Osobnosti‎ > ‎Trampi a pod.‎ > ‎

Nykl Ladislav - Frank

přidáno: 3. 4. 2012 13:41, autor: Náš TrampDvě   [ aktualizováno 3. 4. 2012 13:54 ]
Za propagaci Divokého západu získal "Frank" Nykl i ocenění muzea
.
Nejlepší léta má tramping asi už za sebou. Přesto podle Ladislava "Franka" Nykla z Chodova na Sokolovsku, dokud bude existovat kamarádství, romantika Divokého západu přetrvá.

Ví, o čem mluví, Frank Nykl patří mezi nestory českého trampingu, je čestným maršálem trampů v západních Čechách i amatérským badatelem o Divokém západu. Za svou činnost ho ocenilo i muzeum Buffalo Billa v americkém městě Cody, které Buffalo Bill založil. 

Trampování provází Franka Nykla už od mlada. Začátky ale byly spíš drsné. "Byli jsme tehdy hloupá parta kluků. Napůl skauting, napůl tramping, prostě od všeho něco. Jenže pak kluci vykradli nějakou chatu a vzali dvě konzervy a tepláky a pak před mlékárnou pár lahví mléka. Udělali z nás organizovanou skupinu a odsoudili nás. Seděl jsem tři roky," popsal své začátky

Nykl. Tramping neopustil. Seznámil se s několika osobami, které trampování braly vážně. V roce 1965 začal vyjíždět trampovat a zároveň se o trampování začal více zajímat. Zapisoval si historky, které posléze předčítal u ohně, založil trampskou kapelu Pekelníci a začal hledat pravdu o Divokém západě.To, co z Indiánů udělal Karel May, je úplná blbost. Podkladem pro Vinnetua byl náčelník Jeronimo, ale to byl alkoholik a lump," popisuje Nykl.

"Divoký západ byl ve skutečnosti hodně drsný, hlavně pro ženy. O Divokém západu napsal Nykl několik knih. Pro americké muzeum Buffalo Billa pomáhal zmapovat cestu Buffalo Billa po Evropě, včetně jeho návštěvy Čech. Za to mu muzeum poslalo oficiální poděkování s podpisy zaměstnanců muzea v Cody.

Frank Nykl se také zabývá mapováním trampských osad na západě Čech. Bylo jich tu okolo stovky. "Vznikaly po odchodu Němců. Tramping je česká záležitost, Němci na to nejsou," řekl ČTK Nykl. Když se po válce stěhovali lidé z vnitrozemí na západ Čech, mladí si s sebou přinesli i zálibu v trampování.

Osady tu existují dosud, ale jak Nykl přiznává, v posledních 20 letech trampů ubývá. "Mladí dnes raději sedí u počítače. Nemají už potřebu lézt někde po kopcích, když se kamkoli mohou podívat v počítači," míní Nykl.

Ale i ti, kteří romantice Divokého západu zůstali věrní, se v posledních letech spíše specializují. Někteří se zaměřují na život Indiánů, další zase oživují tradici Ponny expresu. Ale hodnoty trampingu podle Nykla přetrvávají. "Tramping je postavený na kamarádství, jak končí kamarádství, tak skončí tramping. Když se dneska snaží hodně lidí co nejvíc urvat, tak nakonec zjistí, že jim nic nezbude," konstatuje Frank Nykl.

Autor: ČTK  www.ctk.cz


Comments