Trasy rowerowe‎ > ‎Rudna i okolice‎ > ‎

L-20 Poprzez Wzgórza Polkowickie

Poprzez Wzgórza Polkowickie

Poprzez Wzgórza Polkowickie

Długość 35 km. Najwyższy punkt (214 m n.p.m.), a najniższy (91 m n.p.m.).

Trasa biegnie głównie trasami leśnym i wśród pól, a nieliczne odcinki szosami, na których ruch jest znikomy. Wzgórza Polkowickie stanowią południową część Wzgórz Dalkowskich. Wzgórza Dalkowskie są pasmem wzgórz morenowych, stanowiących jednostkę makroregionu Wału Trzebnickiego.

Podróż rozpoczynamy od rynku w Rudnej. Warte zainteresowania są tutaj dwa kościoły: katolicki Trójcy Świętej i prawosławny Podwyższenia Krzyża Świętego. Kierujemy się na południe, w kierunku Lubina, ale zaraz za rondem skręcamy w lewo, w kierunku północno-wschodnim w ulicę Kolejową, a potem w ulicę Krochmalną. Gdy ulica Krochmalna zbliży się do torów przejeżdżamy w prawo tunelem pod torami. Przejeżdżamy skrajem Brodowa. Polami i lasem jedziemy szosą do Wysokiego. W tej wsi kierujemy się w prawo (na wschód) w jedną z dwóch równoległych, równoleżnikowo położonych dróg. My podążamy tą północną. Za wsią droga asfaltowa przechodzi w szutrową.

Droga powoli pnie się do góry i osiąga ponad 200 metrów nad poziomem morza. Po osiągnięciu apogeum zaczyna się zjazd. Dosyć ostry. Dojeżdżamy w ten sposób do Górek, zachodniego przysiółka Naroczyc. Tutaj ostro skręcamy w lewo (na północ) i meandrując ścieżkami leśnymi docieramy do Nieszczyc, które przejeżdżamy w poprzek. Przecinamy główne drogi, które biegną z Chobieni do Rudnej. Drogą wśród pól, a potem lasem dojeżdżamy do szosy asfaltowej, w miejscu, w którym ta szosa ostro skręca pod kątem prostym (z północy na wschód). W miejscu tego zakrętu my kierujemy się w lewo (na zachód) i leśną drogą, a potem polną dojeżdżamy do szosy. Na szosie w lewo (na południowy-zachód). Przejeżdżamy przez Kolonię Chełm. Za zabudowaniami wjeżdżamy w prawo (na zachód) w pola. Brzegiem lasu, potem polami jedziemy mając po prawej ręce w pewnym momencie zabudowania Huty Cedynia. Dojeżdżamy do szosy. Nie zmieniamy kierunku, lecz na skrzyżowaniu nadal jedziemy na zachód. Po przekroczeniu wiaduktem torów docieramy do lasu. Tutaj skręcamy w lewo w las (na południe). Nawigacja trasą jest utrudniona ze względu na sporą ilość ścieżek leśnych. Naszym celem są Gawronki, do których można dotrzeć z północy lub północnego-zachodu. W Gawronkach interesujący budynek przy starym folwarku (na zdjęciu). Dalej kierujemy się do Bytkowa. Droga do tej wsi biegnie od zachodniego krańca Gawronek. Początkowo podąża na południe, potem skręcając na południowy-zachód, by takim kierunkiem przekroczyć tory. Przekraczamy też rzeczkę Bobrowicę (na zdjęciu). Do Bytkowa wjeżdżamy już od wschodu. Przejeżdżamy przez wioskę. Droga asfaltową jedziemy do Rudnej. Za lasem rozciąga się piękny widok na tę miejscowość. W Rudnej kończymy trasę w miejscu startu, na rynku.

Paweł Niewodniczański - 2011

ċ
L-20-PoprzezWzgórzaPolkowickie.gpx
(32k)
Paweł Niewodniczański,
26 cze 2011, 10:25