Schedules

2017 Brackets





2017 Michiigan Futsal Cup




2017 Schedules

2017 Futsal Cup Schedule









2016 Preliminary Schedules
The format of these schedules will change early next week to include standings. Please note that this is a preliminary version that outlines only the schedule.
We received over 60 coaching and team requests and have spent a great deal of time avoiding conflicts. There may be conflicts that are unavoidable and there may have been a request that was overlooked. Let us know by email and we will try to help. EMAIL 




Remember to plan on attending our Pro Exhibition on Saturday night!


Finally, it isn't too late to pre-order tournament shirts. We run out every year so, be sure to get yours set aside for you.



Brackets Explained

If your team plays in a:

  • 4 team Division, the 1st and 2nd place teams after pool play will play in a Championship Match.
  • 5 team Division, the 1st and 2nd place teams after pool play will play in a Championship Match.
  • 6 team Division, two pools of three (3) teams compete separately on Saturday.  On Sunday, the top two teams from each pool advance to semi-finals while the 3rd place teams face off in a consolation match.
  • 8 team Division, two pools of four (4) compete separately.  The winners of each group play in the Championship Match.
  • 9 team Division, three pools of three (3) teams compete on Saturday.  On Sunday, the top four (4) seeds play in the semi-finals.  The #5 seed plays #6 and #7 in consolation matches while the #8 seed faces the #9 in a consolation.



Michigan Futsal Cup Shirt Pre-Orders

 Our tournament shirts will be sold in limited quantities and sizes on site.  Shirts this year, when pre-ordered are the only way to make sure that you get the size that you want!  Each year, we run out of shirts so, purchase yours in the size and color of your choice ahead of time and save money at the same time.  Shirts are a 50/50 blend.

$15


2016 Boys Brackets

u8/u9 Boys Silver
Alliance u8s
Alliance East u8s
Little Kicks
SUFA

u9/u10 Boys Gold
Bracket A
PASS
Cruzerio
Midwest United KW
North Storm Red
North Storm u9 1

Bracket B
J-Town Revolution
Alliance Black
North Storm Red2 
Kingdom '06
North Storm u9 2


u10/u11 Boys Silver
Bracket A
Alliance East White
J-Town Revolution
North Storm Team Storm Front


Bracket B
Michigan Burn u10s
North Storm White u10s
Lake Orion FC

u11 Boys Gold
Bracket A
Kingdom u11
Sports With a Purpose Brazil
PASS Gold
Fast and Furious

Bracket B
Sports With a Purpose Azul
NSA Blackhawks
North Storm '05 White
ABK

u12 Boys Silver
Bracket A
North Storm Red
Cruzeiro Romeoville
Alliance East Black

Bracket B
Alliance u12 2
North Storm Red II
Little Kicks

u12 Boys Gold
North Storm White
Alliance u12 1
Cruzeiro Naperville
Sports with a Purpose Segundo Pau

u13 Boys
Bracket A
NSA Raptors White
PSG '03 Boys Attack
North Storm '03

Bracket B
PSG '03 Boys Defend
NSA Raptors Red
Red Bandits

u14 Boys Silver
Bracket A
J-Town Revolution
Cruzeiro
North Storm 03 2

Bracket B
Alliance u14 South
DS Academy
Byron Center 8

u14 Boys Gold
Bracket A
North Storm White
Alliance u14 North
J-Town Revolution

Bracket B
Vardar Ann Arbor
ABK
PSC '02 Green

High School Boys Bronze
Bracket A
North Storm u15s Red
LASSO
Alliance u15 White

Bracket B
SUFA
North Storm u15 White
Alliance u15 Black

High School Boys Silver
Bracket A
Alliance u16 1
North Storm 
TBA

Bracket B
Alliance u16 2
North Storm White
TBA

High School Boys Gold
Bracket A
Cruzeiro White
Can Am Express
Alliance u18 2
Alliance u17s White

Bracket B
Alliance u17s Black
ABK
Cruzeiro Blue
North Storm u17s

Men's Open
Bracket A
Alliance 18s
ThunderCats
SUFA

Bracket B
Sol FC
Dutch
SWAP Brasil






2015 Boys Brackets

u8 Boys
NSA
Gators u8s
Crew Kentwood
Alliance u8s
PASS
RCR FC Rave

u9 Boys
ABK
Indiana Elite
Sault United
White Eagles
ABK Reserves
TBA

u10 Boys
Bracket A 
ABK
North Storm 1
Indiana Elite

Bracket B 
Cale Style
North Storm
NSA Blackhawks (IL)

u11 Boys
Bracket A 
Footballers Boys
Sports with a Purpose (IN)
North Storm Liverpool

Bracket B 
ABK
Sand Sharks
North Storm Barcelona 

u12 Boys Silver
Tecumseh Inferno
Alliance u12 East
ABK Reserves
Alliance GVSA

u12 Boys Gold
Bracket A 
ABK 
Southwest SC (IL
Indiana Elite CR7
NSA Raptors (IL)

