן שלי.

 

פתיחת השיעור: יושבים ליד השולחנות , אני שואלת בקול,  איזה מסכות אנחנו מכירים של שבטים ועמים בעולם? מציגה בפניהם את הספר של האמנות האפריקאית. בואו נתבונן בספר שהבאתי ונראה איך כל עם ודת מפסלים מסכות לפי המסורת שלהם. אני מבקשת שתגידו לי האם ניתן לשייך את המסכות לעם מסויים או לשבט מסויים לפי הנראות שלהן האם יש בנראות שלהן רמז לאן הן שייכות?. אחרי שנכיר קצת מסכות , אשאל את הילדים  בשביל מה לדעתכם עושים בכלל מסכות כאלה?? האם יש להם חג כמו לנו פורים?

 

מהלך השיעור: אני עכשיו רוצה להראות לכם מה אנו נעשה היום, מראה את המסכה דוגמא ומסבירה. זוהי המסכה שאנו נעשה היום.  תהליך העבודה הוא כזה. כל ילד מקבל ממני בלון ומנפח אותו אני מבקשת לנפח לא גדול מידי כדי שלא יתפוצץ.  אני מבקשת מכם להסתכל אליי אני עכשיו מדגימה איך מתחילים. אני מנפחת את הבלון וקושרת היטב, מניחה אותו על השולחן. כעת אני לוקחת את הבלון ומסמנת עם עט בלתי מחיק צורה של אליפסה, (להסביר מה היא אליפסה). כעת אני לוקחת רצועת עיתון ומורחת עליה שיכבה דקה של דבק פלסטי מדולל במים ומניחה על הבלון בתוך האליפסה. המסכה צריכה להיות בעלת 4 - 3 שכבות לכן לאחר שסיימתם שיכבה ראשונה תתחילו את השיכבה השנייה בנייר מסוג שונה או בצבע שונה וכך תדעו באיזו שיכבה אתם נמצאים.

 

סיכום שיעור: כעשר דקות לפני תום השיעור אני עוצרת את הילדים ומקיימת שיחת סיכום על מה שעשינו היום אנו נתבונן יחד על העבודות ונדבר כיצד ממשיכים בשבוע הבא. אני אומרת להם שעד שבוע הבא המסכות ייתייבשו ובשבוע הבא נקשט אותן.

 

אלטרנטיבות:

  • דפי תפזורות.
  • מיחוי בפנדה בהשראת היצירות של פיבן
  • עבודה חופשית בנושא תלת מימד עם ניירות עיתון ודבק.

 

 

 

Comments