školní aktualityHledáme nové pedagogy pro 1. stupeň více ZDE

zajímavý článek o dětech (SKVĚLÝ RODIČ)


Školní družina o velikonočních prázdninách 18.4. 2019 UZAVŘENA

Dnes byl náš velký den   fotogalerie


     Po zamračeném a chladném víkendu nás pondělí 15. 4. 2019 přivítalo sluníčkem. Naložili jsme do aut našich rodičů vše, co jsme dva měsíce společnými silami vyráběli. Zaúčtovali jsme poslední utracené peníze a vykročili „pravou“ před rychnovskou spořitelnu. Snažili jsme se ze všech sil a naše úsilí nám přineslo uspokojení a úspěch. Máme radost, že naši rodiče, kteří nám vydatně pomáhali, byli na nás hrdí. Prodávali jsme výrobky z keramiky, papíru, připravovali jsme párek v rohlíku i sladkou horkou čokoládu. Rozdávali jsme úsměvy nad dobrotami z kuchyní našich maminek.
     A výsledek? Téměř dvojnásobek částky, kterou jsme si určili za cíl. Čeká nás nejenom výlet a třídní trička, ale určitě se ještě letos vydáme i na zajímavou exkurzi. Všem děkujeme za štědrost a zájem.       
                                                                                               Draci ze 4. C ZŠ Masarykova
aneb ABECEDA PENĚZ
     Paní učitelka Taťjana Vrbová se rozhodla se svojí třídou 4. C zapojit do projektu České spořitelny, a. s. Možná jste tento název zaslechli i díky reklamě v televizi. Učí zážitkově žáky finanční gramotnosti.
     Nejdříve se celá třída vzdělávala. Na exkurzi v České spořitelně se dostali i do prostor, kam běžný klient nevstoupí. Dozvěděli se spoustu zajímavostí ze světa peněz. Do školy si přinesli řadu úkolů, na nichž pak pracovali. Vytvořili si vlastní firmu Draci, která plnila zadání.
     Cílem bylo získání financí na školní výlet a společná třídní trička. Plánovalo se a vyrábělo s velkým zaujetím. Obrovskou podporu nacházely děti u svých rodičů.
     Připravené pozvánky a plakátky oznamovaly den D, tedy pondělí 15. 4. 2019. Před spořitelnou bylo velmi živo. Firma Draci předvedla výsledky své práce na náměstí i uvnitř spořitelny. Neustále proudili zájemci i zvědavci a snad nikdo neodešel s prázdnou. Kromě vynikajícího domácího pečiva sladkého i slaného, chlebíčků, párků v rohlíku, horké čokolády a kávy byly stánky naplněny krásnými jarními dekoracemi, praktickými pomocníky do domácnosti a navíc pro každého malý dáreček v podobně jarního narcisu.
     Pozvání na jarmark přijal i pan starosta, který nejvíc oceňoval právě domácí pečivo. Všem přál hodně úspěchů. A to se také podařilo.
     Žáci si svůj jarmark skutečně užili. Dvěma megafony neúnavně zvali k návštěvě jarmarku, který navíc zpestřili svým vystoupením. Báječný dort s logem se podařilo vydražit za 1.000,- Kč. A to je jen střípek z toho, co firma Draci za své úsilí utržila.
    Všem patří velký dík za tu obrovskou energii, snahu a píli. Velice gratuluji k báječnému výsledku a věřím, že si společné aktivity ve škole i mimo ni budou nadále užívat. Se správnou partou kamarádů se všechno daří tak nějak snáz.
     Milí draci ze 4. C, jsme na vás pyšní!
                            Radka Polívková, ředitelka školyBeseda se zrakově postiženou paní fotogalerie

proběhla u nás ve škole v předešlých dnech. Jindy živí a upovídaní žáčci tentokrát seděli tiše a naslouchali příběhu paní Renaty Moravcové z Dobrušky. Přijela se svým ochráncem a vodičem, psem Xantíkem. Nikdy předtím zřejmě děti nepřemýšlely o tom, jaký je život bez očí, bez zraku. Co všechno musí člověk udělat jen po hmatu. Paní Moravcová je autorka projektu „Doteky naděje“. Sdružuje a pomáhá stejně postiženým lidem. Kdyby paní nemusela odcházet na autobus zpět, povídali bychom si s ní snad celé dopoledne. Pejsek dostal od dětí spoustu plyšáků, se kterými si hraje nejraději. Beseda byla pro naše školáky velmi poučná, v plánu už máme další setkání, na které se moc těšíme.
                                                                                                                                M. D.

Poděkování vychovatelkám ŠD


Vážená paní ředitelko,

chtěla bych moc poděkovat paním vychovatelkám z vaší školní družiny Gabriele Moravcové a Janě Krejčíkové za workshop, který proběhl dnes odpoledne ve vaší škole.

Ve velmi příjemné atmosféře jsme nejen načerpaly spoustu nápadů, ale i měly možnost si prakticky vyzkoušet tvoření kytiček, srdíček či ušití ptáčka z fleecu. Paní vychovatelky jsou velice šikovné, milé a dokáží předat své zkušenosti ostatním. Proto jim patří velký dík!

S pozdravem  za všechny zúčastněné

                                                                 Mgr. Jarmila Liebichová, MŠ Láň


Velikonoční workshop v OKU fotogalerie

Zápis do 1. třídy fotogalerie

    V pondělí 1. dubna 2019 byl odpoledne ve 13:00 h zahájen zápis předškoláčků do 1. tříd ve školním roce 2019-20. K zápisu přišlo 44 dětí se svými rodiči. Letos jsme se setkali s neobvykle vysokým počtem žádostí o odklad povinné školní docházky. Děti potřebují ještě dozrát, vylepšit svoji výslovnost i zručnost a obratnost, jak jim bylo doporučeno v mateřských školách a následně i při vyšetření v PPP. Doklad z pedagogicko-psychologické poradny a od lékaře rodiče průběžně dodávají do školy.
    V příštích budoucích třídách budou vyučovat paní učitelky Mgr. Marie Dernerová a Mgr. Radka Pokorná. Po několika letech zažijí výhodu malých žákovských kolektivů, takže se budou moci prvňáčkům plně věnovat. Rodičům můžeme plně vyhovět v jejich přáních, kterou paní učitelku si pro své dítě vybrali. Budeme se těšit na spolupráci.
    V případě zájmu o dodatečný zápis se obracejte na zástupce ředitelky pro 1. stupeň Mgr. Roberta Ježka (mobil +420 778 709 206). Přijímací řízení potrvá do 30. dubna 2019                            Mgr. Radka Polívková


26. 3. 2019 třetí schůzka předškoláků - ČTENÍ POHÁDEK fotogalerie

     Měsíc březen pomalu končí a přibližuje se období zápisů předškoláčků do 1. tříd. Většina budoucích školáků se svými rodiči navštívila školy, mezi kterými budou vybírat pro sebe tu nejlepší.
     Na pavilonu ZŠ RK Masarykova se tradičně každé březnové úterý věnovaly paní učitelky a vychovatelky příchozím. Připravily pro ně různé aktivity, ukázky výuky, představily školní prostředí a odpovídaly rodičům na četné dotazy. Poslední předzápisové setkání bylo pohádkové. Paní učitelka Marie Dernerová dětem přečetla pohádku o bledulkách, které pak i kreslily. Paní učitelka Radka Pokorná se proměnila ve vodníka Kristiánka a s dětmi, s rybičkami i žabičkami společně všichni zpívali, tancovali a vyprávěli si. Pohádku O třech prasátkách si pro děti připravila paní učitelka Radka Čtvrtečková. Rodiče navštěvovali jednotlivé třídy a pozorně sledovali práci každé skupiny.
     V pondělí 1. dubna 2019 je dnem D, kdy se bude zapisovat do školy pro školní rok 2019-2020. Na pavilonu zapisujeme předškoláčky od 13:00 do 18:00 h. Těšíme se na setkání při zápisu.                              Vedení školy


Knihařská dílna Danuše Výtečkové a Miroslava Čecha fotogalerie

Knížky procházejí našima rukama denně, ale přijít na kloub tomu, jak se vyrábí, to je něco. My měli dokonce možnost si svoji vlastní knížku sami vyrobit – vybrat si desky, nalepit do nich složku, lisem zpevnit vazbu a přebal knížky si nakonec ozdobit dle vlastní fantazie pomocí výřezů z barevných voskovaných papírů. Výsledky byly neskutečné a naše tajné deníčky byly na světě. Děkujeme.
                                               3.B a 3.C

Týden ve škole fotogalerie
To byste nevěřili, co všechno lze ve škole stihnout během jednoho týdne. Nejprve projekt od nakladatelství Thovt „Středověk“. Žáci se dozvěděli spoustu nových informací soutěživou formou k tomu, co právě ve vlastivědě probíráme. Hned další den následovalo „zážitkové“ vyučování přírodovědy k ekosystému „Park“ v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Překrásné lány bledulí, sněženek, talovínů. Ve větvích stromů jsme pozorovali i soustředěně naslouchali zpěvu ptáků žijících v parku. Stromy, keře. Prostě pohádka. Nakonec – poslední den bruslení letošní sezóny. Nejen kluci, ale i holky byly nadšeny, že si zahrají hokej a naučí se něčemu novému pod vedením pana trenéra. Budeme se těšit na příští zimní sezónu! No, není to krásný týden? Doufejme, že se dětem tato pestrá výuka líbí a budou na ni vzpomínat.                                                                  M. D.


19.3. 2019 druhá schůzka předškoláků VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ fotogalerie

     Pokračujeme v našem březnovém setkávání s předškoláky. Druhé úterní odpoledne proběhlo společně s vychovatelkami ve školní družině. Po vyučování je čas na odpočinek, hry nebo třeba vyrábění. Všechny tyto aktivity si dnes děti u nás mohly vyzkoušet.
     Vyrobily si Večerníčka s jeho známou čepicí. Zjistily, že hry, hračky a tolik oblíbené LEGO nepatří jen do školky a že i dospěláci se umí bavit a je s nimi legrace… třeba když je přepadnou ponožkoví „Lichožrouti“. Při zábavné hře s ponožkami si společně procvičili celou řadu znalostí a dovedností. Výborně se bavili i rodiče, kteří své děti pozorovali.
     Vedení školy odpovídalo rodičům na mnohé dotazy. Těšíme se na poslední pohádkové odpoledne 26. 3. 2019, kdy budou číst pohádky a pracovat s nimi příští učitelky prvních tříd Marie Dernerová a Radka Pokorná, připojí se k nim paní učitelka Radka Čtvrtečková. Krásné jarní dny!                    Kl

19.3. 2019 S knížkou v pohodě fotogalerie

Býváte často nemocní? Nebo jen rádi lenošíte v postýlce s knihou v ruce? My jsme si zašli do knihovny poslechnout příběh spisovatelky Lucie Šavlínové, jak a proč vznikla její kniha pro malé čtenáře a tak víme, že i marodění může přinést něco nečekaného – v tomto případě zajímavý příběh jezevce Petra a vyprávění plné fantazie a legrace.
Většina druháků poprvé v životě hovořila, tvořila a naslouchala opravdovému, živému spisovateli. Rychnovská knihovna na měsíc březen připravila spoustu zajímavých programů, my jsme si vybrali autorské čtení spisovatelky Lucie Šavlínové z knihy Černobílé prázdniny. Paní spisovatelka povyprávěla o vzniku knížky, kousek nám z ní přečetla a pak jsme společně tvořili, vyráběli a plnili soutěžní kvíz.  Úterní dopoledne se neslo v příjemné atmosféře a my za něj moc děkujeme!                                                                                               KS


5.3. 2019 první schůzka předškolákůPŘEDŠKOLÁCI V TĚLOCVIČNĚ fotogalerie

Je tu březen, tedy nejvyšší čas pro rodiče předškoláků, aby se porozhlíželi po školách v okolí, aby vybrali takovou, kam bude jejich dítko rádo chodit.
První společné odpoledne s předškoláky v rámci projektu „Než se stanu školákem…“ se vydařilo ke spokojenosti všech zúčastněných.
Rodičům jsme přednesli základní informace o naší škole a společně pak vedli diskuzi a dialogy. Děti už byly dávno s paními učitelkami v tělocvičně, aby se s dospěláky nenudily a setkání si užily. Společně si všichni zahráli honičku, ve chvíli byli kunami, které se snažily vyhazovat vajíčka z hnízda. Pak děti proběhly, přeskákaly a prolezly opičí dráhu, kouzlily s padákem i soutěžily v družstvech. V tělocvičně je to vždy fajn, děti jsou uvolněné a i ti zpočátku posmutnělí odcházeli domů usměvaví a vydovádění. Budeme se těšit na další setkání, které připravují paní vychovatelky ze školní družiny v úterý 19. 3. 2019                                                                     JM


Příroda na dotek fotogalerie

je název projektu, do kterého jsme se vrhli s nadšením a zaujetím. Ne každému školákovi se povede zažít noc ve spacáku mezi spolužáky v prostorách Déčka. Nám se to povedlo a nejen to, poznali jsme různá zvířátka, sáhli jsme si na dřevo našich listnatých i jehličnatých stromů, třídili jsme přírodniny, hráli jsme zábavné hry… a hlavně dosyta jsme se pomazlili s živými morčátky, leguánem i želvou z déčkovského zookoutku. Vše, co jsme se o živé i neživé přírodě naučili, se nám jistě bude hodit v dubnu, kdy společně navštívíme zoologickou a botanickou zahradu v Liberci. Nebude to obyčejná procházka zahradou. Naučili jsme se totiž pracovat s aplikací v mobilním telefonu a ta nám umožní, pro nás atraktivní formou, dozvědět se mnohem víc než jen ve školních lavicích.
Děkujeme Pepovi, Martině i Edgarsovi, byl to prima zážitek!
                                                 T.V. a 4.C

Páťáci recitovali fotogalerie

21. února pořádala třída 5. C recitační soutěž. Sponzorem soutěže byli rodiče. Vítězem soutěže se stala Markéta Šrámková a Saša Lánský, který dostal i cenu diváka. Svou báseň, která měla 23 slok, věnoval své mamince k narozeninám.  2. místo obsadila Michaela Klárová a 3. místo Anežka Hostinská.                                            ID
Znáte nejběžnější sovy u nás? fotogalerie

Štěpán, Arnošt, Anežka – krásná jména pro noční dravce. Patří mezi ně puštík, sova pálená, kulíšek nejmenší, sýček a výr velký. Díky tomu, že sovy nejsou slyšet za letu a mají vynikající sluch a zrak, snadno loví myši. Tímto skvěle pomáhají zemědělcům. Spoustu dalších informací se žáci III. A, IV. A a V. C dozvěděli na besedě v tělocvičně naší školy.                                                                                                                    M. D.