Bracket B 
Southwest SC Red (IL)
Indiana Elite Messi
Nova
Alliance West

u13 Boys Gold
Alliance East
North Storm
260 (IN)
White Eagles

u13 Boys Silver
ABK Reserves
TASC Silver
Alliance West
TBA

u14 Boys 
Bracket A 
Alliance North
North Storm Black
ABK

Bracket B 
Alliance South
Alliance White
North Storm Red

HS Bronze
Bracket A 
TNT West
Alliance u15 West
Alliance u15 East
North Storm 1

Bracket B 
Alliance South
Alliance North
LASSO White
North Storm 2

HS Silver
Bracket A 
LASSO Red Boys
Alliance u15 Boys Pro
ABK u16s Reserves
Michigan Wolves u16s

Bracket B 
Sault Rapids (CAN)
Knights
ABK u15s
Boo Ya Mafia Trive

HS Gold
Bracket A
Alliance u16 White
Onetouchables (CAN)
Can-Am Express (CAN)
TBAYs u17 Red

Bracket B 
Fighting Blueberries
Cruzeiro u17s (IL)
ABK u16s
Alliance Pro 1

HS Diamond
Bracket A 
Alliance u17s 1
ABK u17/u18
Cruzeiro u18s (IL)
Sarnia '97s (CAN)

Bracket B 
Alliance u17s 2
NSA Hawks (IL)
Alliance u16 Orange
TBAYS u17 White

Men's Open
Bracket A 
ABK Reserves
Alliance u18s 1
Bethel College
White Eagles

Bracket B 
Kalamazoo FC
Alliance u18s
Thundercats
Nova 30+




2016 Girls Brackets

u9/u10 Girls
Bracket A
Alliance East u10s
Michigan Fire White
North Storm

Bracket B
SWAP Pink 
Michigan Burn '06
Midwest United Royal

Bracket C
Alliance East u9s
Michigan Fire Red
Warriors u10

u11 Girls
Bracket A
Alliance 
SUFA
Northern Alliance

Bracket B
Alliance East
ABK
Explosion

u12 Girls Silver
Alliance 2
Futsal Fever
North Storm
ABK

u12 Girls Gold
Alliance 1
ROI
NSA Fireballs
ABK

u13 Girls
Bracket A
Alliance East u13s
FWSC Intrepids
Midwest 1
PSC Lightning White

Bracket B
KMUFC
Midwest 2
Waterford Warriors
TBA

u14 Girls
Bracket A
PSC White (Harpenau)
Waterford Warriors
Alliance East

Bracket B
Kingdom Come
NSA Hurricanes
SUFA

High School Girls Bronze
PSC u14 Girls Green (Harpenau)
J-Town Revolution
CATS Purple
ABK

High School Girls Silver
For this division only, teams will play their preliminary games against the three teams on the opposite side of the bracket.  
Bracket A
RASC Chivas
DS Futsal
Crossfire (IN)

Bracket B
Portage SC Green (Knight)
Portage SC Yellow (Knight)
Portage SC Pride (Horton)

High School Girls Gold
Bracket A
North Storm Soca
Alliance u17s
En Fuego

Bracket B
North Storm Para Vida
Gaylord
ABK

Women's Open
Sarnia Integra
Warriors
Sister Squad
Michigan Lions

































2015 Girls Brackets

u9 Girls
Michigan Fire
Gators Silver
Gators Orange

u10 Girls
ABK 
Alliance
TNT

u11 Girls
Bracket A
CSA
ABK Reserves
GRCJ

Bracket B
Lightning Gold
Futsal Fever
Gators Silver

u11/u12 Girls
NSA Bronze u12 (IL)
ABK u11
Alliance 
TBA

u12/u13 Girls
Alliance u13 Black
Waterford Warriors u12
Lightning Gold u13
Gators u12/u13

u13 Girls
Bracket A 
ABK u13
Alliance North u12
Gators Orange u12
TBA

Bracket B 
Gators u13 Blue 2
Waterford Warriors u13
Alliance South u12
NSA Twisters u13 (IL)

u14 Girls
Bracket A 
CATS Purple Silver
Grand Rapids Crew
Gators u13 Blue 1
ABK u14s

Bracket B 
u14 Portage SC
ABK u14 Reserves
TNT u13 
NSA Meteors (IL)

High School Bronze
Michigan Rovers u15s
Gators Gold u14s
CATS FC Bronze
Alliance u15s

High School Silver
Bracket A 
CATS Silver
Portage Yellow u15s
ABK u16 Reserves

Bracket B 
Cadillac HS
Portage Green u15s
TBA

Women's Open
Bracket A 
Sister Squad
AFC u16 Green
AFC u16 Red
Aquinas

Bracket B 
ABK u16s
Davenport
Alliance u16 Yellow
Calvin Grads