Головна‎ > ‎

Як створити мультфільм...

Як створити мультфільм

Багато чого залежить від того, навіщо Вам потрібен мультфільм. Якщо Ви хочете замовити анімаційний ролик для своєї компанії або в подарунок свої знайомим чи родичам, то, звичайно, потрібно звертатися до професіоналів. Створення мультфільму - справа нешвидка і потребує професіоналізму всіх учасників процесу.

Якщо Ви хочете самі навчитися робити мультики або якось пов'язати свою роботу з мультфільмами, то цей текст допоможе зрозуміти, як приблизно все це робиться і хто в цьому процесі бере участь.

 
Етапи створення мультфільму

Створення мультфільму можна розділити на кілька основних етапів. Зручніше розділити роботу на частини і послідовно просуватися крок за кроком, особливо, якщо ви робите мультфільм не в своє задоволення, а для когось і потрібна ясність в процесі роботи створення анімації. Спробуємо розглянути наочно основні етапи створення мультфільмів.

 
1. Написання сценарію мультфільму

На цьому етапі розробляється загальна концепція, ідеї мультфільму. Якщо немає сценарію, то складається бриф (щось на зразок опитувальника), в якому перераховані основні питання, на які пропонується відповісти. Зазвичай, це питання про цілі, які має той, хто створює  мульт,, про групу людей, на яку він орієнтується у створенні мультфільму, про тривалість мультфільму, переваги в стилістиці, озвучці і т.п. Після заповнення такого брифа ситуація сильно прояснюється і можна переходити до створення сценарію мультфільму. Маючи заповнений бриф виникає кілька різних ідей сценарію на вибір. Обраний варіант допрацьовується в повноцінний сценарій.

Приклад: сценарій мультфільму

Після затвердження сценарію можна починати розробку персонажів.

 
2. Розробка персонажів

До розробки персонажів, звичайно, приступають, коли вже відомі основні завдання мультфільму, цільова група і переваги по стилістиці. За сценарієм художник ілюстратор або, так званий, концепт артист розробляє образ кожного з героїв мультфільму. Іноді окремим етапом ще до промальовування персонажів розробляється опис характеру кожного з персонажів - такий портрет кожного з героїв у текстовій формі. Робиться це для того, щоб художник при розробці візуального образу уже чітко уявляв собі характер персонажа.

Спочатку, як правило, художник робить якісь чорнові скетчі, прості замальовки олівцем або на планшеті. На цьому етапі не важливий ні колір, ні чіткість промальовування. Головне спочатку знайти відповідний образ. Створюється 1-3 різних варіантів образу персонажа. Якщо нічого не сподобалося, то можна зробити додаткові варіанти.Після затвердження начерку наступним етапом йде вже його чистова доробка і остаточна промальовування в кольорі і векторі (у разі якщо це створення флеш мультфільму).Так відбувається з кожним з персонажів. Коли всі персонажі розроблені і затверджені, можна сміливо приступати до створення розкадровки.


3. розкадровка

Потрібно зауважити, що розкадровка, взагалі, є необов'язковим етапом. Розкадровка допомагає зрозуміти ще до початку створення анімації, як приблизно буде виглядати мультфільм. Тому якщо є якісь особливі побажання або сумніви на цей рахунок, то створення розкадровки для мультфільму може бути корисно.

Суть розкадровки проста - це вивід основних сцен мультфільму в статиці. З розкадровки можна зрозуміти як будуть виглядати сцени в мультфільмі, їх послідовність, тривалість (якщо розкадровка з таймкод), розташування основних предметів на фоні і, також, розташування персонажів щодо фону.


Приклад розкадровки:

Розкадровка може бути чорно-білою у вигляді скетчу олівцем, може бути і кольоровий в растрі або у векторі. Деталізація і промальовування теж може бути різною - все залежить від складності мультфільму і завдань.

Зазвичай, розкадровки достатньо для розуміння, як буде все виглядати в мультфільмі. Після того, як розкадровка готова, найчастіше, можна приступати до створення анімації. Але в деяких випадках (коли потрібна 100% впевненість, що все буде в мультфільмі саме так, як хотілося б) потрібно ще один проміжний етап - створення аніматика.

 
4. аніматики

Аніматіки - це анімована розкадровка. Це вже не статичні картинки, але ще й не мультфільм - щось середнє між ними. Аніматіки, зазвичай, створюється чітко за розкадруванні і за часом мультфільму (якщо мультфільм на 30 секунд, то і аніматіки робиться рівно на 30 секунд, щоб можна було зрозуміти тривалість кожної сцени, перш, ніж її змінить наступна).прикладНайбільш важливі моменти можуть бути вже анімовані в аніматику (повністю або умовно). Щось може бути схематично показано стрілками, вставлені якісь додаткові пояснюють кадри, щось підписано текстом і т.д. Аніматіки не зобов'язаний бути чистовим. Його функція - зробити більш зрозумілим матеріал з розкадровки.

 
5. Створення мультфільму

Аніматік готовий і затверджений. Тепер можна починати саме створення мультфільму. Все необхідне для цього у аніматора вже є. Паралельно зі створенням анімації художник-фоновщик може займатися створенням фонів. Також, для повноцінного мультфільму, звичайно, потрібно озвучування анімації. Озвучування може бути різного рівня складності і складатися з таких складових: дикторська начитка або робота акторів, озвучування подій в мультфільмі, накладення музики, написання віршів, пісні, оригінальної музики, зведення всього матеріалу.

