Masa Tenisi ile ilgili Faydalı Bilgiler
 
Dünya Şampiyonu Werner Schlager Servis Karşılamayı Anlatıyor&

Daha önceden servis atmanın öneminden bahsetmiştik, atmanın yanında servisi etkili şekilde karşılamak da büyük önem taşıyor, servis çevirmenin belirli bir tekniği olmamasına karşın birçok vuruş ve spesifik hareket rol oynayabiliyor. İyi bir servis karşılamanın oyuna katkısı  nedir?

Etkili çevrilen servis atanı zor durumda bırakarak pasifize edebilir.

Senin karşıladığın servislere bakarsak, güçlü ve zayıf tarafların neler?

Güçlü tarafım farklı şekillerde servisi çevirebilmem, zayıf olan ise hepsinin aynı kalitede olmaması.

Servis atan taraf olmak zayıf oyuncular arasında belirleyici bir faktörken, oyuncu kalitesi arttıkça bunun önemi azalıyor. Yapılan araştırmalar, atanın %53 karşılayanın ise %47 şansının olduğunu gösteriyor, başka bir istatistiğe göre ise avantaj %51 ile karşılayandan yana, eğer sana gelirsek servis atarken mi yoksa karşılarken mi daha güçlüsün?

Bence birçok oyuncu servis atan taraf olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor, bunun doğruluğunu ispatlamak ilginç olurdu, ben de sanki servis atarken daha avantajlıymışım gibi hissediyorum.

İyi servis çeviren bir oyuncunun belirgin özellikleri nelerdir?

Kimi oyuncuların sezgileri çok güçlüdür, kimilerinin de top hissi kuvvetlidir.

Optimum bir servis karşılama için topun yönü, hızı ve falsosunu doğru anlamak gerekli,  buna kısaca servisi okumak da diyebiliriz, birçok genç oyuncu bu yönden zayıf kalıyor, sence kendilerini nasıl geliştirebilirler?


Yalnızca çok maç yaparak, her oyuncunun kendine has teknik ve taktiksel hareketleri olabilir, bu varyantların bir sonu yok.

Servisi okumakta tecrübe çok önemli bir rol oynuyor, sık karşılaştığın bir oyuncunun servisini daha rahat alıyorsun değil mi?

Şüphesiz öyle

Peki servisini okumakta zorlandığın oyuncular var mı?

Evet, servislerini düzgün karşılamakta zorlandığım birkaç oyuncu var ama isimlerini açıklamam sanırım doğru olmaz, ya servislerin kalitesi inanılmaz iyi ya da birçok varyant yapıyorlar.

Servisi istediğin gibi karşılayamadığın zaman nasıl etkileniyorsun, bazı oyuncular servis yiyince oyundan kopabiliyorlar, sen oyunda kalmayı nasıl başarıyorsun?

Eğer servisi siz atıyorsanız ve top istediğiniz gibi karşılanmamışsa bu sizi oyundan düşürebilir, sürekli güçlü tarafınızı düşünerek oyunu ona göre kurmalısınız.

Servis karşılarken oyuncular farklı pozisyonlar alabiliyor, mesela Timo Boll 90° eğliyor, Ma Lin ve Wang Liqin daha dik duruyorlar, bazıları masaya yakın bazıları da dışarıda bekliyor, sence uygun pozisyon hangisi?

Ekstrem duruşları çok fazla sevmiyorum ama sonuçta oyunda her şey serbest, herkes kendine uyan duruşu ve gerilimi keşfetmeli.

Pozisyon genelde rakibe göre değişmekle beraber spin-atak oyuncuları için uzak backhand köşesinden, masanın ortasına kadar uzayabiliyor. Solak oyunculara karşı da farklı pozisyonlar tercih ediliyor. Senin tercihlerin nasıl?

Özellikle sizden farklı sitili olan oyuncuların servisini okumak için, masanın ortasına mümkün olduğunca yakın durmalısınız. Ayrıca topa backhand mi yoksa forehandmi vuracağınız da önemli.

Servislere karşı oyununu nasıl geliştiriyorsun?

Sadece tecrübe ile bu da daha çok antrenman demek!

Alt seviyedeki oyuncuların birçoğu hala servisi kurallara uygun atmıyor ve forehand servislerinde topu saklıyorlar, hakemlerde bu olaya tarafsız kalamadıkları için tartışmalar çıkıyor. Sen özellikle oyunda çok centilmen olarak biliniyorsun, rakiplerinle böyle sorunlar yaşıyor musun?


Şüphesiz servis atarken hile yapan oyuncular hala var, fakat bu duruma nasıl tepki vereceğiniz tamamen oyunun gidişine bağlıdır, bazı oyuncularda ne yazık ki hırs sportmenliğin önüne geçebiliyor. Biraz tecrübeli olan herkes, haksız kazancın bir şekilde hesabının verileceğini de bilmelidir.

Çevirim: Bilgin Sarıcıklı    www.masatenisi.biz

Jan Ove Waldner´den Geleceğin Şampiyonlarına Altın Öğütler...
1989 & 1997 yılları Dünya Ferdi Şampiyonu, 4 kez Takımlar Dünya Şampiyonu, 1992 Olimpiyat Şampiyonu, 7 kez Avrupa En iyi onikiler şampiyonu ve daha birçok başarı...  Pek çok kişi tarafından gelmiş geçmiş en büyük oyuncu olarak kabul edilen Jan Ove Waldner geleceğin şampiyonları için neler söylüyor:

1.Komple Oyuncu Olmak

Büyük başarılara imza atmak için, tüm stillere karşı ustalık kazanmalısınız. Bu yüzden de olabildiğince çok farklı stilde oyuncuya karşı antrenman ve maç yapmak gerek. En önemli stiller ise topspin, atak-spin ve kesik oyuncularıdır. Diğer önemli bir nokta ise solak oyunculara karşı oynamaktır. Hem sol hem de sağ elini kullanan tüm oyuncuların zamanlarının %85´ini sadece sağ ellilere karşı harcadıklarını hatırlatmak isterim. Başarılı olmak için iyi geliştirilmiş bir tekniğe ve dengeye ihtiyaç vardır. Benim ilk oynadığım klüpte solak oyuncularla oldukça fazla oynama gibi bir avantajım vardı. Kendi takım arkadaşlarım Mikael Appelgren ve Ulf Thorsel. Daha sonraları İsveç Milli Takımında birçok iyi solak oyuncu yer aldı. Appelgren, Stellan Bengtsson, Erik Lindh, Ulf Bengtsson, Thomas von Scheele ve Peter Nilson.

