Ponad 370 naniesionych punktów. 

Moje własne opracowanie. Może nie jest doskonałe ale przyda się przy planowaniu wyprawy. Wstępnym planowaniu. Bo jak powszechnie wiadomo diabeł tkwi w szczegółach :-)
Jeśli ktoś uważa, że brakuje tu czegoś ważnego (a z całą pewnością wszystkiego nie naniosłem) i chciałby coś dołożyć od siebie, to proszę o kontakt na emaila. Nadam uprawnienia do edycji mapy lub naniosę poprawki. Może są jakieś błędy i trzeba coś zmienić? Razem można stworzyć całkiem fajną bazę danych o islandzkich atrakcjach.

Z pełną premedytacją nie umieszczałem na mapie większości islandzkich "muzeów" bo jest ich całkiem sporo a atrakcyjność niektórych mocno dyskusyjna.

   ! UWAGA !    Podróżując po Islandii z Google Maps zachowaj dużo rozsądku.  Bardzo dużo błędnych lokalizacji.  Przeczytasz o tym na dole tej strony.   

W prawym górnym rogu mapy jest ikonka pozwalająca na otworzenie mapy w pełnym oknie - tak się wygodniej przegląda.


  CIEKAWE MAPKI i inne takie tam ...  

Zdjęcie ze zbiorów NASA wykonane zimą 2009 r. przy wyjątkowo bezchmurnym niebie. Prawdziwa Kraina Lodu :-) Coś takiego nie zdarza się zbyt często.

Porównanie powierzchni Polski i Islandii bez zniekształceń wywołanych pozornym  powiększaniem lądów w miarę oddalania się od równika. 

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/pol_ice_compare.jpgOdnotowane miejsca napotkania niedźwiedzia polarnego (żywego lub martwego) od roku 890. Nastąpiło ok. 600 takich spotkań
Mały misiek - jedno spotkanie. Większy misiek - więcej spotkań w rejonie. (wg. Icelandic Institute of Natural History)

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/polar_bears_iceland.jpgŻółty misiek to (na tę chwilę) ostatnie spotkanie, które miało miejsce 16 lipca 2016 r. Młoda samica została niestety zastrzelona (na zdjęciu). Wiem, że to drapieżnik, że bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych, że koszt uśpienia zwierzaka i odtransportowania na Grenlandię jest wysoki ale szkoda miśka. Nie przypłynął przecież tu z własnej woli tylko przyniosły go  bardzo silne w tym rejonie prądy morskie.

Ciekawa islandzka mapa drogowa (Icelandic Road and Coastal Administration) z kamerami on-line pokazującymi aktualne warunki drogowe.
Kolorystyczne rozróżnienie dróg o nawierzchni bitumicznej i żwirowej. I inne przydatne dane.
Można ją również ściągnąć jako osobną aplikację na telefon.

http://vegasja.vegagerdin.is/eng/#

Po przełączeniu na warstwę "Rest areas" można zaplanować postoje. A nawet wyszukać postój z toaletą.

Strona Tjalda.is czyli mapa i opis islandzkich kempingów.

http://tjalda.is/en/map/

UWAGA !!!
Zgodnie z rozporządzeniem policji dla południowej części Islandii, które weszło w życie 13 listopada 2017 roku, biwakowanie poza wyznaczonymi strefami jest nielegalne i podlega karze grzywny. Co nie oznacza że możesz biwakować tylko na polach namiotowych. Więcej szczegółów tutaj: link


BEZPIECZEŃSTWO PODRÓŻOWANIA PO ISLANDII
https://safetravel.is/conditions  (nowa mapa - zastąpiła trzy różne - funkcjonuje od listopada 2019)
Warunki drogowe, alerty pogodowe, inne ostrzeżenia (np. o obsypujących się skałach przy atrakcjach turystycznych)

https://safetravel.is/conditionsMapa Islandii dla rowerzystów. Kierowcom zamierzającym korzystać z dróg górskich (F) też się może przydać bo pokazano na niej położenie brodów na tych drogach. Najnowszą mapę można pobrać stąd: cyclingiceland.is

httpsdrive.google.comopenid=1wbheyJn8bAwzH0MYwDlGB7kWoPq_x2bb
Islandzkie miasta powyżej 1000 mieszkańców 
Jest 30 takich miast (sierpień 2018)

  > 100 000 mieszkańców
  > 10 000
  > 1 000

 


Kwiecień 2010 r. Chmura popiołów w stratosferze po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull.

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/forecast_flights_786_21april.gif?attredirects=0
Szesnastowieczna mapa Islandii autorstwa Abrahama Orteliusa.

Strona futurevolc.vedur.is czyli katalog islandzkich wulkanów na mapie.

http://futurevolc.vedur.is/#
Miejsca w których kręcono popularne filmy.

