ravanshenasi
 
 

دوست داريد فكر اطرافيانتان را بخوانيد؟
 
آيا مايليد به افكار كسي كه در كنار دستتان نشسته است پي ببريد؟ اگر با افراد زيادي مواجه شده باشيم مي‌توانيم بسياري از افراد را حتي از نوع صحبت كردنشان بشناسيم‌. اما اين شناخت در مواجه حضوري با دانستن بسياري از حالات ثابت شده در علم روان‌شناسي بهترين فرهنگ نامة آدم‌شناسي را برايمان مي‌گشايد. با شناخت بيشتر افراد، ارتباطمان جهت دار مي‌شود و در مدت كوتاهي خواهيم توانست كه به هدف مورد نظر از اين آشنايي و ملاقات نزديك شويم‌. ايجاد رابطه صحيح باعث رشد عزت نفس در انسان مي‌شود و ارتباط ما با خودمان و اطرافيان تقويت مي‌شود.
    
هر چه بهتر و كامل‌تر با خود و ديگران ارتباط برقرار كنيم‌، احساس موفقيت از ايجاد يك ارتباط صحيح و دوستانه ما را زودتر به هدفهايمان مي‌رساند و باعث تعالي افكار و رفتارمان در زندگي مي‌شود.

 -1
فرد خوددار:
    
اگر شخصي دستهايش را پشت كمر قفل كند، نشان مي‌دهد كه خود را به شدت كنترل كرده است‌. در اين حالت او سعي دارد خشم يا احساس نااميدي را از خود دور كند.

 
    -2حالت تدافعي‌:
    
اگر انگشتان دستها به بازو گره خورده باشد نشان دهنده حالت تدافعي در برابر حمله‌اي غير منتظره و ناگهاني يا بي‌ميلي براي تغيير چهره شخص است‌. اگر انگشتها مشت شده باشند، حالت بي ميلي شديدتر است‌.

    -3
متفكر:
    
گره كردن دستها به دسته‌هاي صندلي نشان مي‌دهد كه شخص سعي دارد احساس خود را مهار كند. اما قفل كردن قوزك پاها به يكديگر حالت تدافعي است‌. اين حالت بيشتر در مسافران مضطرب هواپيماي هنگام پرواز و فرود آن ديده مي‌شود.

   
 4 ـ دقت‌:
  
وقتي شخص انگشت سبابه را روي صورت و بقيه دستش را به صورت گره كرده در پايين صورتش قرار مي‌دهد يعني كه با دقت است‌. اين حالت نشان مي‌دهد كه شخص بادقت زياد به صحبت‌هاي شما گوش مي‌دهد و يك يك كلمات شما را مي‌سنجد و در چهره او حالتي انتقادي به چشم مي‌خورد.

    
- 5بدگمان‌:
 
انگشتهاي گره شده زير چانه و نگاه خيره نشان دهنده حالت ترديد و دودلي است‌. او به صحبت‌هاي شما و صحت گفته‌هايتان ترديد مي‌كند. در اين حالت ممكن است آرنج روي ميز قرار گرفته باشد.

 
   - 6بي‌گناه‌:
    
دستهايي كه روي سينه قرار گرفته باشد، بهترين نمونه براي نشان دادن و حالت بي‌گناهي و درستكاري است‌. اين حالت اثر باقيمانده از شكل سوگند خوردن است كه دست را روي قلب قرار مي‌دهند.

    - 7مطمئن‌:
    
اين حالت دستها در مردها نشان مي‌دهد كه به آنچه كه مي‌گويند اعتقاد و اعتماد كامل دارند و در خانمها كمتر ديده مي‌شود. خانمها هنگامي كه دست خود را به كمر مي‌زنند نشان مي‌دهند كه به آنچه مي‌گويند اطمينان دارند.

    
8 - مرموز:
    
دستهاي به هم مشت شده زير چانه نشان مي‌دهد كه شخص نظرياتش را پنهان مي‌كند و به شما اجازه مي‌دهد به صحبت خود ادامه دهيد، تنها هنگامي كه حرفهايتان پايان يافت به شما و نظريات شما حمله خواهد كرد.

    
9 - ظاهر ساز:
    
او آرام به نظر مي‌رسد اما اين آرامش پيش از توفان است‌. اين حالتي است كه بيشتر رؤسا به خود مي‌گيرند تا خود را به گونه‌اي به زيردستان نزديك كنند و در عين حال جاذبه آنها نيز كم نشود.