2. Sayı Kazandıracak Silahlar Edinmek

Masa tenisi zor ve stresli bir spordur. Aynı gün birçok maç yapmanız gerekir, bu nedenle hızlı ve basit sayı kazanabilmek önemlidir. Ben her zaman servislerime çok güvenmişimdir, ya direk sayı almak ve/ya gelen topa forehand atak yapmak için çok antrenman yaptım. Bir süreyi kendi silahlarınızı keşfetmek için ayırın, tabi ki yeni silahlar da geliştirebilirsiniz.

3. Rahat Bir Teknik Geliştirmek

Masa tenisi müthiş antrenman gerektiren bir spordur. Bu yüzden oynarken hep rahat olmaya çalışın bu sizin zor maçlarda da gerginliğinizi azaltacak ve kendinizi sıkmamanızı sağlayacaktır, ayrıca sakatlanma riskiniz de düşer. Ben uzun dönemli sakatlıklar geçirmedim, bu kadar süre zirvede kalabilmemin nedenlerinden birisi de budur.

4. Gençken Çok Oynamak

Masa tenisi üst düzey koordinasyon gücü ve becerisi gerektirir. Bu nedenle 13 yaşına kadar teknik olarak mümkün olduğunca çok şey öğrenmeniz gerekir. Sürekli olarak farklı vuruşlar yapmak için hayal gücünüzü kullanın, bunu maçta bile yapabilirsiniz, oyun içinde stratejinizi değiştirin, sanki final setinde cüzde servis atıyormuş veya karşılıyormuş gibi en iyi halinizi denemeye çalışın. Masa tenisi kariyerinizin uzun olduğunu unutmayın, kaybettiğiniz maçı unutarak kendinizi sonraki turnuvalar için geliştirmeye odaklanın.

5. 3 Seviyede de Topa Vurabilmek

Birçok oyuncu topa sadece tek bir noktada vurmayı tercih eder. Bence önemli olan:

Top masadan yükselirken küçük hareketlerle

En yüksek noktada sert vuruşla

Ve inişe geçerken daha çok ön kolunuzu kullanarak falsolu vuruş yapabilmektir.

6. İyi Oyuncular Üzerinde Çalışmak

Seyredebildiğiniz kadar çok masa tenisi seyredin. Kendinizin ve üst seviye oyuncuların videoları üzerinde çalışın. Ben özellikle Macar oyuncu Tibor Klmapar´ı incelerdim. Bilek hareketleri ve vuruşları süperdi. Ayrıca bazı Çinli oyuncuları seyrederek de servislerimi geliştirdim.

7. Rakipleri Analiz Etmek

İlk defa karşılaşacağınız bir rakibe karşı mümkün olduğunca hazırlıklı olun. Onunla daha önce oynayan insanlarla konuşun, vuruşlarının kalitesini, örneğin forehand spininin ne kadar etkili olduğuna bakın. Unutmayın ki masa tenisinde maç kazanmanın birçok yolu vardır. Ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar çok şansınız olacaktır. Bu oyununu sınırları kimi zaman fark edilmeyecek kadar önemsizdir, ama en iyi ve en profesyonel oyuncu bunları iyi görebilendir.

8. Aklı Kullanmak

Mental güç çok geniş ve belki de antrenmanla geliştirilmesi en zor olaydır. Ben kendi kişiliğime uygun bir yol geliştirmeye çalıştım, bence herkes öyle yapmalıdır, çünkü psikolojik olarak oyuna hazırlanmanın fiziksel bir antrenmanı yoktur. Mental gücünüz yaptığınız spordaki tecrübenize ve edindiğiniz bilgi birikimine bağlıdır. Güvendiğiniz insanların tavsiyelerini dinleyin, ama son kararı yine kendiniz vermelisiniz. Ben gençken birçok başarılı İsveçli sporcuyu detaylı bir şekilde incelemiştim. Björn Borg (tenis) ve Ingemar Stenmark (alp kayağı). Yarışma esnasındaki soğukkanlılıklarından inanılmaz etkilendim. Yıllar geçtikçe kayıplarımı analiz edip ders çıkarmayı ve en çabuk sürede unutmayı öğrendim, diğer taraftan ise özgüvenimi geliştirmek için kazandığım maçları düşünmeyi ve kendimi motive etmeyi de ihmal etmedim.

9. Saygılı Olmak

Masa tenisi kazananın çabuk belli olduğu bir spordur. Asla rakibi küçümsememek ve saygılı olmak önemlidir. Kaybetmeyi kabullenmek ve aynı olgunlukla karşılamak gerekir. Ben kazansam da kaybetsem de aynı vakur tavrı sergilemeye çalışmışımdır.