Але повернемося до анімації. У кожного аніматора є своя схема роботи, яка йому подобається більше, і до якої він звик. Найчастіше, спочатку по аніматіки аніматор робить отрисовку основних локацій персонажів. Після цього вже йде анімацію проміжних кадрів між цими локаціями і все інше.

 
Основні принципи мультиплікації

У класичній анімації (мультиплікації) мультфільм створюється з послідовності статичних картинок (кадрів). Частота кадрів може бути різна (частіше за все, це від 12 до 30 кадрів в секунду). Тобто за секунду проглядається 12-30 кадрів, кожен з яких трохи відрізняється від попереднього. За рахунок цього створюється видимість руху. Чим більше кадрів в секунду, тим більше плавний рух, чим менше, тим більше переривчасте. Для флеш мультфільмів в інтернеті, найчастіше, використовується 12-18 кадрів в секунду - це пов'язано з тим, що робити 24-30 кадрів в секунду в 2 рази довше, ніж 12-15. Для ТВ стандарт Pal 24-25 кадрів для NTSC 30 кадрів в секунду. Але, звичайно, краще і для інтернету робити ті ж 24-25 кадрів в секунду - така анімація виглядає більш плавно і красиво.

Потрібно сказати, що мультфільми для інтернету - це, звичайно, флеш мультфільми. Ця програма анімації орієнтована саме на інтернет і має ряд особливостей, які дозволяють спростити створення мультфільму і зменшити розмір кінцевого файлу.

Розмір файлу мультфільму був дуже важливий кілька років тому, коли всі сиділи ще на модемах і про повсюдне використання онлайн відео не могло бути й мови - занадто повільно все вантажилось. Тоді формат swf був незамінний для мультфільму. Проте зараз ситуація сильно змінилася - інтернет став швидким і недорогим, і мультфільми, частіше, вже переводять у відео формат.
Анімація у програмі FlashЩо стосується оптимізації праці аніматора і процесу створення мультфільму для інтернету, флеш пропонує, теж, цікаві рішення. Класична покадрова анімація дуже трудомістка і для інтернету це абсолютно нерентабельно, як правило. На флеш можна робити анімацію як покадрово, так і перекладкою (за допомогою motion tweening), також, в останніх версіях програми додана можливість створення анімації по скелету, ну і, само собою, використання символів (анімаційні шматки можуть бути зациклені і використані по багато разів де потрібно). Все це істотно допомагає скоротити час на створення мультфільму. Безумовно, анімація зроблена за скелету, перекладкою або покадрово буде в кожному з цих випадків виглядати по-різному. Найрозумніше поєднувати ці можливості домагаючись оптимального результату.

 
Постпродакшн, компоузінг для мультфільмів

Постпродакшн і компоузінг для мультфільмів - це робота, яка може проводитися вже після того, як закінчено саме створення мультфільму. Це є необов'язковим етапом (флеш мультфільми, зазвичай, робляться без нього). Однак, цей етап можна недооцінювати, якщо мова йде про використання гарних растрових картинок в мультфільмі, цікавих барвистих ефектів, створенні мультфільму для ТБ. Анімація може бути в змішаній техніці. Наприклад, може бути відео людей зняте з хромакеем (на зеленому фоні, який надалі видаляється при компоузингу). Скажімо, якісь люди танцюють на цьому відео. Можна зробити анімовані фони і помістити туди цих танцюючих людей, тобто вони будуть танцювати вже в такій мультяшной країні. Або, навпаки, фотографії або відео можуть бути використані як фон, а зверху можуть бути накладені анімовані персонажі.


Можна, наприклад, зняти на відео якийсь ресторан, а потім зробити анімованого кухаря, який ходить по ресторану і розповідає, як усе в ньому влаштовано. За допомогою компоузінг можна досягти гарного органічного поєднання анімації з фонами, зробити цветокоррекцию і т.п. Все це дозволяє зробити мультфільм максимально привабливим і закінченим.

 
Програми створення мультфільмів

Існує безліч програм для створення мультфільмів. Є різні техніки і анімації і різні варіанти програм дозволяють створювати мультфільми в тих чи інших техніках. Найпопулярніші з них: Adobe Flash, Toonz, Toon Boom Studio, Adobe After Effects, Anime Studio. Є й багато інших, але обмежимося в цій статті цими.

Flash став лідером у створенні анімації для інтернету за рахунок своїх гнучких можливостей. Toon Boom Studio можна назвати аналогом, які мають свої особливості, звичайно, і без таких можливостей програмування, як у флеша. Toonz більше підходить для покадрової анімації. After Effects - дуже потужна програма для створення ефектів, теледизайну, компоузінг, також, в ній можна робити анімацію з растровою перекладкою. Anime Studio цікава своєю простотою, можливістю анімації по скелету і якісним рендером растра.
Загалом, все залежить від завдань і переваг. Є, звичайно, ще програми для 3d анімації, пластилінової анімації і т.п. Але це вже окрема розмова.

Comments