Strona główna

Lokata, która zarabia - jak wybrać?

Jak wybrać rachunek oszczędnościowy?

Bank oferujące najlepsze rachunki oszczędnościowe zachęca do korzystania ze swojej oferty. Oprocentowanie rachunku powinno być wysokie i wynosić więcej niż trzy procent. Jest kilka banków, które gwarantują ten próg. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku. Kwota jaką powinniśmy płacić za prowadzenie RO nie powinna być większa niż parę złotych w ciągu miesiąca. Wypłaty z rachunku są zazwyczaj płatne i wahają się w granicach od pięciu do dziesięciu złotych za przelew. Ważne jest również to jak duża kwotę mamy zamiar umieścić na koncie oszczędnościowym. Bank, który jest najwyżej w rankingu oferuje ulokowanie nawet do czterystu tysięcy złotych. Większej sumy pieniędzy niestety nie możemy zamieścić na lokacie. Są też konta bankowe, na których możemy trzymać dowolną kwotę pieniędzy, nie mają one tak korzystnego oprocentowania.

Patrz na perspektywy

W niektórych instytucjach finansowych możemy założyć nawet trzy konta,  na każdym z nich trzymać określoną kwotę pieniędzy. To korzystne, jeśli mamy zamiar przeznaczyć na lokaty sporą sumkę, a bank oferuje korzystne oprocentowanie jedynie dla pewnego progu. Wiele banków zmienia warunki lokaty, z tego powodu należy monitorować rynek depozytów. W ciągu roku może dojść do parokrotnej zmiany procentu, na jaki włożyliśmy pieniądze w lokacie.Chwyty marketingowe banków

Czym banki próbują nas zachęcić do założenia konta w ich oddziale?

Banki pojawiają się jak grzyby po deszczu, dlatego od pewnego czasu widać wzmożoną konkurencję między nimi o pozyskanie klienta i zatrzymanie go na długo. Istnieją banki, które bardzo cenią sobie wysoką pozycję w rankingach internetowych, z tego właśnie powodu wprowadzają coraz to nowsze udogodnienia dla swoich klientów. Na uwagę zasługuje bank, który oferuje w pierwszym roku prowadzenia konta ubezpieczenie assistance. Obejmuje ono wizytę lekarza specjalisty oraz fachowca, jeśli w naszym domu wystąpi awaria. Żaden inny bank, nie ma tego w ofercie. Najlepszym chwytem marketingowym wśród banków jest dawanie kasy na start. Zazwyczaj otrzymujemy dwieście złotych za założenie konta. Najlepsze jest to, że takie konta bankowe możemy potem zlikwidować, a kasa jest nasza. Są osoby, które specjalizują się w wyszukiwaniu takich ofert.

Co nie przysporzy popularności bankowi?

Nie lubimy ukrytych opłat, ciągłych i nagłych zmian w regulaminach, zwłaszcza kiedy dotyczą one kosztów prowadzenia rachunków. Nie chcemy też ponosić opłaty za korzystanie z bankomatów, głównie za granicą, gdzie ceny potrafią dać się we znaki. Denerwuje nas też nachalna reklama, ciągłe wysyłanie wiadomości tekstowych oraz e-mailowych.


W poszukiwaniu najlepszego konta bankowego

Co powinniśmy brać pod uwagę, jeśli chcemy założyć konto w banku?

W kraju mamy wiele banków, z których możemy korzystać. Najczęściej wybieramy banki, które mają korzystne warunki prowadzenia rachunku, drugim kryterium jest bliskość oddziału banku od naszego miejsca zamieszkania. Powinniśmy zwrócić uwagę na renomę banku oraz opinie, jakie bank ma wśród swoich klientów – wiarygodne opinie. Najlepiej zapytać w rodzinie oraz wśród znajomych. Warto też skorzystać z porównywarki ofert, która pokaże nam, jakie wady i zalety ma dany rachunek. Korzystanie z rankingów to jedna z najlepszych metod wybierania konta.

Brak opłat, tanie przelewy, czy płatności zbliżeniowe?

Banki starają się kusić nas na wiele sposobów, konta bankowe bez opłat cieszą się największym wzięciem, ale zazwyczaj są to oferty dla młodych ludzi. Niektóre instytucje finansowe oferują swoim klientom konta darmowe, ale tylko, gdy nasze wpływy na konto oraz transakcje są na odpowiednim poziomie. Nie jest to więc konto dla przeciętnego Kowalskiego, który zarabia średnią krajową. Czasami lepiej poszukać banku, który umożliwia bezpłatne korzystanie z bankomatów oraz prowadzi rachunek walutowy – znacznie ułatwi nam to podróżowanie po świecie.