Zajímavý článek o výchově TADYBesídka 5.C fotogalerie

Rozruch po třídě fotogalerie
způsobil příchod pana starosty Jana Skořepy. Důvod? Přišel žákům IV. A poděkovat za výrobu papírového betlému, který je vystaven mezi ostatními betlémy na rychnovském zámku. Děti dostaly za odměnu čokoládové bonbóny, ale největší poctou pro ně bylo společné fotografování u vánočního stromku.
M. D.

Dárek pro ORION fotogalerie
Kdy jindy darovat než v předvánočním čase a komu jinému než těm, kteří to potřebují. Postupné střádání korunek ze sběrů starého papíru, kaštanů a žaludů nakonec vyneslo 2.500 Kč, které jsme dnes měli možnost předat klientům v Centru Orion. Za odměnu jsme se mohli zapojit do aktivit, které pro nás měli pracovníci i klienti připraveny – svícínky z keramické hlíny, jízdu na mechanickém vozíku, vytvoření si placky či kinect. I dárečky jsme si domů odnášeli a to z nově otevřeného obchůdku v Orionu, kde jsme nakoupili pro ty, co máme rádi. Velmi vám děkujeme za společně strávený čas, vřelé přijetí a báječnou atmosféru. Přejeme vám všem kouzelné Vánoce!
                                                                                                                                                               3.B a mj

Mia mezi námi fotogalerie
V naší škole jsme už měli možnost si prohlédnout spoustu rozličných živočichů, ale ochočenou dvouletou lišku, tu dnes poprvé. Mia je liščí mládě vychovávané lidmi od jejich šesti dnů života, zvyklé i na malé děti. Dozvěděli jsme se nejenom podrobné informace o bohatém životě Miy v rodině, ale také fakta o liškách žijících ve volné přírodě, jejich rozšíření, lovu, užitečnosti, vztahu k lidem a člověka k nim. Tím nejúžasnějším bylo Miu pozorovat volně se pohybující kolem nás a samozřejmě možnost si ji i několikrát pohladit. Mie přejeme hodně zdraví a prima život v milující rodině. A my jsme zase o něco chytřejší.
                                          Třídy 1. st. a MJ

Čertovská návštěva fotogalerie


Koncert ZUŠ fotogalerie

Ve čtvrtek 29. listopadu dopoledne navštívili žáci 3. B, 3. C a 5. B ZUŠ v Rychnově. Byli totiž svými spolužáky pozváni na koncert pěveckého oddělení paní učitelky Jany Čoupkové, která nás také celým vystoupením provázela. Putovali jsme jednotlivými ročními obdobími a poslechli si nejen řadu lidových písní a pranostik, ale i např. Králko, milá králko z kantáty Bohuslava Martinů. Odnášeli jsme si nejen zážitky sluchové, ale i vizuální, neboť jednotliví účinkující včetně paní učitelky vystupovali v lidových krojích. Děkujeme.
                                                                                                                                                         R. Pok.

Orlická galerie a program „Ptačí agenti“ v Památníku Karla Plachetky fotogalerie
 
To byl cíl naší vycházky. Ornitologická expozice je zpřístupněna od r. 1999. Děti si prohlédly přibližně 700 exponátů vycpaných ptáků, hrály si ve skupinkách – zjišťovaly důležité informace o ptáčcích, plnily různé úkoly, skládaly obrázky. Poslouchali jsme i hlasy ptáků a zkoušeli jsme je napodobovat. Do školy jsme si odnesli pracovní listy, se kterými budeme ještě v přírodovědě pracovat. Všem výstavu doporučujeme.                                 M. D.

Do odpadu fotogalerie
Kde se bere voda v potrubí vodovodu? Co je to vrt, pramen, filtrace, dezinfekce...
Jak třídit odpad dle materiálu, co určitě nepatří do umyvadla, abychom neucpali odpad a další důležité informace nám přišli se svým programem „Do odpadu“ předat zaměstnanci firmy Aqua servis.
Po krátké přednášce jsme protáhli těla a osobně roztřídili běžné denní odpady do přistavených kontejnerů, zasoutěžili jsme si s maskotem Aqim o drobné ceny a zhlédli krátké video, abychom pak zdárně zdolali úkoly v pracovních sešitech.
Děkujeme přednášejícím za připravený program, snad nám v hlavách vše důležité uvízlo.                
                                                                                                                                                                  za 2.A a 2.B  KS

Oslava svatého Martina foto

V pátek 9. listopadu oslavily děti 1. C a 5. C svátek svatého Martina,  upekly martinské rohlíčky a během pečení se seznámily s pranostikami a tradicemi, které patří k Martinovi.

Slavily nejen děti z naší třídy, ale poprvé i rychnováci v nově uspořádané „svatomartinské“ veselici na náměstí a okolí. Znáte i vy původ této legendy?

                                                                                                                                        Ša/So

Podzimní exkurze fotogalerie

S podzimem přichází chladnější počasí a začíná se kouřit z komínů, aby bylo lidem doma příjemně teplo. S dětmi jsme se byli u jednoho takového velikého komínu podívat. Patří rychnovskému Tepelnému hospodářství a my jsme měli možnost je navštívit. Děti si mohly prohlédnout, jak fungují kotle a kde je uloženo uhlí. Dozvěděly se, kde a jak se vyrábí teplá voda, a proč hřejí radiátory. Zkontrolovaly, zda jsou uhlíky v kotli správně žhavé, a na počítači se přesvědčily, že náš pan školník dobře topí. Děkujeme všem pracovníkům za vstřícný přístup a umožnění prohlídky. Díky ní děti získaly alespoň malou představu o tom, co znamená mít doma teplíčko.
Čt+2.A   

100 let republiky fotogalerie
Každé narozeniny si zaslouží oslavu. A co teprve, když se slaví stoleté výročí republiky. Na prvním stupni jsme se připravovali několik dní předem. Mnozí přišli do školy slavnostně ustrojeni v historických kostýmech nebo v barvách trikolóry. Oslavu jsme zahájili společnou písní a potom jsme se vydali ve šlépějích prvního Čecha – Praotce Čecha na symbolickou horu Říp. Spočítali jsme, že našich čtyřicet schodů musíme vyšlapat šedesát sedm krát, abychom se dostali do výšky 455 m. Nebylo to úplně jednoduché, ale moc nás to bavilo, nešlo nám o prvenství, ale o super pocit, že společnými silami zvládneme cokoli. Po náročném sportovním výkonu si žáci jednotlivých tříd prezentovali zajímavé předměty z dávné i nedávné historie. Děkujeme za spolupráci všem rodičům, viděli jsme opravdu unikáty! Dále děti plnily úkoly týkající se historie republiky připravené paní učitelkami, vyráběly vzpomínkové předměty a společně se bavily u zajímavých aktivit. Překvapení - pravé české buchty a někde i rychlé špunty připravené paní učitelkami podtrhly atmosféru oslavy. Byl to super den. Budeme hrdí, když si z dnešního dne děti odnesou povědomí o významných osobnostech, o státních symbolech či důležitých objevech. 
                                            tv

Video z projektového dne 100 let republiky

Video na YouTube


Škola v pohybu fotogalerie

Žáci 1. A, 1. B a 3. B absolvovali v úterý 17. 10. netradiční hodinu tělocviku s trenérem Fotbalové Asociace ČR. Děti si vyzkoušely střelbu na pohyblivý cíl, běh po kamenech přes rozbouřenou řeku, přeskakování vln i běh pod vodopádem. Radost z pohybu byla vidět v očích každého žáka a potěšila i pana trenéra Kaplana, kterému za tuto akci ještě jednou děkujeme.

                                                                                                                                                                                 HK

Za poznáním na Velkou Deštnou fotogalerie

Jak lépe si osvojit učivo než na vlastní kůži. Právě proto jsme vyrazili v rámci učiva o našem kraji do Orlických hor, abychom společně zdolali jejich nejvyšší horu, Velkou Deštnou. Pro mnohé to byla přímo horská túra. Počasí jsme si nemohli vybrat lépe, a tak jsme se těsně pod vrcholem, ve výšce 1115 m n.m., mohli kochat překrásnými výhledy a užívat slunka a horského vzduchu. Teď už určitě nikdy nezapomeneme, že bydlíme v podhůří nádherných hor, těch „našich“, Orlických.

                                                                                                                                                                                   3.B a 3.C

Kam na výlet, či exkurzi? fotogalerie

Mezi oblíbené regionální místo častých návštěv patří Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují. 

Můžeme na vlastní oči spatřit největší stavbu postavenou z Merkuru „Ocelové Město“, inspirovanou stejnojmenným románem J. Verna, zkonstruovanou Jiřím Mládkem. Stavebnice Merkur bude zanedlouho slavit sté výročí vzniku(1920), ale přesto je stále výbornou pomůckou výuky zručnosti a jemné motoriky dětí.

Totéž můžeme říci o Muzeu papírových modelů. Přes osmdesát českých i zahraničních autorů zde představuje své umění z materiálu, který využívá lidstvo celá staletí. Tisíce hodin lidské práce, umu a trpělivosti návštěvníky vtahuje do světa dokonalých iluzí.

Třídy IV.A a V.C Vás po příjemných zkušenostech zvou do krásného města Police nad Metují.

                                                                                                                                                                                        M. D.

Exkurze 4.C a 5.B do Prahy fotogalerie

Bylo brzké říjnové ráno. Čekali jsme nádherný sluneční den a hlavně mnoho zážitků z cesty do našeho hlavního města. Abychom toho viděli co nejvíc, cestovali jsme vlakem, metrem, tramvají i lanovkou.

Exkurze začala procházkou po Václavském náměstí, kolem Stavovského divadla a University Caroliny na Staroměstské náměstí. Zaujal nás nově opravený orloj, starobylé stavby, poledník v dlažbě náměstí i obrovští medvědi nebo živé sochy, se kterými jsme se fotografovali. Kohout na orloji zakokrhal v 11 hodin a my pokračovali na Petřín. Krásný výhled na Prahu s vlnící se Vltavou byl odměnou za zdolaných 299 schodů. Nevynechali jsme ani zrcadlové bludiště. Hlavním cílem naší cesty byl Pražský hrad. Po důkladné kontrole při vstupu do hradu jsme s paní průvodkyní prošli Katedrálou svatého Víta. Je to velkolepý chrám, mnohé z nás okouzlil prostor, historie i nádherná výzdoba. Podívali jsme se také do Starého královského hradu, Baziliky svatého Jiří a byli jsme i ve Zlaté uličce a ve věži Daliborka. Na závěr ještě procházka po Karlově mostě a adrenalinová jízda tramvají na nádraží – už to vypadalo, že náš vlak nestihneme.

Do vlaku jsme dosedli pár minut před odjezdem, ale byl to vlak s oddělenými kupé, takže nakonec ještě super parta kamarádů a legrace.

                                                                                                                                                                  Žáci 4.C a 5.B, TV       

Dopravní soutěž fotogalerie

Ve čtvrtek 11. října se 8 žáků z naší školy zúčastnilo Soutěže mladých cyklistů 5. tříd. Po absolvování jízdy zručnosti A a B, jízdě na dopravním hřišti, teoretické části v podobě testu a první pomoci netrpělivě očekávali výsledky. Družstvo ve složení Natálie Cyrulová, Anna Schwengerová, Marek Stiblík a Jakub Zaňka obsadili krásné 2. místo a družstvo ve složení Terezie Fišerová, Pavlína Krňáková, Jáchym Heřman a Adam Kurimský obsadili místo 8.

Děkujeme všem cyklistům za velkou píli a snahu nejen při přípravě ale i při soutěži samotné. Gratulujeme. Pk


Přespolní běh v Solnici – 1. stupeň fotogalerie

Každoročně organizovaného přespolního běhu v Solnici se zúčastnili i naši žáci naší školy. Ti nejlepší ze 4. a 5. tříd velmi statečně zabojovali 2. října ve své plně obsazené kategorii. Družstvo dívek ve složení Zuzana Pekárková, Ema Kuncová, Aneta Dvořáková, Nela Dušková, Vanessa Štěpánová a Eliška Stančeková sice do boje o medaile nezasáhlo, ale všechny dívky běžely, jak nejlépe uměly. Zuzka ve velké konkurenci dokončila závod na krásném 7. místě. Družstvu chlapců ve složení Tomáš Jůdl, Christian Ikifule, Mateo Čirip, Jakub Šimon, Ondřej Synek a Jakub Zuzánek se podařilo obsadit ve velmi kvalitně obsazeném závodě bronzovou pozici. Mateo pak v individuálním hodnocení skončil shodně na 3. místě.

Všem velmi děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme jim spoustu dalších nejen sportovních úspěchů.

                                                                                                                            mj

IV. A na hodině tělesné výchovy v BR centru fotogalerie

Je vidět, že občasné návštěvy v BR přispěly ke zlepšení kondice žáků při badmintonu. Tím, že střídáme při hodinách TV různé druhy sportu, mají děti k pohybu vřelý vztah. Netradiční tělesná výchova žáky baví a vždy se těší.                                                                                                                                                                                                                                           M. D. 

3.9. 2018 PRVNÍ ŠKOLNÍ DEN fotogalerie


Okoklamy Přepychy fotogalerie


Nejzáhadnějším a stále nejméně probádaným orgánem našeho těla, který příroda vytvořila, je lidský mozek. Interaktivní výstava Okoklamy v Přepychách nám nabídla možnost vyzkoušet si zajímavé ošálení našich smyslů. Optické iluze občas až braly dech, vždy však nabízely skvělou zábavu. Byli jsme nadšeni z možnosti si vše vyzkoušet na vlastní kůži – stroboskop, skanimaci, iluzi pohybu nebo polarizační okno. Děkujeme panu řediteli místní ZŠ Janu Macháčkovi a paní starostce Zdeňce Seidelové za velmi vstřícné přijetí a poutavé provedení výstavou.
                                                                                                                                                              2.B, 2.C

Spaní ve škole fotogalerie

Dlouho očekávaný pátek 15. června konečně nastal. Žáci 4. B tentokrát nevnímali tento den jako počátek víkendu, ale jako den spaní ve škole. V 18 hodin se sešli na pavilonu a akci zahájili pizzou. Následovalo savování triček, soutěže, hry i noční „bojovka“. Osvěženi koupelí pak uléhaly děti do spacích pytlů a při sledování „Špuntů na vodě“ postupně usínaly. Ráno vyskočily jako rybky, posnídaly a než si je vyzvedli rodiče, stihly ještě tančit a hrát míčové hry.

