novinky 2021-2022

odkaz na oficiální stránky školy: www.zsrychnov.cz

Jak se mají lední medvědi a tuleni? fotogalerie

Protože nás čtení baví čím dál více, máme touhu získávat díky němu nové informace. Tento týden nás bavili lední medvědi a tuleni. Dozvěděli jsme se například, že místem, kde bychom tyto živočichy našli, je Grónsko, že medvědice je výborná máma, a že může plavat za potravou až deset dní v kuse, nebo že tuleň spořádá za den až sedm kilogramů ryb. Roztomilá medvíďata jsme se snažili zvěčnit při výtvarné výchově a nakonec jsme si užili krátká i humorná videa ze života těchto úžasných tvorů. Občas bychom se od nich mohli sami učit.

Čtení je fakt super!

1.A, mj

Prvňáci v knihovně fotogalerie

Žáci prvních tříd se v současné době učí poznávat první písmenka, skládat první slova a věty. Některé děti si již troufnou číst z knih či časopisů. Není jich však mnoho. V oblibě jsou stále více a více počítače, telefony či tablety. Knihy však mají své kouzlo. Večerní čtení před spaním od maminky či tatínka nic nenahradí. V knihách si přečteme překrásné pohádky a příběhy, které rozvíjejí dětské sny a fantazii. V knihách je možné dozvědět se spoustu zajímavostí. A právě o tom se snažila paní Lucie Hudousková, pracovnice Městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou, přesvědčit žáky 1. tříd ZŠ Masarykova. Při besedě rozvíjela zájem dětí o čtení, aby postupně mohly samy číst to, co je zajímá. Pevně věříme, že se jí to podařilo a z dětí se stanou "čtenáři". Patří jí za to poděkování.

4.A Zakleté vánoce fotogalerie

4. A se letos stala třídou mladých čarodějů. Na začátku školního roku obdrželi všichni soví poštou jízdenku na expres do Bradavic a poté byli moudrým kloboukem zařazeni do školní koleje (Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel). Pod vedením H a P sbírají cenné zlatonky pro svou kolej.

Na začátku prosince se čtvrťáci doslechli o strašlivé vánoční kletbě, kterou způsobila zlá čarodějnice Morwena. Aby Vánoce a jejich kouzlo zachránili, rozhodli se přihlásit do Rychlokurzu čar a kouzel. Museli projít 24 lekcí, vyluštit kouzelnickou abecedu, naučit se speciální zaklínadlo, uvařit poutací lektvar a společným rituálem zlomit tu strašlivou kletbu. Když druhý den pod stromečkem objevili nadílku, věděli, že byli úspěšní.

Přejeme všem klidné Vánoce plné dobrých kouzel.

4. A

3.A Pečení perníčků fotogalerie

patří neodmyslitelně k tradicím posledních kalendářních dnů v roce. Již spoustu let navštěvujeme vždy v těchto vánočních dnech rychnovské Déčko. Děti si samy vyzkouší veškeré dovednosti spojené s pečením perníčků. Více „dřiny“ pak zabere zdobení. Ale ten nádherný pohled na sáček překrásných perníčků je velikou odměnou! Ovšem zda žáčci zvládnou uvázat pěknou mašličku. To bývá v dnešní době dost velký problém. Tento předvánoční čas jsme zakončili procházkou na nádvoří rychnovského zámku. Tam si děti vyzkoušely, co obnáší výlov kaprů, byť jen z kádě. Nasbírali jsme si šupiny pro štěstí a zakončili tak jeden hezký školní den před svátky. Přejeme všem hodně štěstí a zdraví v novém roce 2022. Za 3. A M. D, P. H.


Předvánoční období v 1. A fotogalerie

I přes všechno, co se děje, si snažíme užít to kouzelné předvánoční období. Začalo to stínovým divadlem a výrobou vlastních loutek v Divadle Drak, pokračovalo psaním dopisu Ježíškovi. Pak jsme se vyřádili při „Pruhovaném dni“, nesměly chybět ani čertoviny ve škole i v Déčku, využili jsme první sníh ke koulovačce či stavění sněhulácké rodinky. Těšíme se na výstavu betlémů v Konírně Kolowratského zámku a do Podorlického skanzenu v Krňovicích. Pak už jen společné třídní Vánoce u stromečku a hurá domů za těmi, které tolik milujeme.

Krásné, zdravé a pokojné Vánoce vám všem!

1.A

KRABICE OD BOT

V čase předvánočním se naše třída 4.C zapojila do charitativního projektu KRABICE OD BOT. Tak trochu si děti zahrály na Ježíška a prostřednictvím 20 krabic naplněných až po víka psacími potřebami, plyšáky, hygienickými prostředky, drobnostmi pro radost či sladkostmi, měly možnost udělat radost dětem tam, kde je to potřeba. Naše krabice putovaly do Černilova a do Čáslavi, kde budou nasměrovány na místa, kam Ježíšek letos ve své plné síle dorazit nemůže. Chci poděkovat žákům mé třídy a rodičům, jak skvěle a rychle reagovali, když jsem s nápadem přišla. M.L.


