Masa Tenisi Tarihçesi ve Masa tenisi Nedir ?
Masa tenisi nedir?

Ziyaretçi Defterini Okumak İçin

Ziyaretçi Defterine Yazmak İçin

MASA TENİSİ NEDİR?

Masa tenisinde temel vuruşlar:

BLOK

Topun Yeri: Top masaya değer değmez alınacak.
Raketin Durumu: Ucu yukarıda, ekseni öne eğik olan raket topun önüne çabucak tutulur.
Kolun Hareketi: Kol öne çabuk götürülür. Raketin ucu öne alınır. Vücut pozisyonunu değiştirmek zordur. Ayar yapılabilir.

STOP

Topun Yeri: Top en yükseğe erişmeden alınacak.
Raketin Durumu: Raket ekseni yatay, raket yüzeyi ise düşeydir.
Kolun Hareketi: Kol biraz geriden öne doğru düz olarak götürülür. Forehand’de vücut iyice, backhand’de ise biraz yana döndürülerek yapılır.

ATAK

Topun Yeri: Top en yüksekte, Maksimumdan önce tercih edilir.
Raketin Durumu: Raket ekseni yatay, raketin yüzeyi düşey, biraz öne veya arkaya eğik olabilir.
Kolun Hareketi: Kol çabucak geri alınır; yana dönme daha fazladır ve vücut da buna katılır. Topa düz vuruş yapılır.

ŞUT

Topun Yeri: Top en yüksekte, her yerde olabilir. Maksimumdan hemen sonra tercih edilir.
Raketin Durumu: Ataktaki gibidir. Raket daha geriden, kol daha rahattır.
Kolun Hareketi: Ataktaki hareketler daha geniş, daha güçlü, dönme ise tamdır. Vuruş sonrası hemen toparlanılmalıdır.

CHOP

Topun Yeri: Yükseğe yakın yerlerde yapılır.
Raketin Durumu: Raket ekseni yatay, raket açık, topa alttan falso verecek biçimdedir.
Kolun Hareketi: Forehand ve backhand’de çok koşulur, dönülür ve kol öne doğru götürülür. En son bilek hareketi katılır.

DEFANS
Topun Yeri: Geriden atak topuna yapılır (alttan falsolu vuruş).
Raketin Durumu: Chop’a yakındır. Topun durumuna ve alınan yere göre raket ayarı gerekir.
Kolun Hareketi: Daha geriden, daha dönerek, daha büyük bir hareketle yapılır.

SPIN (Loop)
Topun Yeri: Defansın tersine üstten yukarı yapılan vuruştur.
Raketin Durumu: Pozisyon tamdır. Raket topun gelişine göre iyice eğilerek aşağıdan yukarıya doğru tutulur.
Kolun Hareketi: Kol rahat bir hareketle, daha ziyade aşağıdan yukarıya ve öne doğrudur

Kurallar:

Masa tenisi sporunda, ağın bir tarafından atılan top, diğer tarafa çarptıktan sonra karşılanarak geri gönderilir. Bütün bunlar çok kısa bir süre içinde olur. Büyük bir hız, el çabukluğu ve beceri gerektiren masa tenisinde, sporcuların çok güçlü reflekslere sahip olması gerekir. Oyun esnasında ayak ve bacakların hareketleri de çok önemlidir. Karşılaşmalarda oyuncular, masanın yaklaşık yarım metre gerisinde durup bacaklarını hafif çapraz tutarak, diz kapaklarında yaylar varmış gibi topu karşılarlar.

Maçlar, bireysel olarak iki kişi arasında ya da iki kişilik iki takım arasında oynanır. Bir set, her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaşmamış olmak koşulu ile ilk önce 11 sayıya ulaşan oyuncu veya çift tarafından kazanılır. Her iki oyuncu veya çiftin 10'ar sayıya ulaşmış olmaları hâlinde, ilk önce 2 sayılık bir farka ulaşan oyuncu veya çift seti kazanır. Bir maç, herhangi bir tek sayıdaki setlerin çoğunluğunun kazanılmasıyla sona erer. İlk servis, ilk karşılama ve saha seçimi hakkı, kura ile belirlenir ve kurayı kazanan, ilk servisçi veya ilk karşılayan olmayı veya istediği sahada başlamayı seçebilir. Her 2 sayıdan sonra, karşılayıcı oyuncu veya çift, servisçi oyuncu veya çift olur ve set sonuna kadar bu şekilde sürer. Ancak her iki oyuncu veya çift 10'ar sayıya ulaşırlarsa veya çabuklaştırılmış sisteme geçilirse, servis atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam eder, ancak her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir servis atar.

Çabuklaştırılmış sistem: Oyuncuların veya çiftlerin en az 9'ar sayıya ulaşmaları hali dışında, bir set 10 dakikalık oyun süresi sonunda bitmemiş ise veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri hâlinde daha önce herhangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilir.

