Ponowne spotkanie

opublikowane: 30 wrz 2019, 05:17 przez Łukasz Cyrus   [ zaktualizowane 8 paź 2019, 22:46 ]
Galeria Fotografii Odklejonej

Sam już nie wiem, czy to czas tak pędzi, czy my ciągle biegniemy. Tyle się dzieje, że tchu zaczyna brakować. Zdaje się, że przed chwilą ustawiałem na sztaludze "Deus ex Machina", a tu już bóg machiny czasu przekręcił wskazówki zegara, obrócił kartki kalendarza i "Deusa" trzeba odesłać do nowej właścicielki w Katowicach, zaś nową pracę wyszykować do wystawienia. Z mieszaniną słodko-gorzkich uczuć, starą pracę żegnam pakując ją w pudełko, nową witam ciesząc się z powtórnego spotkania.

"Spotkania" (część tryptyku "Milczenie przestrzeni") - praca, która była częścią zbiorowej wystawy fotografii członków Okręgu Śląskiego ZPAF "Spotkania" (w ramach obchodów 40-lecia Galerii Katowice) i gościła przez miesiąc w Galerii ZPAF Katowice, wraca dziś do domu. Udział tej fotografii w tak znaczących wydarzeniach o wielkiej wartości kulturalnej i historycznej czyni ją szczególną i bliską mojemu sercu, stąd nie powinno być zaskoczeniem, że w najbliższym miesiącu to właśnie ona zdobić będzie przestrzeń Galerii Fotografii Odklejonej. Jest to z resztą dla mnie jedyna okazja, by nacieszyć nią oko, gdyż praca ta została zamówiona przez miłośniczkę fotografii z Chorzowa już podczas wernisażu. Można więc powiedzieć, że radosne ponowne spotkanie nieuchronnie prowadzi do smutnego rozstania.

www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona

www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona
W świecie Fotografii Odklejonej prezentowana praca również zajmuje istotne miejsce. Jej historia wiąże się z wycieczką do Szczecina, którą odbyłem późną wiosną tego roku, by wysłuchać koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, a przy okazji zwiedzić ten obsypany nagrodami obiekt. W swoich esejach o fotografii bezustannie odwołuję się do związków Fotografii Odklejonej z muzyką, stąd wojaże muzyczne zdają się być naturalną i jakże przyjemną koniecznością pozwalającą mi zgłębiać to zagadnienie. Podczas wycieczki wykonałem sporo zdjęć, z których powstał później album poplenerowy, którym tutaj się dzielę - "Plener szczeciński, 2019", zaś "Milczenie przestrzeni" i "Spotkania" pochodzą właśnie z tego albumu.
Za sprawą pustych krzesełek zdjęcie to nawiązuje do ciszy, biel jest symbolem porządku, spokoju i czystości, zaś rytmicznie powtarzające się elementy kadru przywodzą mi na myśl rytm muzyki i taktowanie metronomu. Wszystkie elementy tej kompozycji fotograficznej są stałą częścią każdej kompozycji muzycznej, stąd zdjęcie to jest dla mnie kwintesencją wspomnienia muzycznego pleneru w Filharmonii..
Geometryczna organizacja tego obrazu silnie nawiązuje do "Autoportretu", który już jutro zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii ZPAF Katowice, a który jest sztandarowym przykładem Fotografii Odklejonej. Ta praca po prostu musiała zostać fotografią miesiąca.

Przedstawione zdjęcie opowiada o spotkaniach, które mogły się odbyć, a których milczącymi świadkami są miejsca tych sekretnych randez-vous. Czy jednak się odbyły, nie dowiemy się nigdy. Reszta pozostanie milczeniem.

Milczeniem też okryje się spotkanie, którego świadkiem będzie to zdjęcie, bowiem to właśnie w jego obecności odbędzie się pierwszy wernisaż w Galerii Fotografii Odklejonej. Jak pisałem wcześniej, program, poczęstunek, wybrana muzyka, zaproszenie i logo Galerii są już gotowe i czekają na przybycie jedynego zaproszonego na wernisaż gościa, imię którego pozostanie oczywiście tajemnicą.

Prezentowana praca to odbitka fotograficzna o wymiarach 30x45cm wykonana na papierze Fuji Crystal Archive. Fotografia oprawiona została w czarną ramkę, białe passepartout. Zarówno odbitka, jak i cała praca są sygnowane.


Cena pracy: 1250zł.

Łukasz Cyrus, 2019

Fotografia miesiąca - "Spotkania" - październik, 2019.

www.lukaszcyrus.blogspot.com #fotografiaodklejona