    10 - آماده و موفق‌:
    قرار دادن پاها روي هر چيز (روي صندلي‌، ميز، سكو و... نشانه حالت مالكيت است‌... در يك ميز گرد تنها رئيس اجازه دارد چنين حالتي داشته باشد و آرامش خود را نشان دهد.)

   
 11 - اعتماد به نفس‌:
     
تكيه زدن به صندلي در حالتي كه دستها پشت سر قفل شده نشان دهنده اعتماد به نفس قوي است‌. اگر شخصي در اين حالت صحبت مي‌كند به گفته‌هاي خود اعتماد دارد و اگر به صحبت‌هاي شما گوش مي‌دهد به خود زحمت ندهيد، او خود همه ماجرا را مي‌داند!

((((((((((((((((((((((((((((((((

به خودت ایمان داشته باش

    

معیار های بزرگی برای خودت در نظر بگیر،تو لیاقت بهترین ها رو داری.

برای به دست آوردن آنچه که خواهان آن هستی تلاش کن.وهرگز به کمتر از آن قانع نشو. به خودت ایمان داشته باش. مهم نیست چه چیزی را انتخاب کرده ای،در فکرت همیشه پیروز باش.

به این ترتیب هیچ وقت بازنده نخواهی بود.به سرنوشت خود فکر کن.

اگر راهی را به اشتباه رفتی نگرانی به دل راه نده.چون آنچه مهم است تجربه ای است که آموخته ای.

همه آنچه را که در خور توست با خود همراه کن،تا به همه آنچه که در توان توست تبدیل شوی. تا اوج ابرها پرواز کن و بگذار رویاهایت تو را آزاد کنند.

(((((()))))))))((((((((((((((((

. چند پیشنهاد جهت ارتباط موثر و محبوبیت در بین دیگران:


 -1یک پیشنهاد تکراری!! شنونده خوبی باشید . شاید بگویید گوش کردن که کاری ندارد, بله گوش کردن ساده است اما اگر شنونده فن گوش کردن را نتواند به درستی به کار ببندد , رابطه سالم و موثری پدید نمی آید. برای آنکه محبوب دیگران شوید باید حس گوش کردن را یاد بگیرید, تمرین کنید و بسیار به کار ببندید. هماهنگی لازم بین اینکه شما ژست بگیرید, توی چشم طرف مقابلتان زل بزنید و مرتبا سرتان را تکان بدهید اما حواستان پیش معامله خانه تان یا هر چیز دیگری باشد, هر کسی را متوجه این موضوع که شما فن گوش کردن را بلد نیستید می کند فن گوش کردن مغایر با خمیازه کشیدن , به ساعت مگاه کردن وتند تند آدامس جویدن است.


2 - همدلی کنید نه همدردی! هیچ کس درد هیچ کسی را به طور واقعی نمی فهمد, پس ما همدردی نمی توانیم کنیم اما همدلی فرایندی است که در طی ان خودمان را جای طرف مقابل می گذاریم و دنیا را از دریچه چشم او می نگریم. در همدلی قضاوت ممنوع است و ما حق نداریم درباره دیگران قضاوت کنیم مگر اینکه قاضی یا حقوقدان باشیم؟!
 
3
حرف خود را مزه مزه کنید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و اگر گفته هایتان تلخ نبود به زبان بیاورید

.
4- نصیحت نکنید هیچ یک از ما از نصیحت خوشمان نمی اید بیهوده خود را خسته نکنید و به جای نصیحت پیشنهاد بدهید.


 

-5سرزنش نکنید هیچ کس بی عیب نیست و هیچ گلی بی خار نمی باشد. پس دیگر جایی برای سرزنش باقی نمی ماند.سرزنش کردن بهداشت روانی دیگران را به خطر می اندازد.


 

-6افراد را همان گونه که هستند بپذیرید اگر قصد محبوبیت دارید بهتر است افراد را با تمام بدی ها و خوبی هایشان بپذیرید. پذیرش بی قید و شرط را فراموش نکنید.


 

-7احترام دیگران را نگه دارید تا وقتی به دیگران احترام نگذارید به شما احترام نمی گذارند و اصولا مردم جواب هدیه را با هدیه می دهند و جواب کتک را با لگد!!
 -8
به شیوه مناسب مخالفت کنید به جای بلند کردن صدا, بحث و جدل مخرب و …… ازروش خلع سلاح استفاده کنید. در این روش سعی می کنیم در حرفهای طرف مقابل حقیقتی را بیابیم. حتی اگر با کل سخن مخالف هستیم. این روش تسکین دهنده و آرام بخش اعصاب است.