                                                                                                                                                             R.Pok.

Odměna za sběr kaštanů a žaludů fotogalerie

Dne 13. června myslivci z Byzhradce a Hrošky vyjádřili svůj dík nejlepším sběračům kaštanů a žaludů z naší školy uskutečněním výletu na mysliveckou chatu v Byzhradci. Děti si poslechly poutavé vyprávění o myslivosti s ukázkami řady trofejí, prohlédly si i pohladily různé druhy dravců a zhlédly ukázku výcviku loveckého psa. Příjemně strávené odpoledne vyvrcholilo občerstvením v podobě grilovaných kuřat. Čas zbyl i na dovádění v okolí chaty s výhledem na Orlické hory. Děti i paní učitelky organizátorům akce tímto velmi děkují.

                                                                                                                                                              So

Dětský den trochu jinak fotogalerie

 • K oslavám určitě patří překvapení a ke Dni dětí to platí o to více. V tomto duchu jsme se letos snažily svátek dětí připravit. Do poslední chvíle utajený výlet v dětech vzbuzoval napětí, což nám dvěma dělalo samozřejmě radost. Představení Divadla Drak „Medová královna“, možnost si zahrát divadlo s různými typy loutek, návštěva Labyrintu loutek a prostory dětského divadla, které děti mohly využít do poslední chvíle, byly něčím, co většina z nich neměla ještě možnost zažít. Vrcholem však byla kreativní dílna, kde si každý vlastnoručně vyrobil svoji loutku. Nadšení nebralo konce. Děti nad míru spokojené, my dvě též, co si více od tajného výletu přát. Děkujeme zaměstnancům Divadla Drak za velmi profesionální a vstřícný přístup.
 •                                                                                                                     M.Ježková a T.Macháčková 

 • Mayový závod fotogalerie

 • Ve dnech 30. a 31. května se v rychnovském bazénu uskutečnil další ročník Mayového závodu. Naši školu reprezentovala dvě družstva žáků čtvrtých tříd – TURBORAKEŤÁCI ze 4. A a RYCHLÉ ŠÍPY      ze 4. B. Ve středu 30. května si závodníci splnili 2 části závodu – střelbu ze vzduchovky a plaveckou štafetu a ve čtvrtek 31. května závod dokončili běžeckou štafetou. Po oba dny je fanděním a skandováním plně podporovali spolužáci i paní učitelky Helena Čermáková a Radka Pokorná. Stupně vítězů sice neobsadili, ale za jejich snahu a bojovnost jim velmi děkujeme.

 • Školní výlet 2.A a 3.A fotogalerie
 • A je tu čas výletů! Vypravili jsme se do centra Moravského krasu. Sice jízda autobusem trvala dvě hodiny, ale za ten zážitek to stálo.

  Silničním vláčkem jedeme ze Skalního mlýna k Punkevním jeskyním. Divoké přírodní scenérie krasových vápencových skal se stávají nevšedním zážitkem. Ocitáme se na samém dně propasti Macocha. Lodičkami plujeme po říčce Punkvě. Poté nás lanová dráha vyváží na horní vyhlídkový můstek, abychom se „pokochali“ pohledem do propasti. Tečkou za výletem je „svíčková na smetaně“ v turistické Chatě Macocha.

  Šťastný příjezd domů, co více si přát!                               M.D.  

 • Divadlo v ZŠ Kolowratské fotogalerie
 • Pověst „O Horymírovi a Šemíkovi“, pohádka „O Budulínkovi“ interpretované žáky 1. - 3. tříd či krásné písničky v podání „deváťáků“ nám opět po roce zpříjemnily dopoledne v ZŠ Kolowratská RK. Měli jsme možnost nakouknout pod pokličku zdejšího dramatického kroužku a řečové výchovy. Profesionální přístup, nádherné kulisy i herecké výkony, pokora a opravdovost provázely vystoupení žáků školy pod vedením jejich pedagogů po celou dobu. Bylo úžasné sledovat vzájemné propojení mezi žáky a učiteli i mezi žáky samotnými.
 • Děkujeme za krásný kulturní zážitek, přejeme hodně úspěchů a stejně povedených akcí a těšíme se na příští společná setkání!
 •                                       za 2.B, 3.B a 4.A MJ

 • Dopravní soutěž fotogalerie

 • žáků 4. a 5. tříd v dopravním kroužku 10. května vyvrcholila účastí na okresním kole „Dopravní soutěže mladých cyklistů“. Naši školu reprezentovalo v mladší kategorii do deseti let družstvo složené ze dvou chlapců a dvou dívek – Jakuba Červeného z 5. C, Markéty Kominácké a Terezy Smítalové z 5. A a Jakuba Zaňky ze 4. B. Po vyplnění teoretického testu, jízdě na dopravním hřišti, absolvování jízdy zručnosti A i B a poskytnutí první pomoci jsme všichni netrpělivě očekávali vyhlášení výsledků. Naši obsadili krásné 6. místo. Moc blahopřejeme.        

 •                                        Pk

McDonald´s Cup 2018 fotogalerie


„Ma-sa-ryč-ka, Ma-sa-ryč-ka,“ znělo z tribuny na fotbalovém stadionu, kam nás přišli podpořit spolužáci z pavilonu. Ve čtvrtek 10. května zde totiž proběhl 21. ročník okresního finále fotbalového turnaje Mc Donald’s Cup. O postup do kraje se utkalo 9 týmů.  Kluci ze čtvrtých a pátých tříd předvedli skvělé výkony v základní skupině a do dalších utkání postupovali z 1. místa. V boji o finále jedním gólem podlehli Dobrušce, ale s velkým odhodláním se šli rvát o bronz. Zápas byl vyrovnaný a o vítězi rozhodly až závěrečné penalty. Bohužel štěstěna byla více nakloněna Kostelci a my jsme si z turnaje odnesli tolik neoblíbené brambory. Všem klukům patří velký dík! Byli jste skvělí! 

        PS: Děkujeme fanouškům! ;-)                         TM
 • Koncert ZUŠ fotogalerie
 • Krásně se ustrojit, příjemně se naladit, o slušném chování se poučit…a hurá na koncert! Rychnovská Základní umělecká škola pro naše prvňáčky a druháčky připravila krásný hodinový program. Dozvěděli jsme se, které nástroje tvoří orchestr, co vlastně dělá na koncertě pan dirigent a kdo všechno vůbec patří na pódium – nejen na to koncertní. Nejvíc nás potěšilo, že jsme o nástrojích nejen slyšeli, ale že jsme je i viděli a že nám na ně zahráli naši spolužáci a kamarádi z jiných tříd. Velký potlesk všem!                  KS

                                                        

Den Země ve 2.B fotogalerie

Den Země jsme letos věnovali zprvu teorii - třídění odpadů, recyklaci, rostlinám a živočichům, posléze i praxi. Úklid okolí pavilonu naší školy, zeleně, kterou jsme několik let postupně se staršími spolužáky vysázeli – stromům a keřům - se nakonec stal tím důležitějším. Zaměstnal nás nejenom plevel zarůstající zeleň, ale také několik beden odpadků, které se mezi nimi nacházely. Bylo zajímavé sledovat, že i ty malé děti jen těžko chápou, jak se lidé mohou v přírodě chovat. Věřím, že alespoň někteří z nich budou patřit mezi ty, kteří s odpadky dojdou vždy až ke koši.

                                                        mj 

Den Země v Déčku fotogalerie

Věděli jste, že sokol je rychlejší než gepard? A uhádli byste, kdo je větší silák, zda mravenec nebo slon? Mnoho zajímavostí zjistili naši prvňáčci při kvízu jako v televizi – na tabletu museli vybrat jednu ze čtyř možností a pomocí hlasovacího zařízení správně hlasovat. Ale nesedělo se jen v místnosti. Déčko pro nás připravilo program, na který jen tak nezapomeneme. Běhali jsme po parku při postřehovém závodě, nervy nám praskaly při pokusu, jak pracuje sopka a oči jsme měli navrch hlavy z některých zvířátek. Ovšem třešničkou na dortu bylo předání zlaté medaile za úspěšné splnění celého programu. Pro některé děti to byla medaile první, proto ji nesundaly ani odpoledne ve družině! J

                                          Za 1.A a 1.B KS


Keramika v Déčku fotogalerie

 • Po mnoha letech naše společnost opět přišla na to, že podceňovat manuální práci se nevyplácí. Je pak těžké najít opravdu dobrého řemeslníka, když třeba stavíte dům.
 • Jak najít dobrého řemeslníka? Musíme začít od píky. Už v útlém věku u dětí rozvíjet práci rukou i vkus. Tímto počinem může být i vlastnoruční výtvor v keramické dílně.
 • Žáci III. A si zkusili vyrobit strom. Jarní strom. Obsypaný květy, zelenými lístečky, barevnými motýly. Fantazii se meze nekladou. I zde děti viděly, že někomu jde práce lehce, jiný musel vynaložit více úsilí. V každém případě: šikovné prstíčky jsou velmi důležité i v dospělosti a musíme na sobě pracovat a manuální zručnost podporovat při každé příležitosti. I v keramické dílně.
 • Děti měly radost z vlastní práce, možná z některých vyrostou úspěšní řemeslníci nebo umělci.            M.D.

Tolik očekávané jaro fotogalerie

Vyučování prvouky je přímo unikátní v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí.

Ať to jsou první jarní kytičky (bledule, sněženky, podléšky, petrklíče, sasanky…), ptáci a jejich prozpěvování, sluníčko, napučené keře, stíny stromů obrostlých břečťanem nebo další překrásné přírodní scenérie.

Na ně, ale i na přátelské povídání při procházce parkem, se všichni těšíme každý rok! 

                                                                                                                                            M.D.

Zápis do 1. tříd - info   fotogalerie

Zápis budoucích školáků probíhá od 1. do 30. dubna 2018. Na ZŠ Rychnov n. Kn., Masarykova jsme si vybrali středu 4. 4. 2018, kdy k nám rodiče přiváděli své děti a strávili jsme společně příjemné odpoledne. Děti přicházely slavnostně oblečené, přinášely nám krásné obrázky, měly připravené básničky i písničky a snažily se statečně popasovat se zavazováním tkaničky. Několik dětí ještě bude pokračovat v docvičení správné výslovnosti.

Zapsáno bylo 62 předškoláků, někteří rodiče uvažují o odkladu školní docházky. Dodatečný zápis je možné si domluvit s panem zástupcem Robertem Ježkem (mobil 778 409 206).

V květnu budou připravena rozhodnutí o přijetí k podpisu v kanceláři naší školy (naproti poště) a první setkání s učitelkami budoucích prvních tříd se uskuteční 5. 6. 2018 od 16:00 h na pavilonu. Budeme se těšit na spolupráci!                                                                                        Mgr. Radka Polívková, ředitelka školy

Vysvědčení se samými pětkami fotogalerie

   Tak takové vysvědčení si nepřeje určitě žádný školák. Přitom si ho domů nesli naši žáci prvních, druhých, třetích a čtvrtých tříd docela bez starosti, někteří dokonce s myšlenkou, jak doma rodiče zaskočí. Toto zvláštní hodnocení bylo totiž odměnou pro všechny účastníky výukového programu Zdravá 5, který na naší škole probíhal. Děti se pomocí her seznámily s 5 základními zásadami zdravého stravování – správným složení jídelníčku s ovocem a zeleninou, zásadami hygieny při stravování, pitným režimem, bezpečností potravin a přípravou zdravé svačinky. Na každé téma soutěžily, sbíraly bodíky, zkušenosti a svoji tvořivost využily při přípravě zeleninového špízu s oblohou, na kterém si pak pochutnaly.

   Děkujeme paní lektorce za zajímavé pojetí tématu zdravé výživy a těšíme se na další spolupráci v následujících školních rocích.                                                                                                                                    R.Č.

                                               

3. odpoledne PŘEDŠKOLÁKA ČTENÍ POHÁDAK 27.3.2018  fotogalerie ZDE  

Poslední společné úterý před zápisem do 1. tříd strávili předškoláci na pavilonu se zvířátky z několika pohádek. Všechny je měly na starosti budoucí učitelky prvních tříd Hana Klapalová a Radka Müllerová. Paní učitelka Jana Šabatová onemocněla, a tak ji zastoupila Marcela Ježková.

    Ve třídách bylo živo, činnosti se střídaly, děti čile spolupracovaly a vyráběly pohádková zvířátka. Navíc si s sebou domů odnášely krásné keramické zajíčky z našeho prvního tvoření v keramické dílně. Věříme, že budou pro maminky předškoláků tou nejhezčí velikonoční ozdobou.

     Rodiče přicházeli s celou řadou dotazů, týkajících se samotného zápisu i organizace příštího školního roku. Ujišťovali jsme všechny, že děti jsou z mateřských škol dobře připravené a žádné obavy nejsou na místě. Je třeba s dětmi především hodně mluvit a pečlivě procvičovat správnou výslovnost. Když dítě neslyší slovo správně, nedokáže ho ani správně zopakovat a už vůbec ne napsat. Říkanky, básničky, pohádky by měli být nejlepšími kamarády malých předškoláků.

    Budeme se těšit u zápisu na pavilonu ZŠ RK Masarykova ve středu 4. 4. 2018 od 13:00 do 18:00 hodin.

Spisovatelka Klára Smolíková fotogalerie

Podchytit u dětí zájem o četbu je v dnešní „době internetu“ nadlidský úkol.

Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou učinila vynikající krok! Pozvala mezi žáky spisovatelku Kláru Smolíkovou. Její tvorba je zaměřena především pro děti mladšího školního věku. Beseda s obrázkovou prezentací knih, barvité, poutavé vyprávění, plnění úkolů a pracovních listů atd., to vše děti přímo nadchlo. Nevnímali jsme čas. Kupovali jsme si její knihy, nechávali si je podepisovat s věnováním.

To byl vážně obří zážitek, na který žáci III. A asi jen tak nezapomenou. 

                                                                                                                                                                    M. D.

„Kamarádka voda“ fotogalerie

Ke Světovému dni vody, který roku 1993 určila OSN na 22. března, vyhlásila společnost AQUA SERVIS RK výtvarnou soutěž pro žáky 2. - 5. tříd s názvem „Kamarádka voda“.  Z naší školy se zúčastnili Christian Ikifule, Dominik Roušavý, Marie Holakovská a Natálie Dusilová ze 3. A a třídní kolektiv 2. B. Cílem soutěže bylo zamyslet se nad důležitostí vody v našem životě, a pak se pokusit výtvarně vyjádřit, jak můžeme vodu vnímat, kde ji všude můžeme najít nebo jaký je rozdíl mezi vodou pitnou a užitkovou. Občas se stane, že se zadaří a štěstí se nakloní k těm, co si ho tak moc přejí. A tak děti ze 3. A získaly za 4. místo krásné věcné dárky a vítězná 2. B se vypraví na Dolní Moravu do Mamutíkova vodního parku. Moc děkujeme a už teď se strašlivě těšíme!