10. Uzun Vadeli Düşünmek

Bitirirken şunları vurgulamak isterim ki, iyi bir masa tenisçi olmak uzun zaman gerektirir. Her zaman öğrenecek yeni bir şeyler vardır. Uzun vadeli düşünmeye çalışın ve gençken aldığınız sonuçlara çok fazla odaklanmayın. Eğer en iyilerle mücadele etmek hevesindeyseniz, zor bir yoldan yürümeniz gerekir, en önemlisi ciddi antrenman programıdır, bu hem masa hem de kondisyon hareketlerini içermelidir. Bunların yanında, sürekli araştırma içinde olmayı ve yeni şeyler de denemeyi ihmal etmeyin, bazen maç için faydalı hareketler keşfedebilirsiniz.

İyi Şanslar!

Çevirim: Bilgin Sarıcıklı

Masa Tenisi İçin 10 Pratik Ders...

Masa tenisinde dikkat edilmesi gereken temel 2 şey vardır.

Top nerde

Sen nerdesin

‘Top nerde’ kısmında izlenmesi gereken:

Servis senin tarafında masanın neresine çarpıyor

Karşı taraf nasıl bir vuruş yaptı(yön, hız, falso)

‘Sen nerdesin’ kısmında ise:

Topun yönünü kestirebildin mi?

Topa vuruş anında nerde duracağını biliyor musun?

Topun falsosunu doğru okuyabildin mi?

Bütün bunları ne şekilde yapıyorsun?

Top sektiğinde veya vuruş yapıldığında gözünüzle hemen bir süzün

Vücudunuzu sürekli hareket ettirerek gelecek topa hazırlıklı olun

Vuruş yapmadan ayaklarınızın yere bastığından emin olun, bu sayede yerinizi kesin olarak bilirsiniz.

Raketinizi falsonun aynı veya tersi yönünde sallayın, aksi halde kontrol kaybı yaşarsınız. Ters yön daha güvenli sayılabilir, bu sayede vuruş içinde daha fazla zamanınız kalacaktır. Dahası topu fırçalama ve aynı falsoyu geri gönderme şansınız olabilir.

Masa tenisi eğlenceli bir oyundur fakat yukarda anlatılanlara dikkat ederek uzman bir antrenör nezaretinde oyununuz çok daha zevk veren bir hale gelebilir.

Dünya Şampiyonu Werner Schlager´in Blok ile İlgili Görüşleri..


2003 yılında Paris´de yapılan ferdi dünya şampiyonasında, Avusturyalı oyuncu Werner Schlager büyük bir sürpriz gerçekleştirerek şampiyon olmayı başardı. Bu tırmanış elbette kolay olmadı. Cesaret, güç ve dayanıklılık Schlager´i zirveye taşıdı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan “Dreams and Triumphs” adlı kitapta Schlager kendisiyle ilgili her şeyi açık bir dille anlatıyor. Kariyeri, başarıları ve hayal kırıklıkları, masa tenisi ve hayat görüşü. Bu yıl yayınlanan “Tips & Tricks from the World champion“ kitabında ise Schlager, antrenman, maç programları, teknik-taktik çalışmalar, mentalite, oyuncunun gelişimi, kurallar, ekipman seçimi ve antrenörlerle ilgili detaylı bilgiler veriyor. Aşağıda Schlager´in blok ile ilgili röportajını yayınlıyoruz.

Blok yapamayan biri asla kazanamaz görüşüne ne diyorsun, spin atak oyuncusu için bloğun önemi nedir?

Kesinlikle katılıyorum. Özellikle backhand blok çok önemli bir vuruş, günümüzde birçok oyunu forehand blok yerine kontra spin yapmayı tercih ediyor.

Masa tenisi literatüründe geçen farklı blok türleri var: pasif blok, kontra blok, kontra-spin blok(bilek ve önkol ile yapılan), kesik blok ve stop. Bunların arasındaki farkları bize anlatır mısın, sen oyununa ne kadarını yansıtabiliyorsun?

Genel olarak bir oyuncu hangi varyasyonları sık kullanıyorsa bunlar daha önemlidir. Kesik blok çok etkili fakat bir o kadar da zor ve riskli bir vuruştur, Damien Eloi gibi risk almayı seven oyuncular için ideal olabilir, pasif blok ise devamlı yapılmamalı çünkü insiyatif sürekli rakibinizde oluyor, modern oyun için rakibinizin oyunun bozmaya yönelik olan kontra bloklar sanırım daha etkili. Stop bloğu ise her oyuncu mutlaka kullanmalı.

Senin için hangi bloklar önemli?

Ben kendi oyunumda kontra blokları kullanıyorum.

Modern oyunda pasif bloğun etkisiz olduğu söyleniyor, fakat Çinli oyuncular çoğu zaman sadece raketlerini tutarak blok yapmayı tercih ediyorlar, bu konuda ne diyeceksin?

Bu durum rakip masadan açıkta ise uygun olabilir.

Çoğu zaman oyuncuların blok yapanlara (pasif rakip) karşı kafası karışır, özellikle üst düzey karşılaşmalarda oyun birden hızlanıp agresif bir hal alabiliyor, sen bu durumlarla karşılaşıyor musun?

Üst düzey oyuncular tüm blok varyasyonlarının etkilerinin farkındadır. Ben zayıf oyunculara karşı genelde blok yaparak daha az efor sarf etmeye çalışıyorum.

Birçok atak oyuncunun blok yapmakta zorlandığını ve oyun için de bundan çok fazla şikâyet ettiğini görüyoruz. Esasında atak oyuncular sayıların büyük bir kısmını blok yaparken kaybediyorlar. Psiko-taktik açıdan blok oyunda nasıl bir öneme sahiptir?

Bahsettiğiniz durum oyun içinde gergin olduğunuzda sıkça yaşanır. Başa baş giden bir maç veya kendi stilinizi zorlayarak zayıf olan vuruşlarınızla sayı almaya çalışmak sizi sinirlendirebilir. Bunu önlemek için oyuncu zayıf ve güçlü noktalarının bilincinde olmalıdır.

