home

اطلاعیه مهم
 جدید همگام با آزمایشگاهای روز دنیا

در آزمایشگاه دکتر نظیری هادیشهر
دستگاه آنتی بیوگراف با قابلیت تعیین عامل عفونت ....
 
مطالب قدیمی در فید
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای پزشکی و آزمایشگاهی و علمی جهان  روی تصویر قرمز کلیک کنید  
 

اهداف آزمایشگاه

سابقه تاريخي آزمايش و آزمايشگاه در ايران

آنچه از صفحات تاريخ پزشكي جهان مستفاد مي‌گردد اين است كه قدما براي ادرار نقش بزرگي قائل بوده‌اند و با بررسي ظاهري آن به سلامت و بيماري افراد پي ‌مي‌بردند. مي‌گويند اولين كسي كه توجه به وجود قند در ادرار بيماران ديابتي نمود يك پزشك چيني بوده است. او ملاحظه كرده بود كه سگها، ادرار برخي از بيماران را با ولعي خاص مي‌ليسند، در حاليكه به ادرار ديگر بيماران توجهي ندارند. گفته فوق روايتي بيش نيست ولي آنچه مسلم است در قرن هفدهم ميلادي توماس‌ويليسWillis Thomas پزشكي انگليسي شيريني ادرار مبتلايان به ديابت را با چشيدن آن توصيف نمود و در حقيقت اولين آزمايش كيفي ادرار را به عمل آورد.

در تمدن‌هاي چيني و هندي در گفته‌هاي اطبا به نكاتي بر‌مي‌خوريم كه مؤيد نقش ادرار در شناسائي برخي از بيماري‌ها (البته به اعتبار زمان) بوده است.

در تاریخ پزشکی ایران ، اطلاعاتی از ادرار و تغییرات آن برخی از بیماریها داده شده و در تمدن ساسانی و فعالیتهای مرکز طبی جندی شاپور پزشکان مطالبی در باره تغییرات ادرار و عرق و مدفوع در بیماری ها ذکر نموده اند که حائز اهمیت است  و در نوشته های رازی و ابن سینا نیز از خواص ادرار و تغییرات آن در بیماریها فراوان بحث شده است . ادامـــه

 

روی تصویر کلیک کنید

************
افزایش مقاومت بدن انسان در برابر آنتی بیوتیکها بیش از خطر تروریسم نوع بشر را تهدید می کند


پروفسور سالی داویس، مشاور ارشد وزارت بهداشت و انگلستان اظهار داشته است: "خطر افزایش مقاومت بدن انسانها در برابر آنتی بیوتیکها، بیش از خطر تروریسم است"

وی اظهار داشت: "اگر وارد عمل نشویم، انسانهای قرن حاضر، همانند قرن ۱۹ به هنگام انجام جراحیهای بسیار معمولی نیز به دلیل عفونت از بین خواهند رفت. این در حالی است که از سال ۱۹۸۰ به این سو، آنتی بیوتیکهای جدید تولید نمی شود و شرکتهای بزرگ تولید دارو نیز در این خصوص طرح خاصی در پیش ندارند. متاسفانه ما تولید آنتی بیوتیکهای جدید را تشویق نمی کنیم"

  *توجه : سیستم " کشت میکروبی وتجزیه وتحلیل ان وانتی بیوگرام اتوماتیک "  در آزمایشگاه دکتر نظیری هادیشهر راه اندازی شده است .