                            za 2. B a 3. A Marcela Ježková


2. odpoledne PŘEDŠKOLÁKA  VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ 20.3.2018  ZDE

     Již poněkolikáté se podařilo ve spolupráci se školní jídelnou připravit setkání s předškoláky a jejich rodiči přímo v těchto prostorách. Za to patří velké poděkování zaměstnancům školní jídelny, kteří se ochotně všem přítomným věnovali.

      Rodiče byli uvítání v 1. patře, kde je pan ředitel Tomáš Mitlehner seznámil s provozem, způsobem výdejů, možnostech zdejšího stravování. O samotné přípravě pokrmů promluvil šéfkuchař Jiří Hubálek. Speciálním hostem byl pan Jiří Pšenčík ze společnosti Podravka, který připravil s kuchaři zajímavé menu k ochutnávce pro přítomné děti a jejich rodiče. Kromě jídel z běžného jídelníčku a oblíbené krupicové kaše jsme vyzkoušeli smetanovou tarhoňu s kuřecími kousky na žampionech, kuku paka – africké kuřecí kari s rýží, salát z tarhoně s kuřecím masem a jako netradiční zákusek čokoládovou quinou ozdobenou šlehaným tvarohem a višňovou marmeládou.

     Děti zatím pracovaly pod vedením p. učitelek o patro výše a věnovaly se samozřejmě otázkám stravování. Poté se všichni sešli ke zmíněné ochutnávce, kterou si nesmírně pochvalovali. Rodiče mají možnost do školní jídelny přijít jako cizí strávníci, doprovodit své dítě a společně se všichni zdravě a dobře najíst. Stravovací návyky si děti nesou výhradně z rodiny. Veškeré vyhlášky a nařízení tedy nebudou k ničemu, když děti nenaučíme řádnému stravování doma ve své kuchyni. Školní jídelna připravuje jídla tradiční, nabízí ovšem i jídla moderních trendů. Užitečné informace i se zajímavými recepty naleznete na www.sjrk.cz

                                                                                                           Radka Polívková, ředitelka ZŠ RK Masarykova

Velikonoční výstava fotogalerie

Jaro se blíží, tedy alespoň v kalendáři, a tak jsme opět využili pozvání a navštívili jarní prodejní výstavu ÚSP Domečky RK.  Velikonoční vajíčka, beránci, zajíčci, kuřátka, slepičky, jarní keramika, zápichy, velikonoční věnce, všemožné techniky i materiály, zkrátka nádhera. Tak jsme se pokochali, nakoupili a kousky jara si nesli do svých domovů. Děkujeme za pozvání a přejeme hodně energie do dalšího tvoření.                                                                                                                                                                                                                         mj a 2.B

Zdravá pětka ve 3.A fotogalerie

Obezita trápí spoustu lidí. Je potřeba dětem připomínat zdravé stravování? Samozřejmě, že ano! A proto se žáci naší školy účastnili programu „Zdravá pětka“.

 

M. D.

Velikonoční jarmark v rychnovské Charitě  fotogalerie

Blíží se Velikonoce: malování kraslic, pečení mazanců, pletení pomlázky a další zvyky. Žáci II. A a III. A si jarmark náležitě užili.


1. odpoledne PŘEDŠKOLÁKA 13.3.2018 ZDE

    „Březen, za kamna vlezem“ – říká stará pranostika. To určitě neplatí pro rychnovské předškoláky. Nikam nezalézali, ale přišli se podívat v úterý 13. 3. 2018 do naší školy, aby se s tímto prostředím trochu seznámili a rodiče si pak mohli na základě informací vybrat školu před zápisem do 1. tříd.

 Toto úterý byly připraveny dvě aktivity, a to výroba velikonočních zajíčků v keramické dílně s paní učitelkou Taťjanou Vrbovou a sportovní soutěže v tělocvičně pod vedením p. učitelek Marcely Ježkové, Radky Pokorné a Terezy Macháčkové. Rodiče kladli řadu dotazů paní ředitelce Radce Polívkové a panu zástupci Robertu Ježkovi. Zajímali se o organizaci školy, výuku předmětů, vybavení školy a samozřejmě i výběr učitelek do prvních tříd. Fotografie z našeho setkání naleznete také ve fotogalerii na www.zsrychnov.cz a příští setkání se uskuteční ve školní jídelně 20. 3. 2018 od 16:00 h s ochutnávkou stravování.                    

                                                                                                                                              Vedení školy


Před několika dny se ve školní jídelně na tácu našla rovnátka. Nechybí Vám? Ptejte se u pokladny v jídelně.
Pololetní zastavení fotogalerie

V neobvyklý školní den 31. ledna 2018 jsme si ve 3.C udělali neobvyklý program. Navštívili jsme zajímavou stálou expozici muzea v rychnovských kasárnách, kterou málokdo zná. Plachetkův památník nabízí výstavu 700 vycpaných ptáků z více jak sto let staré sbírky ornitologa Plachetky. Viděli jsme tetřeva uloveného v roce 1875, z vyjmenovaných slov lysku a také mnoho druhů sýkor. A proč to byl pro nás neobvyklý den? Po návratu do školy jsme dostali pololetní vysvědčení.                                                            3.C a TV

                                             

27.12. 2017 Setkávání fotogalerie

I setkávání a návštěvy svých blízkých patří k vánočním tradicím.

Na výstavě betlémů v rychnovském zámku jsme se potkali se spoustou žáků okolních škol a školek.

Zároveň se nám tam splnilo velké přání, které vykouzlilo obří úsměv na našich rtech. Oči dětí se rozzářily, když spatřily Tomáše Štichauera – spolužáka, který s nimi chodil do 2. třídy, než se odstěhoval.

Do nového roku jsme si slíbili, že se s ním budeme vídat častěji. 

                                                                                                                       M.D.

20.12.2017 Vánoční besídka 2.B  fotogalerie

Kdy jindy než o Vánocích má člověk k člověku blíže, snaží se potěšit či obdarovat své blízké. Proto jsme se i my rozhodli, že potěšíme naše nejbližší, rodiče či prarodiče tak, jak to dokážeme nejlépe. Připravili jsme si pro ně písničky, spoustu básniček a pohádek podzimních, zimních i vánočních. Nedočkavost dětí vystřídaly potlesk a rozzářené tváře přítomných...  Kdyby se tak dal tento moment zvěčnit, pokaždé při jeho zhlédnutí by všem bylo hned o něco lépe. Pro mě to byl v tu chvíli dvojnásobný prožitek.

Děkuji všem, kteří nás přišli podpořit, a že jich málo rozhodně nebylo a těm mým malým umělcům velmi děkuji za srdečnost, opravdovost a obří chuť vydat ze sebe to nejlepší.                                                 M.Ježková 


20.12.2017 Voňavé dopoledne v Déčku  fotogalerie

V Bullerbynu Vánoce začínají ten den, kdy se pečou perníčky. Pro nás tedy začaly právě dnes, kdy jsme si voňavé cukroví mohli z medového těsta vykrájet, upéct i nazdobit. V Déčku jsme se sice někteří s válečkem setkali poprvé v životě, ale zvládli jsme to na jedničku. Ani jeden spálený kousek a ta vůně! Mezi prací jsme si i společně pohráli, no prostě bezva dopoledne! 

Děkujeme paní Aleně Bořkové za trpělivost a pomoc                                                                                                                          2.B, mj

18.12. 2017 Předvánoční čas fotogalerie

Našla jsem si chvilku a byla jsem za ni ráda.

S kolegyní Boženkou jsme se byly podívat na předvánočním tanečním a hudebním vystoupení romských dětí v 5CE, tj. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Rychnově nad Kněžnou. Byly jsme opravdu mile překvapeny, jak se děti snažily. Takže: „Když se chce, všechno jde!“

Vystoupení bylo doplněné ukázkou a ochutnávkou romských jídel. Mezi ně patří „holubky, placky a halušky“.

V některých dětech se skrývá velký potenciál. Hudební i taneční. Jen je třeba na sobě pracovat a rozvíjet ho.

Do další práce 5KY přeji hodně elánu a úspěchů v novém roce.

                                                                                   M.D.

Perníčky 3.A fotogalerie

Pečení perníčků patří neodmyslitelně k vánočním obyčejům.

Díky skvělému vybavení kuchyňky v Déčku si děti vyzkoušely vykrajování, vlažení, ale i zdobení vánočních perníčků.

Pravda, někteří žáci nestihli donést domů ani vzorek mamince, neboť ochutnávali a ochutnávali, až byl sáček prázdný. Svědčí to ale o tom, že se jim práce povedla a možná budou doma pomáhat s pečením vánočního cukroví. 

Čertovský den ve 4. B fotogalerie

Již počtvrté se děti ze 4. B v průběhu své školní docházky převlékly 5. prosince za čerty, anděly a Mikuláše. Celé dopoledne plnily čertovské úkoly a za úspěšná řešení získávaly papírové čertíky. Odměnou pro nejšikovnější řešitele byly čertovské diplomy a sladká pochoutka. Při návštěvě čertů z 2. stupně někteří zpytovali své svědomí, napětí se však uvolnilo písničkou a nadílkou od Mikuláše. V závěru vyučování jsme prima den završili diskotékou.

5.12. 2017 Čerti na pavilonu fotogalerie

4.12. 2017 První perníčky fotogalerie

Tak už je to opravdu tak. Vánoce se blíží a děti ze třídy 1.A si zašly do Déčka upéct perníčky. Tam je čekala připravená kuchyňka s těstem, válečky, vykrajovátky a rozehřátou troubou, vše pod vedením Aleny Bořkové. Děti se pustily zpočátku rozpačitě, a pak i s velkou chutí, do práce. Za chvíli byly perníčky na světě, dočkaly se i zdobení tradiční cukrovou polevou a už si je děti odnášely do školy, domů. Bylo to krásné předvánoční kořením provoněné dopoledne, za které moc děkujeme.                                  Čtk+1.A

4.12 2017 Tolerance fotogalerie

Uvědomujeme si, že v životě je tolerance skutečně jedna velmi důležitá kladná lidská vlastnost?

Teď, v čase vánočním, o těchto věcech možná více přemýšlíme.

Tolerance k lidem postiženým mentálně i pohybově. S dětmi jsme navštívili vánoční jarmark v Charitě v Rychnově nad Kněžnou. Právě tam jsme se setkali se spoustou tolerance, ale i údivem, co takoví lidé dokážou vyrobit. I když jsou něčím omezeni, jsou zase obdarováni trpělivostí, pracovitostí a šikovností.

Přejeme všem hodně zdraví v novém roce!

                                                                            M.D.       


1.12.2017 Pekelné Déčko fotogalerie

Každé dítko už dobře ví, že 5. prosinec klepe na dveře a v dětských očích jsou vidět obavy a nejistota. Jak je to tedy s tím peklem? Existuje nebo ne? Může si pro nás přijít čert? Odpustí nám Mikuláš?

 My jsme se doslechli, že jedno takové peklo je i v rychnovském Déčku a vydali jsme se hledat odpovědi na tyto otázky. Děti z místních škol i školek pomohly čertům jejich království krásně vyzdobit.

Nachází se zde ale i tajemné území, kde prý v černočerné tmě přebývají čerti. Pozorovali jsme, zkoumali, avšak nikdo z nás se neodvážil do něho vkročit. Pořád tedy nevíme, jak je to s těmi čerty doopravdy. Někdo v peklo věří, jiný zase ne…

                                      TM + 2.C

 29.11.2017 Louskáček fotogalerie

Louskáček - po roce opět nezapomenutelný zážitek, který nám poskytlo baletní oddělení rychnovské ZUŠ. Krásný námět, překrásná hudba, nádherná choreografie, spousta rozličných kostýmů a neuvěřitelně ladné pohyby napříč věkem účinkujících. Balet nepatří zrovna k nejoblíbenějším kulturním žánrům malých dětí, ale díky rozmanitosti a formě provedení Louskáčka vydrželi se zájmem sledovat scénický tanec i ti nejmenší diváci. Děkujeme za neotřelý kulturní zážitek.                                                                     mj a ZŠ Masarykova

                                           

"DOODPADU aneb co do kanalizace nepatří" fotogalerie              fotogalerie 3.A

Většina tříd prvního stupně naší školy využila nabídky společnosti AQUA SERVIS, a.s. a jejich vzdělávacího programu pro žáky základních škol s názvem „DOODPADU aneb co do kanalizace nepatří“. Děti si v hodině prakticky zopakovaly třídění odpadu, co a kam správně patří i kde se naopak často chybuje či se dozvěděly o důležitosti čistíren odpadních vod. Všichni pak dostali pracovní sešit, ve kterém s aktérkami programu pracovali a také soutěžili o drobné ceny. Přirozenou a nenucenou cestou si znovu uvědomili, jak důležité je chránit životní prostředí.

Děkujeme za pěkně připravený program.                                                                    mj

Prvňáčci v divadle fotogalerie

Ve středu 8. listopadu nás mamky krásně nastrojily a paní učitelky s námi vyrazily do Pelclova divadla na hudební pořad Míši Novozámské Naše písnička.

Hudební divadlo dětem připravilo hodinový pořad plný písniček i poučení – dozvěděli jsme se, co je to notová osnova, jak vypadá nota celá, půlová i čtvrťová a už víme, že notovou osnovu odemyká klíč. Klíč houslový.

Během programu jsme společně s hostujícím sborem Bonifantes zpívali, tleskali, luskali i dupali, celý koncert jsme si jednoduše užili!                                                                          1. A a 1. B 

                                

Halloween games  fotogalerie

V pondělí  k nám do 3.C zavítala vzácná návštěva. Přišel kouzelnický mistr Kevin přímo z Anglie se svou krásnou asistentkou, aby nám povyprávěli, jak se slaví Halloween v Anglii. Nikdo se ani trochu neobával kouzelnické síly. Kevin je tatínek našeho Dana a je Angličan. Dověděli jsme se, že koledovat se chodí jen tam, kde mají přede dveřmi rozsvícenou dýni, a že Halloween jsou hlavně hry, zábava a sladkosti pro děti. Prohlédněte si fotografie, byla to zábava!

