Соцреалізм. Здаватися іншим

Дослідницько-мистецький семінар «Соцреалізм. Здаватися іншим» 

НХМУ, Київ, 2017

Дослідження мистецтва соціалістичного реалізму відбувається на базі колекції та архіву Національного художнього музею України й супроводжується нетривалими семінарами та публічною лекційною та дискусійною програмою. Протягом цих місяців планується провести серію виставок за результатами дослідження.

Мистецтво соціалістичного реалізму сприймається як монолітне й ідеологічно навантажене явище через сталі форми опису та репрезентацій. Лінії його інтерпретації зазвичай вибудовуються через протиставлення. Соцреалізм є легітимуючим й негативним мірилом для інших мистецьких явищ (у відношенні до авангарду, шестидесятництва, модерністичної та культурно-консервативної традиції), які отримують більшої значущості на його тлі. Це кодифікується відповідно нормуванню через способи показу та опису радянського матеріалу в тій чи іншій музейній експозиції. Соцреалізм, існуючи лише як мірило, точка відштовхування для інших явищ, сам по собі випадає із генеалогії власної інтерпретації, що не передбачає внутрішнього запитування. Проте, ми вдамося до тактичного методологічного радикалізму і загостримо можливі форми запитування, спробуємо подивитися на репрезентовані норми соцреалізму. Використовуючи (псевдо)науковий підхід ми будемо проводити дослідницьку роботу з історичним матеріалом, джерелами – спостерігати, освоювати, узагальнювати, уніфікувати, інтерпретувати. Через використання різних репрезентаційних моделей, радикалізуючи системний та класифікаційний підходи (статистичний, типологічний, порівняльний, формальний) і аналітично сконструйовані історії, спробуємо розібрати показну цілісність соцреалізму, прослідкувати/проявити як і за рахунок чого досягалася така цілісність, виявити його протиріччя, закономірності й структури.Події:


02-03 червня, Національний Художній музей України, Київ

 

Національний художній музей України та Метод Фонд запрошують на лекційну програму семінару «Соцреалізм. Здаватися іншим».

 

Пояснення певної мистецької практики та естетичної системи як явищ неприродних, конструйованих і силоміць накинутих ззовні походить з нагальності ствердження автономного характеру мистецтва – принципової позиції у відносинах мистецтва й соціальної реальності. Ґрунтоване на такій позиції сьогоднішнє перевинайдення історії мистецтва ризикує знівелювати значення власної організації мистецького процесу і тих організаційних структур, які конституюють видиму безпосередність виробництва, репрезентації та сприйняття творів мистецтва.

Спроби переозначити мистецький процес ХХ сторіччя, як і окреслити актуальні процеси в мистецтві здаються тим безсилішими, чим далі вони замовчують тяглість організаційних структур мистецтва.

Лекційна програма семінару «Соцреалізм. Здаватися іншим» порушує питання організації та управління в мистецтві: історії радянської бюрократичної системи та її продовження в після-радянських процесах.

 

02 червня

17:00лекція Естер Лазар «Зміни позицій. Критичні відносини та їх післяжиття в академії мистецтв по завершенні демократизації. Угорський контекст»

Естер Лазар – кураторка, викладачка кафедри теорії мистецтв та кураторських досліджень, Угорський університет образотворчих мистецтв.

Лекція проходитиме англійською, з перекладом на українську.

 

 

03 червня

15:00лекція Захара Поповича «Актуальна історія радянської бюрократії»

Захар Попович – кандидат економічних наук, дослідник у Центрі соціальних і трудових досліджень, активіст ГО «Соціальний рух».

 

16:30доповідь Олени Годенко-Наконечної «Національна спілка художників України як наступник»

Олена Годенко-Наконечна, мистецтвознавиця, культурологиня, членкиня НСХУ.


Лекційна програма відбудеться за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung з коштів Міністерства зовнішніх справ ФРН.
28-31 березняНаціональний Художній музей України, Київ

Чотириденний практично-науковий семінар з музейними працівниками.

Соцреалізм, отримуючи статус алібі для інших мистецьких явищ, сам по собі випадає з генеалогії власної інтерпретації, нездатний до внутрішнього запитування. На семінарі ми через практичні завдання та дискусії загостримо можливі форми запитування репрезентаційних норм соцреалізму, виявляючи його протиріччя, закономірності й структури, та їхню тяглість в сьогоднішніх кураторських практикахМи виходимо із переконання, що музейні зібрання є відбиттям кураторських практик, які стоять за підвалинами їх формування. Ці практики обумовлені соціокультурними та інституційними конвенціями певного історичного періоду. Отже, протягом семінару, спробуємо віднайти способи прочитувати як і для чого виникали певні зібрання і про що мовчать прогалини в них.

Семінар має стати платформою для спільного переосмислення практики збирання, описування і презентації мистецтва соцреалізму в художньому музеї.

Для цього пропонуємо вам звернутися до матеріалів вашого музею – тематико-експозиційних планів, фотографій або описів експозицій, екскурсії, тимчасових виставок і описати (доповідь до 15 хв.):

- Як у вашому музеї змінювалися принципи і способи класифікації, опису та експонування мистецтва радянського періоду (за жанрами, тематиками, окремими періодами, персоналіями).

- Як у вашому музеї сьогодні класифікується, описується та експонується мистецтво радянського періоду (за жанрами, тематиками, окремими періодами, персоналії тощо).

Семінар є частиною програми «Передмова. Соціальні та естетичні сподівання критичного мистецтва», яка реалізується організацією Метод фонд у партнерстві зі Національним художнім музеєм України за фінансової підтримки Rosa Luxemburg Stiftung з коштів Міністерства зовнішніх справ ФРН.


28 березня, о 17:00, Національний художній музей України (вул. Грушевського 2, Київ)

Лекція Ігора Мокану «Скільки соціалістичного реалізму для сучасної кураторської культури? Румунський контекст» >> ВІДЕО

Переклад - Магда Литвиненко.

Ігор Мокану (
Igor Mocanu) – аспірант відділу історії мистецтв Національного університету мистецтв в Бухаресті / UNARTE, з темою дисертації «Політичний авангард. Інше обличчя румунського авангарду в громадських, політичних і економічних документах», під науковим керівництвом професора Руксандра Деметреску (Ruxandra Demetrescu). Автор критичних текстів в місцевих газетахта журналах, таких як Revista ARTA і Idea art + society. Куратор кількох виставок сучасного та актуального мистецтва,а також мистецтва перформансу. На сьогодні є редактором Revista ARTA і керівником відділу досліджень Національного центру сучасного танцю в Бухаресті.

Лекція відбулася за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung з коштів Міністерства зовнішніх справ ФРН в рамках семінару «Соцреалізм. Здаватися іншим», який є частиною проекту «ПЕРЕДМОВА», організованого «Метод фондом.

Підсторінки (1): Unbenannt