Bu söylediğim herkes için geçerli olmayabilir ama çoğu oyuncunun masada blok yaparken hata yapınca korktuğunu ve sinirlendiğini görüyorum, blok yapmak için  çok iyi bir tekniğe mi sahip olmak gerekiyor?

Bunun sebebi kendine güvensizlik ve hata yapma korkusu, özellikle günümüz masa tenisinde daha da önemli hale geldi. Hata nedeni ile atak   (kontra) blok pasife dönüşebilir.

Blok yapmak için iyi bir öngörün olması gerekiyor, oyunu ve falsoyu tanımalısın, doğru yerde topu karşılamak da önemli, bunun antrenmanını nasıl yapıyorsunuz?

Elbette, masa tenisinde en önemli şey antrenmandır bu gelecekte de değişmeyecek, birisiyle ne kadar sık oynarsanız, vuruşlarına da o kadar çok alışıyorsunuz.

İyi blokçu diye nitelendirebileceğin oyuncular var mı?

Vladimir Samsanov, diğer vuruşlarının yanında çok yetenekli bir blokçu.

Antrenman esnasında kimse blok yapmak istemiyor, birçok genç spin ve düz oynamayı tercih ediyor, oyuncuları bloğa nasıl özendirebiliriz?

Ben blok yaparken mümkün olduğunca az hata yaparak topu masada tutmaya çalışırım ki karşımdakine faydalı olsun. Atak olan taraf ben isem aynı şeyi partnerimden de beklerim. Gençken blok yapmak bana da sıkıcı gelirdi.

Peki, sen blok yapmayı seviyor musun?

Evet seviyorum ama kontra spini tercih ederim.

Blokta topa vurulması gereken optimum nokta neresidir, masadan kalkarken, ortada, en yüksekte, ya da masanın dışında mı?

Ben en iyi kontrolü top masadan yükselirken sağlayabiliyorum.

Üst düzey maçlarda sayıların ne kadarı blokla kazanılıyordur?

Bu sorunun cevabını istatistikler verebilir, o kadar fazla olduğunu sanmıyorum, fakat bitirici vuruşa hazırlık için akıllı yerlere yapılan bloklar önemlidir. Ben de bunlardan fazlaca yapıyorum.

Haberi hazırlayan: Bilgin Sarıcıklı

 HANGİ LASTİĞİ SEÇMELİYİM ?

 Hepimiz ne tür ekipman? hangi marka? hangi model? diye kafa yoruyoruz kuşkusuz. En büyük sorun ise alacağınız lastiğin nasıl olduğunu oynamadan bilememek. Bu yazıda almayı düşündüğünüz lastik ile hiç oynamadan onun hakkında fikir edinmenize yardımcı olacak bilgiler vermek istiyorum.

Fakat hemen belirteyim masa tenisinde "iyi ekipman" yoktur "uygun ekipman" vardır. Hiç bir teknoloji bir ekipmanı hem hızlı, hem spinli, hem de kontrollü olarak üretmeye müsade etmez. Bir yerden alırken bir yerden vermeye mecbursunuz işte bu yüzden hız-spin-kontrol üçlüsünde size en uygun oranı yakalamaya çalışmalısınız (Bunları kullanılan tahtanın özellikleri de etkileyecektir).

Her ne kadar onlarca markanın sunduğu yüzlerce model olsa da sonuçta beğenimize sunulan modeller bir kaç özelliğe göre sınıflandırılabilirler. Yapışkan/yapışkan olmayan yüzeyli, İnce veya kalın lastikli, sert veya yumuşak süngerli, yumuşak veya sert lastikli, kalın veya ince süngerli, süngeri veya lastiği veya her ikisi de gergin üretilmiş ve üretilmemiş lastikler gibi...

Yukarıda yazılan özellikler lastiklerin oyun karakterlerini belirlemektedir. Şimdi bu özelliklerin lastiğe etkilerini inceleyelim.
Lastiğin yüzeyinin yapışkan olup olmaması

Bunun açıklaması lastik yüzeyinin topu ne kadar tuttuğudur. Bazı lastikleri topun üstüne koyup raketi kaldırdığınızda topun da beraber geldiğini görürsünüz, ancak bazı lastikler topu tutmaz. Topu tutan ve topa yapışan lastiklerle daha çok spin üretebilirsiniz, bu iyi gibi gözükebilir, fakat lastiğiniz ne kadar çok spin üretirse rakibinizin spininden de o oranda fazla etkilenecektir.

Yapışkan yüzeyli bir lastikle yavaş vuruşlarda bile topa çok iyi falso verebilir ve daha etkin servisler atabilirsiniz. Bu bir avantajdır, fakat aynı şekilde rakibin servislerinden de o oranda etkilenirsiniz. Yani rakibinizin servislerinde sorun yaşıyorsanız yapışkan yüzeyli lastikler size uygun değildir.

Yüzeyi yapışkan lastiklere örnek olarak Friendship 729, DHS hurricane II, Juic 999, Stiga neos tacky, Butterfly Tackifire Special gibi lastikler gösterilebilir. Genelde en yapışkan yüzeyli lastikler Çin lastikleridir.

Yüzeyi yapışkan olmayan lastikler ise daha az spin üretirler. Özellikle servislerde topa iyi bir spin verebilmek için güçlü ve kıvrak bir bileğe sahip olmanız gerekir. Fakat bu tür lastiklerle rakibin falsolarından daha az etkilenirsiniz.

Bu tür lastikler yüzeyi yapışkan olan lastiklere göre daha çeşitlidir (Butterfly Sriver, Stiga Mendo, Joola Samba, Tibhar Rapid gibi). Yüzeyi yapışkan olan lastikler topu daha fazla tuttuklarından hızları daha az olur.
Lastiğin ince veya kalın olması

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) lastik ve süngerin toplam kalınlığının 4mm den fazla olamayacağını kurala bağlamıştır. Süngerlerin kalınlıkları 0 ile 2.6 mm arasında olabilmektedir. Max olarak belirtilen lastiklerde ise sünger kalınlığı, ITTF limiti olan 4 mm den lastiğin kalınlığı çıkartılınca geriye kalan kısımdır.


