Neden Masa Tenisi
Why Table Tennis?

Ziyaretçi Defterini Okumak İçin Ziyaretçi Defterine Yazmak İçin

Neden Masa Tenisi ( ve neden spor yapmalıyız?)

 

Masa tenisi sporu yapmanın pek çok nedenlerinden bazıları şunlardır:

 

 • Küçük yaşlardan başlayarak yaşam boyunca yapılabilecek nadir spor olduğu için.
 • Kadın erkek her iki cinsin rahat yapabileceği bir spor dalı olduğu için.
 • Diğer spor branşlarında o spora has özel saha ve alanlara ihtiyaç olmasına karşın masa tenisinde bu tür özel sahalara ihtiyaç duymaksızın, evde, okulda, spor salonlarında, bahçede, kısacası uygun pek çok alanda yapılabilme imkânına sahip olduğu için.
 • Sadece yarışma amaçlı olmadığı için.
 • Kentleşme ve teknolojinin, beraberinde getirdiği stres, psikolojik ve fizyolojik olumsuzlukların giderilmesinde kullanıla bildiği için.
 • İnsanların boş zamanlarını değerlendire bileceği nadir bir spor branşı olduğu için.
 • Bireylerin kişisel özelliklerini bu sporun özellikleri ile birleştirerek kolay ve zararsız deşarj olabilme imkânı sağladığı için.
 •  Bazı özürlü vatandaşlarımızın da yapabilecekleri bir spor olduğu için.
 • Pek çok hastalıkların(kalp, kas, sinir, vb.)tedavi ve rehabilitasyonu amacı ile kullanıldığı için.
 • Çok tekrar yapılarak öğrenildiği ve diğer özellikleri sebebi ile insanların sabırlı ve hoşgörülü olmasını sağladığı için.
 • Ani doğru karar verebilme yeteneği kazandırdığı için.
 • Çabukluk ve dayanıklılık sağladığı için.
 • Çok yoğun dikkatlilik gerektirdiğinden bireylerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duya bileceği ince ayrıntıları yakalaya bilme yeteneği kazandırdığı için.
 • Masa tenisinin karakteri dolayısıyla, oynayanlara kazandırdığı refleks kabiliyeti ile hayatlarında ve işlerinde yardımcı olduğu için.
 • Tam bir centilmenlik ve dürüstlük gerektiren bir spor olduğu, bu centilmenliği insanların kazanılmış bir alışkanlık olarak günlük hayatlarında da uygulaya bildikleri için.

 

Veliddin KIRLI

Spor ve Masa Tenisi Kitabı s. 14-15

 

( 15 GÜNDE DAHİ BEYİN ADLI KİTAPTAN ALINTIDIR.)

MASA TENİSİ DÜNYANIN EN İYİ BEYİN SPORUDUR

 

            Benim favori egzersizim masa tenisidir. Bunu konferanslarımda söylediğimde, bazı insanlar güler, ama ben çok ciddiyim. Pinpon bodrum katının eğlenceli sporudur diye dudak bükerler. Kesinlikle şimdiye kadar annemle karşılaşmamışsınız (mükemmel beyinli bir anne) Genç bir çocukken arka bahçede otururken masaya gelen tüm kişileri yenmesine şaştığımı anımsıyorum. Çok yoğundu ve harika refleksleri vardı. Küçük beyaz topla baş etmeye çalıştığını anımsıyorum. Çocukken kardeşimle çok oynadım, ama Amerikan Ordusunda Almanya’da genç bir asker üç yıl geçirinceye kadar gerçekten becerikli olamadım. Forrest Gump filminde ilginç bir nokta olan askerlik hemen hemen her eğlence merkezinde masa tenisi olan bir yerdi. Çocukluğumdaki geçmişle oyuncuların çoğunluğundan daha iyiydim ve birkaç turnuva kazandım. Sonra Büyük ve küçük Antilerden şampiyon kalibre oyuncusu olan bir asker; Rene ile arkadaşlığımı geliştirdim. Frankurtta USO da oyun oynayarak saatler geçirdik. Yaşamdaki stratejilerimden biri her ne yapıyorsam benden daha iyi yapan insanlarla birlikte olmaya alışmaktır. Daha iyi olmama yardım ederler ve Rene ile kaybetmek kendimi daha iyi tutmak olduğu sürece problem değildir. Turun en sonunda nihayet onu yenebilmem beni çok mutlu etmişti. Bir Alman masa tenisi kulübüne üye olmuştuk ve masanın etrafındaki yeni arkadaşlarımızla etkileşim içerisinde saatler geçirdik.