Adventní zvonění fotogalerie

Na druhou adventní neděli jsme dostali zajímavé pozvání. Mohli jsme si prohlédnout třetí největší funkční zvon v republice - Kryštof a zúčastnit se zvonění. Rozpohybovat a rozezvučet šestitunový zvon není nic lehkého. Zvonění trvá pět minut a pro zvoníky to znamená zatáhnout za lano více než 200krát. Děkujeme za krásný předvánoční zážitek.

HK a 4.A


Čertovský den ve 3. B fotogalerie

V pátek 3. prosince si žáci 3. B vyzkoušeli čertovskou školu. Přišli do školy v kostýmech čertů, Mikulášů a andělů a celé dopoledne se učili jinak. Na dané téma vypracovávali pracovní listy, řešili slovní úlohy, křížovky, poslouchali písničky a vyráběli. Odměnou za jejich dopolední snažení jim byla Mikulášská nadílka plná perníků, džusíků a ovoce.

Radka Pokorná


Rychnovský zvoneček 2021

V pátek 19.listopadu se dvě dívky ze čtvrtého ročníku Gabriela Klárová a Iveta Steklíková zúčastnily recitační soutěže v DDM Rychnov nad Kněžnou. V poklidné a komorní atmosféře své poezie či prózy předneslo celkem 15 účastníků ve třech kategoriích. Jsme velice rádi, že mezi recitátory oceněnými čestným uznáním byla i Iveta Steklíková. Gratulujeme a těšíme se na další úspěchy. M.L.


Projektový den mimo školu fotogalerie

Ve čtvrtek naše třídy 1.A a 4.C vyrazily do Hradce Králové do DIVADLA DRAK. A co nás tam čekalo? V samotném zákulisí divadla se nám na aspoň malou chvilku podařilo proniknout do tajů stínového divadla. Slečna lektorka nám zahrála krátké představení a poté si děti mohly samy pod jejím dohledem vytvořit loutky pro stínové divadlo. A nezůstalo jenom u loutek. V malých skupinkách si děti vybraly společné téma pro svoji mini inscenaci, také si promyslely zvukový a světelný doprovod. A následoval festiválek stínových divadélek. Každé představení bylo oceněno potleskem. Na závěr dne jsme ještě navštívili dračí výstavu a nově instalovanou výstavu o dílech Karla Čapka. Děti si celé dopoledne příjemně užily. Věříme, že se do DRAKu ještě podíváme, ať již na představení nebo na workshop. M.L.


2.B vítala svatého Martina fotogalerie

Svatomartinské slavnosti v Rychnově n. K. se letos konaly v pátek 12. 11. Třída 2. B se proměnila v doprovodnou družinu roztomilých zvířátek a vyrazila do průvodu z Poláčkova náměstí Panskou ulicí na Staré náměstí. Všem to moc slušelo a slavnost si užili. Svatý Martin přivítal přítomné a obdarovával je penězi. Nechyběly ani pověstné štěbetavé husy.

Návštěvníci viděli řadu vystoupení a mohli nakoupit dárky, ochutnat Svatomartinské víno či jiné dobroty.

Po


Divadlo Drak fotogalerie

V pondělí 15. listopadu vycestovaly třídy 2. C a 3. B do Hradce Králové na exkurzi do divadla Drak. Po příjezdu se nás ujali milí průvodci, která nám představila divadlo a seznámila děti s dopoledním programem. Ty nejdříve absolvovaly interaktivní výstavu na téma Karel Čapek – Roboti, kde si např. zahrály fotbálek s robůtky, navštívily divadelní laboratoř, vyzkoušely klasický psací stroj či staly se detektivy při čtení tajemných zpráv. Součástí programu bylo i divadelní představení, při kterém děti zhlédly tři klasické české pohádky. Na závěr celého programu si povídaly s paní lektorkou o jednotlivých divadelních profesích a vyzkoušely různé druhy loutek. Bylo to fajn dopoledne nejen pro žáky ale i pro paní učitelky.

RP + TV


V 1.A se máme fajn

Už více než dva měsíce jsme školáky a užíváme si to parádně. Nasáváme vše nové, snažíme se pamatovat si číslice i písmenka, číst jednoduchá slova, abychom si od Ježíška mohli přát první knížku pro malé čtenáře. Zkoušíme to ve škole i venku ze všeho, co nás jen napadne. Radost z výsledku je obří! Tak nám držte pěsti, ať nás chuť do poznávání nového dlouho nepřejde!

