WELCOME TO THE MDCC WEBSITE
Middle School:
2014 MS MDCC Girls Basketball Champs 
Shalom Christian Academy


2014 MS MDCC Boys Basketball Champs 
Shalom Christian Academy


2014 MS Basketball Tournament

Monday, Feb 17

1st Round at Higher Seed

MS Girls Results:

3 FCA defeated 6 CVCS, 16-8.

5 GA defeated 4 BCA, 31-26.

MS Boys Results:

3 BCA defeated CVCS, 36-13.

4 FCA defeated 5 GA, 20-17.

Thursday, Feb 20 Final Four at CVCS

3:30 Girls 2 Heritage 26 v 3 Faith 8

4:45 Boys 2 Shalom v 3 Broadfording

6:00 Girls 1 Shalom 44 v 5 Grace 8

7:15 Boys 1 Heritage 53 v 4 Faith 31

Saturday, Feb 22 Champs/Consolation at CVCS

9:00 Girls Consolation - Faith 20, Grace 16

10:15 Boys Consolation - Faith 31, Broadfording 30

11:30 Girls Championship - Shalom 30, Heritage 16

1:00 Boys Championship - Shalom 35, Heritage 32


COST: $4 Adults

$2 Students/Seniors

$12 Family Max





2013 MS MDCC Boys Soccer Champs 
Shalom Christian Academy



Thursday's (10/17/13) First Round MS MDCC Matchups:
 Volleyball

#6 Cumberland Valley 0 
#3 Grace 2

#4 Broadfording 1
#5 Faith 2
Soccer

#6 Cumberland Valley 0 
#3 Broadfording 3

#5 Heritage 0 
#4 Grace 2 

Friday's (10/18/13) Final 4 Matchups
Volleyball

 #3 Grace
#2 Shalom

#4 Faith 0
#1 Heritage 2 
Soccer 

#3 Broadfording 4 (OT)
#2 Faith 3

#4 Grace
#1 Shalom 

Saturday's (10/19/13) Championships and Consolation
 Volleyball

Consolation
#4 Faith 0
#3 Grace 2

Championship
#2 Shalom 1
#1 Heritage 2
 Soccer

Consolation
#4 Grace - won in shootout
#2 Faith 

Championship
#3 Broadfording 1
#1 Shalom 2


WEEKEND INFORMATION:
FInal Middle School Seedings:
MS Girls Volleyball   MS Boys Soccer 
1 - Heritage1 - Shalom 
 2 - Shalom2 - Faith 
 3 - Grace 3 - Broadfording
4 - Broadfording 4 - Grace
5 - Faith  5 - Heritage
6 - Cumberland Valley  6 - Cumberland Valley






Varsity:
2014 Varsity Girls Basketball Champs 
Shalom Christian Academy

2014 Varsity Boys Basketball Champs 
Shalom Christian Academy

 2014 MDCC Girls Basketball All Conference Teams

Player of the Year 
Liz Catoe - NLCS
1st Team
Tori Yoder - SCA
Carolyn Castle - FCA
Karly Hipsley - CCA
Jade Boone - GA
Lydia Harris - SCA
2nd Team
Ally Romine - FCA
Tirza Vick - NLCS
Cherie Clark - HA
Kari Fogel - CVCS
Ally Cox - GA
Payton Emerick - CCA
 2014 MDCC Boys Basketball All Conference Teams

Player of the Year
Alex Cosner - HA
1st Team
Chris Harrell - HA
Isaiah Daniels - BCA
Moni Anderson - BCA
Josh Sanders - CVCS
Isaiah Walls - FCA
2nd Team
Matt Dillow - CCA
Dom Sakickas - BCA
Sam Romine - FCA
Jeremiah Chambers - NLCS
Nate Patey - HA
Hakeem Long - GA

2014 Varsity Basketball Tournament

Tuesday, Feb 18

1st Round at Higher Seed

Girls Results:

1 Shalom defeated 8 Broadfording, 50-17

2 New Life defeated 7 Cumberland Valley, 68-47

3 Faith defeated 6 Grace, 59-53

4 Calvary defeated 5 Heritage, 38-26

Boys Results:

