Trasy rowerowe‎ > ‎

Grzybowa Góra

Grzybowa Góra

Jednym z najatrakcyjniejszych zakątków naszego powiatu są okolice Grzybowej Góry. Oczywiście dla tych, którzy wędrowali przynajmniej po Górach Kaczawskich, pojęcie "góra" użyte do tego wzniesienia wydaje się niemal abstrakcyjne. Warto wiedzieć jednak, że Grzybowa Góra jest najwyższym punktem powiatu lubińskiego. Jej wysokość to 216,7 metra nad poziomem morza. Znajduje się w gminie Rudna, w pobliżu wioski Koźlice. Grzybowa Góra jest szerokim płaskowyżem rozciągającym się od zachodniego-północnego-zachodu do wschodniego-południowego-wschodu, a leży w paśmie Wzgórz Polkowickich, które są elementem składowym Wzgórz Dalkowskich, a te przynależą do Wału Trzebnickiego potocznie zwanego Kocimi Górami. Czyli wszyscy, którzy używają powyższych nazw, mają rację. Należy jednak zaznaczyć, iż najniższą jednostką geograficzną są Wzgórza Polkowickie.

Grzybowa Góra wznosi się wśród lasów, chociaż samo wzniesienie, za sprawą wycinki, zostało kilka lat temu pozbawione drzew. Posadzony jest już nowy las, a niektóre drzewa mają już 2 metry wysokości. W najwyższym punkcie tego morenowego płaskowyżu znajduje się głaz narzutowy, a na nim wyryta jest nazwa góry. Wokół wzniesienia znajdują się inne, mniejsze, wyniesienia przedzielone jarami. Tereny pomiędzy Koźlicami, Rynarcicami, Juszowicami, Żelaznym Mostem, a stawem osadowym Gilów są niezwykle atrakcyjne dla rowerzystów. Teren jest pagórkowaty, bardzo lesisty, bogaty w zwierzynę. Kiedyś spotkałem tam nawet dwa muflony. Ciekawe czy jeszcze w tych okolicach egzystują.

Rozwińcie menu znajdujące się z lewej strony, a ukażą się wam trasy dojazdowe do Grzybowej Góry oraz pętle po tej górze.