GRECJA

Najchętniej i najliczniej odwiedzany przez turystów kraj w Europie. Piękna pogoda, błękitne morze, bajeczne plaże oraz mnóstwo zabytków stanowią to, co sprawia, że przez cały rok do Grecji przybywają spragnieni słońca turyści. Grecja, to kolebka europejskiej cywilizacji.

Tutaj każdy kamień, każda budowla i każdy skrawek wybrzeża przechowują tajemnicę przeszłości, a każda droga przenosi nas w dawny świat mitów zrodzony z kultu sił przyrody.

W starożytnych pozostałościach zaklęty jest duch epok dawno minionych – igrzysk, walk o dominację nad starożytnym światem i słodki smak boskiej ambrozji. To tutaj wznosi się i ginie w chmurach starożytny, przepastny Olimp, który przez wieki, ze względu na swą niedostępność i wielkość, budził respekt tutejszych mieszkańców.

Grecja to połączenie pięknej baśni i równie pięknej rzeczywistości – złoty piasek plaż zaprasza do leniuchowania, błękitne, ciepłe i czyste morze zachęca do kąpieli, a mistyczna atmosfera antycznej architektury i sztuki kusi swą wspaniałością, oryginalnością i tajemnicą.
    
http://aarvena.webpark.pl/podstrony/grecja.htm

POŁOŻENIE

Grecja zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego, oblewają ją cztery morza: Jońskie, Egejskie, Kreteńskie i Trackie. Jest krajem górzystym o bardzo zróżnicowanej linii brzegowej, są tu zatoki, porty, wyspy i półwyspy. Do największych zatok należą: Patras, Koryncka i Salonicka. Największym półwyspem jest Peloponez, stanowiący 1/5 powierzchni kraju.

Najbardziej wysunięty punkt na zachód to Kerkira (Korfu), na wschód Rodos, największą wyspą jest Kreta, licząca 8372 km2 powierzchni. Druga pod względem wielkości jest Eubea (3653 km2), położona tak blisko lądu stałego, że jest z nim prawie stopiona. 4/5 obszaru kraju to tereny górzyste z tak znanymi górami jak Pindos, które zaczynają się od północy szczytem Smolikas (2637 m) i kończą na południu, na Parnasie. Innym, nie mniej znaczącym pasmem górskim jest Olimp, wraz z najwyższym szczytem Mitikas (2917 m).

LUDNOŚĆ

Cała ludność Grecji to 10 mln. Większość mieszkańców to Grecy, a pozostali mieszkańcy to narody słowiańskie (głównie Bułgarzy) i Turcy. Językiem urzędowym jest greka, ale w miejscowościach turystycznych bez problemu można się porozumieć w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Zdecydowana większość mieszkańców Grecji to wyznawcy prawosławia, w mniejszości pozostają katolicy i muzułmanie.

KRAJOBRAZ

Krajobraz greckich wysp ze względu na białą zabudowę domów typową dla architektury śródziemnomorskiej i skalistą powierzchnię z pozoru wydaje się być jednolity. Jednak kiedy przyjrzymy się mu bliżej okazuje się, że każda z wysp ma swój swoisty, indywidualny charakter i każda reprezentuje sobą coś oryginalnego. Odmienność wysp wynika z przebiegu ich historii, która kształtowała odmienne tradycje, zwyczaje. Grecja jest swoistą mozaiką kulturową, gdyż przez wieki przez tereny dzisiejszej Grecji przewijały się liczne plemiona i ludy – zarówno bałkańskie, jaki europejskie. Niewątpliwym jej atutem są liczne i dobrze zachowane zabytki od antycznych greckich i rzymskich budowli, poprzez średniowieczne, monumentalne bizantyńskie i romańskie twierdze, aż do tureckich meczetów.

http://soletravel.pl/index.php?site=99&k=8&all=0&p=6


Ciekawe wydarzenia

  • kwiecień - Dzień Świętego Jerzego - patrona pasterzy, obchodzony w wielu greckich wsiach
  • przełom lipca i sierpnia - tradycyjne obchody lokalnych świąt w Kalambace
  • październik - Dimitria Cultural Festival w SalonikachDlaczego  warto odwiedzic Grecję  ? Hmmm..., ponieważ :

·  Nazwę Grecja wprowadzili Rzymianie. Mieszkańcy Grecji zarówno w starożytności, jak i dzisiaj nazywają siebie Hellenami, a kraj swój Helladą, od mitycznego przodka Greków - Hellena.

·  Grecja dała nazwę Europie – pochodzi ona od imienia słynącej z urody bogini greckiej, porwanej przez Zeusa pod postacią byka.

·  Grecki jest najbogatszym językiem, operuje największą liczbą słów. To także najstarszy język UE, podobnie , jak grecka cywilizacja.

·  Akropol – wzgórze, które koniecznie trzeba zdobyć. Akropole, czyli „górne miasta”, w starożytności były powszechne. Ten ateński jest najsłynniejszy na świecie.

·  Olimp – 2917 m n. p. m. stopa człowieka dotknęła go dopiero w 1913 r. Wcześniej rezydowali tu wyłącznie bogowie. Od 1937 r. jest to park narodowy.

·  Olimpia – w 776 r. p. n. e. odbyły się tu pierwsze igrzyska olimpijskie.

·  Homer – jest autorem pierwszych arcydzieł literatury europejskiej – „Iliady” i „Odysei”.

·  Henryk Schliemann – archeolog – amator , który zaufał słowom Homera i odkopał ruiny Troi i Myken.

·  Meteory – to „zawieszone w powietrzu” klasztory na skałach z piaskowca na wysokości ponad 530 m.

·  Korynt i Kanał Koryncki – miasto jest głównym ośrodkiem wytwarzania rodzynek „koryntek”. Kanał koryncki, otwarty w 1893 r. ma 23 m szerokości, łączy Morze Egejskie z Jońskim.

·  Plaka (w Atenach) – to labirynt uliczek ze sklepami z pamiątkami i restauracjami.

·  Nie obowiązują tu żadne godziny pracy sklepów, między 13 a 17 miasta są wymarłe, bo trwa sjesta, czyli wielka przerwa na odpoczynek.

·  Grecja to kraj tawern, w których uwielbiają spędzać czas zarówno Grecy, jak i turyści.

·  Grecy najrzadziej spośród Europejczyków zapadają na choroby układu krążenia i zawały serca. Powód – grecka kuchnia uważana jest za jedną z najzdrowszych w Europie – dużo ryb, świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek.

·  Oliwki – dodaje się je niemal do wszystkich potraw, dzięki rozległym gajom oliwnym Grecja jest jednym z największych światowych eksporterów „płynnego złota”