2.11. Návštěva v knihovně fotogalerie

Dny se krátí, čím dál dřív je odpoledne tma, venku je nevlídné počasí. Není lepší zalézt do pelíšku? Ano! Ale ne s notebookem, nýbrž s knížkou v ruce.

Podaří se nám zlákat dalšího čtenáře? Snažíme se o to.

V Městské knihovně v Rychnově nad Kněžnou dovede paní Hudousková dětem velmi pěkně vyprávět o knížkách a o jejich autorech. Chodíme tam každoročně a moc se nám to líbí.

2.11. Halloween ve 2.B fotogalerie
Protože máme moc rádi netradiční dny ve škole, využili jsme 31. říjen k převlečení se do halloweenských kostýmů a prožili celý den v duchu tohoto anglosaského svátku. Nedokončeným básničkám jsme doplnili rýmy, seřadili jsme podle abecedy vše možné, co se Halloweenu týká, vymýšleli jsme různé druhy vět s těmito slovy. Přepočítali jsme žabí stehýnka a myší ocásky do čarodějného lektvaru, také dýně duchy a netopýry, zatančili a zazpívali jsme si i ochutnali halloweenské dobroty. Byl to zkrátka prima den.                                           2.B a mj
                                                  

19.10.2017 Bruslení 1.A fotogalerie

   Využili jsme nabídky HC Rychnov nad Kněžnou na lekce bruslení s trenéry a třída 1. A se letos poprvé vydala na zimní stadion.
  Většina dětí už měla zkušenosti s jízdou po ledě ze školky nebo z rodiny a užívaly si zase trochu jiné hodiny tělocviku. K jejich radosti přispěly i zábavné pomůcky a různé hry na ledu, které pro ně trenéři připravili. Kdo se bruslení bál, tak po této zkušenosti ho to určitě přešlo.
  Ještě si několik hodin tohoto zimního sportu zopakujeme a pak už zase zpátky do tělocvičny.                    Čtk.


9.10.2017 SOUTĚŽ MLADÝCH CYKLISTŮ 

Ve čtvrtek 5. 10. vládlo nepříznivé počasí celé dopoledne, ale  to nás neodradilo bojovat o dobré umístění na dopravním hřišti v Rychnově nad Kněžnou, kde se konala dopravní soutěž mladých cyklistů. Celkem šestnáct družstev se vystřídalo na pěti disciplínách, které prověřily zručnost a vědomosti všech zúčastněných. Radost celého družstva byla z obsazení krásného 5. místa. 

6.10. 2017  DEN ZVÍŘAT  fotogalerie
Většina z nás zvířata miluje, a proto jsme si jich dosyta užili 4. října., kdy celý svět slaví právě jejich svátek. Zvířátka se prolínala celým dnem – počítali jsme je, převtělili jsme se do nich a řadili se pak podle abecedy, ve skupinkách jsme o nich vyhledávali zajímavé informace, ve dvojicích pak řešili křížovky a čtyřsměrky. Každý z nás si doma připravil nějaké zajímavosti o zvířátku, které si do školy přinesl, a ostatním je pak předal. I když jsme ještě malí, víme toho o nich už hodně, hlavně o tom, jak se k nim máme chovat a kolik se toho od nich můžeme naučit.                                                                                                                                                                             2.B a mj
5.10. 2017 KRESLENÍ PŘED ŠKOLOU fotogalerie
Podzimní počasí je vrtkavé, a tak jsme využili sluníčkového dopoledne a prožili jednu z hodin výtvarné výchovy 1. A před školou. Děti kreslily barevnými křídami to, co jim šlo nejlépe, např. stromy, květiny, někdo se pokusil i psát. A výhody této netradiční hodiny? Určitě pobyt na čerstvém vzduchu, uplatnění jedné z metod uvolňování tzv. tvrdé ruky a taky po vydatném dešti opět čistá kreslící plocha, připravena k dalšímu výtvarnému vyžití.
                                                                                                                                                                   Čtk+1.A   
Výstava rybiček fotogalerie
Reportáž v televizi o dvouhlavé želvičce vzbudila v dětech ze 4. B touhu tohle zajímavé zvířátko vidět. Přemluvily paní učitelku a ve středu 20. září navštívily 41. výstavu akvarijních rybiček. Prohlédly si akvária s rybami, terária s hady, pavouky, chameleonem, agamou, nechaly si po ruce lézt strašilku, nafotily vytouženou dvouhlavou želvičku a nakoupily kaktusy. Lépe strávenou hodinu přírodovědy si nemohly ani přát.
14.9.2017 SPORTOVNÍ DEN - VÝPRAVA  fotogalerie
Školní povinnosti nastaly, ale nuda to rozhodně nebude – první týden měli čerství prvňáčci opravdu pestrý. Po slavnostním uvítání, opatrném rozhlížení po škole a nových kamarádech se ve čtvrtek 7. září konal sportovní den. Malí neposedové se poprvé vydali mimo své třídy. Do batůžků maminky připravily svačinky, děti se oblékly do sportovního a mohlo se vyrazit. Výprava vedla kolem altánku lesem Včelným až na Libušinku, kde děti za asistence živé žabky zdárně posvačily a vydaly se na umělku, aby okusily nejrůznější hry. Největšímu zájmu se těšil fotbálek, hra na jelena či vybíjená. První školní rok je tedy úspěšně zahájen, výprava došla cíli a my se už nyní těšíme na spoustu zážitků.
                                                                                                           Za 1. A a 1. B  KS

14.9.2017 PUTOVÁNÍ S POHÁDKAMI V DÉČKU fotogalerie

I když jsme letos už druháčci, na návštěvu Déčka jsme se stejně těšili. A bylo na co! Prošli jsme si všechny jeho prostory, ale tak trochu jinak, pohádkově. Hledali jsme obrázky s pohádkovými postavami a měli vykoumat, čím patří postavičky ke konkrétní místnosti. Tak třeba v čajovně byli schováni Křemílek s Vochomůrkou, a to proto, že když byli nachlazení, vařili si šípkový čaj nebo v šatně byla ustrojená-neustrojená Královna Koloběžka První. Protože akce či zájmové kroužky Déčka už navštěvuje spousta z nás, byla pro nás návštěva příjemně domácká. Moc děkujeme za pozvání a vše, co nám nabízíte.                                               2.B a mj


Adaptační kurz - šesté třídy fotogalerie

Poznat své nové spolužáky, třídní učitelku/učitele, zjistit „zákulisní“ informace o škole, naučit se spolupracovat. Tohle všechno, a možná i více, měli za úkol v předešlých třech dnech naši čerství šesťáci.

Zapamatovat si všechna jména, položit na zem laťku, aby se jí všichni dotýkali nebo se v tichosti seřadit podle měsíce narození…z počátku to byl nepřekonatelný problém. Ale postupem času si šesťáci uvědomili, že jsou kolektiv a spolupráce je výborná věc. Vše nakonec zvládli na výbornou. Jejich snažení přihlíželi, občas i pomáhali, třídní učitelé Ivana Frýzková (6. A), Lenka Serbousková (6. B) a Jan Vokoun (6. C).

Všichni budeme šesťákům přát, aby jejich nadšení k plnění úkolů neopadlo, vždy se mohli spolehnout jeden na druhého a případné neshody řešili vždy s úsměvem. Mějte pohodové čtyři roky!                                                                                                                                           Fa

Školní rok 2017-18 zahájen fotogalerie

     Září je měsíc, který by mohl mít ve znaku školní aktovku. Přivítali
jsme nejen malé prvňáčky, ale i všechny žáky z vyšších ročníků. Hodně
úspěchů nejen žákům, všem pedagogům a spokojené rodiče ve školním roce  2017-18!

Radka Polívková

Provoz školní družiny bude zahájen 4. 9. 2017 (pondělí) ranní družinou od 6:30h ve žlutém oddělení (2. B).

 
Děti budou odpoledne spojené, než se utvoří oddělení.
4. 9. půjde ŠD na oběd v 11.30 h, do 14.00 h. - pobyt venku, do 17.00 h. - zaměstnání ve škole.
Od 5. 9. půjde ŠD na oběd cca v 11.45 h, do 14.00 h. - pobyt venku, do 17.00 h. - zaměstnání ve škole.
Pokud půjde dítě po obědě, vyzvedněte si ho prosím v jídelně (cca 12.20 - napište lístek paní vychovatelce, aby mělo aktovku
s sebou).
Na jaké oddělení (barvu) zvonit od 14.00 h bude napsáno na dveřích u zvonků.
6. 9. budou děti už rozděleny do svých oddělení, pak se již zvoní na dané oddělení podle příslušné barvy a času, kam chodí Vaše dítě podle tabulky na dveřích. Seznamy dětí (rozdělení do barevných oddělení) budou na nástěnce u vchodu.


14.6-2016 Merkur fotogalerie
V pátek 2. června se 9 žáků ze čtvrtých tříd zúčastnilo zajímavé soutěže „Talenty pro firmy v česko-polském příhraničí.“ Utvořili 3 družstva společně s žáky střední průmyslové školy a jedním zástupcem vybrané firmy. Cílem soutěže bylo naučit se spolupracovat a zvýšit v dětech zájem o techniku. Každé družstvo pracovalo téměř 3h podle návodů se stavebnicí MERKUR. Děti projevily velikou snahu a trpělivost a s obrovským nasazením vydržely stavět až do konce. Všechny zúčastněné moc chválíme. Vítězové Jiří Khol, Josef Koráb a Martin Schediwý postupují do krajského kola, které se bude konat v listopadu v Hradci Králové. Blahopřejeme.
                                                                                                                                                   RČ a HK
14.6. 2016 Třídní rozlučka - nocování ve škole fotogalerie
5 let spolu – a nyní je čas se rozdělit. Třídní loučení jsme pojali zvesela a v pátek 9. června jsme si uspořádali v naší útulné třídě „nocování“.
Sešli jsme se v 17 hodin, z chodby před třídou vytvořili koutek společenských her a z učebny pak noclehárnu.
Večer jsme zahájili v tělocvičně parkurovou dráhou a společnými hrami, největšímu úspěchu se těšila hra na „průjem“, lidské „pexeso“ a „člověče, nezlob se“. Vyřádili jsme se a mohlo nastat hodování – nejprve melounové, poté přišla na řadu námi milovaná pizza.
Po hostině jsme se vydali na „Noc kostelů“. V kostele Nejsvětější Trojice se nám poštěstilo vyslechnout několik skladeb Rychnovského chrámového sboru, prohlédli jsme si kostel a zúčastnili se výkladu pana Fukse o varhanách. Pak už byl čas na přesun panskou chodbou do Orlické galerie, kde jsme zhlédli výstavu obrazů a přes hodinu tvořili – mohli jsme totiž vyzkoušet pradávnou výrobu barev z prášku.
Po návratu do školy nás čekaly další hry a hlavně – noční bojovka! Kdo se zavrtal do svého spacáku, mohl usínat při promítání filmu.
Ráno jsme posnídali svou oblíbenou snídani, poseděli v koutku stolních her, zahráli ještě několik her v tělocvičně a po důkladném úklidu třídy jsme se spokojení vydali do svých domovů…
                                          Kolektiv žáků 5. B
14.6. 2017 Chcete mě? fotogalerie
Takto zahajoval pan Srstka pořad, ve kterém nabízel psy z útulků.
My (I. A a II. A) jsme přivezli spoustu pamlsků a dek pro psy z útulku v Lukavici, kde našlo prozatímní domov 35 pejsků, nejstaršímu je 17 let. Kromě nich jsme viděli hospodářská zvířata. Tečkou za pochodem z Lukavice bylo autovrakoviště, kde ekologicky likvidují nepotřebná, nabouraná nebo stará auta. To bylo něco pro kluky!
Exkurze byla fajn, pěkně jsme si protáhli nožky a víme, že se o své domácí mazlíčky budeme dobře starat, abychom je nemuseli odkládat do psích útulků.     M.D-
13.6.2017 Mirakulum fotogalerie

Čas výletů se přiblížil. Nejkrásnější část v roce – čekání na prázdniny – si třídy 4. C a 5. B zpříjemnily výletem do zábavního parku v Milovicích. 6 hodin zábavy všichni plně využili a dostatečně se „vyřádili“ na obřích trampolínách, houpačkách, prolézačkách a bludištích, aby se pak vrhli na naučné stezky a do minizoo. Ideální počasí přálo ideálnímu dni – výlet se skutečně vydařil!
                                                        KS
Knížka pro prvňáka fotogalerie
 Děti z 1. A naší školy byly dnes pasováni na čtenáře. Byla jim předána knížka Martina Šinkovského "Lapálie v Lampálii". V rámci projektu výchovy ke čtenářství "Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář" se naše děti v průběhu školního roku zapojovaly do různých aktivit a besed. Doufáme, že se podařilo naplnit cíle projektu: přivést děti do knihovny hned od počátku školní docházky, rozšířit jejich dovednost v rychlém získávání informací,  vytvořit u nich návyk na pravidelnou četbu spolu se  zvládnutím čtení. Včasné zvládnutí čtení s porozuměním jim pomáhá dobře zvládat ostatní vyučovací předměty a vytváří základ pro pozdější úspěšné další studium.                                                                                                                                                                                  Tř.učitelka Ivana Berková
Villa Nova fotogalerie 
Naše škola ráda využívá blízkosti archeologického muzea v přírodě Villa Nova v Uhřínově pod Velkou Deštnou.  I letos se naši čtvrťáci vyjeli podívat na středověkou kolonizační vesnici z období 13.-14.století, seznámit se s různými prvky tehdejšího života – např. oblečení, rodinný život, stravování, práce v zemědělství, řemesla a obchodování, aj. Některé si mohli vyzkoušet i prakticky.  Kupodivu se počasí oproti minulým zkušenostem vydařilo, a tak jsme se vrátili spokojeni a někteří i překvapeni, za jakých podmínek mohli lidé žít v některých případech spokojeněji než v dnešní době.                                                                                                                                      4.A+4.B

Školní výlet 1. A a 2. A fotogalerie

Zvířátka a zase zvířátka! To je ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Měli jsme jednu velkou výhodu oproti ostatním návštěvníkům. Celým areálem nás provázel strýc našeho žáčka se svou kolegyní. Nejprve jsme museli absolvovat rychlokurz hraní na bubny a pak už jsme mohli probádat areál plný krásných a zajímavých zvířat.

Byl to velmi příjemný den, i počasí bylo skvělé.

Už se zase těšíme na společné zážitky.

                                                                                                                                                M.D.

