Народний краєзнавчий музей села Нерубайка

Поблизу середньої школи села Нерубайка розміщена споруда Нерубайського народного краєзнавчого музею. Заснований він був в 1967 році. Музейні зібрання формувалися на протязі тривалого відрізку часу. Створення музею  в часи СРСР дозволило зібрати доволі значний матеріал, особливо відносно періоду XIX-XX ст. Завдяки цьому та оригінальному задуму авторів експозиції вдалося надати музею своєрідності та неповторності.

Музей розміщений у 5 кімнатах. Історичні матеріали оповідають історію краю від найдавніших часів і до сьогодення. Експозиція музею розміщена за хронологічно-тематичним принципом. При цьому значна увага приділена історії виникнення самого села Нерубайка. За даними, отриманими в результаті досліджень село було засноване представником видатного польського роду – Станіславом Потоцьким в другій половині XVIІІ ст. У цей час польські та литовські магнати намагалися покращити відносини з українцями. Новим переселенцям на необжиті землі надавалися податкові пільги. Крім того, поляки всіляко заохочували до переселення на українські землі корінне населення Речі Посполитої. Тому значну частину перших поселенців становили поляки.

Гордістю музею села Нерубайка є експозиція, що висвітлює українську традиційну матеріальну культуру. Вона має етнографічне спрямування, адже її автори намагалися перш-за все відтворити основні риси української культури через показ побуту жителів села Нерубайка в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Заради цієї мети було частково відновлено інтер’єр української хати, через який відвідувачі мають змогу зазирнути в минуле. Тут розміщено ткацький станок для виготовлення полотна, прядка, столовий і кухонний посуд та інші предмети побуту українців. Підлога музею застелена домотканими доріжками, які передали місцеві жителі. При оформленні музею основну увагу було надано саме експонатам, а не інформаційним стендам. Це дозволило музею зберегти своєрідну камерність та колорит.

Стіни музею прикрашені різноманітними світлинами, документами. Поряд розміщено зброю різноманітних епох. Особливо багатий на експонати зал, присвячений подіям Великої вітчизняної війни. Це пояснюється близькістю села до урочища "Зелена Брама", де в серпні 1941 року відбувалися кровопролитні бої. Зброя, спорядження, одяг, особисті речі воїнів береже Нерубайський народний краєзнавчий музей.

Відвідування музею не може не залишити позитивних почуттів до цього невеликого, але багатого на історичні події села Новоархангельщини.

Контактна інформація

Україна, Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Нерубайка

Директор: Майдебура Андрій Васильович, освіта вища,

тел.: (0525) 33-5-41

Поради для туриста

З Києва автобусом:

щоденно автобус "Київ-Новоархангельськ" (близько 250 км), далі автобусом до с. Нерубайка (близько 12 км)

Приватним авто з Києва:

маршрут "Київ-Умань-Нерубайка" (близько 248 км).

 

З Кіровограда автобусом:

щоденно автобус "Кіровоград-Новоархангельськ" (близько 125 км), далі автобусом до с. Нерубайка (близько 12 км)

Приватним авто з Кіровограда:

маршрут "Кіровоград-Хмельове-Новоархангельськ-Нерубайка" (близько 137 км).