Örneğin lastik kalınlığı 1.7 mm ise max sünger kalınlığı 2.3 mm olabilir. Lastiğin kalınlığı kataloglarda gösterilmez ve genellikle iki farklı kalınlık kulanılır. Örnekte belirtildiği gibi 1.7mm kalınlığındaki lastiklere uygulanabilecek maksimum sünger kalınlığı 2.3mm dir. Son 1-2 yıl içinde 1.4 ve 1.5 mm kalınlığındaki lastikler üretilmeye başlanmıştır. Bu tür lastiklerin maksimum sünger kalınlığı 2.5 ve 2.6 mm olabilmektedir.
Peki lastiğin ince veya kalın olması neye etki eder? İnce lastik kalın sünger anlayışıyla üretilmiş lastikler (Stiga innova premium, Juic driva smash ultima, Tibhar makss, Donic s40, 729, Double Happiness hurricane II), hızlarını lastikten çok süngere borçludurlar ve asıl hızlarını hızlandırıcı zamk (solüsyon) kullanıldığında gösterirler.
İnce lastik kalın sünger anlayışla üretilen lastikler yüzeylerinin yapışkan olup olmamasından bağımsız olarak daha çok spin üretirler. Bunun sebebi ince lastiğin daha elastik olması ve vuruş anında topu daha rahat kavramasıdır. Lastiğin ince olmasının bir diğer etkisi de yavaş vuruşlarda (servis karşılama, itme, kesme gibi vuruşlarda) daha kontrollü olmasıdır. Yavaş vuruşlarda top süngere kadar gömülmez ve bu yüzden top sadece lastiğin hızından etkilenir, ve bu yüzden daha yavaş gider. İnce lastik kalın sünger anlayışıyla üretilen lastikler yavaş vuruşlarda yavaş, hızlı vuruşlarda ise hızlıdırlar. Ayrıca bu tür lastikler masaya yakın kontra vuruşlarda daha avantajlıdırlar. Eğer hızlı bir lastik kullanıyor ve "dokununca uçuyor" diye şikayet ediyorsanız, ince lastik kalın sünger anlayışı size daha uygundur.
İnce lastiğin bir diğer avantajı ise daha elastik olduğu için topu daha iyi hissedersiniz. Biri kalın diğer ince aynı sertlikte iki lastiğe 2.0mm kalınlığında orta sert bir sünger takıldığında, ince lastikli olan daha yumuşak bir his verir ve topu daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu da kontrolü artırır.
Not: Butterfly Brcye'ın en fazla 2.1 mm kalınlığında süngerli versiyonu vardır. Bunun nedeni Brcye'ın lastiğinin kalın olması değil, Bryce'ın çok hızlı bir lastik olmasından dolayı max kalınlıkta üretilmesine gerek olmamasıdır.
Sert veya yumuşak süngerli lastikler
Sert süngerler daha fazla hız üretirler fakat top bu tür süngerlerin içine yeterince gömülemedği için lastiğin spin potansiyelini kısıtlarlar. Ayrıca sert süngerli lastiklerin hissi zayıftır.
Yumuşak süngerler ise daha yavaştır fakat daha iyi spin üretirler ve topu daha iyi hissetmenize yardımcı olurlar. Ayrıca yumuşak süngerli lastikler ile oynarken tahtanızın özelliklerini daha iyi hissedersiniz. Tahtanız hızlıysa hızlı, yavaş ise daha yavaş bir raketiniz olur.
Sert süngerli lastikler hızlandırıcı zamk (solüsyon) ile kullanıldıklarında zamkın hızlandırıcı etkisi daha az olur. Hızlandırıcı zamk sert süngerin içine yeteri kadar nüfuz edemez ve süngerin şişerek yumuşamasına engel olur.
Sert süngeri genelde yapışkan yüzeye sahip lastiklerle birlikte Çinliler kullanırlar. 729, HurricaneII gibi lastikler sert süngere sahiptir. Orta sert süngerli lastikler; Butterfly Sriver, Brcye, Stiga mendo, Yasaka markV, Tibhar Rapid. Yumuşak süngerli lastikler ise Butterfly Sriver FX, Brcye FX, Tibhar Makks, Joola Samba, Tibhar Rapid Soft gibi lastiklerdir.
Yumuşak veya sert lastikler
Lastiğin yumuşak olması genellikle daha yavaş olmasına neden olur. Eğer lastik hem ince hem de yumuşaksa, çok spinli ama yavaş olur. Lastik hem sert hem de kalın ise çok hızlı ama hissiz ve az spinli olur.
Joola samba, Butterfly Tackiness D ve C, yumuşak lastiklidir ve hızdan bir parça fedakarlık ederler. Fakat top hissi oldukça iyidir ve iyi spin üretirler. Butterfly Brcye, Yasaka V Stage, Stiga Mendo MP ise sert lastiklere sahiptirler. Bu yüzden oldukça hızlıdırlar fakat top hissi zayıftır ve çok çok iyi spin üretemezler. Butterfly Sriver ve Stiga Mendo bu iki grubun ortasında olan "klasik" lastiklerdir.
Kalın veya ince süngerli lastikler
Kullanılan süngerin kalınlığı arttıkça lastiğin hızı ve spini artar fakat hissedilmesi azalır. Süngerin kalınlığı azaldıkça lastiğin hızı ve spini azalır fakat hissedilmesi artar.
Lastik veya sünger gerginliği
Sert sünger ve sert lastik hızlıdır fakat hissizdir. Yumuşak lastik ve yumuşak süngerliler ise yavaştır.
Bu yüzden 1970'li yıllardan beri atak oyuncular lastiklerini hızlandırıcı zamk ile yapıştırırlar. Zamk sürülen sünger şişerek yumuşar. Top süngerin içine daha kolay gömülür ve raketin sert olan tahta kısmıyla daha iyi temas sağlayarak daha fazla hız üretir. Ayrıca top süngerin içine daha fazla gömüldüğü için spin miktarı artar. Hızlı zamk kullanmanın bir takım dezavantajları vardır. Devamlı zamk ile uğraşmak gerektirir, zamk sürülen sünger zamkın etkisi geçtiği zaman tamamen eski durumuna gelemez ve elastikiyetini kaybeder. Ayrıca devamlı sök-tak yapıldığı için lastiğin ömrü kısalır. Üreticiler bu dezavantajları ortadan kaldırmak için zamk sürülmüş gibi özellikleri olan lastikler üretmeye başladılar. Hem hızlı hem de hisli lastikler üretebilmek için çarenin lastik ve süngerin gergin olması gerektiğini biliyorlardı (bir davul veya tramplen düşünün; ne kadar gergin olurlarsa o kadar çok zıplatırlar). Bu yüzden üreticiler lastik, sünger veya her ikisi birden gergin olan farklı özelliklerde lastikler üretmeye başladılar. Bu şekilde bazı lastiklerde lastiği yapıştırmaya gerek kalmıyor, bazılarında ise gergin olan lastiği bir kez daha yapıştırarak mega hızlı bir lastik elde edebiliyorsunuz. Peki lastiğin veya süngerin gergin üretilmesinin oynama karakterine etkileri nelerdir?
Lastik gergin ise yavaş vuruşlarda topu kontrol etmek zorlaşır, “dokununca uçuyor” ifadesi bu tür lastikler için kullanılır. (Donic desto f1-f2-f3, Joola Samba click). Servisi karşılamak, itmek veya kesmek bu tür lastikler ile çok zordur ve hassas bilek ve tecrübe gerektirir. Gergin üretilmiş bir lastik ile kısa ve etkili servis atmak da zordur çünkü top lastiğe değer değmez hemen zıplar ve topa iyi falso veremezsiniz. Ayrıca top yavaş vursanız dahi hızlı gider.
Gergin süngere sahip lastiklerde ise eğer lastik gergin üretilmemişse yavaş vuruşlarda yavaş, hızlı vuruşlarda ise hızlı tepki verir (Stiga innova premium, Tibhar makks, Donic S40).
Gergin sünger hem hızlı vuruşlarda hızı artırır, hem de kontrolden çok fazla taviz vermez. Ancak gergin üretilmiş süngerli lastikler hızlandırıcı zamk'a nomal süngerler kadar fazla tepki vermezler çünkü zaten gergin olarak üretilmişlerdir.
Hem lastik hem sünger gergin üretilmişse kontrol iyice zorlaşır. Hem yavaş hem hızlı vuruşlarda lastik çok canlı ve sert tepkiler verir. Bu tür lastikler daha yavaş tahtalarda daha kontrollü tepkiler verir ve daha tacrübeli ellerde öldürücü bir silaha dönüşürler. (Butterfly Brcye, Joola Air, Yasaka V stage).
Bu bilgilere bakarak dünyanın en hızlı lastiği gergin üretilmiş, sert ve kalın lastikli, sert ve kalın süngerli lastiklerdir (bu özellikleri en çok çağrıştıran lastik Brcye'dır). Dünyanın en spinli lastikleri ise yumuşak ve kalın süngerli, yapışkan ve ince yüzeyli lastiklerdir (Bu özelliklere uyan lastikler Çin lastikleridir. Friendship 729 Soft, Juic 999. Dünyanın en kontrollü lastiği ise çok ince ve yumuşak süngerli, yumuşak lastikli bir "anti" lastik olabilir.
Sizler de kendi oyun stilinizi göz önünde tutarak ve mevcut lastiklerinizin özelliklerine bakarak yeni alacağınız lastiklerin özelliklerini belirleyebilir ve doğru lastiği rahatlıkla bulabilirsiniz.