MJ a 1.A


Exkurze do skanzenu fotogalerie

Ve čtvrtek 21. 10. třídy 2. C a 3. B vyrazily na exkurzi do skanzenu v Krňovicích. Po milém přivítání nás paní průvodkyně provedla po skanzenu, kde se děti seznámily s životem lidí na vesnici v minulých stoletích. Prohlédly si např. kovárnu, tkalcovský stav, sázecí pec, větrný mlýn či rozpohybovaly žentour pohánějící mlátičku. S velkým nadšením si děti hladily telátka, kůzlata, poslouchaly husy, housery, slepice či kohouty. Po svačince se děti v teple zájezdního hostince seznámily se zpracováním ovčí vlny, vyrobily si z ní barevné motýlky a příjemné dopoledne završily nákupem upomínkových předmětů v místním obchůdku. Počasí nám sice moc nepřálo, přesto však děti odjížděly s fajn pocitem z trochu jinak stráveného dopoledního vyučování. R.Pok


5. 10. 2021 Návštěva divadla fotogalerie

Přátelé, kdo by neznal knihu pohádek Josefa Čapka „O pejskovi a kočičce“. Žáci naší školy navštívili Pelclovo divadlo, kde viděli, ale hlavně slyšeli velmi pěkný muzikál „Povídejme si, děti“ z dílny Michaely Novozámské. Představení – tři minipohádky: „O panence, která tence plakala“, „Jak myli podlahu“ a „Jak psali dopis děvčatům do Nymburka“ byly plné písniček a tanců v podání herců Ester Novozámské – Bendové a Davida Bendy. Těšíme se na další setkání. M.D.


Krásný den všem,

máme pro Vás jedno skvělé překvapení!

Do školy přichází nová školní kolekce a jste to právě Vy, kdo rozhodne o její podobě! Hlasujte do 24. září o tom, který ze tří motivů se Vám líbí nejvíce. Vítězný motiv potom použijeme na vytvoření celé kolekce, kde najdete nejen mikiny a trička, ale i tepláky, batohy, čepice a další kousky :) Hlasovat můžete zde: https://schoolsunited.cz/hlasovani/59d06b53> <https://mailtrack.io/trace/link/00b712a3402d24c5e42094f3c93b1672e025352d?url=https%3A%2F%2Fschoolsunited.cz%2Fhlasovani%2F59d06b53&userId=7627166&signature=ae4a91034d98d0b3>

Těším se, který motiv vyberete!


Podzimní dýně fotogalerie

Ještě nedávno jsme si užívali spíše letní počasí, ale podzim je už tady. V naší třídě jsme využili sklizně jedné z babiček a děti si různými technikami nazdobily menší okrasné dýně.

Nejčastěji se využívaly vlastní přinesené přírodniny, například šípky, různé větvičky s plody, makovice, dokonce i lastury. Někteří dali přednost jen vyškrabování ve slupce, nebo malovali fixami. Podle pracovní atmosféry ve třídě a nadšení tvořitelů věřím, že si tuto vyučovací hodinu opravdu užívali. Pak zbylo už jen se rozhodnout – buď nechat ozdobenou dýni ve třídě, nebo odnést jako podzimní dekoraci domů a pochlubit se rodičům.

5. A, RČ


Kaktusy fotogalerie

Navštívili jsme výstavu kaktusů, kterou pořádá už mnoho let Svaz zahrádkářů v Rychnově nad Kněžnou. Kdo se květinám moc nevěnuje, nemá na ně čas a neumí to, pak je ideální mít doma za oknem kaktus. Má to spoustu výhod. Zkrášlí nám domácí prostředí, nemusím ho zalévat – stačí jednou za měsíc. V zimě se o kaktusy nestaráme vůbec. Mají „odpočinek“. My taky. Hlavně je pěstujeme v provzdušněném sypkém substrátu. (Klidně stačí hrubý, ale propláchnutý písek) A na světle. Pak nám kaktusy pěkně porostou a pokvetou. Pokud jste výstavu nestihli letos, příští rok si ji nenechte ujít.

Za 3.A M.Dernerová


Sportovní den jinak fotogalerie

Sportovní den nemusí být jen soutěžení na stadionu a míčové hry v tělocvičně, ale také například pořádná túra nebo turistika po zajímavých místech. A zatímco se čtvrťáci vydali zdolat Velkou Deštnou, páťáci si dopřáli pochůzku po archeologickém skanzenu Villa Nova v Uhřínově. Okno do minulosti nám otevřel pan Bohumír Dragoun a my mu za úžasně poutavé vyprávění mockrát děkujeme! Páťáci


První školní den 1.9. 2021 PRVŇÁČCI fotogalerie

Přivítání nových kamarádů

První září byl velkým dnem pro nové žáčky naší školy. Slavnostní přivítání připravily svým prvňáčkům paní učitelky Marcela Ježková a Radka Mὕllerová.

Přeji dětem šťastné vykročení do nové etapy života, mnoho nových kamarádů a hodně pěkných zážitků! R. Mὕllerová – 1. B

Milí prvňáci, přeji nám, abychom k sobě všichni našli cestu, která bude poseta důvěrou v sebe i ve druhé, zdravím, radostí, vzájemnou pomocí a nepřeberným množstvím zážitků, na které budeme rádi a s úsměvem vzpomínat! M. Ježková – 1. A


Carousel imageCarousel image