Ratsutamine ning muu aktiivne puhkus Põlvamaal – tulge üksi, pere või sõpradega! 

Uudised     Klubist   Põnevat     Põhikiri   

Arhiiv    Album    Videod     Blogi     Kitsed    UUS! Kalkunid  Kitsepiim   Anekdoodid   Ristsõna   

Komandeeringud:  Ungari    Rootsi    Iiri    Hiiumaa hobuostureis

 

Kalkunid

Meil on kalkunite pidamise kogemust vaid paar aastat ent varem oli Maivil siiski kokkupuuteid kalkunirümpadega Iirimaal Grove Farm`i tehases: dets2004, dets2005, dets2006, dets 2016.

Linnukasvatajatena oleme seni edukalt üles kasvatanud pesakonna munakanade tibusid nii umbes suvel 1996.

Esimesed noored kalkunid tõime augustis 2015: emandad Martini Farmist Haaslavalt ja isanda Kätlin Tedremalt Kambja lähedalt.
Jaanipäevaks 2016 haudus üks emand välja oma esimese kurna tibusid. Kõik täiskasvanud hoolitsesid 8 tibu eest, sh isalind. 
Teise emanda viis kahjuks minema röövlind. Kolmas emand munes alates veebruari keskpaigast kuni septembri lõpuni pea iga päev ühe muna!
Olenevalt emakalkuni suurusest tuleks haudumiseks alla panna kuni 16 muna.
11.augustil 2016 koorus meie ürgkana all veel 7 kalkunitibu  Eelmisel õhtul pesa kõrval kuulatades kostus kummalist tiksumist ja klõbinat: tibud valmistusid koore seest välja tulema! Ühtäkki oli meil kokku 17 kalkunit või kalkunihakatist!
Augustikuise tibudemüügi kampaaniaga saime enamiku tibudest müüdud ja uued kodud leidsid ka noored isalinnud. Kaks noort isast tegime praeks ja see oli tõesti ülmaitsev!
Aasta 2017: enne linnugripi karantiini algust müüsime mõlemad emandad koos isalinnuga. Meile jääb nüüd üks paar noori kalkuneid, sest toome uut verd noore isase Leevilt. Noore emakalkuni munadest haub mais 2017 üks väike kana välja neli tibu! Seega on meil hetkel kokku 6 kalkunit.

Kalkunid on võrratud kuniglikud linnud! Nende pidamisel ja aretamisel on omad nõksud, mida jõudumööda siia kirja hakkan panema.
*Tibude jaoks on oluline lisa D ja B vitamiin (tavaline apteegi-Berocca millesse kapsli sisu sisse segada), sööta hakitud rohelist sibulat, küüslauguküünt noka vahele. Munakoori ei tohi anda, liigne kaltsium.
Meie kalkunite videod:

Esimesed kaheksa tibu yhe kuu vanuselt koos emaga

  

Meie esimesed kalkunitibud ja nende vanemad


Linnukasvatuse terminid üldisemalt, s.h noppeid kalkunitest ja nende tõugudest eesti keeles:  http://www.pikk.ee/upload/files/Loomakasvatus/Linnuterminid_2011_FULL.pdf

Kuna eestikeelsete tarkuseterade kokkukirjutamine võtab aega, panen seni üles ingliskeelset materjali ja linke:
Videod:
Õppefilm väga hea, India kalkunifarm: https://www.youtube.com/watch?v=eK5Yccbz9_g
Tõeliselt palju eluskalkuneid: https://www.youtube.com/watch?v=yiTMFeMkHkA
Tibude ja munade kontroll haude lõpus; https://www.youtube.com/watch?v=U4Z1AkKmi5o