Dummy roads - czym to się je? (szkic)

autor: Krzysztof Gmyr


WprowadzenieZacząłeś przygodę z mapowaniem okolicy. Żeby pogłębić swoją wiedzę zaczynasz czytać fora internetowe skupiające mapperów z Polski i z całego świata.
Widzisz temat który Cię zainteresował. Jest tam pytanie, na które też chcesz znać odpowiedź. Klikasz i czytasz coś w stylu: "to proste - użyj dummy roads".
Wszystko fajnie, ale co to są te dummy roads?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz mistrzem w wykorzystywaniu "dummy roads" do swoich celów.O co w tym chodzi?Jakby to napisać krótko i prosto? Otóż, dummy roads, to takie "drogi na niby", które wykorzystuje się, aby zrobić coś ciekawego z innymi drogami.
W rzeczywistości te drogi nie istnieją, tworzy się je na kilka minut, żeby zaraz ja skasować.
"No dobrze, ale po co tworzyć takie tymczasowe drogi - przecież to bez sensu" - myślisz sobie. Poniekąd masz racje, ale, cytując stare przysłowie pszczół "Tak krawiec kraje, jak mu materii staje", czyli musimy dostosować się do edytora, który dostarcza Google, a on nie potrafi wszystkiego (jeszcze), co byśmy sobie zażyczyli.
Dummy roads stosujemy w wielu przypadkach. Najlepiej jak pokażę to na przykładach z życia wziętych.

"Odpinanie" ulicy od skrzyżowania

Patrzysz na mapę i widzisz na niej ulicę, która na mapie krzyżuje się z inną, ale w rzeczywistości po drodze jest np. chodnik, schody, trawnik itd.
Np. tak jak na rysunkach poniżej.
Tak to wygląda na mapie:


A tak to wygląda naprawdę. Droga kończy się tam, gdzie wskazuje strzałka:


Próba skasowania skrzyżowania kończy się błędem:

Nie można usunąć ślepej uliczki lub skrzyżowań z nieparzystą geometrią.Zamknij

I tutaj rozpoczyna się zabawa z dummy roads, które pomogą nam wyprostować całe to zamieszanie.

Dokładnie tam, gdzie kończy się w rzeczywistości droga (czyli w miejscu strzałki), rysujemy krótką (powiedzmy 5-10m) drogę. Coś podobnego jak widać poniżej:


Zauważ, że nowa droga stworzyła nam skrzyżowanie z istniejącą. To bardzo ważne! Jeśli przypadkowo skrzyżowanie nie utworzyłoby się, po prostu kliknij "anuluj" i zacznij od nowa.

Uwaga: zawsze, kiedy tworzysz dummy road, w komentarzu wyraźnie to napisz, żeby osoba sprawdzająca wiedziała, że jest to tymczasowa zmiana.

Sprawdźmy co się teraz stało:Mamy nowe skrzyżowanie - z ulicą, która nie istnieje :) I to w tym chodzi.

Co dalej? Teraz możemy śmiało skasować kawałek drogi, którego tam nie powinno być. Najpierw skasujmy jednak dummy road. Nie bój się, skrzyżowanie zostanie.
Przy kasowaniu dummy road w komentarzu wpisz, że kasujesz dummy road :) Niech sprawdzający wiedzą, że jesteś profesjonalistą i wiesz co robisz.
Po skasowaniu dummy road, kasujemy niepotrzebny kawałek ulicy o który nam od początku chodziło.
Jeśli wszystko pójdzie OK, to za chwilę otrzymamy coś takiego:Czyli dokładnie to, co chcieliśmy osiągnąć. Bez dummy road takie obcięcie drogi nie byłoby możliwe.


Podział ulicy na kawałki

Wyobraź sobie, że część drogi została właśnie wyasfaltowana, a pozostały kawałek nadal jest drogą utwardzoną. Tam, gdzie skończyli kłaść asfalt nie ma żadnego skrzyżowania, po prostu nagle asfalt się urywa. Zapewne spotkałeś się z takimi rzeczami, więc nie musisz sobie tego wyobrażać :)
Na mapie jest to jeden kawałek drogi. Jeśli zmienisz parametry tego kawałka, to odnosić się będą do całości i ktoś może się zdziwić, że go nawigacja wyprowadziła na drogę szutrową, bo w parametrach stało "asfalt", "stan drogi - dobry".
Żeby uniknąć takich sytuacji, znów posłużymy się dummy roads. Tym razem po to, aby sztucznie podzielić drogę na odrębne kawałki w których poustawiamy rzeczywiste parametry drogi.

