חלומותיהם החדשים

נשלח 25 במאי 2014, 10:35 על ידי מירה טנצר   [ עודכן 25 במאי 2014, 11:46 ]

"חלומותיהם החדשים", ספרו החדש של חיים באר, הוא ספק רומן-מתח וספק... רומן-רומנטי. והוא גם ספק רומן ארספואטי. ואולי זאת הבעיה של חלומותיהם החדשים: הוא נוגע בכל אלה ולכן רק מרפרף ולא באמת חודר.

הרעיון עצמו יפה – סוכן מוסד לשעבר מחליט להעלות את הגיגיו באופן פרוזאי על הכתב. הוא פוגש סופרת (שכתבה עד כה ספר אחד שזכה לבקורות מצוינות) כדי שתנחה אותו – סדנת כתיבה פרטית. כך יוצא שנארגים זה בזה שלושה (לפחות) מעגלי סיפור: הסיפור "שרוצה להיכתב" של גדעון שורק, הסיפור המתרחש בזמן הווה – המפגש בין גדעון שורק לאלמה, שאולי יהיה בסיס לספר השני שהיא תכתוב, והסיפור שרוקם חיים באר. ואגב חיים באר – אני נהנית ומחייכת כל פעם שהוא מבקר בתוך הסיפור שלו-עצמו ("מעשה היצ'קוק"). העיסוק בכתיבה מאפשר להתייחס (שוב) למרחק ולדיאלוג שבין הספרות למציאות ובין הכתיבה לחיים ממש. הכתיבה היא מפגש של אדם עם עצמו ועם זולתו, ואלמה ובר מאלצת את גדעון שורק להתעמת עם הביוגרפיה שלו, אחרת אין טעם לכתיבה. ואולי גם אין טעם לחיים.

עוד אהבתי את החיבור למקום פיסי-גיאוגרפי. נדמה לי שכל הרומנים של חיים באר מחברים את הקורא למקום; נושא זה עומד כמובן בבסיס  אסופת הרשימות שהוציא על מסעותיו בעקבות סופרים וספרים  - מזכרונותיה של תולעת ספרים, ספר שאני ממליצה עליו בחום רב. "חלומותיהם החדשים" לוקח איפוא את הקורא למספר מקומות והם הופכים להיות מוקד מרכזי בעלילה. "חלומותיהם החדשים" נע בין תל-אביב, חיפה, לייפציג בגרמניה, אנגליה.  מכל המקומות הללו אהבתי במיוחד את הביקור בחיפה, ולא בגלל שאני חיפאית במקור, אלא בגלל שהביקור בחיפה נראה לי אותנטי יותר. הקורא יכול לראות בעיני רוחו את הרחובות, החנויות, האנשים, ואפילו להריח את הריחות. הביקור בלייפציג, שתופס מקום מהותי בעלילה, מועבר באופן מעט מלאכותי לטעמי.

כנסיית יוחנן הקדוש ברחוב חורי בחיפה.
[בעטיפת הספר - צילום מחזית בית הספר האנגליקני שעל יד הכנסיה.]

"חלומותיהם החדשים" הוא ספר קריא וקולח, וכמו בכל ספריו של חיים באר - הוא עתיד בידע רב-תחומי. גם ב"חלומותיהם החדשים" מנהל באר דיאלוג עם יצירות ספרותית רבות, ובספר אזכורים רבים ובמיוחד ליצירות של קפקא.
...אבל קיוויתי ליותר. מהעלילה, מהדמויות וממה שנרקם ביניהן. יתכן כמובן שאני טועה, כי יש שראו ב"חלומותיהם החדשים" יותר מאשר רומן יחסים-אנשים-כתיבה כי אם אספקלריה של ישראל (ראו ב"קראו עוד"). יתכן שעכשיו, אחרי שחלום ארץ ישראל הישנה והטובה נגוז, גם אנחנו צריכים למצוא לנו חלום חדש?
ולקינוח - סיור בואדי ניסנס בחיפה, לרגל "חג החגים". תפתחו רמקולים.

קראו עוד
1. גם לרונן טל יש בקורת על חלומותיהם החדשים
2. יעד בירן רואה ב"חלומותיהם החדשים" רומן פייסני, המציג את ההווה כמקום שאליו בורחים כשהעבר כל-כך מעיק והעתיד מפחיד לא פחות...
3. יוני ליבנה על הספר ב"מיטת סדום"

חיים באר על "מי באמת עצר את רומל", אחד מן הנושאים העולים בספר