המיטה שאתה מציע בעצמך

נשלח 17 ביולי 2013, 7:52 על ידי מירה טנצר   [ עודכן 17 ביולי 2013, 8:06 ]

אני אתחיל מהסוף: "המיטה שאתה מציע בעצמך", ספרה החדש של אילת שמיר, הוא ספר חכם, מרתק ואינו משאיר אתכם אדישים. אילת שמיר יודעת ללא ספק לספר סיפור. לרוץ ולקרוא.  

 המיטה שאתה מציע בעצמך שוזר שתי עלילות מרכזיות זו בזו: הזמן ההווה תופס את איתן רוסו ואלונה חברתו, כבר לא צעירים (50 ו-40 בערך), בערב ראש השנה שהכל יכול להתחיל בו אבל גם להסתיים; כחמישים שנים לפני כן נפגשו בצלאל רוסו ואהובה אשתו, הוריו של איתן (וגידי), והפכו לחקלאים באיזה כפר במרכז הארץ. ארוע נורא, ההולך ונחשף עם התפתחות העלילה, מקשר בין שתי העלילות ובין שני הזוגות. מלבד שתי עלילות אלה משובצים "סיפורים", מעין "מיני עלילה", המרחיבים את היריעה ושופכים אור נוסף על הדמויות: הרואמן הקודם של אהובה, הרומאן של אלונה, היחסים בין איתן לאם-ביתו, אחמד, הפועל הערבי ומשפחתו. לעיתים יש תחושה שחלק מן הסיפורים הללו מיותרים ואינם נחוצים לעלילה, אך לרוב הם נקראים בעונג ואינם מותירים קצוות בלתי סגורים שמציקים...

למרות שהעלילה של "המיטה שאתה מציע בעצמך" מזמנת רומאן היסטורי (אז והיום, יישוב הארץ, החזון ושברו וכו'), או רומאן ביקורתי חברתי-כלכלי (שברון ההתישבות העובדת והשתלטות כרישי נדל"ן ונובורישיות על כל חלקה טובה, תרתי משמע), רומאן פוליטי (היחסים בין בעלי הקרקע והכסף היהודים לערבים הפועלים) או אף רומאן פסיכולוגי (מהו הארוע ההוא ועד כמה הוא משפיע על כל הדורות שיבואו בעקבותיו) – המוקד של "המיטה שאתה מציע בעצמך" הוא לדעתי אף לא אחד מאלה, אלא: המהות הנשית אל מול המהות הגברית. מהו סוד המשיכה או הדחיה בין נשים לגברים? מהם ויתור, תשוקה, אהבה? האמת היא, שלדעתי, בחינת המהות הנשית אל מול המהות הגברית אצל שמיר חותרת אל שורשי מלחמה עמוקה וקדומה יותר – המלחמה לשליטה: כניעה מול בעלות. כניעה או ויתור ובעלות עומדים בבסיס המהויות אשה וגבר (אין פה אמירה קטיגורית ולא שיפוטית אלא יותר הצגת דילמה פילוסופית-קיומית). בעלות, בעילה ובעל גזורות הרי מאותו שורש.

לעיתים שמיר מציגה את המאבק הזה ישירות באמצעות הדמויות האנושיות (אהובה מול בצלאל, אלונה מול איתן, איתן מול עדית, אלונה ונחי, אהובה וארליך) ולעיתים קרובות היא עושה שימוש בבעלי החיים (סוסים, פרות) לשם כך. כלומר, היחסים בין האדם לחיה הם אלגוריה ליחסים בין הגבר לאשה, וכן... גם אלגוריה למאבק בין האדם לחיה שבתוכו. 

מאחורי הסיפור מסתתר ידע עצום, למשל בגידול ובטיפול בסוסים (דבר הראוי כמובן להערכה רבה!) אך לעתים המידע מפורט מידיי ונתפס כנסיון להרשים בידע (למשל, לא צריך להכנס לקרביים של הסובארו המקרטעת של באסיל ומג'ד).

השפה של שמיר עשירה ומענגת. אילת שמיר ללא ספק יודעת לספר סיפור. אמרתי את זה כבר, אז מה - - 

לקריאה נוספת:

·         הפרק הראשון בהארץ

·         חבצלת פרבר במעריב

הסרטון הבא לא ישאיר אתכם אדישים. המאבק הנצחי בין האדם לחיה.