Masaż klasyczny pleców

Możesz próbować swych zdolności manualnych po przeczytaniu tego opisu - ale jeśli chcesz to robić dobrze, to przyjdź na kurs masażu indonezyjskiego.

Jest to tłumaczenie z angielskiego strony: therapeutic thai massage London

Większość ludzi masuje plecy swych przyjaciół leżących na podłodze lub łóżku. 

Usytuuj się na kolanach (tułów pomiędzy nimi). Uważaj aby nie nadwerężyć własnych pleców. Przydatne będzie użycie niewielkiej ilości oliwki z oliwek , oleju jako środka poślizgowego miedzy Twoimi rękoma a skórą pacjenta. 
 Dla optymalnego dostępu do pleców pacjenta , przydatne będzie zdjęcie z nich podkoszulki oraz obniżenie , obsunięcie niżej bielizny. Pamiętaj aby zmieniać pozycję głowy pacjenta tak aby nie doszło do zdrętwienia. 

Zanim zaczniemy ważne jest aby mieć na uwadze , iż zbytni nacisk może wywołać kontuzję. Te strefy , miejsca , punkty oznaczone kolorem czerwonym na fotografiach. 

Dwa niższe czerwone punkty są okolicami nerek. Nigdy nie wykonuj oklepywania w okolicach nerek. Po drugie - nie uciskaj głęboko okolic pachowych bez dodatkowego treningu.
Uważaj również na nerw kulszowy „w pośladkach". Silny ucisk w tym rejonie będzie bardzo bolesny. 

Miej również na uwadze , iż białe punkty na fotografiach wskazują okolice wyrostków kolczastych. NIE UCISKAJ BEZPOŚREDNIO na te kości ! Nie uciskaj na te kości myśląc , że są to „oporne przykurcze". 
 Głaszcz mięśnie pleców od głowy po obu stronach kręgosłupa. Grupa mięśni biegnąca obok kręgosłupa nosi nazwę : „prostowników tułowia". Biegnie ona od podstawy czaszki do kości ogonowej. Wywieraj równomierny ucisk palcami i kłębami. Głaskaj prostowniki tułowia i wracając wzdłuż powierzchni bocznych tułowia . Powtórz to kilka razy. 

Następnie przejdź za głowę pacjenta i powtórz długie ruchy głaskania , nieznacznie głębiej za każdym razem.Upewnij się , że Twoje dłonie idealnie przylegają do masowanej okolicy (dostosowują się do masowanej powierzchni). Nacisk powinien być równy a ruchy spójne , równomierne. 

Rozdziel palec wskazujący od środkowego umieszczając ręce nad kręgosłupem. Delikatnie umieść każdy palec (wskazujący i środkowy) w zagłębieniu pomiędzy kręgosłupem a m. Prostownikiem Tułowia. Drugą rękę umieść na pierwszej dla uzyskania dodatkowego obciążenia. 
 Ponownie zacznij technikę wzdłuż pleców, ale głębiej niż za pierwszym razem. Zwiększ ucisk kłębu i głaszcz mięsień prostownik tułowia po obu str. kręgosłupa. Możesz spróbować oddzielić włókna mięśnia prostownika tułowia za pomocą kciuków. 

Dla dodatkowego ucisku możesz użyć drugiej dłoni. Stanowczo, ale płynnie, pracuj od zagłębienia kręgosłupa poprzez mięsień prostownik tułowia. Pomoże to usprawnić włókna . 
 Następnie wykonaj okrężne ruchy koniuszkiem kciuka wzdłuż tych samych miejsc. Służy to relaksowi mięśnia i zwiększa krążenie. 

Aby opracować prostownik tułowia głębiej kiedy jest już rozgrzany – użyj łokcia. Ruchy od dołu do góry. Uważaj aby trzymać łokieć łokieć dala od kręgosłupa !!! Nie spiesz się aby nie stracić kontroli. 3- 10 powtórzeń. Każde następne powinno być nieco głębsze niż poprzednie. 

PAMIĘTAJ Im głębiej ingerujesz – tym wolniej wykonuj ruchy.

 Następnie użyj przedramion razem aby głaskać plecy. Kilka powtórzeń. 

 Następnie umieść rękę pacjenta na jego dolnej części pleców , a swoją rękę pod jego ramieniem aby unieść (cofnąć) bark. Jeżeli ta pozycja boli ułóż ramię wzdłuż tułowia. Delikatnie unieś bark i opracuj okolicę łopatkową. 

 Wykonaj głębokie , okrężne ruchy , uciskając na stwardniałe miejsca. Ostrożnie możesz również użyć kciuka aby delikatnie uciskać nim pod łopatką (unosząc ją ) i rozciągając mięsień .Ta okolica jest wrażliwa. Wróć z łopatką do pw. 
 Na zakończenie opracuj plecy ruchami pchania i ciągnięcia naprzemiennymi ruchami. Pchając jedną ręką jednocześnie ciągnij drugą ( w przeciwne strony). Następnie wykonaj same pchające ruchy. 

Delikatnie użyj swoich stawów śródręczno-paliczkowych na prostowniku tułowia od góry do dołu. Trzymaj się z dala od kręgosłupa. Wykonaj głaskanie. 
  

Comments