KESİCİ MÜDAFACILARA KARŞI OYNAMA TAKTİKLERİ

 

1.        Topları masanın ortasına doğru gönderin. Hücumlarınızı rakibin dirseği, cepleri ve gövdesi yönünde yapın. Sağ ve sol kenarlara top atmayın.

2.        Rakibi masada yakına/uzağa hareket ettirin. Masadan uzaktayken file dibine kısa toplar bırakın (drop shot).

3.        Kuvvetli kesme toplarla aranız iyi değilse vuruşlarınızı çok fazla spinli yapmayın. Rakip kestiği zaman top, sizin topa yüklediğiniz spin oranında ters falsolu (kesme) olarak geri dönecektir.

4.        Looplarınızı yukarıya doğru ve yüksek bombeli olarak yapın. Asıl amacınız sayı alacak vuruş fırsatı oluşuncaya kadar topu oyunda tutmak olmalıdır.

5.        Rakibiniz uzun tırtıl lastikle servis atıyorsa gelen toplar çok falsolu olamaz. Bunları öldürmeyi öğrenin.

6.        Bu tür rakipler genelde topspine karşı hücum edemezler fakat kesme toplara hücum edebilirler.

7.        Bazı uzun tırtıl oyuncuları için hiç bir spin zor değildir. Rakibinizin spine karşı becerisini deneyin, bakalım hata yaptırabilecek misiniz.

8.        Yeteri kadar hızlıysanız tüm masayı forehandinize alın. Topun nereye doğru gittiğini anladığınız anda o noktada hazır durumuna geçin.

