Kurs mistrzowski‎ > ‎

- kadra 2018

Informacje o kadrze pedagogicznej w 2018 r.


SKRZYPCE

Marcin Baranowski - profesor zwyczajny - Akademia Muzyczna w Poznaniu

   
Skrzypek – solista, kameralista, pedagog. Laureat konkursów muzycznych. Zaliczany do grona najwybitniejszych polskich profesorów. Od urodzenia związany z Poznaniem. Tutaj też studiował w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W 1985 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Swoją grę doskonalił pod kierunkiem prof. Andre Gertlera. 

Wybitny kameralista – przez 10 lat grał w zespole muzyki dawnej Collegium Musicorum Posnaniensium. 24 lata współtworzył, na stanowisku koncertmistrza, jeden z najznakomitszych zespołów w Europie – OrkiestręKameralną „Amadeus” Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Bardzo bogata jest więc zarówno dyskografia z udziałem prof. Marcina Baranowskiego, jak i lista krajów, gdzie koncertował. Obejmuje ona większość krajów europejskich oraz USA, Kanadę, Meksyk, Brazylię, Japonię, Kuwejt i Tajwan. Marcin Baranowski jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Od 1992 roku pracuje także w elitarnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu im. Jadwigi Kaliszewskiej – znanej jako „Szkoła Talentów”, budując wspaniałe zaplecze dla polskich sukcesów wiolinistycznych już od najmłodszego pokolenia skrzypków. Prof. zw. Marcin Baranowski jest wykładowcą Kursów Mistrzowskich w Polsce i zagranicą (Łańcut, Busko-Zdrój, Żagań, Przemyśl, Zakopiańska Akademia Sztuki, Puławy, Żychlin, Kozłówka, Lublin, Bern, Hanower, Graz, Rostock, Spring Time Malkocin, Fuzhow -China, Bayerische Musikakademie Hammelburg – Germany, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach). Zapraszany do Jury bardzo wielu konkursów skrzypcowych i lutniczych, polskich i zagranicznych.
Wychowankowie Profesora występują w prestiżowych salach koncertowych i radiowych. Zajmują zaszczytne stanowiska koncertmistrzów renomowanych orkiestr w Polsce i zagranicą. Zostali laureatami znaczących konkursów skrzypcowych w Polsce i zagranicą (Anna Maria Staśkiewicz, Dominika Falger, Anna Reszniak, Bartosz Woroch, Joanna Kreft, Maxima Sitarz, Aleksandra Januszajtis, Aleksandra Bryła, Lena Zeliszewska, Linda Jankowska, Adam Siebers, Stanisław Podemski, Anna Malesza, Marta Grygier, Agata Doszczak): Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Lublinie, Karola Szymanowskiego w Łodzi, Z. Jahnkego w Poznaniu, St. Serwaczyńskiego w Lublinie, Międzynarodowego Konkursu w Toruniu, Tibora Vargi w Sion, Kloster Schontal, L. Spohra w Weimarze, Rahn Musikpreis w Zurychu, Pablo Sarasatego w Pamplonie, J. Joachima w Hanowerze, Michaela Hilla w Auckland, Young Concert Artist Trust w Londynie, Andrea Postacchini International Violin Competition w Fermo, Aram Khachaturian International Competition w Erewaniu, Lubuskie Spotkania Skrzypcowe Zielona Góra. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Gloria Artis, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury.
www.marcinbaranowski.com.plW poprzednich latach...

Edward Wolanin - profesor - Uniwersytet Muzyczny w Warszawie

Pianista, kameralista i pedagog, urodzony 16 sierpnia 1961 w Przemyślu. 


Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u Urszuli Hop w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Przemyślu. Studia pianistyczne W wieku 15 lat rozpoczął pod kierunkiem Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz w klasie kameralistyki Jerzego Marchwińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę w warszawskiej uczelni w Studium Podyplomowym u Jana Ekiera. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.
Artysta odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W 1985 zdobył II nagrodę na 3. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). W 1989 uzyskał I nagrodę na 3. Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując również wiele nagród specjalnych - za najlepsze wykonanie etiud, nokturnu, poloneza i mazurków.
Repertuar koncertowy Edwarda Wolanina obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok - od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej (w szczególności Romualda Twardowskiego). Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Warszawskimi Solistami Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, grając pod batutą m.in.: Szymona Kawalli, Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.
Koncertuje również jako kameralista, współpracując z takimi artystami, jak Stefania Toczyska, Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Patrycja Piekutowska, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ulf Tischbirek, Victoria Yagling. Występował w wielu krajach Europy, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu (Bösendorfer-Saal), Rotterdamie, Berlinie (Charlottenburg, Schauspielhaus), Pradze, Moskwie, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych - w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Zamościu, Mariańskich Łaźniach, Szlezwiku-Holsztynie, Nohant, Montpellier i Kyoto.
Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych z muzyką solową i kameralną, wydanych przez: DUX - utwory Fryderyka Chopina, Józefa Wieniawskiego (z Patrycją Piekutowską, nominacja do nagrody Fryderyk 2006) i Karola Szymanowskiego (z Anną Mikołajczyk-Niewiedział), Acte Préalable - kompozycje Romualda Twardowskiego, Joachima Olkuśnika i Tadeusza Paciorkiewicza, oraz Quindecim - utwory Johannesa Brahmsa (z Eriką Dobosiewicz).
Edward Wolanin zajmuje się także działalnością pedagogiczną - od 1988 prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz kursy mistrzowskie.
W 2002 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Paweł Kwaśny - Akademia Muzyczna w Krakowie Urodził się w Krakowie. 

Naukę gry na gitarze rozpoczął pod kierunkiem Czesława Drodziewicza.
W 2006 r. z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie gitary Michała Nagy'a. Rok wcześniej uzyskał dyplom z najwyższym wynikiem w klasie gitary prof. Andrzeja Mokrego w Otto von Guericke Universität w Magdeburgu (Niemcy). W 2004 r. został stypendystą międzynarodowego stowarzyszenia GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mitel - und Osteuropa). Obecnie prowadzi zajęcia w charakterze asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Jest laureatem wielu nagród na konkursach gitarowych, z których najważniejsze to:

     • wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie (1993)
     • III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie w Kielcach (1994)
     • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie w Sanoku (1996)
 • III nagroda w Konkursie Gitarowym w Koszalinie (1996)
 • finalista Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Krynicy
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich muzyków jak:
Pepe Romero (Hiszpania), Eduardo Catemario (Włochy), Abel Carlevaro (Urugwaj), Marco Tamayo (Kuba), Roland Dyens (Francja), Carlo Marchione (Włochy), Fabio Zanon (Brazylia), Thomas Müller – Pering (Niemcy), Tilman Hoppstock (Niemcy), Marcin Dylla, Leszek Ptasiński.
Występuje solo oraz w zespołach kameralnych, a także dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV.
Ponadto jest członkiem zespołu grającego tradycyjną muzykę argentyńską.
Jako solista i kameralista jest zapraszany na liczne koncerty i festiwale. Współpracował z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonując Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Jako kameralista występował ze znakomitymi muzykami: pianistą Sławomirem Cierpikiem, kontrabasistą Grzegorzem Frankowskim, skrzypkiem Piotrem Kwaśnym i zespołem Tango Bridge. Stale współpracuje z gitarzystą Rochem Modrzejewskim oraz klarnecistą Bartłomiejem Koziną. Jest również członkiem Krakowskiego Kwartetu Gitarowego. Dysponuje rozległym repertuarem, na który składają się najwybitniejsze dzieła literatury gitarowej.
Prowadzi również działalność dydaktyczną.
Woroch Bartosz - profesor - Guildhall School of Music and Drama w Londynie