Çiftler yarışmasının her setinde, ilk servis atma hakkına sahip çift, kendi aralarında ilk servisi kimin atacağını belirler, ilk sette karşılayıcı çift kendi aralarında ilk karşılayanın kim olacağını kararlaştırır. Takip edilen setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra, bir önceki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olur. Her sette, oyuncu veya çiftler, saha değiştirmelidir. Ayrıca, yarışmanın mümkün olan son setinde, taraflardan biri 5 sayıya ulaştığında, taraflar yine saha değiştirirler.

Eğer bir oyuncu sırası olmadığı hâlde servis atar veya karşılama yaparsa, hata fark edildiği anda hakem oyunu durdurur. Yarışmanın başlangıcında belirlenen sıraya göre, erişilmiş olan skorda hangi oyuncunun servisçi, hangi oyuncunun karşılayıcı olması gerektiği belirlenir ve doğru düzenleme ile oyun yeniden başlar. Çift yarışmalarında ise doğru sıra, oynanmakta olan setin başında ilk servis hakkı olan çiftin yaptığı tercih dikkate alınarak belirlenir. Oyuncular gerektiği zamanda saha değiştirmemişse, hata fark edildiği anda hakem oyunu durdurmalıdır. Erişilen skorda, yarışma başında belirlenen düzene göre tarafların hangi sahada bulunmaları gerektiği kararlaştırılır ve doğru düzenleme ile oyun yeniden başlatılır. Ancak her koşulda, hatanın anlaşıldığı andan önceki bütün sayılar geçerli sayılır. Servis atışı, topun servis atıcının açık duran serbest elinin ayasının içinde duruşu ile başlar. Topun eli terk ettiği andan vurulduğu ana kadar geçen süre boyunca, servis atıcı, uç çizgisinin gerisinde ve oyun düzeyi hizasının üzerinde olmak zorundadır.

Topun oyunda olduğu döneme "ralli" denir. Oyuncular karşılıklı olarak hatasız, geçerli vuruşlar yaptıkları sürece ralli devam eder. Rakibin hazır olmadığı bir anda servis atılırsa ya da oyunculardan biri kendi denetimi dışındaki bir olaydan dolayı atılan servisi karşılayamazsa, top oyundayken kırılırsa, çabuklaştırılmış sisteme geçilmesi amacıyla oyun durdurulursa ralli yinelenir. Sonucun skora yansıtılmadığı ralliye "let" denir. Sonucun skora yansıtıldığı ralli ise "sayı"dır.

Karşılaşmalarda 2 hakem görevlidir. Hakemlerden biri sayı yazıcı; diğeri orta hakem görevindedir. Bazen çabuklaştırılmış sistemde, "vuruş sayıcı" hakeme de yer verilir. Oyunda servis atan oyuncunun serviste başarılı olamaması (top ilk olarak kendi alanına değmezse, ağa çarparak tekrar kendi alanına düşerse, ağı geçtikten sonra karşı alana değmeden sınır çizgisini aşarsa), top oyundayken oyuncunun raket tutmayan elinin masaya değmesi, oyuncunun geçerli karşı vuruş yapamaması, çiftlerde topa sırası dışında vurması, top kendi oyun alanına değmeden önce oyuncunun oyun alanı çizgilerinin içinde topa dokunması, top oyundayken ağa dokunması ya da masayı sarsması durumlarında rakip oyuncuya 1 sayı verilir. Bir oyuncu kötü davranış nedeniyle resmen uyarıldığında, sayı tabelâsı üzerinde veya yakınında o oyuncunun sayısının yanına bir sarı kart yerleştirilir. Sayılar, mekanik veya elektrikli tabelâlarla oyuncular ve seyirciler tarafından açıkça görülebilecek şekilde gösterilir. Sayılar ve çabuklaştırılmış sistemde vuruş sayıları, İngilizce veya her iki oyuncu veya çift ile hakem için uygun herhangi bir başka dilde sayılır.

Maçın setleri arasında 1 dakikaya kadar ara verilir. Bunun dışında her setin başından itibaren her 6 sayıdan sonra ve maçın mümkün olan son setinde saha değiştirilirken havlu ile kurulanmak amacıyla çok kısa aralar verilir. Hakem tarafından aksine izin verilmedikçe, aralarda, oyuncular raketlerini masa üstünde bırakmak zorundadırlar

Kullanılan Malzemeler:

Masa: Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi, 2.74 m uzunluğunda ve 1.525 m eninde bir dikdörtgendir ve zeminden 76 cm yükseklikte yatay bir düzlemde bulunur. Oyun yüzeyi, masa üst yüzeyinin düşey kenarlarını içermez. Oyun yüzeyi, her yerinde, 30 cm yükseklikten bırakılan standart bir topun yaklaşık 23 cm sıçrama sağlayacağı herhangi bir malzemeden yapılabilir. Yüzey, koyu bir renk ve mat olmalıdır. Üst yüzeyin 2.74 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz kenar çizgileri, 1.525 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz uç çizgileri bulunur. Oyun yüzeyi, uç çizgilerine paralel olarak uzanan düşey bir ağ ile iki eşit sahaya bölünür ve her saha bütün alanında kesintisiz tek parçadır.

