מיכה אולמן

דוגמא לפסלים המוטמעים בסביבה בה הם נמצאים הם פסליו של האמן והפסל מיכה אולמן.

"יסוד", נמצא בשדרות רוטשילד בתל אביב מסוף שנות ה- 80. בעבודה זו סימן אולמן על גבי הקרקע באמצעות יציקות בטון את קווי המתאר של חדרי הבית.

האפקט הנוצר הוא כעין שאריות של חפירה ארכיאולוגית. זהו ספק בית בן ארבעה חדרים ללא קורת גג וכעת הוא שקוע עמוק בכורכר; ספק קווי מתאר עשויים בטון - עבודת תשתית לחיים שיום אחד ישתכנו במקום. הפסל הנו מסוף שנות ה-80, פסל שבו אולמן, כמו בהרבה הזדמנויות אחרות, מתעמת על תדר נמוך עם מושג הבית. עם קו הגבול שבין החשוף למכוסה, הנסתר לגלוי, האפוקליפטי לבראשיתי. מצב שבין בירא עמיקתא לאיגרא רמא.
 


פיסלו של מיכה אולמן "יסוד" שדרות רוטשילד תל אביב

צילום: מיכל גלאון
הפסל "מים"  בירושלים -  שני מכסי ביוב הניצבים אחד בכיכר ציון בחלק מהערבי של העיר ואחד בחלק המזרחי של העיר בעיר העתיקה. על המכסה בכיכר ציון הטביע הפסל  את כף ידו הימנית, וטביעת כף ידו השמאלית ברובע הארמני במפגש הרחובות אל פריר ורחוב השער החדש , פנייה ראשונה שמאלה לאחר הכניסה בשער יפו. שני מכסי הביוב אינם בולטים מגובה פני הקרקע, המדרכה ומבטאים את הכמיהה לאחדות ולשלום בין שני העמים.

"בירושלים ב1997-  "בעבודה סביבתית הנקראת "מים", החלפתי שני מכסים של מערכת המים העירונית במכסים שפיסלתי בברזל יציקה. מכסה אחד בכיכר ציון עדיין קיים, מעל ברז המים המרכזי, עם הטבעה של יד ימין בתוך המכסה, היוצרת חמישה חורים במכסה הפתוחים כלפי מטה. מכסה שני בעיר העתיקה ברחוב האחים ליד השער החדש, מכסה עם הטבעה של יד שמאל מעל הברז הראשי של הרחוב. שני המכסים זהים בגודלם כך שאפשר להחליף ביניהם. מערכת המים בירושלים משותפת לשני חלקי העיר, כולם שותים את אותם המים, אפשר לומר שבירושלים של מטה הבעיות פתורות. למעלה שני מכסים של שתי ידיים, יד אפשר להושיט לשלום או לחילופין לקפוץ לאגרוף. אלה ידיים של שני אנשים, או אולי יד ימין ויד שמאל של גוף אחד. גם היחיד יכול להיות חצוי, הגוף מחולק לימין ושמאל, אולי הגבול החוצה בין יחיד ליחד חוצה גם את היחיד" ציטוט מדבריו של מיכה אולמן.

פיסלו של מיכה אולמן "מים" ירושלים

   
                                                         
                                                     
     

Comments