L-21 Do Pogorzelisk

Do Pogorzelisk A

Do Pogorzelisk

Długość 51 km. Najwyższy punkt (200 m n.p.m.), a najniższy (138 m n.p.m.).

Trasa do Pogorzelisk biegnie lasami i polami (z małymi wyjątkami). Powrót szosami niezbyt ruchliwymi, a od Obory ścieżką rowerową.

Wnętrze kościoła św. Jacka w Pogorzeliskach
Wycieczkę rozpoczynamy za Realem, na skrzyżowaniu ulicy Stary Lubin z ulicą Johanna Sebastiana Bacha. Ulicą Bacha dojeżdżamy do jej końca i ścieżką wśród pól podążamy do Krzeczyna Małego żółtym szlakiem pieszym. (W związku z wybudowaniem obwodnicy południowej Lubina, należy zmodyfikować dojazd do szlaku żółtego. Dlatego należy ulicą Stary Lubina dojechać do ulicy Hutniczej i przedostać się na drugą stronę ulicy - najlepiej na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Pojechać tą ulicą na południowy-zachód, aż do miejsca gdy ona radykalnie skręca (w lewo). Podjechać jeszcze sto metrów, do miejsca gdy ścieżka wjeżdża w pola.) Do Krzeczyna Małego docieramy przy jego wschodnim krańcu. Krótki odcinek chodnikiem (100 m) i pod kątem prostym skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy wśród pól, a gdy droga się rozwidla skręcamy w lewo (na zachód). Dojeżdżamy do drogi poprzecznej, którą kierujemy się ponownie na północ (w prawo). Nadal jedziemy żółtym szlakiem, który w pewnym momencie skręca na północny-zachód i wchodzi do lasu. Jadąc przez las osiągamy najwyższy punkt wyprawy (200 m n.p.m.) i docieramy do Brunowa. W Brunowie docieramy do szosy głównej, na której skręcamy w prawo. Jednak z tej głównej szosy zaraz zjeżdżamy kierując się do byłego PGR-u. Przejeżdżamy przez zabudowania i wjeżdżamy w las. Docieramy do skrzyżowania dróg leśnych. My skręcamy w lewo (na zachód). Lasem, a potem wśród pól docieramy do przysiółka Kolonia Szklary Dolne, w którym wjeżdżamy na drogę asfaltową. Gdy dojedziemy do szosy głównej skręcamy na niej w lewo (na południe) i za pierwszym domem w prawo w pola. Jedziemy prosto (na wschód). Droga jest coraz mniej wyjeżdżona. Docieramy do poprzecznej drogi. Skręcamy na niej w prawo (na północ).

Dla osób, które lubią jeździć bezdrożami proponujemy skierowanie się dalej na zachód właśnie bezdrożami. (Mapa znajdująca się niżej). Może to być trudne po deszczu. Także po drodze musimy pokonać potok Szprotawa, a należy to uczynić zdejmując buty i przenosząc rower na drugą stronę. Ten fragment trasy trzeba nawigować "na czuja". W ten sposób możemy dotrzeć do drogi biegnącej z Trzebnic do Trzmielowa, na której skręcamy w prawo (na północ). W Trzemielowie przejeżdżamy obok pięknego kościoła Matki Boskiej Różańcowej. Na szosie włączmy się w trasę biegnącą przez Szklary Dolne.

Kontynuacja wcześniejszego opisu. Dojeżdżamy do Szklar Dolnych. Na szosie w lewo (na zachód). W Trzmielowie przy przystanku skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym. Początkowo wśród pól, następnie lasem. Trasa nasza krzyżuje się z innym szlakiem czerwonym. Niestety organizatorzy turystyki poprowadzili dwa krzyżujące się szlaki czerwone. My skręcamy w lewo (na południowy-zachód). Trasa biegnie potem na zachód i północny-zachód. Można jechać czerwonym szlakiem rowerowym lub żółtym pieszym. Szlak skręca na północ, a potem biegnie na północny-zachód. Trzeba jednak uważać na znaki szlakowe, bo szlak czerwony biegnie też na południowy-zachód do Chocianowa. Docieramy do szosy biegnącej z Chocianowa do Polkowic. Krótki odcinek tą szosą i na skrzyżowaniu kierujemy się do Pogorzelisk (na północ). Wjeżdżamy do Pogorzelisk gdzie możemy podziwiać wspaniały kościół pod wezwaniem św. Jacka (na zdjęciach).

Kościół jest zbudowany w konstrukcji szachulcowej, kryje wewnątrz wspaniałe polichromie balkonów i sufitu oraz unikatową w skali Polski „palmę” – słup podtrzymujący sklepienie. Obecnie (lipiec 2011) trwa remont wieży kościoła finansowany z pieniędzy parafii i Ministerstwa Kultury. Niestety parafia nie otrzymała dalszego wsparcia by wyremontować w całości ten bezcenny zabytek. Niedzielne Msze Święte odbywają się kościele św. Jacka o godz. 11:30.

Powrotna nawigacja z Pogorzelisk jest łatwa. Jedziemy szosami przez następujące miejscowości: południową część Parchowa, Nową Wieś Lubińską, Nowy Dwór, Jędrzychów, Szklary Górne i Oborę. Od Obory do Lubina jedziemy ścieżką rowerową, którą docieramy do ulicy Hutniczej, na której skręcamy w prawo do ulicy Stary Lubin i w ten sposób wracamy na miejsce startu.

Paweł Niewodniczański - 2011

Do Pogorzelisk B


ċ
L-21a-DoPogorzelisk.gpx
(45k)
Paweł Niewodniczański,
9 lip 2011, 15:20
ċ
L-21b-DoPogorzelisk.gpx
(47k)
Paweł Niewodniczański,
9 lip 2011, 15:20