Народний музей села Надлак


            Народний музей села Надлак Новоархангельського району Кіровоградської області створено в жовтні 1973 року. Ініціаторами заснування музею були вчителі Надлацької середньої школи В. П. Вайпан, Л. І. Мельниченко та Ю. М. Яценко. Музей розміщений в приміщенні Надлацького будинку культури та займає чотири кімнати.

Перший зал охоплює період від появи перших людей на цих теренах, виникнення села Надлак в 1752 році та до революційних подій 1917 року.

В другому залі розміщено експонати від періоду громадянської війни до початку Великої Вітчизняної війни. На стендах розміщені експонати, речі побуту, що свідчать про життя села в той період. Експонати від дерев’яної сохи до залізного плуга, яскраво змальовують життя та побут селян тієї пори.

В третьому залі розміщені експонати, які розкривають період Великої Вітчизняної війни та боротьбу надлачан з ворогом, а також знайомить з життям тих хто залишився на окупованій території . В центрі залу знаходиться стела, на якій розміщені фотографії та прізвища воїнів, що віддали життя в боях з ворогом за рідну землю. Крім того, тут є предмети, які були знайдені під час різних робіт в селі та на полях, це каски, гільзи від снарядів, патронів, кулеметні стрічки, солдатські фляги та ін. На стендах до уваги відвідувачів солдатські листи-трикутники, які писалися з фронтів та були передані до музею рідними солдатів. Особливе місце займають так звані "похоронки" – звістки про загибель солдата, комусь батька, брата чи сина. Фотографії та особисті речі воїнів-фронтовиків жителів села.

Окрасою музею є зал, присвячений історії колгоспу "Зоря комунізму", в якому головував двічі Герой Соціалістичної Праці Шліфер Л.Й. Серед його працівників, крім нього, було ще п’ять Героїв Соціалістичної Праці. У музеї зібрано дипломи, почесні грамоти, вимпели та перехідні прапори за трудові досягнення. Серед унікальних експонатів – подарунки та сувеніри землеробських кооперативів Народної Республік Болгарія, з якими працівники колгоспу тримали тісний зв’язок.

Контактна інформація

Україна, Кіровоградська обл., Новоархангельський район, с. Надлак

Директор: Арбузова Ольга Олексіївна, освіта вища,

тел.: (0525) 26-1-42

Поради для туриста

З Києва автобусом:

щоденно автобус "Київ-Новоархангельськ" (близько 250 км), далі автобусом до с. Надлак (близько 41 км)

Приватним авто з Києва:

маршрут "Київ-Умань-Новоархангельськ-Надлак" (близько 291 км).

 

З Кіровограда автобусом:

щоденно автобус "Кіровоград-Новоархангельськ" (близько 125 км), далі автобусом до с. Надлак (близько 41 км)

Приватним авто з Кіровограда:

маршрут "Кіровоград-Хмельове-Надлак" (близько 108 км).