Tak to wygląda przykładowo na mapie:


Parametry tego kawałka sugerują, że jest to droga nieutwardzona, w złym stanie, o prędkości 20km/h. Wiem, że ostatniego lata połowę tego kawałka wyasfaltowano.
Co należy zrobić? Nic innego, tylko stworzyć dummy road w miejscu gdzie kończy się asfalt. O właśnie tak:


Dalej już prosto. Kasujemy dummy road - pamiętaj o podaniu w komentarzu informacji dlaczego to robisz! i ustawiamy atrybuty obydwu, nowo utworzonych fragmentów drogi.


Zmiana nazwy ulicy pomiędzy istniejącymi skrzyżowaniami

Tym razem przykład z naszego, krakowskiego MapUp'a. Ktoś spytał mnie jak rozwiązać taki problem.
Ulica, która łączy dwie wioski ma inną nazwę w jednej z nich, a inną w drugiej. Po drodze nie ma żadnych skrzyżowań, po prostu na granicy pomiędzy jedną wioską a drugą zaczyna się nazywać zupełnie inaczej.
Odpowiedziałem - wiecie dobrze, jak - "użyj dummy roads".
Jeśli dobrnęliście do tego miejsca, to zapewne dobrze wiecie jak użyć tych fałszywych dróg, ale niektórzy może zaczęli czytać od tego miejsca, więc wyjaśnię:
W miejscu, gdzie droga zmienia nazwę, albo ją np. traci, bo już jest poza granicami miasta/wsi, tworzymy dummy roads, dokładnie tak samo jak w przykładzie wcześniejszym. W końcu nazwa drogi to taki sam parametr jak typ nawierzchni.
Po utworzeniu dummy road, kasujemy tą naszą fałszywą drogę i poprzez menu "edytuj" > "wybierz fragment drogi" zaznaczamy odpowiedni kawałek i klikamy "edytuj nazwy drogi". 
Droga po chwili ślicznie zmieni nazwę tylko na kawałku, który wybraliście do edycji.

Zmiana przeznaczenia fragmentu drogi

Od razu konkretny przykład. Most. Albo tunel. Albo jednak most, bo tuneli w Polsce nie ma za wiele.
Szukamy jakiegoś kawałka drogi przechodzącego przez rzekę. Klikamy i widzimy, że nie wyodrębniono fragmentu, który jest mostem. O ile jest to mostek nad jakimś górskich potoczkiem, który spokojnie można przeskoczyć - problemu dużego nie ma, ale przy dużych budowlach elegancko by było zaznaczyć, że ten fragment drogi jest mostem. Oprócz waloru estetycznego, ma to swoje uzasadnienie - na części mostów, zwłaszcza na mniejszych drogach - prędkości są ograniczane, a to warto zaznaczyć.
No to dzieła. Przykładowa droga przebiegająca nad rzeką:


Droga jest - mostu nie widać. Na obydwu końcach naszego mostu tworzymy dummy roads. Tak jak widzimy poniżej:


Kasujemy dummy roads i poprawiamy parametry nowo utworzonego mostu:


Zatwierdzamy (pamiętaj o komentarzu!) i gotowe. Most utworzony.
Podobną procedurę wykonujemy kiedy chcemy fragment drogi zmienić na tunel.
Sztuczki i kruczki

Dummy road kasuj najszybciej jak tylko możesz! Najlepsza kolejność to:
  1. utworzenie dummy road
  2. skasowanie dummy road
  3. robienie poprawek, do których dummy road było potrzebne.

Może wygląda to dziwnie, ale działa. Po utworzeniu dummy road tworzone jest potrzebne ci skrzyżowanie, więc droga już nie jest potrzebna.
No i, co też ważne, nie zapomnisz o niej podczas innych edycji.


References


<Those who helped you out, if any>
Comments