Jason Newsted

Tam Adı: Jason Curtis Newsted
Doğum Tarihi: 4.Mart.1963
Doğum Yeri: Battle Creek, Michigan
Medeni Hali: Dul
Gruptaki Eski Görevi: Bas Gitarist
Göz Rengi: Mavi göz
Saç rengi: Kahverengi / Kızıl

Boy: 1.75 m
Kilo: 68 kg

Jason Newsted Metallica'nın dördüncü basçısıdır. Jason'dan önceki bas gitarist Cliff Burton üç albümlük başarılı ve mutlu bir dönemden sonra trajik bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Diğer Metallica üyeleri "Cliff devam etmemizi isterdi" düşüncesiyle yola devam kararı almışlardır.

Jason Newsted'in katılımıyla Metallica yoluna devam eder. Jason, Troy Gregory, Willy Lange ve Les Claypool dahil olmak üzere yaklaşık 40 kişinin başvurduğu elemelerde doğrudan grup elemanları tarafından seçilir. Brian Slagel, Lars'a Jason'ı özellikle önermiştir, fakat yine de bunu yaparken biraz tereddüt eder. Çünkü Jason'ın o zamanki grubu Flotsam & Jetsam kendi şirketi Metal Blade Records'a bağlıdır.

Jason'ın doldurması gereken boşluk gerçekten büyüktür. Cliff Burton daima Metallica için bir bas gitaristten fazlası olmuştur. Jason kararlıdır ve Metallica'ya katılmayı kafasına koymuştur.

Jason Michigan, Battle Creek'te doğmuş ve Niles'ta büyümüştür. 14 yaşındayken Newsted ailesi Kalamazoo'ya taşınır. Orada, Gibson Gitar Şirketi'ne 5 mil mesafede büyür.

Bas gitar almasının tek sebebi Kiss grubunun basçısı Gene Simmons'tır. Speed metal merakının kökleri babasının pianosunu normalden daha hızlı tempoyla çalmasında görülebilir. Başarısız bir giriş denemesinden birkaç yıl sonra, bas gitarı hiç bırakmamak üzere tekrar eline alır.

Jason daha iyi bir gitar için para biriktirir, bölgedeki bir grup olan ve Tim Hamlin'in gitar çaldığı Gangster ile takılmaya başlar. Hamlin birçok açıdan genç basçı için akıl hocası ve öğretmen olur.

Şaşırtıcı olarak Jason liseyi mezuniyetine 3 ay kala terkeder ve evinden uzakta Gangster ekibiyle yaşamaya başlar. (Bunu kesinlikle tavsiye etmiyor.)

1981'de Jason ve Hamlin Michigan'dan ayrılıp California'ya gitme kararı alırlar. Cadılar Bayramı'na kadar Arizona, Phoenix'e varırlar. Phoenix'te Jason bir Subway sandviç restorantında çalışmak gibi garip işlerle uğraşır. Hamlin'den kopar ve davulcu Kelly David-Smith ile takılmaya başlar. Kısa bir süre için David-Smith ile Paradox grubunda çalar.

Sonunda David-Smith ile Arizona Scotsdale'da bir ev tutarlar. Orada gitaristler Mark Vasquez ve Kevin Horton ile Jason'ın bas çalıp söylediği Dogz grubunu kurarlar. Kısa süre sonra Horton'un yerine Ed Carlson gruba katılır ve bu kadroyla grup birkaç konserde çalar ve demolar kaydeder.

1983'te vokalist Erik A.K. Dogz'a katılır ve grubun adını Flotsam & Jetsam olarak değiştirirler. Jason grubun bas gitaristi, bestecisi, söz yazarı, menajeri ve fanlarla bağıdır.

Flotsam & Jetsam, Metallica'nın da kariyerini başlatan Metal Massacre toplama albümünde yer alır ve grup Metal Blade Records şirketi ile anlaşma imzalar. Jason ile "Doomsday for the Deceiver" adında tek bir albüm çıkarırlar. Jason'ın yazdığı şarkılarla bir albüm daha çıkaracaklardır. 1986 Cadılar Bayramı gecesinde Jason Flotsam & Jetsam ile son konserine çıkar.

Metallica'nın karşısına çıkacağı deneme günü için Jason, Cliff'in çaldığı herşeyi öğrenir, ayrıca yetenekli ve özgün bir bas gitarist olduğunu göstermek için kendinden bazı şeyler ekler. Denemeler bir sonraki güne sarkar ve nihayet o akşam Tommy's Joint isimli barda büyük soru ona sorulur:

"Bir iş ister misin?"

Jason'ın cevabı mı? Bardaki herkesi korkutan bir sevinç çığlığı. Ne yazık ki hayran olduğu ve en sevdiği grup olan Metallica'ya bu kadar çabuk katılması kolay olmayacaktır. Onu sınırları çılgınca, absürd ve şaşırtıcı olarak nitelendirilebilecek aşağılama dolu zor bir yıl beklemektedir. Ama Newsted kendini kanıtlamayı başarır.

Jason grubta olduğu dönemde grubun önemli bir parçasıydı, ve eski bir fan olarak, fanlara bağlılığı ile son derece saygıdeğer bir konumdaydı.

Jason 2001 yılının Ocak ayında 14 yıllık grubu Metallica'dan ayrılır. Brian Sagrafena ve Dylan Donkin ile Echobrain grubunda çalmaya başlar. Grup 5 Mart 2002'de ilk albümünü yayınlar. Jason yeni grubu için "Metallica'dan çok farklı, tamamen kendine özgü bir yapısı var ve ses inanılmaz." demektedir.

Fakat 2002'nin Ağustos ayında Jason Echobrain'den ayrılır. Echobrain'den ayrldıktan sonra Kanadalı metal grubu Voivod'a katılır. Voivod'da çaldığı dönemde bir süreliğine Ozzy Osbourne'un bas gitaristliğini de yapmıştır. Şu sıralar kendi plak şirketi olan Chophouse Records adı altında birçok farklı projede rol almaktadır.