 

,MASA TENİSİNİN 10 VAZGEÇİLMEZİ  

         I.            Hangi stilde oynamak istiyorsanız o stilde oynayın. Başkalarının size nasıl oynamanız gerektiğini söylemelerine izin vermeyin. Ama oyununuzu geliştirmek için tavsiyeleri dinleyin. Stiliniz kişliliğinizin bir uzantısı olabilir. Oyunda ne kadar çeşitli stil kullanılırsa oyun o kadar zenginleşir. Oyuna birşeyler katın.
Kendinizden başkası olmaya çalışmayın.

       II.            Taktik ve vuruş seçeneklerinizi kısıtlamayacak istediğiniz ekipmanla oynayın. Becerilerinizin üzerinde ekipman kullanmayın. Diğer ekipmanların oyun özelliklerini bilin.
Anahtar denemektir.

     III.            Servisleri karşılamak, sayı almak, maçlar, rakiplerin ekipmanları, rakiplerin stilleri, rakiplerin davranışları, rakiplerin taktikleri, veya bunun gibi şeylerde taktik ve karşı taktikler geliştirin. Maçlardan önce, maç sırasında ve maçlardan sonra düşünün.
Akıllı olun.

     IV.            Başkalarına saygı duyun ve size de saygı gösterilmesini isteyin. Rakibi kızdıracak, korkutacak veya rahatsız edecek taktikler kullanmayın. Her sayıda CHO! diye bağırmayın. Birisi sizinle oynamak isterse reddetmeyin. Oyundan zevk almaya çalışın ve başkalarının da bu zevkten kendi paylarını almalarını sağlayın. Diğer oyunculara yardım edin ve tavsiyelerde bulunun.
Ve nazik olun.

       V.            Kazanmayı öğrenin. Kaybetmeyi de öğrenin. Hatalarınızı, zayıflıklarınızı ve yenilgilerinizi kabul edin ve kaybedince şikayet etmeyin. Hakettiğiniz için kaybetmişsinizdir.
Alçakgönüllü olun.

     VI.            Şans diye bir şey yoktur. Toplara vurdukça sizin toplarınız da fileden gidecek veya kenara çarpacaktır. Rakibiniz topu fileden gelir veya kenara çarparsa sızlanmak yerine bu topları kurtarmayı öğrenin.
Kendinizi odaklayın.

   VII.            Stilinizi ve tekniğinizi geliştirin. Zayıflıklarınızı geliştirmek kuvvetli taraflarınızı geliştirmekten daha kolaydır. Akıllı bir rakibin sizin zayıf noktalarınızı kullanacağını unutmayın. Önce neye çalışacağınıza, sonra niye ve nasıl yapacağınıza karar verin ve ondan sonra çalışın.
Topu oyunda tutmayı öğrenin.

 VIII.            Kurallar ve ekipmanlar bazı ekipmanlara avantaj sağlayacak şekilde değişecektir.  Siz de kendi ekipmanınızı değiştirebilir veya dezavantajlarını kabul edip oynamaya devam edebilirsiniz. Stiliniz yeni kurallardan zarar görmüş veya dezavantajlı duruma düşmüş olsa bile yine de kazanabilirsiniz. Yalnız biraz daha zor olacaktır. 
Hiçbir zaman sızlanmayın.

     IX.            Başkalarına avantaj sağlayan ekipman yoktur. Hiçbir stil spor için kötü değildir. Hiç bir oyuncu daha iyi veya daha kötü bir atlet değildir. Ve tabii ki sizin kimseyi yargılamaya hakkınız yoktur. Bunun aksini düşünüyorsanız bu sporu bırakın.
Nazi olmayın.

       X.            Saygı duymanız gereken tek kural oyunun kurallarıdır. Bunlar bu oyunun nasıl oynanması gerektiğini belirten kurallardır. Bunları okuyun, bunlara uyun ve uyulmasını sağlayın. Bu kuralları kendi avantajınıza kullanmaya çalışın.
Ama kural dışına çıkmayın.

MASA TENİSİ TERİMLERİ

 

