התנועה הציונית והיישוב היהודי בארץ ישראל בזמן מלחמת העולם הראשונה:

מלחמת העולם הראשונה – הקדמה:

מלחמת העולם הראשונה התרחשה בשנים 1914 – 1918. במלחמת העולם הראשונה נלחמו 27 מדינות שהתחלקו לשני גושים.

מדינות ההסכמה: 23 מדינות, ביניהן בריטניה, צרפת, רוסיה וסרביה. ב – 1917 רוסיה פורשת בעקבות המהפכה הקומוניסטית וארצות הברית מצטרפת למלחמה. זהו הגוש המנצח.

מדינות המרכז: גרמניה, האימפריה העות'מאנית (טורקיה), אוסטרו - הונגריה ובולגריה.

בתקופה זו האימפריה העות'מאנית שלטה באזור ארץ ישראל, ולאחר המלחמה וניצחון מדינות ההסכמה, השליטה באזור ניתנה כמנדט לבריטים.


הצהרת בלפור

הצהרת בלפור היא ההישג הכי גדול של הפעילות המדינית של התנועה הציונית, שהרצל יזם אותה. ההצהרה היתה תוצר סופי של כמה ניסיונות לניסוח, שהיו שותפים להם אנגלים וציונים. ב 2.11.1917 שלח שר החוץ האנגלי הלורד ג'יימס בלפור מכתב אל הלורד וולטר רוטשילד ובו ההצהרה.

 

תוכנה של ההצהרה

"ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה את ייסודו של בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל ותעשה מיטב מאמציה להקלת הגשמת מטרה זו, בתנאי ברור שלא יעשה דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות או הדתיות של עדות לא יהודיות הקיימות בארץ ישראל, או בזכויותיהם ומעמדם המדיני של היהודים בכל ארץ אחרת."

 

הקשיים הנובעים מנוסח ההצהרה

·        בריטניה משתמשת במושג בית לאומי, שהוא מושג לא ברור. היא לא מגדירה האם הכוונה למדינה יהודית עצמאית או מדינה בחסות בריטית.

·        השטח של הבית הלאומי לא ברור. לפי הנוסח הסופי בריטניה לא מתכוונת להקים את הבית הלאומי היהודי בכל הארץ והיא אינה מגדירה באילו שטחים הוא יוקם.

·        הערבים היו רוב במזרח התיכון, והבריטים לא מסבירים מה יהיה מצבם לאחר שיוקם הבית הלאומי היהודי. הנוסח מציין רק כי תושבים לא יהודיים של הארץ לא ייפגעו.

·        לא ברור מדוע בריטניה כתבה בהצהרה שהיא מבקשת לא לפגוע ביהודים בעולם. אולי כי בריטניה מחשיבה את עצמה כמגנה על העם היהודי.

 


האינטרסים של בריטניה במתן ההצהרה

1.    אינטרסים פוליטיים של אנגליה במזרח התיכון:

אנגליה רצתה לשלוט בארץ ישראל לאחד תבוסתה הצפויה של טורקיה, מפני שבארץ ישראל עוברת הדרך היבשתית הקצרה למפרץ הפרסי ולבארות הנפט שעמדו לעבור לשליטתה, והיא גובלת בתעלת סואץ, הנתיב הימי של אנגליה למושבותיה במזרח ובמצריים. בחוזה חשאי בין צרפת לאנגליה, חוזה סייקס פיקו, נקבע שלטון משותף ברוב ארץ ישראל. הבריטים חשבו שהענקה של הארץ כבית לאומי ליהודים יעזור להם להתחמק מהתחייבות זו.

2.    הגורם האנושי:

בשנות המלחמה הייתה קבוצה של תומכי הציונות בעמדות השפעה בממשלת אנגליה. בייחוד שר החוץ בלפור וראש הממשלה לויד ג'ורג'. בלפור תמך בציונות מסיבה

מוסרית – הוא חשב שליהודים נגרם סבל רב וחובה לעזור להם. לויד ג'ורג' התרשם מאד מחיים ויצמן, וחשב שבית לאומי ליהודים בחסות בריטית ישרת את האינטרסים הבריטיים.

3.    אמונתם של הבריטים בכוחם הפוליטי של היהודים ורצונם לזכות בתמיכתם:

·        אנגליה היתה זקוקה לתמיכתה של ארצות הברית בכסף ובלחימה. הם האמינו שליהודים יש השפעה על ממשלת ארצות הברית, וקיוו שהם ישכנעו אותה לעזור לבריטניה.

·        אנגליה רצתה לעודד את רוסיה להתמיד במלחמת העולם הראשונה. היו רמזים על כך שרוסיה עומדת לפרוש מהמלחמה. גם כאן הבריטים האמינו בכוחם של היהודים להשפיע על השלטון, וקיוו שבעקבות הצהרת בלפור הם ישכנעו את רוסיה להישאר במלחמה.

·        היו שמועות (לא נכונות) שגרמניה עומדת לתת התחייבות משלה לתנועה הציונית, ואנגליה החליטה להקדים אותה כדי למנוע מגרמניה לקבל את אהדת היהודים בעולם.

4.    הצטלבות כל הגורמים לתזמון היסטורי מוצלח:

בזמן קצר חברו כל הגורמים הללו ביחד והביאו לאישור ההצהרה. הבריטים רצו את השליטה בארץ ישראל, היו צריכים את עזרת רוסיה וארצות הברית במלחמה, וכמה דמויות מפתח התומכות בציונות וכן כמה דמויות מפתח מהתנועה הציונית פעלו על מנת להביא לאישור ההצהרה.
כיצד קיבלו את ההצהרה הציונים, היהודים המשתלבים (לא ציוניים), הערבים?

 

תגובת התנועה הציונית: יהודים בכל העולם תמכו בבריטניה בעקבות פרסום ההצהרה. הרבה יהודים שחיו בגולה חיזקו את קשריהם עם ארץ ישראל. פרסום הצהרת בלפור היה ניצחון לציונות המדינית, והביאה הרבה תמיכה לקבוצה שהנהיג הרצל. ההצהרה עודדה את מנהיגי התנועה הציונית להמשיך להיאבק על הקמת המדינה.

 

היהודים המשתלבים: יהודים אנטי ציוניים בבריטניה, חרדו בעקבות ההצהרה למעמדם וכוחם. הם טענו כי ההצהרה מהווה איום על זכותם להמשיך לחיות בבריטניה, ומאפשרת לגורמים אנטישמיים לגרש אותם לארץ ישראל בניגוד לרצונם.

 

הערבים: התנועה הלאומית של הערבים בארץ ישראל כעסה מאד על הצהרת בלפור, וטענה כי היא לא הוגנת כלפיהם. תנועה זו האמינה כי גם לערבים יש זכות על הארץ וההצהרה מקפחת את זכותם.

 

Comments