Новоархангельський районний краєзнавчий музей

 

       Новоархангельський районний краєзнавчий музей є наймолодшим музеєм Новоархангельщини та одним з наймолодших в області. Його двері відкрилися для відвідувачів в 2005 році. Приміщення музею розміщено в будівлі колишнього кінотеатру "Україна" на центральній площі селища.

Експозиція музею була створена за сучасними вимогами. Вона відображає історію Новоархангельського краю починаючи з перших людей, які селилися на даній території і до сьогодення. Стенди музею побудовані таким чином, що інформація про край подана в контексті загальноукраїнських подій в хронологічному порядку.

Перший розділ присвячено стародавньому періоду (IV тис. до н.е. – VII ст. н.е.). Тут представлено прекрасні зразки трипільської розписної кераміки, знаряддя праці та кам’яні сокири трипільців, що відображають життя трипільських поселень-гігантів, що містилися в IV тисячоліття на території сучасного Новоархангельського району. Значна частина експонатів походить з трипільських поселень Володимирівка та Небелівка.

Наступні кілька розділів присвячені добі Київської русі та Литовському періоду (VIII – XVI ст.). Основна частина цієї експозиції висвітлює події часів Битви на Синіх Водах 1362 року, що відбувалася на теренах Новоархангельщини та відіграла вирішальну роль у визволенні Київщини та Поділля від монголо-татарського іга. Тут представлена зброя обох сторін конфлікту (бойові сокири, мечі, наконечники стріл), предмети із розкопок ставки монголо-татарського намісника Ябгу (фрагменти середньовічного водогону, рештки міської лазні), що містилася на території сучасного села Тоговиця в XІV столітті.

Експозиція, що стосується XVII – початку XX ст. багата на матеріали козацької доби, життя Новоархангельська в XIX ст. Тут представлено елементи кінського спорядження, козацької зброї. Значна частина матеріалів присвячена відтворенню побуту українського села в XIX – на початку ХХ століть.

Унікальним експонатом музейних зібрань є грамофон початку XX ст., який належав відомому лідеру селянського руху Нестору Махну. Останній особисто вів тут бої з більшовиками та денікінцями, відзначившись тим, що  спалив єдиний міст через річку Синюха (селяни часто згадували цей епізод, адже міст відбудували лише на початку 30-х рр.).

Значна частина експозиції присвячена боям 6-ї та 12-ї армій в 1941 р., коли через прорахунки радянського командування згадані армії були оточені та розгромлені. Ця битва увійшла в історію під назвою "Уманський котел". Останнім форпостом оборонців став ліс в урочищі "Зелена Брама" між селами Нерубайка і Підвисоке. В музеї представлена зброя, спорядження, особисті речі радянських та німецьких воїнів, якими вони користувалися у серпні 1941 році. Усі знахідки були передані місцевими жителями та пошуковими організаціями, що працюють на території району.

Наявні в експозиції музею і розділи, присвячені радянському періоду, розвитку Новоархангельська в добу Незалежності.


           В приміщенні музею виділено окремий зал для виставки робіт місцевих художників. Різноманітність сюжетів та техніка виконання робіт дозволяють познайомитися з розвитком сільського художнього мистецтва (представлені картини, зокрема, змальовують побутові картини з життя селян, героїчні подвиги захисників краю).

Контактна інформація

Україна, Кіровоградська обл., смт Новоархангельськ, вул. Слави, 45


Директор: Галкін Юрій Миколайович, освіта вища,

тел.: (0525) 52-19-41, e-mail: n.museum@ukr.net,

сторінка у FacebookНовоархангельський районний краєзнавчий музей


Поради для туриста

З Києва автобусом:

щоденно автобус "Київ-Новоархангельськ" (близько 250 км).

Приватним авто з Києва:

маршрут "Київ-Умань-Новоархангельськ" (близько 250 км).

 

З Кіровограда автобусом:

щоденно автобус "Кіровоград-Новоархангельськ" (близько 125 км).

Приватним авто з Кіровограда:

маршрут "Кіровоград-Хмельове-Новоархангельськ" (близько 125 км).