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

آرام ولی مصم

(اگراز خواندنش پشیمون شدی دیگه هیچ وقت اینجا نیا.mostafa)
 
دو قطره مایع وقتی کنار هم قرار بگیرند چه می کنند!؟ پاسخ بسیار ساده است. وقتی به هم نزدیک می شوند انعکاس تصویر خود را در سطح دیگری می بینند و نزدیکتر که می شوند یکی می شوند و به یک قطره واحد اما بزرگتر تبدیل می شوند. ولی دو سنگ  چطور؟ جواب این را هم همه می دانیم! دو تکه سنگ هر چقدر بهم نزدیک شوند باز هم یکی نمی شوند و به زحمت تصویر دیگری را در سطح خود منعکس می کنند و این قاعده کلی طبیعت است.    .
هر چه دو موجود سخت تر و قالبی تر باشند و به کلیشه ها و قالب های خود بیشتر چسبیده باشند، ضمن اینکه امکان انعکاس تصویر موجودات اطراف در درونشان مشکل تر می شود، امکان و احتمال یکی شدن و بزرگتر شدنشان هم کمتر می شود. نرمی و انعطاف پذیری، مدارا و اغماض، چشم پوشی و نادیده گرفتن و بخشش، همه و همه مهارت هایی هستند که هر چه بیشتر به آنها مسلط باشیم، آمادگی و استعداد ما برای بزرگتر شدن و آرامش و قرار گرفتن و جذب شدن در اجتماعی که هستیم بیشتر می شود. اما از سوی دیگر آیا سر سخت تر از آب چیزی سراغ دارید!؟ سنگ عظیمی که از کوه سرازیر می شود، اگر در مسیر خود با مانع و سنگی استوار مواجه شود، پشت آن متوقف می شود و آنقدر آنجا می ماند که مانع خودش از سر راهش کنار برود. اما آب برعکس به محض اینکه به مانعی استوار برمی خورد، ابتدا سعی می کند مانع را با جریان طبیعی با خود همراه کند و اگر نتواند سعی می کند آن را جا بگذارد و از آن عبور کند و از ریزترین شکاف های آن فرار کند و اگر نتواند سعی می کند آن را دور بزند و باز هم اگر نتواند آنقدر پشت سنگ می ایستد و با آب های پشت سرش یکی می شود تا به اندازه کافی نیرو جمع کند تا سنگ را به جلو هل دهد و یا از روی آن عبور کند. یعنی آب با وجودی که مثل سنگ قالبی و کلیشه ای نیست و دائم به یک شکل خاص نچسبیده، اما در عین نرمی و انعطاف پذیری در قیاس با سنگ به مراتب سر سخت تر و در رسیدن به مقصود خود لجوج تر و مصمم تر است. سنگ با تمام آن همه ادعای ظاهری سختی و استحکام سال ها در یک جا پشت سر اولین مانع جدی می ایستد و آب همچنان به راه خود به سوی دریا ادامه می دهد. در زندگی نیز باید چنین بود. باید معنای واقعی سرسختی و استواری و مصمم بودن را در دل نرمی و انعطاف پذیری و اغماض جست و جو کنیم. مهم این نیست که چند صد سال موفق شده ای شکل و قالب خود را همچنان که بوده حفظ کنی! بلکه مهم این است که در طول این سالها چقدر خودت را با شرایط واقعی زمان خود وفق داده ای و چقدر توانسته ای سهم خود را از جاده های سر راه خود بگیری!
بعضی مواقع اگر لازم آمد باید کوتاه بیایی! بعضی مواقع باید نگاهت را به سمتی دیگر بدوزی و خودت را به ندیدن بزنی! بعضی مواقع باید از بعضی چیزها بگذری و البته بسیاری از مواقع باید صبر کنی تا ارتفاع و نیروی لازم برای قد کشیدن و سرریز شدن را پیدا کنی. اما هرگز نباید به خودت بگویی که این کوتاه آمدن ها و این سربه زیر بودن ها و این منتظر ماندن ها بمعنای ضعیف بودن و شکست خوردن و پیروز نشدن است. مهم این است که همچنان در ذات خود مصمم به جاری شدن باشی و حتی یک لحظه رویای جریان یافتن به سوی دریا را از ضمیر خود پاک نکنی. اگر استوارانه آب بمانی و فریب شکل قالبی و ثابت سنگ نخوری و یخ نزنی، همیشه فرصت داری تا جاری شوی و با دریا ملاقات کنی. این تعبیر جادویی یعنی جست و جوی سرسختی و استواری در دل نرمی و انعطاف پذیری، درسی است عملی که همه ما در طول زندگی آن را در عمل آموخته ایم و وظیفه داریم آن را همچنان که دریافته ایم به نسل بعد از خود منتقل کنیم. در سال جدید چه بسا بارها لازم شود که انعطاف به خرج دهیم. بیایید در این مواقع با رجعت به ذات سیال و پرتلاطم و جاری خود بدون از دست دادن هویت خویش از موانع عبور کنیم و مسیر خود را به سوی دریا ادامه دهیم. از همه مهم تر به جوانان و کودکان و نسل بعد هم با عمل خود بگوییم که سر سختی فقط در داشتن قالب سخت نیست. بلکه سرسخت و مصمم واقعی کسی است که در هر شکل و شمایلی که مسیر برایش تعیین کند،راهش را ادامه می دهد و می رود....