Bartosz Woroch z wyróżnieniem ukończył studia w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Marcina Baranowskiego oraz w Hochschule der Kunste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wiolonczelistki, Louise Hopkins, w ramach prestiżowego programu Fellowship w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie obecnie wykłada.
Opisywany jako "dojrzały artysta" (Piotr Matwiejczuk, Konkurs Wieniawskiego), "intensywny poeta" (New Zealand Herald) , "silna osobowość" (The Strad), "genialny skrzypek" (Joanna Biegalska), Bartosz jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in. Michael Hill w Nowej Zelandii, Z.Jahnke w Poznaniu, Takasaki Art&Music Competition w Japonii, czy Pablo Sarasate w Hiszpanii.
Od 2011 jest pod opieką Young Classical Artist Trust w Londynie.
Jako solista występował m.in. z Royal Philharmonic Orchestra, Auckland Philharmonia, Bern Symphony Orchestra, Sinfonia Iuventus, Filharmonią Poznańską oraz Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.
Współpracował z wybitnymi dyrygentami jak Michael Tilson Thomas, Martyn Brabbins, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Tadeusz Wojciechowski, Libor Pešek czy Henk Guittart.
Jako kameralista, Bartosz występował na renomowanych estradach Londynu- Wigmore Hall, Barbican Hall, Purcell Room, King's Place, a także w Palais des Beaux Arts w Brukseli, Studio S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, oraz na festiwalach w Edynburgu, West Cork Chamber Music Festival , Radio France Festival w Montpellier oraz Verbier Festival, gdzie współpracował z takimi muzykami jak Pekka Kuusisto, Nicholas Daniel, ARC Ensemble, Louise Hopkins, Caroline Palmer, Walter Delahunt, Jörg Widmann czy Alasdair Beatson.
Koncertował w Nowej Zelandii, Australii, Singapurze, Kanadzie oraz w wielu krajach Europy, dokonując archiwalnych nagrań dla BBC 3, Polskiego Radia, Radio France.
W listopadzie 2011 Bartosz został profesorem klasy skrzypiec w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.
Bartosz gra obecnie na skrzypcach Petrus Guarneri, wypożyczonych z prywatnej kolekcji.


Dominik Połoński  (1977 - 2018) - dr hab. - Akademia Muzyczna w Łodzi i w Krakowie

Laureat prestiżowej nagrody "Paszport Polityki", jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana. 

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych wykonawców młodego pokolenia. Po ukończeniu katowickiego liceum muzycznego w klasie Małgorzaty Ślęzak i studiów w Akademii muzycznej w Łodzi w klasie prof. S. Firleja, swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych w Londynie, Berlinie i Los Angeles, prowadzonych przez Fransa Helmersona, Joela Krosnicka, Eleonore Schoenfeld i Tsuyoshi Tsutsumi. 
W sezonie 2000/2001 przebywał na stypendium królewskim w Escuela Superior de Musica Reina Sophia w Madrycie-jednej z najwspanialszych uczelni muzycznych świata, gdzie studiował w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej pod okiem samego M. Rostropowicza, będącego wizytatorem tej klasy. Nawiązał tam kontakt z wieloma wspaniałymi muzykami, m.in.: Natalią Gutman, Rosalyn Tureck, Leonem Fleisherem, Vadimen Repinem i Lorinem Maazelem. Efektem stypendium było również dokonanie w czerwcu 2001 nagrania dla SONY CLASSICAL Kwartetu Fortepianowego Es-dur A. Dvoraka z Beethoven Quartett. 
Dominik Połoński był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in.: Grand Prix konkursu European Europhony Competition w Bukareszcie transmitowanym dla 4 milionów melomanów w całej Europie. Dominik Połoński koncertował we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii, Niemczech, Szwecji, Austrii i w Stanach Zjednoczonych. Artysta występował z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z zespołem Filharmonii Narodowej oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Ponadto brał udział w wielu festiwalach muzycznych na świecie, m.in.: w Łańcucie, Dusznikach Zdroju, Nałęczowie, Bydgoszczy, Łagiewnikach, Krakowie, Santander (Hiszpania) i Ascoli Piceno(Włochy). 
Artysta miał w swym dorobku liczne nagrania radiowe oraz fonograficzne dokonane dla firmy SONY CLASSICAL, POLSKIE NAGRANIA i DUX, za które otrzymał m.in.: nominacje do nagrody Fryderyk - najlepszy album kameralny roku.
Dominik Połoński koncertował ze światowej sławy artystami takimi jak: Lorin Maazel, Krystian Zimerman, Gary Karr czy Kwartet Śląski.
Comments