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/is_movie.jpg

Jeśli ktoś woli interaktywną i dokładniejszą mapę to proszę bardzo. Wiem, że na pierwszy rzut oka trudno się w tym połapać bo ikony nachodzą na siebie ale przy powiększaniu wszystko staje się czytelne.
Zawsze można wyłączyć niepotrzebne warstwy (z lewej strony). Niestety w darmowej wersji Google Maps można stworzyć maksymalnie 10 warstw. A filmów jest więcej. Musiałem więc umieścić po kilka filmów w jednej warstwie.
Najlepiej otworzyć samą mapę w nowym oknie (ikona w prawym górnym rogu).
 Islandzkie lotniska.
Zadziwiająco dużo bo aż 85Jednak większość to malutkie lotniska. Czasem nawet nie są zaznaczone na mapie (ale pas startowy zobaczymy po przełączeniu na zdjęcia satelitarne - o ile rozdzielczość zdjęć Google w danym rejonie jest wystarczająca).
Zwierzęta.

Poniżej najlepsze miejsca do obserwacji maskonurów. Czyli rejony gniazdowania.

I najlepsze miejsca do obserwacji fok. Aczkolwiek z fokami to jest tak, że przy odrobinie szczęścia można się na nie natknąć nawet na plaży w Rejkiawiku. Na mapie pokazano miejsca gdzie prawdopodobieństwo napotkania jest największe. Najlepszy moment do obserwacji to moment odpływu (plus, minus dwie godziny).
A tu można zobaczyć kiedy są przypływy i odpływy na Islandii: link (szukamy czasu dla "LOW TIDE" i do niego doliczamy ten margines dwóch godzin)

Renifery można zobaczyć tylko na wschodzie wyspy. Lato na ogół spędzają w interiorze (chociaż mnie udało się je zobaczyć z „jedynki” w lipcu). Zimą schodzą na wybrzeże. Na mapie pokazano rejony gdzie najczęściej są widywane. A na 100% zobaczymy je w mini ZOO (zaznaczone na mapie).

Lisy arktyczne są w zasadzie wszędzie. Ale trudne do wypatrzenia bo płochliwe. Więcej i bardziej odważnych (bo nie znają jeszcze ludzi) jest np. w Hornstrandir Nature Reserve.

Jeśli chodzi o wieloryby to zaznaczyłem nie tyle rejony występowania co miejsca operatorów zajmujących się rejsami.
Na rejsy "rodzinne" (czyli z dziećmi) najbardziej nadaje się Akureyri. Spokojne wody najdłuższego islandzkiego fiordu. Na otwartym morzu choroba morska może zepsuć całą przyjemność obserwacji. Najlepszy okres to  kwiecień - wrzesień (aż 20 gatunków wielorybów można wtedy spotkać)
 Nie bądź burakiem. Pamiętaj o zasadach obserwacji.
(plik pdf)

https://drive.google.com/file/d/1asTZ-02apSylBt1FrREjiMC2DDCRMj-e/view?usp=sharing

Parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody itp.
( kliknij w obraz aby otworzyć dokument pdf w dużej rozdzielczości )
Źródło: Environment Agency of Iceland

http://www.ust.is/library/Skrar/utgefid-efni/Annad/fridlyst_svaedi_20110825_small.pdf

Listę wszystkich obiektów umieszczonych na mapie znajdziesz tu: link


Global Peace Index 2018

Islandia jak zwykle na 1 miejscu :-) Od 2008 roku tylko raz spadła na 2 miejsce. Polska jest na 32.
Na tym obrazku jest mapa i sam początek listy. Pełna lista np. tu: GPI-2018

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/Global_peace_index_2018.jpgMapa islandzkich sklepów spożywczych (duże sieci).   Bardzo ważna mapa!  Przyda się przy planowaniu zakupów żywności.
Upewnij się, że warstwy wszystkich sieci są włączone - wysuń panel z lewej strony (lewy górny róg).Strona  hotpoticeland.com  czyli mapy z rozmieszczeniem islandzkich stacji benzynowych, basenów i basenów geotermalnych.
Również zasady korzystania z basenów (po angielsku).

http://hotpoticeland.com/category/gasstations/Najtrudniejsze do wymówienia islandzkie nazwy geograficzne. Przy niektórych słynny wulkan Eyjafjallajökull to Pikuś :-)
Wysuń menu z lewej strony, żeby zobaczyć pełną listę nazw.
Długość dnia w zależności od pory roku.  Dla Rejkiawiku.
https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/daylight.jpg


Pogoda.