2.6. 2017 Mayový závod fotogalerie

Děti ze 4.B se zúčastnily „Mayového závodu“ pořádaného plaveckým bazénem v Rychnově n. Kn. Náš indiánský kmen „Manita Paha (Jdoucí k vrcholu)“ obsadil krásné 2. místo.             Kr.

24.5. 2017 4.B Besídka fotogalerie

Naše třída 4.B nacvičila s paní učitelkou Mgr.Ilonou Krejzovou a paní asistentkou Danielou Ungerovou muzikál od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Šípková Růženka. Muzikál jsme si připravili jako dárek pro maminky k jejich svátku, a protože jsme chtěli potěšit i ostatní děti ve škole, zahráli jsme představení i pro všechny třídy prvního stupně naší školy. Jsme moc šťastní, že se nám vystoupení povedlo. Budeme mít krásné vzpomínky.

                                                                                                                    žáci 4.B

                                 

22.5. 2017 Vycházka fotogalerie

Děti, víte jakou větvičku vám přinesla Terezka ukázat? Ne? Opravdu ne? To není možné!!! A tak jsme vyrazili na poznávací vycházku.

Za II. A                                                   MD

22.5.2017 Výlet 2.C a 3.B fotogalerie

Dne 16. května 2017 se třídy 2. C a 3. B vypravily na školní výlet do Pardubic. Nejprve jsme absolvovali plavbu lodí Arnošt z Pardubic a pak nás autobus převezl na parkoviště pod Kunětickou horou. Vystoupali jsme na hrad, kde nás čekala prohlídka hradu a nákup suvenýrů. Na závěr děti vybily svou energii na dětském hřišti pod hradem a utratily zbytky kapesného v místním občerstvení. Velká pochvala patří všem účastníkům zájezdu za vzorné chování a hladký průběh výletu.


14.5.2017 Pohádky v ZŠ Kolowrats fotogalerie

Není nic krásnějšího, než když si děti připraví něco pro jiné děti a se zájmem pak sledují, jaký úspěch má jejich činění. Učitelé a žáci ze ZŠ Kolowratská nás pozvali na jejich dvě pohádková představení. Pohádky z mechu a kapradí si pro nás připravily děti mladších ročníků, ti starší nás přímo ohromili příběhem o Lotrandovi a Zubejdě. Úžasné herecké výkony, podmanivá hudba, překrásné kulisy a spousta práce za tím vším.

Děkujeme za krásný umělecký zážitek a milé přijetí.          MJ, 1.B, 2.B, 2.C


10.5. 2017  Jarní koncert v novém kině fotogalerie

Jaro, zpěv ptáků, krásná hudba... Právě tu jsme si s žáky prvních a druhých ročníků mohli vychutnat díky výchovnému koncertu ZUŠ RK. Karkulka nás provedla tóny různých nástrojů – klavíru, keyboardu, housliček, violoncella, akordeonu, fléten či bubnů. Kouzelnou atmosféru voňavých notiček a melodií umocnilo ještě prostředí nového rychnovského kina a také to, že mezi účinkujícími byla spousta našich malých i starších spolužáků.

Děkujeme za milé pozvání a příjemně strávený čas s vámi.                                      1. a 2. ročníky ZŠ + mj

9.5.2017 Zlato a bronz fotogalerie

V úterý 9. května jsme se 16 atlety z řad žáků 1. stupně vyrazili do Dobrušky na okresní kolo Štafetového poháru 2017.
Ač nám počasí příliš nepřálo, mladší žáci odvedli skvělé výkony, díky kterým vystoupali na příčku nejvyšší a odvezli si zlaté medaile. Zlatá štafeta na 100 metrů: Pekárková Zuzana – Jůdl Tomáš – Papáček Ondřej – Kult Tomáš –Petera Jakub – Štěpánová Vanesa – Hodovalová Michaela – Poláková Karolína.
Bronzové medaile si odvezla smíšená štafeta na 200 m ve složení: Zemánková Veronika – Poláková Karolína – Petera Jakub – Linhart Eduard – Pekárková Zuzana – Ondruš Martin – Malá Žaneta – Jůdl Tomáš.
V celkovém součtu všech štafet jsme obsadili třetí místo a tak jsme ke sbírce medailí připojili i bronzový pohár! Všem atletům i atletkám gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy!                                     KS


.

Odznak všestrannosti olympijských vítězů - OVOV čtěte zde

Klokan na pavilonu 

V březnu se 2.C, 3.B a 5.B tradičně zapojily do matematické soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN. Druháci a třeťáci soutěžili v kategorii CVRČEK, páťáci v kategorii KLOKÁNEK. Více o soutěži zde.
Výsledky na okresní úrovni nás velmi potěšily. Žákyně 2.C třídy Ema Vlková se v konkurenci třeťáků umístila na nádherném 3. místě a Žaneta Malá z 5.B byla ve své kategorii na 1. až 2. místě.
Obě děvčata dostala zasloužený diplom a věcnou cenu v podobě poukázky na nákup. GRATULUJEME!                T.V.Škola Zdravé 5 fotogalerie
 V uplynulých dnech se žáci 1. stupně naší školy zúčastnili výukového programu Škola Zdravé 5. Dozvěděli se např. o správném složení jídel a zásadami nakupování. Děti se poutavou formou seznámily s pěti základními zásadami zdravého stravování – správným složením jídelníčku, ovocem a zeleninou, pitným režimem, bezpečností potravin a přípravou zdravé svačinky. Na každé téma si zasoutěžily ve skupinách, kde plnily různé úkoly a sbíraly body. Uvidíme, jestli zhodnotí své znalosti při návštěvách školní jídelny.
                                                                                              Čr+1.A,2.A

2.A GEOMAG fotogalerie
Rozvíjí si manuální zručnost, představivost, výtvarné cítění. Vlastně je to činnost, při které dochází k propojení několika vyučovacích předmětů (matematiky, výtvarné výchovy, pracovních činností, slohu). Vyprávíme si o stavbách, o tom, kam bychom je mohli ve skutečnosti „zasadit“ do našeho reálného prostředí.
Děti stavění baví a užívají si to.           M.D.

18.4. 2017 Jarní vlastivědná exkurze fotogalerie
Poslední den před velikonočními prázdninami se třídy 4.A a 4.B vydaly na poznávací vycházku po naučné stezce Zemská brána. Cesta vedla po pravém břehu řeky Divoké Orlice, kde se děti díky informačním tabulím dozvěděly zajímavosti o přírodě v okolí. Zhlédly Ledříčkovu skálu, seznámily se s pověstmi o něm, i o Pašerácké lávce. I když se „Škaredá středa“ projevila na počasí, na náladě malých turistů se nic nezměnilo a do cíle po asi tří kilometrové túře dorazili trochu zmáčenější, ale spokojeni, že to v pohodě zvládli.
                                                                                          4.B+4.A
12.4. 2017 Páťáci na aerobiku a badmintonu v BR Sport Centru fotogalerie
Tělocvik je jedním z nejoblíbenějších předmětů každého školáka, nejinak je to u nás. Po bruslařské sezóně jsme z ledu zamířili na kuželky, proložili jsme hodiny tužení těla i ducha gymnastikou v tělocvičně, abychom se dnes vrhli na aerobik a zahráli si badminton v BR Sport Centru. Paní Zemánková nám připravila zajímavé sestavy. Pravda, některé prvky, zejména v podání chlapců, vyzněly trochu humorně, ale budiž všem ke cti, že nikdo nevzdal a s hudbou a svým tělem se zdárně popral! Aerobik vystřídal badminton, kde probíhali až vrcholové výkony! Budeme se těšit na příští setkání – rádi bychom na tenisové kurty provětrat tenisové rakety!
                                   Za 5. B  K. Solárová
6.4.2017 VYBÍJENÁ fotogalerie
Vamberk, Slatina, Rychnov Javornická a Rychnov Masarykova. Soupeři, kteří se 5. dubna utkali ve vybíjené. Žáci čtvrtých a pátých ročníků naší školy bojovali velmi statečně. Do prvního zápasu nastoupili s obrovským nasazením a porazili tým ze Slatiny. Také derby rychnovských škol začalo nadějnou remízou v poločase, na konci utkání ale Masaryčka tlaku soupeře podlehla. Ani proti Vamberku nám štěstí nepřálo, a tak jsme se spokojili s třetím místem. Našim reprezentantům moc děkuji.                                      TM + hráči 

5.4.2017 Velikonoční výstava v ÚSP Domečky fotogalerie
Svátky jara jsou za dveřmi, a tak jsme si zpříjemnili den návštěvou velikonoční výstavy. V ÚSP Domečky RK se opět podařilo zaměstnancům a jejich klientům vyrobit spoustu krásného a cenově dostupného i pro nás malé. Různě zdobené kraslice, chundelaté ovečky, veselí zajíčci, ptáčci v hnízdech či velikonoční keramika – nevěděli jsme, co si dříve vybrat. A tak jsme udělali radost sobě, našim blízkým a snad i organizátorům. Děkujeme a těšíme se na příště                                                  1.B a mj

3.4.2017 Zápis do 1. tříd   fotogalerie

    Ráda bych poděkovala všem rodičům, kteří přivedli k zápisu do 1. tříd své děti na pavilon naší školy. Odpoledne připravily paní učitelky zápis pro malé předškoláky a vše probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Děti přicházely slavnostně naladěné, snažily se odpovídat na všechny zadané otázky a statečně zavazovaly i obávané tkaničky. 
Zápisy trvají do 30. dubna 2017, kdy je možné přivést předškoláka k dodatečnému zápisu do první třídy. Informace u pana zástupce Roberta Ježka, mobil 778 409 206.
      V pondělí 3. 4. 2017 bylo zapsáno 51 dětí, z toho 9 rodičů požádalo o odklad školní docházky. 
Do prvních tříd nastoupí jako třídní učitelky Mgr. Radka Čtvrtečková a Mgr. Klára Solárová.                                                   
                                                               Vedení školy

Je dnes málo dobrých řemeslníků? fotogalerie

Je. A proto musíme děti vést k manuální práci.Ve druhém ročníku třeba i tím, že pracujeme s keramickou hlínou a vyrábíme. Kočičku a velikonoční vajíčko.

                                                                                                                                                         za II.A   M.D.

28.3. Čtvrté odpoledne PŘEDŠKOLÁKA fotogalerie

ČTENÍ POHÁDEK

Poslední společné setkání proběhlo doslova „pohádkově“. Paní učitelky Čtvrtečková, Krejzová a Solárová se s dětmi snažily vnořit do světa nejrůznějších pohádek. Putovaly se třemi prasátky, navštívily chaloupku celičkou z perníku a nakonec s kočičkou a pejskem myly podlahu. Děti nejenom s napětím poslouchaly, zapojovaly se do vyprávění pohádek, ale i pomáhaly pohádkovým postavám plnit úkoly. Podle usměvavých tváří odcházely domů spokojeny a většina z nich i s vlastnoručně vyrobeným keramickým beránkem.

3. dubna 2017 od 13:00 do 18:00 h se na vás těšíme u zápisu do prvního ročníku na pavilonu ZŠ RK Masarykova.

                                                        mj

21.3. Třetí odpoledne PŘEDŠKOLÁKA fotogalerie

Předškoláci v jídelně

         Stravování ve školních jídelnách je v poslední době poměrně diskutovaným tématem v souvislosti s Pamlskovou vyhláškou. Všichni samozřejmě chceme, aby se naše děti dobře stravovaly, a především, aby jim uvařené pokrmy chutnaly. Nejdůležitější jsou návyky z rodiny, ale také samotná školní jídelna. Ta naše v Rychnově n. Kn. má zaslouženě velmi dobré jméno. Několikátým rokem připravuje dny otevřených dveří s ochutnávkou moderních pokrmů. Ani letos tomu nebylo jinak a uvítali nás pan ředitel Mitlehner s panem šéfkuchařem Hubálkem a panem Pšenčíkem, který prezentoval firmu Podravka-Lagris, a.s. Degustační porce byly velmi zdravé a výtečně chutnaly. Rodiče vyzkoušeli bulgur, kuskus, cizrnu, rybí maso, čočku, listový špenát a další skvěle vychucené potraviny. Děti dávaly přednost krupicové kaši a tvarohu s ovocem.

       Zatímco rodiče poslouchali informace o novinkách ve stravování, jak to v naší školní jídelně chodí, jak děti v dnešní době místo jídla hrají hry na mobilu a následně odnesou tác s nedojedeným jídlem a podobné postřehy kuchařů, předškoláky zabavily paní učitelky ve 2. patře. Věnovali se společně aktivitám zaměřeným na ovoce a zeleninu. Všechny úkoly plnili na jedničku. Poté si vyzkoušeli, jak budou zvládat vzít si tác, příbor a jídlo, donést ke stolu a následně po sobě vše uklidit. Rodiče jim fandili.

   Společné setkání ve školní jídelně bylo velmi příjemné a všichni přítomní si pochvalovali nabízené pokrmy. Děkujeme všem zaměstnancům jídelny, kteří pro nás příjemné odpoledne připravili po své obvyklé pracovní době, a budeme se těšit na další dobroty, které nám připraví.     Po

DUBEN – MĚSÍC BEZPEČNOSTI  fotogalerie

Mluvčí České policie v Rychnově nad Kněžnou paní Alena Kacálková připravila pro žáky I. A a II. A poučnou besedu. 

Děti si připomněly veškerá běžná rizika, která na ně na jaře číhají. Ať je to jízda na kole, kolečkových bruslích nebo setkání s cizím člověkem na ulici. Rovněž dostaly mnoho dalších dobrých rad týkajících se svého vlastního bezpečí i obecné bezpečnosti na silnici.

Do školy jsme si odnášeli spoustu dárků (knížka pohádek, záložky, rozvrhy,…) a nakonec jsme se vyfotili s opravdickým policistou.

                                                         Za I. a II. A  Marie Dernerová                           

16.3.2017 Trošku jiná hodina fotogalerie

     I když žáci 4.A v rámci hodin tělesné výchovy využívají v současné době lekce plavání, mohli si ve čtvrtek 16.3. připomenout pohyb v tělocvičně. Se svými spolužáky ze 4.B navštívili BR CENTRUM, kde se důkladně prohýbali. Vyzkoušeli si squash, základní techniku tenisu, zapinkali si badminton a zlepšili si kondičku cvičením s nářadím nebo na variabilní dráze. Podle jejich nadšení a rozzářených tvářiček bylo vidět, že se jim pohyb v různých sportovních halách moc líbil. Zkrátka si to užili              Čtk

14.3.2017 Druhé odpoledne PŘEDŠKOLÁKA  fotogalerie

Druhé odpoledne s malými předškoláčky bylo zaměřeno tak trochu umělecky - tvořilo se, zpívalo i tancovalo. Nálada byla opět výborná. Děti spolupracovaly s paními učitelkami Mgr. Vrbovou, Mgr.Műllerovou, Mgr. Solárovou a Mgr. Veverkovou, smály se i skotačily. Z keramické hlíny si vlastnoručně vytvořily beránka, kterého si domů odnesou 28.3., zazpívaly si spoustu lidových písniček, jejichž názvy však musely nejprve uhádnout,  z papíru si vyrobily koťátko a dokonce i na ptačí tanec došlo. Pohoda a rozesmáté tvářičky svědčily o dalším fajn odpoledni.

