L-05 Lubin-Trzmielów-Jędrzychów-Lubin

Z Lubina do Trzmielowa

Pętla Lubin - Brunów - Trzmielów - Jędrzychów - Szklary Górne - Lubin

Długość trasy – 42 km.

Wycieczkę rozpoczynamy przy Parku Osiedlowym, przy skrzyżowaniu ulic Bolesławieckiej i Parkowej na Osiedlu Polne.

Zbór ewangelicki z XVI wieku w Jędrzychowie
Kierujemy się w kierunku ulicy Cedrowej, którą dojeżdżamy do ulicy Jana Pawła II. Ulicę tę przechodzimy w poprzek, a dalej kierujemy się do ulicy Stary Lubin. Przecinamy ją w poprzek (tutaj osiągamy najniższy punkt wycieczki 132 m n.p.m.) i ścieżką wśród pól podążamy do Krzeczyna Małego żółtym szlakiem pieszym. (Obecnie, w związku z wybudowaniem obwodnicy południowej Lubina, należy skorygować dojazd do szlaku żółtego. Nie należy jechać do ulicy Stary Lubin, lecz podjechać do ulicy Hutniczej. Skręcić w nią w lewo (na południowy-zachód) i podążać aż do miejsca, gdy ulica zmienia radykalnie bieg na  południowo-wschodni {w lewo} i pojechać tak około 100 metrów, aż do miejsca gdy pojawi się ścieżka w pola.) Do Krzeczyna Małego docieramy przy jego wschodnim krańcu. Krótki odcinek chodnikiem i pod kątem prostym skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy wśród pól, a gdy droga się rozwidla skręcamy w lewo (na zachód). Dojeżdżamy do drogi poprzecznej, którą kierujemy się ponownie na północ (w prawo). Nadal jedziemy żółtym szlakiem, który w pewnym momencie skręca na północny-zachód i wchodzi do lasu. Jadąc przez las osiągamy najwyższy punkt wyprawy (194 m n.p.m.) i docieramy do Brunowa. Gdy dojedziemy do głównej szosy prze wieś skręcamy w prawo ( na północ). Asfaltową szosą jedziemy przez wieś docierając do zabudowań starego PeGeRu. Dalej szeroką drogą przez las i później pola dojeżdżamy do Szklar Dolnych. Tutaj wjeżdżamy na szosę, którą kierujemy się w lewo (na zachód). Kilka kilometrów i docieramy do Trzmielowa. Tutaj, przy przystanku autobusowym, kierujemy się w lewo i po kilkuset metrach docieramy do kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej (na zdjęciu).
Bardzo ładny kościół zbudowany z muru pruskiego. Wracamy do szosy, którą "przeskakujemy" w poprzek i lasem, a następnie drogą wśród pól docieramy do Nowego Dworu, a następnie do Jędrzychowa. Znajdują się tutaj trzy interesujące obiekty. W Nowym Dworze zabudowania pałacowe wraz z zespołem gospodarczym. Już w Jędrzychowie ruiny zbory ewangelickiego (na zdjęciu), który był kiedyś kaplicą pałacową oraz kościół świętego Bartłomieja. Kawałek szosą i skręcamy na wschód (w lewo) i polami i lasem docieramy do Szklar Górnych.
Ze Szklar Górnych, koło kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła pierw szosą, a następnie brukowaną drogą i dalej polną jedziemy do wsi Obora. Z tej wsi asfaltową ścieżką rowerową dojeżdżamy do Lubina. Wzdłuż ulicy Hutniczej dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Niepodległości, a następnie wzdłuż Bolesławieckiej do miejsca startu przy Parku Osiedlowym.
Paweł Niewodniczański - 2010
ċ
L-05-Lubin-Brunow-Trzmielow-Jedrzychow-SzklaryGorne-Lubin.gpx
(70k)
Paweł Niewodniczański,
12 kwi 2011, 13:36