Jak widać na południu jest odrobinę cieplej. Za to bardziej pada i wieje.
Oczywiście na wyżynach będzie sporo zimniej niż na wybrzeżu.
 
https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/iceland_weather.jpg
 
A tak na marginesie to na Islandii wyróżniamy dwanaście pór roku :-) 

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/seasons.jpgBanknoty i monety w obiegu (kliknij w obraz jeśli chcesz zobaczyć rewersy banknotów).
https://drive.google.com/file/d/0B8gGT5WrTJQRMGVidWdkUS1NejQ/view?usp=sharing

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/polonia2018.jpghttps://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/mniejszosci_2019r.jpg


https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/anti_incest.jpg
  

Islandia ma niewielu mieszkańców. W zasadzie wszyscy są tam krewnymi.
Dlatego powstała internetowa strona Íslendingabók („księga Islandczyków”) będąca bazą danych o stopniu pokrewieństwa. Dostęp oczywiście po zalogowaniu.
Następnie powstała aplikacja na Androida (o tej samej nazwie) która pozwala po zbliżeniu dwóch telefonów na sprawdzenie stopnia pokrewieństwa właścicieli. Jeśli okaże się, że osoby te są ze sobą zbyt blisko spokrewnione, aplikacja "w dyskretny sposób" uprzedzi użytkowników o niebezpieczeństwie kazirodztwa.
Dla nas zabawne :-) Ale w tak małej społeczności jak islandzka już niekoniecznie.

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/kef_tur.jpg
Powyższy wykres pokazuje jak ogromna liczba turystów przybywa na Islandię w stosunku do ilości mieszkańców (czyli ok. 300 tys.). I są to dane tylko z lotniska! A przecież jest jeszcze droga morska (zwłaszcza wielkie liniowce wycieczkowe).
Pozytywne jest to, że pomimo braku (w tym momencie) pełnych danych za 2019 rok widać wyraźną tendencję spadkową. Jest mniej turystów niż w 2017 roku! Drożyzna czy wręcz czasem absurdalność cen robi swoje. I dobrze. Może ceny spadną :-)

Najwyraźniej życie na Islandii do najlżejszych nie należy...
https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/antydepresanty_is.jpgZa to wg. "The Economist" Islandia to najlepsze na świecie miejsce do pracy dla kobiet. Więcej (po angielsku) tutaj: icelandmag.is
Zadziwiająco wysoka pozycja Polski. Piąte miejsce. Zaraz po krajach nordyckich.I wisienka na torcie :-) Przepiękne panoramy Islandii (360°).

Polecam zwłaszcza te lotnicze. Po prostu bajka.
Źródło: www.airpano.com  -  link do "Grand tour of Iceland"

(na mapie Islandii klikamy w ikony śmigłowców i wybieramy panoramę)

Courtesy of www.AirPano.ru

Punkty na mojej mapie, w których byłem są zaznaczone dobrze. Natomiast lokalizacja punków, które naniosłem na podstawie cudzych informacji już taka być nie musi. Niestety mapy Google wciąż zawierają zbyt dużo błędów.

Przykładowo:Podobnie z pięknym wodospadem STUÐLAFOSS - przesunięcie o ok. 30 km.

A ze słynnym SELTUN GEOTHERMAL AREA sprawa wygląda jeszcze ciekawiej:

https://sites.google.com/site/mojaislandia2016/Islandia-ciekawe-miejsca/seltun.jpg

Czyli jeśli ktoś przyjął "googlowe jezioro" jako punkt orientacyjny, to może się nieźle zdziwić :-)


Traktujcie więc moją mapę jako ogólne wytyczne. W razie wątpliwości po dokładne lokalizacje udajcie się na bardzo porządną islandzką mapę:   en.ja.is
System dróg dokładniejszy (są np. drogi, których na Google Maps jeszcze nie ma), zdjęcia satelitarne często dokładniejsze niż te na Google Maps, "street view", pomiary odległości, odczyt współrzędnych do GPS, itp. Zrzuty ekranu na obrazku poniżej.
Niestety nie można dodawać własnych punktów więc muszę pozostać przy Google.

https://en.ja.is/kort/?type=map&x=500191&y=499809&z=1Można się również wspomóc islandzką mapą map.is. Góruje nad innymi dokładnością (rozdzielczością) i aktualnością zdjęć satelitarnych. Jeśli jedziesz w tzw. "dzicz" i potrzebujesz obejrzeć wcześniej teren z góry to tylko tu! Tam gdzie często na zdjęciach satelitarnych Google Maps jest plama zieleni tu zobaczymy drogi, ścieżki, zabudowania... 100% wiarygodności. Nawet z dokładnością do numerów budynków.

http://map.is/base/#

Na poszczególnych warstwach możemy zobaczyć np. kamery online (drogowe i widokowe). I oczywiście aktualny obraz z tych kamer.


... kempingi, pola namiotowe, obiekty gastronomiczne, rejony odpoczynku, stacje benzynowe, sklepy, atrakcje turystyczne...


... trzęsienia ziemi (w wybranym okresie czasu) ...


... i różne inne takie tam ...


... a czasem nawet nie wiem co, ponieważ jedyną jej wadą (ale poważną) jest brak angielskojęzycznej wersji. A teraz słuchawki na uszy i uczymy się islandzkiego :-)

"The Hardest Karaoke Song in the World" 


Adam - Koszalin - 2018


Komentarz możesz zostawić na zakładce ISLANDIA 2016  (na samym dole strony)
Przejdź do Komentarze