 (((((((()))))))((((())))))))))

"ناامیدی؟؟؟؟؟"

گاهي اوقات همه چيز بد به نظر مي رسد و نا اميدي همه وجودت را مي گيردو هيچ چيزي توراشاد نمي كند.اما هرگزچنين نيست هر چقدرزندگي دشوارتر باشد،محرك قوي تري براي ايجاد تغيرات واقعي،اساسي ومثبت وجود دارد.

هيچ چيز به آن بدي كه تصور مي شود،نيست .زيرا هنگاميكه شرايط دشوار مي شود،انسانها ساخته مي شوند،اميد ،كه در گذشته محو شده به نظر مي رسيد ،شروع به كار مي كند.

هنگاميكه تاريكي غير قابل تحمل مي شود،كسي قدم پيش خواهد نهاد وچراغي را روشن خواهد كرد و اين نور به ديگران الهام خواهد بخشيد. اميد براي هميشه آن جاست،هر چه بيشتر مورد نياز باشد،قويتر و موثرتر رشد خواهد كرد.

تو براي بخشندگي به پول زياد ،وقت اضافي يا مهارت بالا نياز نداري .براي بخشش صادقانه در هر موقعيت ودر تمام روز فرصت وجود دارد.

با گذشت و بخشش،زندگي به سطح بالاتري از زيبايي صعود خواهد كرد. هر لحظه زندگي با بخشش ،يك لحظه زندگي با شادي واقعي وبا دوام خواهد بود.

اين موهبت رابه خودت عطا كن وازارزش واقعي آن شگفت زده شو.

مهم نیست که چه اتفاقی می افتد مهم اینه که با اون اتفاق چه طوری برخورد کنی .
هیچ کس نمی تواند به عقب برگردد و از نو شروع کند ، اما همه می توانند از همین حالا شروع کنند و پایان تازه ای بسازند

 

رنگها
 
برخی از رنگها انرژی ایجاد میکنندو برخی آرامش می دهند. این حالت بستگی دارد به کاربرد رنگ در کاغذ دیواری ،فرش ، وسائل منزل یا پارچه .
 
قهوه ای : این رنگ بیانگر قابل اعتماد و عمل گرا بودن و نزدیکی با خاک است
این رنگ برای افرادی که احساس گیجی و سردرگمی دارند ، فضای آرام و بی طرفی ایجاد میکند. اما کسانی که اهل تفکرند و آرام راه می روند نباید از این رنگ استفاده کنند، چرا که عملا از حرکت باز می مانند.
 
سبز:
سمبل توازن ، صلح و سکون است. ترکیبش با سرخ نماد بالندگی و رشد است شفا بخشی را تقویت می کند. از اضطراب می کاهد.و آرامش را مستولی میکند.میل به سفر کردن و نیز- مراقب باشید ! حسادت با رنگ سبز بروز می کند . اما استفاده اغراق آمیز این رنگ باعث بی روحی و بی حرکتی می شود.
 