 

 Bir Amerikalıysanız hala masatenisine aptal bir spor demeyi düşünebilirsiniz, ama şimdiye kadar olan en iyi beyin sporu olduğunu düşünüyorum. Ziyadesiyle aerobik, vücudunuzun hem üst hem alt kısmını kullanır. Göz el idaresi ve refleksler için muhteşemdir ve topu izlerken, vuruş ve stratejileri planlarken ve kesme vuruşunu oluştururken anında beynin birçok farklı bölgelerini kullanmanıza sebep olur. Aerobik satranç gibidir. Artı, Çok az kafa yaralanmasına sebep olur. Masa tenisi –ya da pin pon- Parker kardeşler oyun şirketi tarafından daha çok malzeme satmak için bu spora verilen ad- dünyada en popüler ikinci düzenlenmiş spordur. Hatta daha etkilisi Dünyanın temel sporların en gencidir. Rekabet seviyesinde oyuncular masanın karşısına saatte doksan milden yukarı topa vurur.

 

 Şimdi masa tenisi 1988 Seul oyunlarında ilk çıkışını yaparak Olimpik bir spor olarak tanıtılıyor. Herhangi bir zamanda tüm dünyada bu sporu yayınlanmış bulabilirsiniz. Hong Kong Dünya masatenisi şampiyonasına olimpiyat davetinden sonra masa tenisinin sezonluk biletleri tamamen satıldı.

 

 Amerika’da birçok masa tenisi kulüpleri ve hatta daha büyük oyuncuları var. Masa Tenisini oynamaya başlamanın en iyi yolu bir masa almak ve oyunun temelini öğrenmektir. Sıklıkla hızla becerinin artması için bir USATT Amerika Birleşik Devletleri Masa Tenisi) koçu almalarını tavsiye ediyorum İyi oynaya biliyorsanız oyun bir eğlencedir.

 

            Egzersiz sağlıkta çok derin ve geniş tabanlı etkiye sahiptir. Case Western üniversitesinde yapılmış bir çalışma insanların egzersiz seviyeleriyle bağlantılı olarak her gün ne kadar TV seyrettiklerine bakmıştır. Günde iki ya da daha fazla saat TV seyreden (kanepe patatesi) insanlar Alzheimer hastalığını geliştirmeye iki kez daha yatkın olma ihtimalleri vardır. Tam tersi haftada iki ya da daha çok kez her dönemde en az otuz dakika egzersiz yapan kırk yaş üstü insanlar birçok yarar sağlıyorlardı.

          

 Egzersizde ki veriler çok etkileyici ve tartışılmazdır. Uzak atalarımız günlük yaşamlarını bir bölümünde avlandıkları ve yiyecek topladıklarını ve düşmanı kaçırdığında ya da birine kur yapmak için iz sürdüğünde egzersiz yapmışlardı. Modern dünyada bütün gün küçük bir oda da bir bilgisayar ekranının önünde oturduğumuz ve sonra gece eve gelip TV seyretmek için yaslanarak kendimizi bırakmış bir şekilde oturduğumuz yerde şüphesiz atalarımız ne yaptılarsa yapmak için aynı çabayı sarf etmek zorundayız. Vücutlarımız hareketsiz ve atıl olmak için evrim geçirmedi. Aktif olunmasına ihtiyaç duyulan kaslar kardiyovasküler sistemlerle evrim geçirdi.