Backhand Raketin dış tarafıyla yapılan vuruş.
Backspin Topun geriye doğru dönerek karşı tarafa gitmesi. Underspin de aynı anlamda kullanılmaktadır
Bat Raket in bir diğer adı.
Blade Raketin tahta kısmı.
Block Topspin vuruşlara karşı yapılan bir vuruş. Bu vuruş genelde masaya yakın olarak topun yükselmesi sırasında veya yükseldiği noktada yapılır. Blok yapan kişi raketinin açısını topu çarptıktan sonra karşı tarafa gönderecek şekilde ayarlar. Topun karşıya gidişi rakibin topa verdiği hız ve falsoyu kullanarak olur.
Chop Kesme. Topun kuvvetli backspin (geriye doğru dönme hareketi) ile karşı tarafa gitmesi. Masaya yakın veya uzak konumdan yapılabilen bu vuruşta top rakibin raketine değdiği anda aşağıya (file dibine) doğru gitme eğilimi gösterir.
Chopper Oyun stili kesme olan oyuncu. Bu tür oyuncular gelen her topa kesme vuruşu yaparlar.
Closed Raketin topa vuran yüzünü masaya doğru eğik olarak ve masa ile dar açı yapacak şekilde tutmak.
Counter-Drive Sert bir vuruşa karşı yapılan sert vuruş. Bazı oyuncular bu vuruşun uzmanıdırlar.
Cross-court Köşeden çapraz köşeye yapılan vuruş.
Dead Hiç falsosu olmayan top. Ölü top olarak da bilinir.
Deep Filenin uzağına, masanın dışına yakın noktalara atılan toplara denir.
Drive Masaya yakın konumdan yapılan temel spinli veya spinsiz hızlı vuruş (şut). Counter, counterdrive veya smash olarak da adlandırılabilir.
Down the line Topun masaya paralel olarak karşıya gönderilmesi. Bir köşeden çapraz olmayan karşı köşeye yapılan vuruş.
Drop shot Topu karşı tarafta file dibine çok kısa olarak atmak. Bu vuruş top karşı tarafta bir defa zıpladıktan sonra masa dışına taşmıyorsa etkilidir.
Flat Falsosuz ve genelde hızlı giden top.
Flick veya flip Fileye yakın konumda raketi bilek veya üst kol hareketi hızlı bir şekilde çevirerek yapılan vuruş. Genelde kısa atılan toplarda hücumu başlatmak için kullanılır.
Footwork Ayak hareketleri. Vuruş için topa yaklaşma yöntemi.
Forehand Raketin iç tarafıyla yapılan vuruş.
Game Set. Her set 11 sayıda biter (10-10 olursa hariç).
Game Point Set sayısı.
Hitter Ana vuruş olarak şut atan oyuncu.
Inverted Dış yüzeyi düz olan (pütürlü olmayan) lastik.
ITTF Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu. 1926 yılında kurulan ITTF sporun dünya çapındaki en yetkili birimidir. ITTF'in üyeleri 150 den fazla ülkenin masa tenisi Federasyonlarıdır.
Junk Spinden etkilenmeyen, rakibe spinsiz veya belirsiz falsolu toplar atan anti-spin veya uzun tırtıl gibi lastikler. Uzun tırtıl tipi lastiklerin tırtılların bazıları (mesela Feint Long) ITTF tarafından yasaklandı.
Kill Sayı alma vuruşu. Rakibin karşılayamayacağı şekilde yapılan vuruş. Öldürücü vuruş olarak da bilinir.
Let Serviste topun fileye değmesi veya harici etkenden dolayı sayının yeniden oynanmasını gerektiren durum.
Lob Oyuncunun defans amaçlı olarak masadan uzak bir konumdan karşı tarafın yaptığı sert vuruşları geri göndermek için yaptığı müdafaa vuruşları. Kullanıcı topu çok yüksek olarak karşı tarafın masasının uzak kısımlarına değişik falsolar ekleyerek gönderir. Amaç rakibin topa tekrar vurmasını zorlaştırmak veya hata yapmasını sağlamaktır.
Loop Bu vuruş masa tenisinde en çok yapılan vuruşlardan bir tanesidir. Topun hızlı bir şekilde ileriye doğru dönerek gitmesidir. Rus Mazunov kardeşlerden birisinin bir yarışmada topu dakikada 9000 devir döndürerek spin yaptığı belirlenmiştir. Bu tip vuruşda top havada bir yay çizip masaya iner. Bu özelliği sayesinde sporcu topa çok hızlı vurup topun yay çizerek masaya düşmesini sağlayabilir. Top masaya çarptıktan sonra hızlanıp falsosuna göre yön değiştiriyor olabilir. Top karşı tarafın raketine çarparsa havaya doğru gitme eğilimi gösterir. Rakip bu tip vuruşlarda topun :
1. Havada yay gizerek gelmesi
2. Masaya çarpınca yön değişitirmesi
3. 3.ketine çarpınca yön değiştirecek olması
ile uğraşmak zorunda kalır.
Loop, kesme veya spine karşı masaya uzaktan, yakından veya masa seviyesinin altından yapılabilir.
Looper Ana vuruşu loop olan oyuncu.
Open Raketin topa vuran yüzünü yukarıya doğru eğik olarak ve masa ile geniş açı yapacak şekilde tutmak.
Paddle Raket
Penholder Bir raket tutuş şekli. En iyi forehand vuruş imkanı sağlar, fakat backhand vuruşlarını yapmak zordur. Genelde uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak benimsenmiştir.
Pips Lastiğin bir yüzeyini kaplayan tırtıl adı verilen çıkıntıları.
Pips Out Dış yüzeyi pütürlü olan lastik. Inverted (düz) lastiğin tersi.
Point Sayı.
Push Masa üzerinde yapılan kesme veya itme hareketi. Hücum yapma imkanı olmadığı zaman yapılan pasif bir vuruş.
Racket Raket
Rally Topun oyunda kaldığı süre. Topun gidip gelmesi.
Rating Oyuncunun klasman puanı. Oyuncunun katıldığı turnuvalarda aldığı sonuçlara göre devamlı değişir. Genelde 200-2800 arasında değişen bir değerdir.
Receive Servis karşılama.
Serve Servis atma.
Shakehands En yaygın raket tutma şekli. Backhand ve forehand vuruşlar için en dengeli tutuş şeklidir.
Sidespin Topun havada sola veya sağa doğru bir eğri çizerek gitmesini sağlayan vuruş. Bu vuruş genellikle topspin veya loop ile birlikte yapılır.
Smash Sayı alma vuruşu. Rakibin karşılayamayacağı şekilde yapılan vuruş. Öldürücü vuruş olarak da bilinir.
Spin Topun dönmesi.
Stroke Oyunda servis dahil yapılan herhangi bir vuruş.
Topspin Topun ileriye doğru dönerek gitmesi. Top havada bir yay çizerek masaya iner.
Twiddle twirl ile aynı.
Twirl Oyun sırasında rakibi hataya zorlamak için raketi çevirerek vuruş yapmak. Eskiden raketin iki tarafında da aynı renk lastik kullanılabiliyordu. Şimdi farklı renkler kulanıldığı için eskisi kadar etkili olmuyor. Bu özellik raketin iki yüzünde özellikleri çok farklı lastikler kullanıldığı zaman etkili olur.
Umpire veya referee Hakem. Oyunu yöneten ve sayıları sayan yetkili kişi.


 


Lastikten Zamkı Temizleme İşlemi


Lastik Kesme İşleminin nasıl yapıldını anlatan video.

kaynak: masatenisi.org