1 Broadfording defeated 8 Shalom, 65-36

2 Heritage defeated 7 Grace, 74-54

3 Cumberland Valley defeated 6 New Life, 68-47

4 Faith defeated 5 Calvary, 58-33

Friday, Feb 21 Final Four at Grace Academy

3:30 Girls 2 New Life 60 v 3 Faith 50

5:00 Boys 2 Heritage 50 v 3 Cumberland Valley 42

6:30 Girls 1 Shalom 41 v 4 Calvary 36

8:00 Boys 1 Broadfording 68 v 4 Faith 59

Saturday, Feb 22 Champs Consolation at Grace

3:30 Girls Consolation - Faith 41, Calvary 32

5:00 Boys Consolation - Faith 62, Cumberland Valley 43 

6:30 Girls Championship - Shalom 48, New Life 28

8:00 Boys Championship - Broadfording 63, Heritage 37


COST: $5 Adults

$3 Students/Seniors

$15 Family Max




2013 MDCC Volleyball Champs
Calvary Christian Academy


2013 MDCC Soccer Champs
Calvary Christian Academy

2013 MDCC All Conference Teams:
 Volleyball:

Player of the Year:
Shakayla Ganoe-CCA

First Team
1. Chloe Prejean-HA
2. Nicole Gaylor-HA
3. Ashton Hinnant-HA
4. Amy Gust-NL
5. Heather Groves-GA
6. Kristen Blank-SCA

Second Team
7. Tori Yoder-SCA
8. Hannah Colvin-GA
9. Kerenne Shaffer-CCA
10. Tori Bryant-NL
11. Brooke Poe-SCA
T-12. Valerie Cole-GA
T-12. Anna Bunting-CVCS
Soccer:  

Player of the Year:
Mason Bard-CVCS

First Team:
1. Preston Porter-FCA
2. Will Peifer-FCA
3. Quentin Clapper-SCA
4. Matt Dillow-CCA
5. Nate Brasil-GA
T-6. Jonah Stains-SCA
T-6. Seth Heckman-CVCS
T-6. Josh Snyder-CCA
T-6. PJ Patalinghug-GA
7. Levi Nickolas-SCA
8. Atticus Speis-CCA
9. Collin Lewis-FCA

Second Team
10. Steven Glapell-BCA
11. Caleb Snyder-CAA
12. Will Millner-FCA
T-13. Andrew Grimm-BCA
T-13. Corey Stopyra-NL
14. Chris Seders-NL
15. Logan Benton-SCA
16. Alante Bennett-NL
17. Austin Bock-CVCS
18. Michael Ehrenberg-FCA
19. Zach Nelson-CCA
T-20. Cyrus Lehman-CVCS
T-20. Dan Pool-CVCS


Tuesday's (10/22/13) First Round Matchups:
 Volleyball

#8 Broadfording 0
 #1 Heritage 3
--
#7 Faith 0
 #2 Calvary 3
--
#6 Cumberland Valley 1
#3 Shalom 3
--
#5 New Life 2
#4 Grace 3
 Soccer

#8 Heritage 1
#1 Calvary 6
--
#7 Broadfording 0
#2 Faith 5
--
#6 New Life 0
#3 Shalom 3
--
#5 Grace 4
#4 Cumberland Valley 3


Thursday (10/24/13) 
Second Round @ Higher Seed *soccer only
 #5 Grace 0
#1 Calvary 2
#3 Shalom 1
#2 Faith 0

Saturday (10/26/13) @ Shalom Christian Academy
Volleyball Final 4 & Champ/Consolation 
Volleyball Final 4 
10am
#4 Grace 1
 #1 Heritage 3
11:30am
#3 Shalom 2
 #2 Calvary 3
1:30 Consolation
#4 Grace 2
#3 Shalom 1
3:00 Championship
#2 Calvary 3
#1 Heritage 2
Soccer
  5pm Consolation 
#5 Grace 2 (OT)
#2 Faith 1
7pm Championship
#3 Shalom 0
#1 Calvary 2

All Tournament Teams:
Volleyball:
  Stephanie Bricker(SCA)
Heather Groves(GA)
Nicole Gaylor(HA)
Chloe Prejean(HA)
Shakayla Ganoe(CCA)
Karly Hipsley(CCA)
Kerenne Shaffer(CCA - MVP)
 Soccer: 
William Peifer(FC)
Collin Lewis(FC)
Nathan Brazil(GA)
Jarrett Choi(GA)
Logan Benton(SCA)
Quentin Clapper(SCA)
Levi Nicklas(SCA)
Matt Dillow(CCA)
Zach Mason(CCA)
Caleb Snyder(CCA - MVP)

Final Varsity Seedings
Varsity Girls Volleyball  Varsity Boys Soccer
 1 - Heritage1 - Calvary 
2 - Calvary 2 - Faith 
 3 - Shalom3 - Shalom 
 4 - Grace 4 - Cumberland Valley
 5 - New Life 5 - Grace
 6 - Cumberland Valley 6 - New Life
 7 - Faith 7 - Broadfording
 8 - Broadfording 8 - Heritage