 

          İnsanların birçoğunun düzenli egzersiz yapmayı sürdürmesindeki en büyük engel alışkanlık halinde yapmalarıdır. İnsanlar dişlerini fırçalamakta, duş almakta veya arabaya bindiklerinde arkayı gören aynayı ayarlamakta ya da sabahleyin giyinmekte iki kez düşünmezler, çünkü bu aktiviteler beyinlerine bunları otomatik bir şekilde yapmasını öğrettikleri alışkanlıklardır. Bir alışkanlık siz ona yapmasını söylediğinde çok net otomatik olarak eforsuz beynimizin yaptığı bir dizi eylemlerdir. Ama bit fonksiyonu otomatik olarak yapması için beyniniz öğrenmeden önce birçok tekrarı gerektirir. Eğitim tekerlekleri olmaksızın bisiklet kullanmayı öğrenmek ne kadar vaktinizi aldı bir düşünün. Egzersizin gerçek zorlayıcılığı bir egzersizi alışkanlık haline getirmesi için beyninizi eğitmektir.

 

        Bir egzersizin alışkanlık haline getirmenin en iyi fırsatı en az her hafta belli günlerde ya da her gün egzersiz yapmak için belli bir yer ve zamanı programlamaktır. Aynı yerde çalışmanızı yapmayı ve aynı ayakkabıyı ve giysiyi kullanmayı düşünün, ama seçilebileceğiniz farklı egzersizleriniz olsun böylece rutini çeşitlendirebilirsiniz. Fikir bir iki ay için programa göre devamlı egzersiz yapmaktır. Birkaç ay sonra oraya gidip gitmeyeceğinize ve çalışıp çalışmayacağınıza ilgili bir şey artık düşünmüyor olduğunuz keşfedersizin- sadece yaparsınız. Bu noktaya ulaştığınıza sizi ve beyninizi sağlıklı kılan ve sağlığınız için yapacağınız herhangi bir şeyden daha çok paranızı biriktireceğiniz bir alışkanlık olmuştur. Bu efora değer. 

 

15 GÜNDE DAHİ BEYİN’

DR. DANIEL G.AMEN

PEGASUS YAYINLARI

SAYFA 183-186

 

 
 
 
Matematik ve Masa Tenisi
 

Masa Tenisi eğitimi, öğrencilerimize belirli bir çalışma disiplini getirmesini, kendine güven duygusunu sağlaması,topluma daha çok bağlanabilmesini ve yaşam tutkusunun artmasını sağlar. 

Kendini tanıma mutluluğun ilk adımıdır.” Kendini tanıyan çocuğumuz Masa Tenisi yoluyla, kendini anlatma ve ispatlama fırsatını bulur.

Çocukların Masa Tenisi gelişimleri yıllık olarak izlenir ve takip edilir. Gelişim hedefleri oluşturulurken gerçekçi hedefler belirlenir. Bu hedeflere ulaşmanın çocuklarımızı mutlu kıldığını ve kendilerini başarılı hissettiklerini biliriz. 

Çocuğun topu ne kadar uzağa atabildiği değil, topu atabilmesi ve bundan zevk alabilmesi önemlidir. Bizim için önemli olan, sadece başarılı olan çocuklar değil, çalışmalara katılan ve becerilerini geliştirmek isteyen çocukların teşvik edilmesi, yönlendirilmesidir. 

Bedensel hareketler terlemekten öte olmalıdır. öğrenci çok değişik faaliyetlerde bulunabilir, onları dener ve antrenörlerin yardımı ile günlük hayatta nasıl uygulanacağını öğrenirler. 

Çocuğun her gün Masa Tenisi oynayabileceği ve spor yapabileceği bir ortam yaratılmalıdır. Çocuğun fiziksel uygunluğu ile konsantre olması ve öğrenmesi arasında doğrudan bir ilişki vardır. 

Hazırlanan eğitim programlarında, hareket eğitimi ve spor çalışmalarına gereken önem verilerek, zekasal yönden gelişim sağlamak için çalıştığımız gibi, bedensel yönden de o derece donanımlı bir çalışma ortamına giriyoruz.