                                                        mj

7.3.2017 První odpoledne PŘEDŠKOLÁKA  fotogalerie  

 1. I letos se připravují šestileté děti k zápisu do školy, který proběhne nově v měsíci dubnu. Na pavilon ZŠ RK Masarykova  v úterý 7. 3. 2017 v 16 h zavítalo plno předškoláčků se svými rodiči, aby se seznámili s prostředím školy a jejími učiteli.
 2.      První setkání mělo dvě hlavní části. Nejprve budoucí školáci sportovali na několika stanovištích v tělocvičně, kde se jim věnovaly paní učitelky Ježková, Klapalová, Macháčková, Pokorná a Čtvrtečková. Pak se všichni přemístili na malý koncert rychnovských Koťat pod vedením Kamily Hájkové a za doprovodu Pavly Šmídové. Koťata předvedla jako vždy skvělý výkon a zapojila do svého vystoupení i malé diváky.
 3.      Na spoustu otázek odpovídali rodičům ředitelka školy Radka Polívková a zástupce ředitelky pro 1. stupeň Robert Ježek. Většina směřovala k průběhu zápisu 3. 4. 2017, především pak ke spádovým oblastem a připravenosti dětí do školy. 
 4.      V úterý 14. 3. se na vás budeme těšit v keramické dílně, ale i mimo ni se bude tvořit a zpívat.                          
 5.                                                   vedení školy


24.2.2017 Cesta do historie fotogalerie

V pátek 24.2.2017 jsme si poslední den před prázdninami zpestřili výletem proti proudu času. Využili jsme znalostí z hodin vlastivědy a vypravili se do dob pravěku a středověku. Třída byla plná pravěkých lovců, keltských bojovníků, Slovanů nebo postav ze starých českých pověstí. Vyráběli jsme oblečení, zbraně, mince, kreslili obrázky nebo vytvářeli dobové figurky. Den nám utekl opravdu velmi rychle. 4.B

23.2.2017 Rychnovskýzbvoneček fotogalerie


23.2.2017 KARNEVAL VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ fotogalerie

Děti se proměnily v princezny, víly, bojovníky, prince, rytíře a jiné a jiné pohádkové bytosti a družinový karneval mohl začít. Taneční vystoupení Adama Kurimského  a Michaely Klárové maškarní dovádění zahájilo. Následovaly promenády masek po odděleních, kde se vybíraly ty nejlépe výtvarně zpracované. Tancování všech bylo prokládáno sportovním zápolením – hod do koše, podlézání branky. Čekalo nás i legrační vystoupení dvou klanů a po posledním tanečku drobná odměna pro všechny zúčastněné.

21.2.2017 Školní družina na návštěvě v knihovně fotogalerie

Jak se stát malým čtenářem? Kolik knížek je majetkem Městské knihovny? Co znamenají barevné štítky a písmena na hřbetech knih? Na tyto a mnohé další otázky se ptaly děti ze školní družiny při návštěvě na dětském oddělení. Paní Hudousková jim vysvětlila, jak půjčování funguje, děti si mohly prolistovat některé knihy a časopisy a na závěr je paní knihovnice potěšila četbou z knihy „Telátko popleta“, která měla u dětí takový úspěch, že si ji rovnou vypůjčily do svého oddělení družiny. Pro mnohé to byla první, pro jiné již opakovaná návštěva knihovny, ale všichni si toto setkání příjemně užili… 

Naše první vysvědčení fotogalerie

To, co každý prvňáček prožívá ve chvíli, kdy přebírá své první vysvědčení, to už nikdo z nás nikdy neprožije. Tolik těšení se a napětí najednou slovy jen těžko vyjádřit. Abychom všechno to čekání vydrželi, zkrátili jsme si ho luštěním křížovek, řešením rébusů, osmisměrek a čtením pohádek. Nebyli jsme na to sami, přišli i naši blízcí, bez kterých by byl náš úspěch jen poloviční. Každý z nás se v kruhu na koberci svěřil s tím, co mu jde dobře, co mu ještě tak úplně nejde a také, co ho ve škole nejvíce baví. Pak už jsme jeden po druhém přebírali vysvědčení, pochvalu za to, čeho si na nás paní učitelka nejvíce váží, náramek se jménem a také sladkého muffina, kterého jsme si ovšem museli najít podle jména, když už teď dokážeme číst. Radost jsme měli všichni, my, naši rodiče i paní učitelka.

Teď už hurá do dalších společných cest za poznáním :)                                                   1.B a mj

Varhany 5.B  fotogalerie

V pátek 20. 1. jsme se s žáky 5.B vydali do kostela Nejsvětější Trojice. Chtěli jsme si prohlédnout, ale hlavně poslechnout, ten úžasný hudební nástroj – VARHANY.

Přestože nám byla trochu zima, byl to úžasný zážitek. Dozvěděli jsme se, jak takový nástroj vypadá, z jakých částí se skládá a jak náročné je na něj hrát. Někteří si to pak mohli i sami vyzkoušet.

Celou exkurzí nás poutavě provázel pan Fuks, kterému tímto ještě jednou moc děkujeme.

20.1-2017
Sněhové dovádění 3.B  fotoalbum zde
Sněhová nadílka letos potěšila srdce nejednoho lyžaře, radují se i děti chtivé "sněhového dovádění"! Pár momentek z veselých chvilek v bílé peřině 
tentokrát poskytla 3. B

16.1.2017
Školáci na sněhu   fotoalbum zde
  
V posledních letech jsme tak trošku odvykli typickému zimnímu počasí. Letos však paní Zima nešetří sněhovou nadílkou, a tak i naši žáčci mohou 
vyrazit ze školních lavic do přírody, aby si sníh užili. Společné stavění sněhuláků, nemilosrdnou koulovačku nebo bobování zachytily i fotoaparáty 
paní učitelek 1. B a 2. C 


4.1.2017

Šikovný zVĚDAvec ze 3. C

    Na začátku nového roku 2017 jsem obdržela velmi milý dopis od manželů Seidlerových, rodičů našich dvou žáků. Dovolím si z něj citovat:

    „Na doporučení paní učitelky Šabatové se náš Anďa na podzim zúčastnil soutěze "malí zVĚDAvci". Jednalo se o krátké video, které mělo prezentovat jakýkoliv vědecký pokus nebo projekt. I když nebyl na prvním místě, byl mezi finalisty a před koncem roku obdržel milou odměnu - kvalitní knížku společně s osobním dopisem pana ministra Bělobrádka. Těší nás, že jsou děti tímto jednoduchým  způsobem motivovány k zájmu o vědu a výzkum.

     Jsme rádi, že jsme pro děti zvolili Vaši školu, protože jak Anďa, tak Aninka, chodí do školy s nadšením a velký dík tak patří p. učitelkám Šabatové a Macháčkové, které mají na tom pozitivním přístupu ke vzdělání velkou zásluhu.“

     Děkujeme za takovou pochvalu a je pro nás motivací pro naši pedagogickou práci. Spokojení žáci a jejich rodiče, to je samozřejmě cílem našeho společného snažení.

              Mgr. Radka Polívková, ředitelka ZŠ RK Masarykova


23.12.2016
Vánoční muzicírování na pavilonu

Video YouTube


V poslední den před vánočními prázdninami jsme se sešli na chodbě ve druhém patře pavilonu, abychom si vyslechli naše kamarády – muzikanty. Zahrát nám mohl kdokoli, kdo našel odvahu vystoupit před spolužáky z několika tříd. Atmosféra byla velmi příjemná a možná jsme založili novou tradici. Muzikantům děkujeme za hezký zážitek a všem přejeme krásné svátky.
 1.                                     TV 

20.12.2016
Ideální školní den fotogalerie
Jak vypadá ideální školní den páťáka? Dopoledne si užije pečením a zdobením perníčků, odpoledne zasportuje v blízkém BR Sport Centru.
Že i kluci jsou v kuchyni šikovní a umí přiložit ruce k dílu – přesněji k válečku na těsto – jsme se přesvědčili při prosincové vánoční dílničce v Déčku. Voňavé perníčky potěšily všechny milovníky cukroví.
A co teprve dívky při „Vánočním desetiboji“! Výkony hodné profesionálních sportovců, za odměnu souboj v badmintonu…prostě netradiční a krásný den, který nám zkrátil čekání na štědrovečerní nadílku.
                                                        KS
20.12.2016
Předvánoční období si užíváme  fotogalerie
Pro všechny malé ubíhají dny do Vánoc vždy neskutečně pomalu, a tak jsme se rozhodli, že si je budeme společně zpříjemňovat a krátit. Každý den si jeden z nás odepne svou sovičku a domeček s úkoly i sladkostmi z adventního kalendáře. V Muzeu hraček RK jsme se dnes nestačili divit, jak propracované hračky naši prarodiče měli a jak úžasně a s fantazií si dokázali hrát. Se svými nejbližšími jsme si užili vánoční besídku se spoustou básniček a koled. Ještě nás čeká Výstava betlémů a společná vánoční besídka naší třídy. Pak už hurá domů a čekat, zda nám Ježíšek přinese alespoň něco z toho, o co jsme ho v dopisech prosili.
Přejeme vám všem krásné svátky zimy mezi těmi, které milujete!
                                                 1.B a MJ
16.12. 2016
Vánoční výstavka ve školní družině fotogalerie


6.12.2016
Žáci 3. B v rychnovské zvonici   fotogalerie
V úterý 13. 12. dopoledne si žáci 3. B udělali předvánoční vycházku městem, při které navštívili rychnovskou zvonici a kostel Nejsvětější Trojice. Dozvěděli se řadu zajímavých informací o zvonu Kryštof a při prohlídce kostela si prohlédli varhany a vyzkoušeli šlapat na měchy. Velmi děkujeme panu Vojtěchu Beranovi, který nás oběma objekty provedl.
Mgr. Radka Pokorná
15.12.2016
Snažili jsme se pomoci   fotogalerie
Vánoce se blíží a kdy jindy obdarovávat a pomoci než právě před těmito svátky! A tak jsme se o to pokusili. První akcí, kde jsme přispěli zakoupením milých drobností, byl Vánoční jarmark v ÚSP Domečky RK. Podruhé naše pomoc směřovala opět do Centra Orion. Tentokrát se některé třídy (1.B, 1.C
, 3.C a 4.A) naší školy opět rozhodly výtěžek sběru starého papíru věnovat právě této organizaci. Finanční dárek jsme předali osobně 13.12. Po prohlídce Orionu, vyzkoušení si jízdy na mechanickém vozíku, vyražení si placky, vykrájení lineckého, zkoušky síly svého mozku při EEG biofeedbacku, cvičení, arteterapii a nakoupení si maličkostí v připraveném obchůdku, jsme společně předali kouzelnou obálku s penízky a vánoční stromeček s tolika srdíčky, kolik nás je ve třídě. Pomohli jsme, jak to šlo nejlépe! Děkujeme oběma organizacím za milé a vstřícné přijetí a přejeme jim hodně zdraví, síly a energie do další práce!
                                                 1.B a MJ
9.12.2016
První setkání žáků 1.A s knihovnou   fotogalerie
Paní knihovnice L.Hudousková pro nás připravila v adventním čase program o vánočních obyčejích a zároveň procvičila naši jazykovou odbornost slovními hříčkami s Mikulášskou i vánoční tématikou. Děti také poznaly řád dětského oddělení knihovny, způsob řazení knih, jejich barevné označení. Vždyť už umíme všechna písmena a za chvíli z nás budou čtenáři!                                     I.B.
9.12.2016
2. A Skanzen Krňovice     fotogalerie
Mrzne až praští, ale my jsme se vydali vlakem do Třebechovic pod Orebem. Někdo jel vlakem úplně poprvé, i to je obří zážitek. Odtud jsme pochodovali jako husy jedna za druhou do Krňovic.
Ve zdejším skanzenu jsme nasáli atmosféru Vánoc z plných plic. Staročeský vánoční stromeček, vánočka, betlém, svícny, jmelí. Abychom měli památku, vyrobili jsme si překrásné vánoční ozdoby z perliček. Hvězdičky. Každá jiná. Nádhera.
A abychom neodjížděli s prázdným bříškem, stavili jsme se v místní hospůdce na vynikající borůvkové knedlíky.
No a zpátky zase po pěšince na vlak a domů.                                        M. D.
6.12.2016

Dopoledne s vůní perníku  fotogalerie

Žáci 1.A se první prosincový den vypravili do Domu dětí, kde pro ně byl připraven program „Pečení perníčků”. Paní Bořková už měla nachystané a rozdělené těsto, které si děti vyválely a podle svého uvážení vykrájely různé tvary. Ty pak opatrně přemístily na plech. Malým štětečkem povlažily povrch vajíčkem a postupně za pomocí paní učitelky a asistentky upekly v troubě. Po vychladnutí nás ještě čekalo zdobení. Každé dítě obdrželo svůj sáček s bílkovou polevou a dle své fantazie ozdobilo svoje perníčky. Než hmota zaschla, využili jsme čas k prohlídce “Pekla” v suterénu Domu dětí. Je tam instalována nápaditá výstava prací děti ze škol a školek s čertovskou tématikou. Nakonec nás čekalo zabalení perníčků do celofánového sáčku a zdobení mašlí. Uvázat uzel se ukázalo být pro některé prvňáky problémem, se kterým si však poradil celý tým pomocníků. Spokojené děti prožily příjemné dopoledne a navíc si pochutnaly na vlastnoručně upečeném cukroví.  