فیروزه ای:
این رنگ فضایی آرام ، اما پر از زندگی و تعادل بوجود می آورد.
سیاه:
نماد ثروت و قدرت ،بیانگر زندگی کاری ست. کسانی که اغلب سیاه می پوشند در پی جلب توجه دیگرانند.
 
آبی:
نشانه معنویت ، توجه، نوع دوستی ، ایمان ، پایداری و فاداری ، اقتدار و قابل اعتماد بودن است. آبی آرامش بخش است و فضایی متوازن و هارمونیک می آفریند. افراد درون گرا معمولا آبی می پوشند.
 
خاکستری:
رنگ ترسو ها و افسرده ها ست.جدایی ، افراد عصبی باید از پوشیدن لباسهای باین رنگ خودداری کنند.
 
نارنجی:
نشانه فعالیت اجتماعی ست. و علاقمندی به در کنار هم بودن و لذت بردن از حضور یک دیگر.
 
این رنگ نیروی سازنده ای دارد . کسانی که دوست دارن موافق جریان آب شنا کنند علاقه خاصی به این رنگ دارند.
 
صورتی:
با عشق و دلدادگی همراه است.
اگر احساس کسالت می کنید صورتی بپوشید. این رنگ گرما و آرامش می آفریند.
 
ارغوانی:
رنگ رویا پردازان ، فیلسوفان ، شاعران و سخن وران است. آرمان های بلند پروازانه ، وفاداری ، صداقت و عشق. و همینطور رنگ شانس.
 
سرخ:
رنگ زندگی، لذت خوشی عشق و خوشنامی. پر از انرژی .افراد بیش از حد احساساتی نباید از این رنگ استفاده کنند.
 
سفید:
در غرب نماد بی گناهی و پاکی ست. این رنگ فضایی بوجود می آورد که میتوانید بدون هیچ مزاحمتی فکر کنید تصمیم بگیرید و حرکت کنید . اما در چنین فضایی قدرت تصمیم گیریهای پر از جزئیات از شما سلب می شود.
 
زرد:
سمبل کنترل ، خرد ، صبر ، بردباری ست. و محرک انرژهای روحانی ست.
 
بنفش:
نزدیک به عنصر آتش ، هیجان آور و تقویت کننده حس معاشرن در آدمی .
 
آبی روشن:
محرک است. انرژی آرام بخش دارد. در مکانهای کم نور برای ایجتد محیطی دوستانه و روشن می توان از این رنگ استفاده کرد.
 
صورتی پر رنگ:
این رنگ فضایی شاد و جوانانه می آفریند..
 
دنبال زوج مناسبی میگردید؟ کسی را دوست داریدو می خواهید با او ارتباطی عقلانی و فکری داشته باشید؟ با پوشیدن مخلوطی از سیاه و زرد ، او را خواهید یافت.
 
 ()(((((((((((((((((((((((((()

قانون سكوت مفيد است

مشكلات خود را بر آستين هاي خود آويزان نكنيم تا همه شاهد آن باشند و درباره آن صحبت كنند . اگر احساس كنيد كه مي توانيد با فرياد ، آه وناله ، و چه كنم چه كنم مشكلات را تخفيف بگيريد ، پس بدانيد دراشتباه

هستيد .

كانت  براي اولين بار تذكر داد :  « ما اين قدر خود دوست هستيم  كه وقتي مي بينيم بر كسي مصيبتي ، بيماري ، فقري ،... وارد مي شود نخستين واكنش رواني كه  ما نا آگاهانه داريم ،  اين است كه  پيش خود مي گوييم "  باز خوب است  كه اين مصيبت بر من فرو  نيامد

بدانيد ، هيچ عمل ايثار گرانه اي در جهان وجود ندارد هيچ كس نسبت به هيچ كس ديگري  ايثار و از خود گذشتگي نمي كند .  از خود نمي شود گذشت . چون ما حب ذات و خود دوست هستيم .  خوب و بد بردار نيست چاره اي جز آن نداريم .  اينگونه ساخته  شده ايم  بنابر اين  قبح اخلاقي ندارد .

فرياد نكنيم  هميشه به اين نكته توجه بكنيم كه بر زبان آوردن و فرياد بر آوردن هيچ هنري نيست .

خدا براي شنيدن صداي تو به فرياد تو احتياج ندارد ولي تو ،براي شنيدن صداي خدا به سكوت احتياج داري .

هر چه اين سكوت ها را بيشتر آرزو كنيم ، صداي خدا بيشتر در درون ما شنيده مي شود .