Bir düşünce biçimi ve evrensel bir dil olan matematik, günümüzün gelişen dünyasında birey, toplum, bilim ve teknoloji için vazgeçilmez bir alandır. 

Masa Tenisinde ve matematik öğretiminde duyuşsal özellikleri de dikkate alarak öğrencinin matematiğe ve matematik dersine karşı olumlu tutumlar geliştirmesine yardımcı olunur. Matematik dersi bir iletişim aracıdır. Çünkü burada öğrenci matematiğin kendine özgü dilini kullanır. Matematik dersi bir oyundur, çünkü öğrencilerimiz en iyi bildiği ve kullandığı iletişim aracı oyun sayesinde matematiği keşfeder.

Öğrencilerimiz, yine matematik dersi sayesinde doğru düşünmeyi, analiz ve sentez yapmayı öğrenirler.
Bir daha ki yazımda Masa Tenisi ve Matematik dersinin ortak özelliklerini ve Masa Tenisinin Matematik dersine etkisini yazacağım.

Mustafa AKGÜN
Masa Tenisi Elazığ İl Temsilcisi

 YAŞAM BOYU SPOR

Yaşam genelde hareket ile tanımlanır. Tarih boyunca uygarlık, gün geçtikçe büyük gelişmeler göstermiştir. Artık otomasyon ve mekanizasyon insan yaşantısında büyük bir yer tutmaktadır. Her gün insanın rahatlığı için yeni bir alet geliştirilmektedir. Bulaşık yıkamaktan, ekmek kesmeye kadar her şey aletlerle yapılıyor. Gerek genel üretimde, gerekse günlük yaşantı da insan her dakika daha az aktif olmaktadır.

Örneklemek gerekirse; genel üretimdeki insanın fiziksel aktivitesi 19. Yüzyılda %92 oranındaydı. Günümüzde ise bu oran gelişmiş ülkelerde %28 in altına düştü.

Açıkça bilinmektedir ki,  insan organizması uygarlık geliştikçe daha az hareket etmek zorunda kalmaktadır. Hareket azlığının organizma üzerindeki olumsuz etkileri düşünülmeden, her geçen gün yeni bir alet geliştiriliyor. İnsanlar, rahatlığımız için deyip, bu aletleri kapışıyorlar.

Şimdi hareket azlığının insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerini anlatmaya çalışalım:

İnsan vücudu evrimini ilk çağların güç doğa koşulları içinde tamamladı. O çağlarda insan, yaşamını sürdürebilmek, vahşi hayvanlara karşı savaşabilmek, güç doğa koşullarına göğüs gerebilmek ve beslenebilmek için güçlü olmak zorundaydı. Sürekli bir savaşın içindeydi, insanlar. O zamanın insanı çok güçlü bir fiziksel yapıya sahipti. Tüm kasları büyük bir gelişim göstermişti. Daha güçlü, daha süratli, daha dayanıklıydı. Sürekli bir hareketler dizisi içerisindeydi, insanlar.

Bir de günümüz insanını gözümüzün önüne getirelim.

Bugün insan yaşamını sürdürmek için çok daha az hareket etmektedir. Günümüzde bu az hareket, yeni bir hastalık grubunun doğmasına neden oldu. Bu hastalık grubuna Hypokinetic Disease (hareket azlığı hastalıkları) adı veriliyor. Artık bu hastalıklar günümüzde en çok can alan, bir hastalıklar grubudur. Kalp-Damar hastalıkları bu grubun başını çekiyor.

İşte, bu hareket azlığı ile başa çıkmak, insanın yaşam kalitesini yükseltmek, insanı fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale getirebilmek amacıyla “yaşam boyu spor” olgusu doğdu. Bu olgu çeşitli dönemlerde, çeşitli ülkelerde değişik isimlerle anıldı. Kimi zaman “herkes için spor”, kimi zaman “sağlık için spor”, kimi zaman “kitle sporu” gibi.
 
kaynak: http://sporbilim.com