Çift yarışmaları için her saha, kenar çizgilerine paralel uzanan 3 mm eninde beyaz bir orta çizgisi ile eşit yarı sahaya bölünmüştür. Masa tenisi orta çizgisi, her iki sahada da sağ yarı sahaların bir parçası kabul edilir.

Raket: Raket, herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablâsı eğilmez, sert ve düz yüzeyli olmalıdır. Tablâ kalınlığının en az % 85'i doğal tahta olacaktır. Tablânın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kâğıt gibi lifli malzemeler ile üretilmiş olmalıdır. Ancak bu tabakalar, toplam kalınlığın % 7,5'sinden veya 0.35 mm'den daha kalın olmayacaktır (hangisi daha küçük ise). Tablânın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dâhil toplam kalınlığı 2 mm'den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lâstikle ya da yapıştırıcı dâhil toplam kalınlığı 4 mm'den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru sandviç lâstikle kaplanmış olmalıdır. Sandviç lâstik, kalınlığı 2 mm'den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lâstik tabakasıdır. Lâstik kaplama malzemesi tablâyı tamamen kaplamalı, ancak hiçbir şekilde taşmamalıdır. Sadece tablânın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan kısmı kaplanmamış bırakabilir veya istenilen herhangi bir malzeme ile kaplanabilir. Tablâ, tablâ içindeki her tabaka ve kaplama malzemesinin her tabakası veya tablânın topa vurmadan kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, sürekli, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olmalıdır. Tablânın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tablâ yüzü; mat bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olmalıdır. Yüzeyin sürekliliğinde ve renginin tek düzeliğinden kaza sonucu oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliği önemli ölçüde değiştirmediği sürece izin verilebilir.

Her oyuncu, oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi göstermek ve incelemelerine izin vermek zorundadır.

Top: Masa tenisinde kullanılan top, çapı 37.2-38 mm olan içi hava dolu bir küredir. Topun ağırlığı 2.7 gr’dır. Top, selüloit veya benzer bir plâstik malzemeden yapılmış, beyaz veya turuncu renkte ve mat olmalıdır.

Giyim: Müsabakalarda beyaz giysiler giymek yasaktır. Büyük bir hızla hareket eden topun rahatça görülebilmesi açısından, oyuncular genellikle koyu renklerden oluşan şort (bayanlarda etek) ve gömlek giyerler. Sporcuların ayaklarında kauçuk tabanlı düz ayakkabılar bulunur. Formanın sırtında, alanı 200 cm2yi geçmeyen 1 reklâm, şort veya etek üzerinde toplam alanı 80 cm2yi geçmeyen en fazla 2 reklâm bulunabilir. Oyuncuların numaraları üzerindeki reklâmlar 100 cm2den büyük olamaz. Hakem giysilerindeki reklamlar ise en fazla 40 cm2 olabilir.

OYUN ALANI

Masa tenisi maçlarının yapıldığı salonların tavan yükseklikleri en az 5 m olup, masanın yerleştirildiği plâtform ise en az 7 - 14 m boyutlarındadır. Plâtform, 75 cm yüksekliğinde hafif panolarla çevrilidir. Salon ışıklandırmasında en az 1000 lükslük aydınlatma kullanılır

Neden Masa Tenisi?

 

 MASA TENİSİNİN TARİHÇESİ

Nispeten genç bir spor olmasına (tenisten daha yeni ve basketboldan biraz daha eski) rağmen, masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesin olarak bilinmemektedir. .

Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.

1890 lı yıllarda İngiltere’de bu oyunun diğer versiyonları geliştirildi. Bunlar “whiff whaff” ve “gossima” gibi değişik isimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.

1900 yılında Amerika’yı zayaret eden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden “ping pong” ismini kulanmaya başladı.

Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques “Ping Pong” ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.

Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere’de Ping Pong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının Parker Brothers firmasında olmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı.

Buna rağmen diğer üreticilerin genel bir isim olan table tennis (masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa’da sessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere’de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler’in Berlin’de yaptıkları  toplantıda Fédération Internationale de Tennis de Table (International Table Tennis Federation - Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) kuruldu.

İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra’da yapıldı. Bu yıldan 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan’ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna’ydı. Çekoslovakya ve Romanya’lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.

Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece Parker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935 yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. Table Tennis olarak değiştirdi.

İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya’lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya’lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh’ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı.

Asya’lı oyuncular “Penholder tutuşu” adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler.  Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bu tutuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugün bir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.

1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi.

kaynak: masatenisi.org

MASA TENİSİ OYUN KURALLARI