Staré kauzy‎ > ‎

Terasové domy na Školním vrchu

  • Co by opravdu přinesly "územní limity"? Nové bytovky na Školním vrchu vedle branického kostela sv. Prokopa a na pozemcích stávající staré školy? Přeměna charakteru zástavby celé branické stráně směrem od Branické ulice nahoru až k Ryšánce ...
    Přidáno v 9. 4. 2013 7:13, autor: Náš Braník
Zobrazení příspěvků 1 - 1 z 1 Zobrazit více »
Připravujeme.......

Co by opravdu přinesly "územní limity"?

přidáno: 9. 4. 2013 7:13, autor: Náš Braník

Nové bytovky na Školním vrchu vedle branického kostela sv. Prokopa a na pozemcích stávající staré školy? Přeměna charakteru zástavby celé branické stráně směrem od Branické ulice nahoru až k Ryšánce a Zelenému Pruhu z převládající vilové čtvrti na zástavbu bytových domů? - Ano, to je realita. MČ Praha 4 prosazuje možnost zastavět uvedené lokality čtyřpodlažními bytovými domy se zastavěností 45 % pozemku!

Zastupitelé MČ Praha 4 totiž na prosincovém zasedání schválili limity výstavby pro stabilizované lokality Prahy 4 a rozhodli, že tyto limity předloží zastupitelstvu hlavního města Prahy s žádostí zařadit je ve zkráceném procesu mezi tzv. celoměstsky významné změny platného Územního plánu sídelního útvaru hl.m. Prahy. Pokud magistrátní zastupitelé požadavek MČ Praha 4 schválí, což vzhledem k současné nejasné mocenské situaci na magistrátu nelze vyloučit, pak bude výše uvedené v Braníku skutečností.

Jak je to možné? Jednoduše se zástupci politických stran ODS, ČSSD a TOP09 z Prahy 4 dohodli a pak VŠICHNI zastupitelé z těchto stran hlasovali pro „limity“. Proti se postavili pouze zastupitelé za Stranu zelených a jediný zástupce komunistů. Své "limity" má zřejmě i opozičnost TOP09. Na věcech, kdy je v banku hodně, se dokáže se svými rádoby protivníky dohodnout. A že jsou branické svahy a další zajímavé oblasti Prahy 4 atraktivní lokalitou, je faktem.

Naši zastupitelé nás budou přesvědčovat, že tomu je jinak a že nás ve skutečnosti brání proti developerům a my to jen nechápeme. V důvodové zprávě pro zastupitele k projednání bodu územních limitů si rovnou jeden zdůvodňující příklad připravili. Velmi často zmiňovaný stavební záměr v Mezivrší - o historii této účelové manipulace více zde.

"Územní limity pro Prahu 4 jako obrana proti dravým developerům". To bylo v roce 2012 zvučné téma zdejší radnice, prezentované především exstarostou Horálkem. Brali jsme to jako další dobře promyšlenou a pro veřejnost připravenou mediální strategii starostova týmu, jak přesvědčit občany, aby uvěřili, že se starosta snaží všemi prostředky bojovat proti novým předimenzovaným stavbám, které poškozují stávající rezidenty a veřejný prostor. Ve skutečnosti totiž závazné předpisy vymezující výstavbu jsou v kompetenci magistrátu a jednotlivé městské části je nějakými případnými limity nemohou změnit.

Jak se však nyní ukázalo, byla tato kampaň ve skutečnosti mediální přípravou, jak naopak umožnit výstavbu v lokalitách, kde další stavební rozvoj již není přípustný. Územní limity totiž, jak by se dle názvu očekávalo, nezpřísňují současné regulativy pro výstavbu, ale ve skutečnosti je naopak uvolňují. Dle současných regulativů a při jejich důsledném vymáhání, nelze ve stabilizovaných územích např. mezi rodinnými domy postavit bytový dům, který by stávající domky výrazně objemově převýšil.

Jaký dopad na Braník by mělo magistrátní schválení „územních limitů“?

Současně vymezené historické jádro Braníka, které podléhá zvýšené stavební ochraně, by se zmenšilo. Z historického jádra by vypadnul branický kostel sv. Prokopa a celá oblast kolem staré školy směrem k přírodní památce Školní vrch. Toto území a dále celá branická stráň (směrem od Branické ulice nahoru až k Ryšánce a Zelenému Pruhu) by bylo povoleno zastavět většími stavbami, než je možné dle současných regulativů pro výstavbu. Při platnosti územních limitů bude umožněno v uvedených lokalitách Braníka zastavět každý stavební pozemek bytovým domem o čtyřech nadzemních podlažích se zastavěnou plochou 45 % pozemku, a to bez  ohledu na charakter okolní zástavby. Pro rodinné domy by přitom zůstal v platnosti stávající limit 30 %!

1-1 of 1