Väike-Maarjas Seltsimajas etendus maailma ooperiklassika - Henry Purcelli “Dido ja Aeneas”


Väike-Maarja Muusikafestivali raames etendus eile õhtul Väike-Maarja Seltsimajas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperistuudio lavastus Henry Purcelli “Dido ja Aeneas”. Saksa lavastaja Stephan Jörise Väike-Maarja Seltsimaja pikisaalile kohandatud etendus tõi ooperi publikule eriliselt lähedale igas mõtttes. Omal ajal teatrimajaks ehitatud Väike-Maarja Seltsimaja pakkus muistse Kartaago tegevuse elustamiseks ka tõelist akustilist tuge.


Henry Purcelli “Dido ja Aeneas” on barokiaja üks oluliseimaid muusikadraamasid, sisaldades muuhulgas ka lääne muusikaloo ühe liigutavama lamentatsiooni, Dido aaria “When I’m laid in Earth”. Lühikeste stseenide kaudu sarnaneb tunnise ooperi ülesehitus pigem moodsale mängufilmile kui traditsioonilisele pikkade aariatega ooperile. Läbi jumalate ja sangarite peegeldub aga inimeste endi olemus – igatsus, lein, kirg, armastus, pettumus, lohutamatus, viha, tühjus ja sihitus, mille läbi võimendub siin mailmas mitte ainult ideaali, vaid ka surelikkuse nägemine, mis toobki ooperi sisu vaatajale väga lähedale.

Kummardus Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia ooperistuudiole juba teist aastat suurepärase elamuse loomise eest! Lavastaja Stephan Jöris, muusikajuhid Imbi Tarum, Teele Jõks ja Meelis Orgse, kunstnik Joanna Juhkam ja juhendaja Inga Vares, kontsertmeister Ene Rindesalu, produtsent Mari-Kolle Laur; EMTA laulueriala üliõpilased, EMTA vokaalansambel "LAX 902!" Teele Jõksi juhatusel ning EMTA barokkansambel.


Ooper elab!