Nalewka z pigwy

Przepis I
  • 1 kg dojrzałych owoców pigwy
  • szklanka cukru 1
  • 1/2 l wódki
  • 4 łyżki płynnego miodu lipowego lub akacjowego
  • 1 pomarańcza
  •  50 ml rumu
Owoce umyć, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić, włożyć do słoja i zalać wódką. Po 2–3 tygodniach ekstrakt zlać i odstawić.  Pigwę zasypać cukrem, zamknąć słój i postawić w ciepłym miejscu na tydzień, aż cukier się rozpuści (codziennie wstrząsać naczyniem). Syrop zlać i połączyć z ekstraktem, dodać miód, rum, skórkę i sok z połowy pomarańczy, odstawić na 2 tygodnie. Nalewkę zlać przez sito wyłożone gazą i pozostawić do sklarowania. Powinna dojrzewać 2–3 miesiące.
 
Przepis II
1 kg pigwy
1 l spirytusu
1 kg cukru
 
Pigwę kroję na cienkie paski, dokładnie ważę i wsypuję do kilku-litrowego słoika, zasypując je następnie taką samą ilością cukru. Każdego dnia mieszamy zawartość słoja, tak, aby cały cukier rozpuścił się. Po tygodniu oddzielam otrzymany syrop od owoców. Daję go do herbaty w proporcji 1 łyżka na 1 szklankę. Pozostałe owoce zalewam wódką 40%. Wódka powinna sięgać co najmniej 5 cm ponad poziom owoców – owoce, które uległy „obkurczeniu” podczas robienia syropu „wypiją” część alkoholu i ich objętość wzrośnie. Pierwszy nalew zlewam po 3 – 4 tygodniach  jest on jeszcze za słodki, więc zalewam owoce po raz drugi – tak samo wódką 40% znowu na 3 – 4 tygodnie. Po oddzieleniu II nalewu mieszam oba, rozlewam do butelek i spokojnie czekam, aż zawartość sklaruje. 
 
Przepis III

1,5kg owoców
1 l spirytusu lub bimber (70%)
0,5 kg cukru
0,5 l miodu lipowego
0,7 l wody

Owoce pigwy myję, usuwam nasiona, kroję w pasterki, wrzucam do słoja, zalewam spirytusem 70%, zakręcam słój. Pozostawiam w ciemnym miejscu na okres 3 tygodni. Codziennie mieszam słojem, pozwala to wydobyć o wiele więcej substancji aromatycznych. Po zlaniu nastawu powinniśmy uzyskać wywar o mocy około 50- 60%.  Okres dojrzewania nalewki z dodatkiem miodu wydłuża się jednak o około miesiąc ale uzyskujemy w ten sposób wyjątkową kompozycję smaków i aromatyczny bukiet.

Comments