                                                                                   IB

6.12.2016
Čertovský den v 1.B     fotogalerie
Jako každé dítě i my jsme se těšili na vše, co přinese den plný čertů, andělů a Mikuláše! Abychom jen tak nečekali jako školáci, naše maminky z nás vykouzlili pořádná čertiska i miloučké andílky. Jaké bylo dnes vyučování? Mikulášské čtení, čertovské počítání a andělské malování. A protože jsme zlobili jen malinko, dostali jsme nejen dobroty, ale i toužebně očekávaný druhý díl „Marťánka“, takže se budeme moci doučit zbylá písmenka, a pak už dokážeme přečíst úplně vše! Už se na to moc těšíme! Děkujeme :)                
                                                                     1.B, mj
5.12. 2016 Čerti s Mikulášem a anděly

5.12.16 Čerti


4.12. 2016
..už se nemůžeme dočkat Ježíška      fotoalbum
I když jsme už školáci, strašně moc se těšíme na Ježíška. Samozřejmě se snažíme být hodní, a protože už známe spoustu písmenek, mohli jsme Ježíškovi napsat svá tajná přání v prvně psaných dopisech. Také jsme si vyrobili své adventní kalendáře, abychom si mohli doma odpočítávat dny do Štědrého dne. Adventních kalendářů si užíváme i ve škole, kde si každý den jeden z nás otevře svou sovičku a domeček, ve kterých máme úkoly a za jejich splnění i sladkou odměnu. A tak se už teď těšíme se na spoustu krásných společných předvánočních dnů a určitě i kouzelné Vánoce.
                                                                             1.B a mj

4.12. 2016
Bruslím, bruslíš, bruslíme...

Možná, že z některého druháčka vyroste nadějný hokejista, krasobruslařka. Děláme pro to maximum. A nejen kvůli malému „Jágrovi“. Hlavně pro sebe, pro své zdraví, pro radost z pohybu!                                                                                                            M. D.
2.12.2016 
5.B na ČERTOVSKÉ VÝSTAVĚ   fotoalbum

Byli jsme celý rok andělsky hodní? Nebo máme na svědomí nějaký ten malinký hřích? Ač jsme již páťáci, přistoupili jsme rádi na hru a zašli si vyzkoušet, jak hříšnou duši máme! Omrkli jsme čerty, kteří se zabydleli v déčkovském sklepě a okusili spravedlnost vidlí samotného Lucifera – kdo si na ně sáhl a nesmrděl mu prst peklem, mohl s klidem vyslechnout vtipný výklad připravený Martinou Fajglovou. Bylo to skvělé páteční dopoledne, je fajn užít si ryze čertovské radovánky ještě na té „dětské“ straně! Příští rok už třeba oblékneme kožichy a okusíme druhou stranu mince…
                                                                                                                                                                        Za všechny páťáky K. Solárová
24.11.2016
Druháci v knihovně  fotoalbum

Blíží se čas Vánoc, krátí se dny. To je období, kdy je nejlepší příležitost vzít do ruky knížku a číst. 
Ale kde vzít a nekrást? Knihy jsou dnes poměrně drahé. Nejlépe to vyřešíme, když zajdeme do knihovny a půjčíme si, na co „máme chuť“. Pro druháky vynikající informace o způsobu půjčování, jak si zařídit výpůjční kartičku, kam zajít, s kým se poradit v oddělení pro děti. To vše si žáčci vyzkoušeli a návštěvu městské knihovny určitě nepovažovali na ztracený čas. Beseda se velmi líbila a doufáme, že v knihovně přibude celá řada nových čtenářů.                                                                                                                                                                                                                                                                                       M. D.
16.11.2016
Exkurze 2.A a 1.A
Rádi cestujete a poznáváte nové krajiny? Právě to pan Dr. Emil Holub z Holic miloval už od útlého věku, a proto odjel na sedm let do Afriky. Odtud přivezl třicet tisíc předmětů v osmdesáti vagónech. Spoustu exponátů rozdal i do zahraničí, díky čemuž ho zná celý svět. V kvasinském zámku probíhá výstava  "africké muzeum", kterou jsme navštívili. Rozhodli jsme se, že zavítáme do Holic, abychom měli výstavu ucelenou. 
                                       
                                                                                                                                     Žáci 1.A a 2.A    ZŠ Rychnov n.Kn., Masarykova                     


16.11.
Bobýsek navštívil pavilon   více FOTO

Halloweenský den v 1.B  více FOTO
V pondělí 31. 10. se naše třída plná čarodějnic, čarodějníků, pavouků, netopýrů, duchů, dýní a bubáčků věnovala halloweenskému učení. Počítali jsme všechny možné strašidelné bytosti, hledali jsme rozdíly mezi obrázky, bloudili v bludištích, skládali halloweenské puzzle, vyráběli svítidla, která nám při závěrečné party společně s halloweensky nazdobenými muffiny a perníčky dotvářela atmosféru celého dne. O sladká překvapení pro děti jsem se nesnažila pouze já, ale i některé maminky, za což jim velmi děkuji! Zkrátka moc prima den pro všechny!                                                   mj +1. B


Hasiči četli pohádky dětem

Poslechnout si opravdického profesionálního hasiče, jak čte dětem pohádky, by se někomu mohlo zdát málo pravděpodobné. Ale 13. 10. tomu tak bylo po celé naší republice. My jsme měli tu čest, že nám pohádku „Jak se Florián potkal s Kabernáčem“ a další, četl dokonce sám autor – por. Ing. Zdeněk Volek. Děti se pak podívaly do garáží a obdivovaly obří hasičská auta. Možná, že se z některého druháčka stane jednou velký hasič. Děkujeme za milé přijetí!                    M. D. 

12.10.2016
Podzimní exkurze 2.C
Prázdniny jsou dávno pryč, ale žáci 2.C byli odměněni až nyní za nádherné prázdninové deníky. A co bylo jejich odměnou? Cesta za poznáním, jak jinak! Tentokrát to byla exkurze na podzimní výstavu ZAHRADA VÝCHODNÍCH ČECH do Častolovic. Viděli jsme nádherně naaranžované ovoce a zeleninu, krásné podzimní dekorace z přírodnin a všichni bezvadně zvládli i první samostatné nákupy u stánků. Byl to vydařený podzimní den.                                       TV
https://sites.google.com/site/naspavilon/aktuality/WP_20161007_09_00_09_Pro.jpg


30.9.2016
Od 11. října 2016 SBĚR KAŠTANŮ a ŽALUDŮ
Ve dnech 12. - 14. října bude před pavilonem kontejner na SBĚR PAPÍRU. 
Děti a rodiče mohou balíky vkládat do kontejneru, následně třídní učitelce odevzdat papírek se jménem, počtem kilogramů a podpisem rodiče. Více informací u třídních učitelek.

27.9.
KAPACITA KERAMICKÉHO KROUŽKU BYLA V DEN VYDÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK (pondělí 26.9. 2016)  NAPLNĚNA
27.9. 2016
Úspěšná žákyně 3.B

V sobotu 24. 9. 2016 se v Žamberku uskutečnil 26. ročník mistrovství České republiky v duatlonu. Naše žákyně Zuzka Pekárková ze 3. Bobsadila ve své kategorii 3. místo. Moc blahopřejeme.                                                                                                                                                                                Mgr. Radka Pokorná a spolužáci ze 3. B

                   

23.9.2016
Přespolní běh Solnice, 20. září 2016         foto zde
V příjemně chladném úterním dopoledni si žáci 1. stupně doběhli na solnickém stadionu pro cenné medaile. Ve II. kategorii tým děvčat ve složení: Malá – Smisitelová – Kalousková – Červinková – Rozumová – Konývková vybojoval skvělé 2. místo a tým chlapců ve složení: Seidl – Dufek – Ondruš – Linhart – Nyč doběhl na výborném třetím místě! V této kategorii se nepostupuje do krajského kola. 
Okresního kola v přespolním běhu se zúčastnili i žáci 2. stupně. V kategorii 6. a 7. tříd si družstvo dívek i chlapců doběhlo pro zlaté medaile. Vítězstvím si obě družstva vybojovala postup do krajského kola, které proběhne 11. 10. v Hradci Králové.
Mezi jednotlivci nejlépe doběhli Šimon Maidl (1. místo) a Štěpán Maidl (2. místo).
V kategorii 8. a 9. tříd získala děvčata stříbrný pohár, čímž si také zajistila start na krajském kole. Z dívek měla nejvíce sil Kateřina Ondrušová (3. místo). Družstvo starších chlapců získalo pohár bronzový.
 
Všem zúčastněným velmi děkujeme a blahopřejeme!!!            
                                                                                                                                                                                                                                                          Pi + KS19.9. 2016
1. a 2. A v cirkusovém zvěřinci   foto zde
V horkých zářijových dnech se nedalo ve škole vydržet teplem. Rychnov nad Kněžnou navštívil v těchto dnech cirkus BEROSINI. Po domluvě s paní Berouskovou jsme se mohli přijít podívat na zvířátka. Děti I. A a II. A byly nadšené. Na vlastní oči někteří žáci poprvé viděli „ŠAPITÓ“, mohli si pohladit velbloudy, koně, poníky, lamy, prasata, kozy, opičky. S radostí v očích si odnášeli pírka překrásných papoušků, holubiček, husokachen. To byla skvělá hodina prvouky!


16.9.2016
Důrazně žádám rodiče, aby v případě, že nepotřebují jednat s někým ze školy, nevstupovali do budovy a čekali na svoje dítě venku. Stejná pravidla budeme vyžadovat i ráno, když dítě přichází do školy. Všechna opatření jsou z důvodu zajištění bezpečnosti žáků a pedagogických pracovníků.  Děkuji za pochopení                                                                                        Mgr. Robert Ježek                                                                                                                                                                                                             zástupce ředitelky školy
15.9.2016

Bezpečně na silnici další fotografie ZDE

Dopravní hřiště v Rychnově nad Kněžnou se 14.září dopoledne proměnilo v dopravně-bezpečnostní víceboj společně s ukázkou práce složek IZS s názvem „Bezpečně na silnici“. Naši nejmenší, kteří jsou školáky teprve třetí týden, se plnění připravených úkolů zhostili s chutí, odvahou a velice úspěšně. Vyzkoušeli si jízdu na kole či koloběžce po vyznačené trati, hrou bezpečně pomohli Klárce se dostat do školy, hledali reflexní prvky na oblečení, snažili se o masáž srdce na figuríně. Ještě větší úspěch však měly všechny složky IZS – hasiči, policie státní i městská a záchranka. Děti si mohly vyzkoušet úplně vše – obléknout hasičskou helmu, obtěžkat proudnici, zkusily si pobýt chvíli s pouty na rukou, staly se samy figuranty při měření krevního tlaku či natočení EKG. Bonbónkem nakonec nebyly pouze dárečky od organizátorů (Tým silniční bezpečnosti HK), ale i show Martina Šimůnka, trojnásobného mistra světa v bike trialu. To pak byly údivem pusinky všech malých účastníků zcela dokořán.

Děkujeme za velmi povedenou a pro děti jistě prospěšnou akci.

                                                                   1.   ročníky ZŠ RK Masarykova10.9.
Naši prvňáčci

1.A

Horní řada zleva: Hallová Aneta, Toběrná Nikola, Kyralová Kristína, Pecháčková Karolína, Kopsa František, Jusko Maria, Šípková Tereza, Mejstřík Kamil, Šála Radek, Müller Michal, Felcman Martin, Prokopec Josef, Pražák Oliver

Dolní řada zleva: Šimková Nikola, Nerudová Gita, Vávrová Adela, Gunar Samuel, Gunar Denis, Gunarová Tereza, Dusbábek Filip

Přeji Všem dětem krásné dětství, dobrou náladu a mnoho úspěchů ve školní práci.

Ivana Berková


1.B

Dolní řada zleva: Vojtěch Dytrt, Jan Myška, Aneta Smítalová, Veronika Řízková, Antonín Šíma, Jan Kotyza, Adéla Havlínová, Veronika Jelenová, Adriana Vendegh, Lukáš Kotera

Horní řada zleva:Nicolas Rigo, Jakub Fuks, Jonáš Kouba, Martin Cichy, Adéla Jonášová, Tobiáš Brandejs, Soňa Rozumová, Mikuláš Macoun, Mikuláš Morávek, David Škop, Tadeáš Kočnar

 CHybějící:Eliška Říhová, Vojtěch Tureček


Přeji vám i sobě, moji milí prvňáčci, abychom si k sobě všichni našli cestu, uznávali se, pomáhali si, těšili se na sebe i na zážitky spojené se školou, abychom se hodně a často smáli a abychom pociťovali radost z úspěšného proplouvání v moři písmenek i čísel.

Marcela Ježková
1.C

Zleva stojící: Kristýna Farská, Terézia Čermáková, Tereza Tóthová, Lukáš Jarkovský, Tomáš Klapal, Miroslav Bém, Šimon Valenta, Marek Csibri, Patrik Zábraha, David Halamka, Matyáš Trs

Zleva sedící: Kateřina Hájková, Nikola Scholzová, Dorota Trnková, Pavlína Holakovská, Justýna Merhautová, Tereza Dynterová, Martina Šedová, Anna Seidlerová

Chybějící: Noemi Indrová, Martin Khol

 

Klíčem k úspěchu bývá pozitivní přístup, zodpovědnost a zdravé sebevědomí. Proto přeji všem prvňáčkům, aby jim tyto tři oříšky nescházely a do školy se vraceli vždy s úsměvem.

Tereza Macháčková


1.9. 2016    Zahájení školního roku 2016-2017 

 Školní rok byl slavnostně zahájen přijímáním prvňáčků i nových žáků 2. stupně, především v šestém ročníku. Zároveň vždy vzpomínáme na naše bývalé žáky, kteří právě vkročili do života studentů na středních školách a učilištích.

     Školní léta si připomínají i starší ročníky, které se do lavic vracejí alespoň na krátký okamžik při abiturientských srazech, pokud jim to zdravotní stav dovoluje. Svědčí o tom i milý dopis bývalých žáků: „Začíná nový školní rok a do lavic nastupují malí prvňáčci, kterým přejeme, aby jednou rádi vzpomínali na školní léta stejně jako třída chlapců ročníku 1931. Před 80 lety jsme radostně vkročili do budovy školy, kde nás vítali pan ředitel Ešpandr a paní učitelka Marie Felcmanová. V dospělosti jsme se rádi vraceli zpět nejprve ve vzpomínkách a v letech 1989 – 2012 při pravidelných srazech třídy. Časem nás bohužel ubývá a nyní nám už léta nedovolí se osobně setkat, ale kamarádi, učitelé i škola stále zůstávají v naší mysli. Za všechny žáky třídy Vladimír Bárta.“

     Všem žákům, studentům, rodičům i pedagogům přejeme hodně úspěchů na cestě za vzděláním a skvělé přátelské vztahy. Úspěšný školní rok 2016-17!

                        Mgr. Radka Polívková, ZŠ RK Masarykovaseznam žáků 1. tříd ve školním roce 2016-2017
Provoz školní družiny bude zahájen 1.9. 2016 od 6:30 - červené oddělení

Comments