+ Co to jest masaż tajski?

To masaż, który nie przypomina w niczym naszych tradycyjnych masaży klasycznych.

Wykonywany jest na macie ułożonej na podłodze, bez użycia olejków, przez luźne ubranie.

Masażysta wykorzystuje tu rozmaite techniki, głównie rytmiczny, powolny nacisk ciałem a także elementy rozciągania, biernej jogi oraz pracy z kanałami energetycznymi.

W masażu tajskim przede wszystkim uciskane są określone punkty na całym ciele - począwszy od stóp a następnie kolejnych partii ciała idąc w kierunku głowy.

Masaż tajski wykonywany jest nie tylko dłońmi ale także kciukami, nadgarstkami, przedramionami a nawet łokciami, kolanami i stopami.

Masowana osoba przyjmuje w trakcie masażu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi - z tego względu masaż tajski bywa nazywany "jogą dla leniwych".

Rozciąganie mięśni ciała odpowiadające temu, jakie stosowane jest w jodze, powoduje zwiększenie zasięgu ruchów, a także rozluźnienie mięśni. Momentami masaż jest bardzo intensywnie odbierany i może być nieco bolesny - zwłaszcza na początku ale doskonale odpręża i redukuje zmęczenie mięsni i stawów.

Masaż tajski ma na celu przewrócenie harmonii organizmu - odblokowuje przepływ energii, pozytywnie oddziałuje na krążenie krwi i limfy, wzmacnia układ odpornościowy organizmu a także rozluźnia mięśnie i poprawia sprawność ruchową. Jednocześnie zapewnia głęboki relaks, który wywołuje w organizmie wiele pozytywnych zmian prowadzących do przywrócenia równowagi i harmonii.

Źródła masażu tajskiego upatrywane są w Indiach (a przez niektórych badaczy również w Chinach), skąd mógł on przywędrować do Tajlandii przed ponad dwoma tysiącami lat. Nie jest jednak wykluczone że masaż ten pochodzi z samej Tajlandii a ulegał w międzyczasie wpływom indyjskim (Ajurweda) oraz chińskim.

To dzięki tym wpływom masaż tajski uwzględnia takie aspekty jak: żeński (lewa połowa ciała ma charakter żeński) i męski czynnik (prawa połowa ciała ma charakter męski), oraz pozycje i techniki zaczerpnięte z jogi.

W Tajlandii - najprawdopodobniej z medycyny hinduskiej przejęto przekonanie o istnieniu życiowej energii (lom), która biegnie w naszym ciele kanałami energetycznymi (sen). Tajowie skupili się raczej na samych liniach energetycznych a nie na znajdujących się na nich punktach (tak, jak to czyni np. medycyna chińska w akupunkturze).

Masaż jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny tajskiej. Zwykle jest stosowany przez Tajów wraz z kręgarstwem, leczeniem dietą, różnego rodzaju specyfikami podawanymi doustnie oraz zewnętrznie a także ze wzmacniającymi praktykami duchowymi i magicznymi.

Uważa się, że masaż tajski powinien być stosowany łącznie z pozostałymi technikami uzdrawiania dla uzyskania najkorzystniejszego efektu ale często bywa on praktykowany samodzielnie - w celu usprawnienia funkcjonowania organizmu i zrelaksowania. 

http://massagethai.info

Wiecej:


Już czytając te strony poczujesz sie lepiej - weź głęboki oddech i powoli przewracaj kartki

http://massagelondon.org thai massage therapy centre London 

Mądre Myśli Buddy

Dodany gadżet nie jest prawidłowy