آگوستين قديس مي گويد :

گاهي خداوند به من مي گويد كمي آهسته تر من هم دارم حرف مي زنم .

.......................................  

یکی از مزامیر داوود پیامبر  به نام آرامش فکر:

 

. ای خدای عادل من، وقتی نزد تو فریاد بر میآورم، مرا اجابت فرما. زمانی که در سختی و تنگنا بودم، تو به داد من رسیدی. پس اکنون نیز بر من رحم فرموده دعایم را اجابت فرما.

بسیاری میگویند: " کیست که به ما کمک کند؟" ای خداوندا، تو نور چهره ات را بر ما بتابان. تو قلب مرا از شادی لبریز کرده ای!

... با آرامش خیال به خواب میروم. زیرا تو ای خداوند، تنها تو، مرا در امنیت نگاه میداری....

تاثیر مکان بر زندگی
 
صندلی و مبل ها را طوری بچینید که پشتشان به پنجره نباشد.
اول اتاق خوابتان را درست کنید بعد به نواحی دیگر آپارتمان تان بپردازید.
تخت خوابتان نباید از 3 طرف در محاصره دیوار یا وسائل تزئینی باشد.
فضای کارتان نباید نزدیک تخت خوابتان باشد.
 
ماهی:
قرار دادن ظرف حاوی ماهی در ورودی منزل ،محل کار یا رستوران شانس می آورد.
قرار دادن نمادهایی از حیواناتی که شانس می آورند مثل لاک پشت اژدها و ققنوس در ناحیه شهرت الزامی ست.بر اهدافی که برای خود در نظر گرفته اید ،مثلا ورزش درمانی ، تاکید کنید و این نمادها را در هدف خود قرار دهید.
قرار دادن عکس پدر و مادرتان در ناحیه روابط تاثیر مثبت دارد.(ناحیه روابط:تمام روابط شما با همسرتان همکاران شریک و همسایه ها در این ناحیه منعکس است . اگر این قسمت درهم و برهم باشد یا گلهای این منطفه پژمرده شوند باید به روابط فردی تان بیش از پیش توجه کنید . این ناحیه در جنوب غربی مکان شما واقع است.)
هال باید خوش نور باشد همیشه مرتب و تمیز باشد اگر هال یا ورودی منزلتان تنگ و باریک است با نصب آیینه فضا را بزرگتر جلوه دهید . از نظر زیبا شناسی هر محلی در نخستین نگاه  بایددلچسب باشد . تلویزیون حتی اگر خاموش باشد انرژی منفی دارد برای پرهیز از اشعه های مضرش هیچ وقت آنرا در کنار مبل قرار ندهید . برای خنثی کردن انرژی منفی تلویزیون ، یک آکواریوم یا گلدان گل کنار آن بگذارید .
گیاهان:
گیاهانی با برگهای نوک تیز را در گوشه هایی قرار دهید که کسی روبرویشان نمی نشیند. گوشه های نوک تیز مبل یا میز را با گیاهانی که برگهای مسطح و گرد دارند بپوشانید.
میز اتاق نشیمن باید چوبی باشد . سطح میز گرد یا بیضی باعث تقویت ارتباط می شود. بر عکس ، گوشه های میز باعث جدا شدن افراد از هم می شود. میز شیشه ای باعث بزرگتر به نظر رسیدن اتاق می شود.
 
خواب :
 
اگر مشکل خواب دارید تخت تان را به سمت شمال رگردانید و تا صبح خوابهای خب ببینید و اگر چنین کاری ممکن نیست حداقل چهار هفته جایی بخوابید که سرتان به سمت شمال باشد . شمال شرقی خوابتان را می آشوبد ، اما حس جاه طلبی را در شما شعله ور می سازد.
اگر به سمت شمال غربی می خواببید  ، قابلیت های سازماندهی را در خود می پرورانید .و قوه تفکر تان را جلا می دهید. کسانی که نران امرار معاش خانواده خود هستند باید در این جهت بخوابند.
اگر صبح احساس خستگی می کنید و تمایل دارید در تخت خواب بمانید طوری بخوابید که سرتان رو به شرق باشد .
اگر احساس آزردگی دارید افسرده یا عصبانی هستید طوری بخوابید که سرتان رو به غرب باشد.تنها در اینصورت است که احساس رضایت و آرامش خواهید دا(((((((((()))))))))))))