Poradnik - jak narysować ładne rondo

Jak szybko i prosto narysować ładne rondo

Na podstawie: How to effectively draw a Roundabout by Amith ES  (dostęp: 10.10.2012)
wersja polska: Krzysztof Gmyr
redakcja: JacKowski


Wprowadzenie


Jesteś jednym z tych mapperów, którzy chcieli narysować śliczne, okrągłe rondo, a wyszło im kółko graniaste? Jeśli tak, to ten poradnik jest dla Ciebie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika, wszystkie Twoje ronda będą idealnie okrągłe. Ten poradnik wyjaśni jak, wykorzystując rysunek okręgu oraz warstwy, narysować okrągłe (lub jajowate) rondo.

Na początek - znajdź rondo


Poszukajmy ronda, które jeszcze nie zostało zamieszczone na mapie, albo takiego, które jest krzywe, brzydkie i które chcemy poprawić. Znalazłeś? No to wspaniale.

Oto przykład takiego ronda:Rysujemy idealne rondo


 1. Po pierwsze, musisz mieć pod ręką rysunek okręgu, który posłuży Ci jako szablon, według którego będziesz odrysowywał rondo. Żeby daleko nie szukać, poniżej masz gotowy taki właśnie rysunek. Link do niego (będzie ci za chwilę potrzebny):
  http://i.imgur.com/GytlT.png


 2. W MapMaker wybierz po prawej części ekranu "Warstwy" > "Zarządzaj warstwami". Jeśli nie widzisz takiego przycisku w prawym, górnym rogu okienka MapMakera, musisz go włączyć. W tym celu wybierz "Opcje" (to kółko zębate po prawej stronie, u góry) > "Laboratorium" i "Nakładki".

 3. Wpisz link do tego obrazka powyżej (pisałem, że będzie potrzebny) w pole "Wprowadź adres URL grafiki". Potem kliknij "Dodaj", a potem "OK", żeby zamknąć okienko.

 4. Google Map Maker w tej chwili importuje obrazki, ale na nasze nieszczęście, w złych proporcjach. Jak pewnie zauważyłeś zamiast okręgu masz elipsę. Nie jest to jednak problem - wystarczy, że chwycisz za znaczniki wokół obrazka i dopasujesz rysunek do rzeczywistego kształtu ronda. Widać to na poniższych obrazkach:

 5. W momencie, kiedy dopasujesz okrąg do zdjęcia, możesz przystąpić do właściwego rysowania ronda, odrysowując po prostu twój okrąg jako szablon.

BARDZO WAŻNE: Nie wolno rysować ronda w jednym kawałku. Musisz ja narysować przynajmniej na dwa razy/w dwóch kawałkach. Po prostu odcinek nie może się łączyć skrzyżowaniem/połączeniem sam ze sobą.


Kiedy rysujesz taki wycinek okręgu, staraj się robić to tak, żeby jego początek i koniec pokrywał się z wylotami ronda. Pozwoli to uniknąć tworzenia dodatkowych, niepotrzebnych przecięć. Zresztą - wystarczy spojrzeć na rysunek poniżej. Połowa ronda została narysowana tak, żeby potem łatwo było dorysować brakujące drogi.A tutaj jeszcze jeden przykład ładnie narysowanego ronda. Śliczne, prawda?Poradnik wideo


Poniżej przedstawiamy wideoporadnik (w języku angielskim). Pozwoli ci on na szybkie zapoznanie się z ideą rysowania perfekcyjnego ronda.Artykuły z Centrum Pomocy


Loops & Roundabouts (angielski)

Korzystanie z nakładek


Porady i sztuczki


Jeśli jako szablon wykorzystasz okrąg narysowany grubą kreską - będzie ci łatwiej narysować rondo.

Dużo rond jest narysowanych dosyć kiepsko. Szablon pozwoli ci na poprawę tego stanu.


Podstawowe zasady rysowania rond


 1. Ronda są zawsze jednokierunkowe - pamiętaj o tym przy podawaniu parametrów drogi.
 2. Drogi wchodzące w skład ronda powinny mieć ustawiony atrybut "rondo / ruch okrężny".
 3. Drogi wchodzące w skład ronda powinny mieć ustawiony priorytet tak wysoki, jak najwyższy priorytet dróg, które dochodzą do ronda.
 4. Podawaj właściwą liczbę pasów i prędkość na rondzie.


Referencje


Regarding Roundabouts | Mapping India Forum

How to align an entire Roundabout | Main Forum


Podziękowania


Amith ES - za wersję angielską, na której się wzorowałem.