ONLINE DRAW         TIMETABLE         RESULTS

ISF COMBAT GAMES

Karate Competition Programme

 

17 June, Monday

 

Pre activities

                   10.00-12.00              Weigh-in                       BOK Arena

                   11.00                        Referee briefing           Danubius Hotel Arena Olimpia Room

                   12.00- 13.00             Draw                             BOK Arena Tatami 1

 

Training Facilities                       BOK Arena                    Tatami 1-2 and Warming up Area

 

                   08.00-09.00              USA and Hungary

                   09.00-10.00              Azerbaijan and Ukraine

                   10.00-11.00              Chinese Taipei and Brasil

                   11.00-12.00              China and Croatia

                   12.00-13.00              BREAK

                   13.00-14.00              USA and Ukraine

                   14.00-15.00              Azerbaijan and Chinese Taipei

                   15.00-16.00              Brasil and China

                   16.00-17.00              Croatia and Hungary

 

19.00          Opening ceremony in the BOK Arena

 

18 June, Tuesday

 

10.00 FEMALE KATA (16)

                   Tatami 1.  - Group 1. first round

                   Tatami 2. - Group 2. first round

 

                   Tatami 1. – Group 2. second round

                   Tatami 2. – Group 1. second round

 

Bronze Medal match

Tatami 1.

Tatami 2.

Final will be at 16.00

 

ROUND-ROBIN COMPETITION (KUMITE)

11.30 MALE KUMITE -55kg (6)

                   Tatami 1. Pool „A”

                   Tatami 2. Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 16.00

 

12.00 LUNCH BREAK

 

14.00 FEMALE KUMITE -48kg (7)

                   Tatami 1.             Pool „A”

                   Tatami 2.             Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 16.00

 

14.40 MALE KUMITE -61kg (7)

                   Tatami 1.             Pool „A”

                   Tatami 2. Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 16.00

 

15.30 FEMALE KUMITE -53kg (6)

                   Tatami 1.             Pool „A”

                   Tatami 2.             Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 16.00

 

16.00 MALE KUMITE -68kg (8)

                   Tatami 1.             Pool „A”

                   Tatami 2.             Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 16.00

 

16.45 end of the eleminations

 

17.00 FINALS

                   Female kata

                   Male kumite        -55kg

                   Female kumite    -48kg

                   Male kumite        -61kg

                   Female kumite    -53kg

                   Male kumite        -68kg

 

17.45 MEDALS AWARD CEREMONY

 

19 June, Wednesday

 

10.00 MALE KATA (14)

                   Tatami 1.  - Group 1. first round

                   Tatami 2. - Group 2. first round

 

                   Tatami 1. – Group 2. second round

                   Tatami 2. – Group 1. second round

 

                   Bronze Medal match

                   Tatami 1.

                   Tatami 2.

                   Final will be at 15.45

 

ROUND-ROBIN COMPETITION (KUMITE)

11.00 FEMALE KUMITE -59kg (4)

                   Tatami 1.

                   No final because of the Round-Robin system for 1 group

11.00 MALE KUMITE -76kg (5)

                   Tatami 2.

                   No final because of the Round-Robin system for 1 group

 

12.00 LUNCH BREAK

 

13.30 FEMALE KUMITE +59kg (6)

                   Tatami 1 Pool „A”

                   Tatami 2 Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 15.45

 

14.15 MALE KUMITE +76kg (9)

                   Tatami 1 Pool „A”

                   Tatami 2 Pool „B”

                   Semi final on Tatami 1 and 2

                   Final will be after 15.45

 

15.30 end of the eleminations

 

15.45 FINALS

                   Male kata

                   Female kumite +59kg

                   Male kumite +76kg

 

16.30 MEDALS AWARD CEREMONY

 

Organizers reserve the right to a specific case start the category 30 minutes earlier than the previous program. We kindly ask the teams and competitors to belong to the warm-up zone at least 1 hour before the start of the category.