SCORES & ANNOUNCEMENTS
1/16       Boys Ice Hockey:  MTA/Lisbon/Morse 4,
                                                    Poland/GNG/Oak Hill/Leavitt 3
               Swimming:  (GIRLS)  MTA 107, Edward Little 55
                                        (BOYS)  MTA 85, Edward Little 39
                                        Click HERE for Meet Results               

1/15       Wrestling:  Cony Duals   (3rd Place)
               Girls Ice Hockey:  St. Dom's 9, MTA/Morse 1
               Cheering:  KVAC Championship  (7th Place - Class A)

1/12       Girls Basketball:  Freeport 53, MTA 39
               Boys Basketball:  Freeport 67, MTA 60
               Indoor Track:  Girls (2nd Place) ; Boys (2nd Place)
                                             Click HERE for Meet Results
               Swimming:  (GIRLS)  Belfast 50, MTA 44
                                        (BOYS)  Belfast 62, MTA 29
                                        Click HERE for Meet Results

1/11       Girls Basketball:  MTA 49, Camden Hills 44
               Boys Basketball:  Camden Hills 80, MTA 79

1/10      Girls Ice Hockey:  Cape/Waynflete/SoPo 7,
                                                   MTA/Morse 0
               Boys Ice Hockey:  Cony/Monmouth/Hall-Dale 5,                                                               MTA/Lisbon/Morse 2

1/9        Girls Basketball:  MTA 44, Morse 41
              Boys Basketball:  MTA 85, Morse 65
              Boys Ice Hockey:  SoPo/Freeport/Waynflete 6, 
                                                  MTA/Lisbon/Morse 2

1/8        Girls Ice Hockey:  MTA/Morse 3, Gorham/BE/Mass. 1

1/6         
Wrestling:   MTA/Brunswick 54, Lincoln Academy 18
                                       MTA/Brunswick 72, Winslow 0
                                       Erskine Academy 52, MTA/Brunswick 29 
               Indoor Track:  Girls (2nd Place) ; Boys (2nd Place)
                                             Click HERE for Meet Results
               Girls Basketball:  MTA 42, Lincoln Academy 39
               Boys Basketball:  MTA 51, Lincoln Academy 44
               Girls Ice Hockey:  Lewiston 7, MTA/Morse 0
               Boys Ice Hockey:  Lewiston 10, MTA/Lisbon/Morse 1
                
1/5         Girls Basketball:  Falmouth 54, MTA 42
               Boys Basketball:  Falmouth 83, MTA 60
               Swimming:  (GIRLS)   MTA 98, Lewiston 70
                                         (BOYS)    Lewiston 87, MTA 62
                                         Click HERE for Meet Results   

1/3         Girls Ice Hockey:  Greely/GNG 7, MTA 0
               Boys Ice Hockey:  Greely 7, MTA 2
                Wrestling:  MTA/Brunswick 48, MCI 28
                                       MTA/Brunswick 39, Belfast 34
                
1/2         Boys Basketball:  Gardiner 91, MTA 71
               Girls Basketball:  Gardiner 45, MTA 31

12/30    Girls Basketball:  Biddeford 45, MTA 40
                Girls Ice Hockey:  York/Traip/Marshwood 7,
                                                    MTA/Morse 1
                Indoor Track:  Girls (1st Place) ; Boys (2nd Place)
                                              Click HERE for Meet Results

12/29    Boys Basketball:  Biddeford 83, MTA 70
               Boys Ice Hockey:  Bangor 4, MTA/Lisbon/Morse 3                                                             (OT)
               
 Swimming:  (GIRLS)    MTA 84, Messalonskee 84  
                                         (BOYS)      Messalonskee 93, MTA 51
                                         Click HERE for Meet Results

12/28    Indoor Track:  Boys (2nd Place) ; Girls (1st Place)
                                             Click HERE for Meet Results

12/27    Boys Ice Hockey:  MTA/Lisbon/Morse 5, 
                                                   Kennebunk/Wells 0

12/19    Girls Basketball:  Edward Little 47, MTA 20
               Boys Basketball:  Edward Little 101, MTA 55
               Swimming:  
(GIRLS)    Morse 99, MTA 71  
                                        (BOYS)      Morse 115, MTA 43
               Boys Ice Hockey:  MTA 6, Yarmouth 5  (OT)

12/15     Girls Basketball:  Kennebunk 48, MTA 20
                Boys Basketball:  Kennebunk 84, MTA 60
                Girls Ice Hockey:  Brunswick 3, MTA 1
                Boys Ice Hockey:  Brunswick 3, MTA 2  (OT)
                Indoor Track:  Boys (1st Place) ; Girls (1st Place)
                                              Click HERE for Meet Results
                
Swimming:  (GIRLS)    MTA 96, Water/Wins 74  
                                         (BOYS)      Water/Wins 99, MTA 56
                                         Click HERE for Meet Results

12/13    Boys Basketball:  Brunswick 70, MTA 57
               Girls Basketball:  Brunswick 73, MTA 28
               Boys Ice Hockey:  Poland/GNG/Oak Hill/Leavitt 8,
                                                   MTA/Lisbon/Morse 2
               Wrestling:  MTA/Brunswick 54, Oceanside 15
                                      Oxford Hills 54, MTA/Brunswick 21
               
12/11
    Girls Ice Hockey:  Yarmouth/Freeport 2, MTA/Morse 1

12/9     Wrestling:  Westbrook Invitational - 4th Place
                                     126 - Cody Holman  (3rd)                                                                            138 - Caden Kowalsky  (4th)
                                     145 - Ben Laurence  (4th)
                                     160 - Austin Cook  (4th)
                                     182 - Brady Mitchell-Damms  (3rd)
                                     220 - Jed Rice  (3rd)
              Girls Ice Hockey:  MTA/Morse vs. St. Dom's  (PPD)
              Boys Ice Hockey:  MTA/Lisbon/Morse vs. 
                                                  Poland/GNG/Leavitt  (PPD)

12/8     Girls Basketball:  Leavitt 66, MTA 37
              Boys Basketball:  MTA 74, Leavitt 50
              Swimming:  (GIRLS)    MTA 126, Hyde School 25  
                                        (BOYS)     Hyde School 48, MTA 44
                                       Click HERE for Meet Results

12/6     Girls Ice Hockey:  Greely/GNG 5, MTA/Morse 0

12/1      Girls Ice Hockey:  Winslow/Gardiner 5, MTA/Morse 1

11/29    Girls Ice Hockey:  EL/Leavitt/Poland 4, MTA/Morse 0

11/24    Girls Ice Hockey:  Bidd/TA/Wells 7, MTA/Morse 1

Fall Schedules & Calendar


Click HERE for the up-to-date event calendar for Eagle Athletics!