Nawigacja turystyczna

Bardzo popularne stają się obecnie aplikacje na telefony komórkowe takie jak Endomondo, Runtastic i OsmAnd. Rzeczywiście są bardzo pomocne i sam ich używam, lecz nic nie zastąpi osobnego urządzenia do nawigacji turystycznej. Jakie są zalety urządzeń specjalistycznych w stosunku do aplikacji na telefony komórkowe? Są odporne na wpływy atmosferyczne. Deszcz im nie przeszkadza. Można je umocować za pomocą specjalnego uchwytu na kierownicy roweru. Są dokładniejsze. Do ich zasilania używa się z reguły wymienialnych baterii. Baterie telefonów komórkowych po kilku godzinach wyprawy w teren często się rozładowują, nie wytrzymując takiej ilości transmisji danych. Przy specjalistycznej nawigacji turystycznej wystarczy wozić ze sobą dodatkowy zestaw baterii, które wymienia się w kilka chwil. Nawigacje telefoniczne, jak mi podpowiada moje doświadczenie, niekiedy się "zawieszają" i zdarza się, że na terenach leśnych tracą łączność z całym systemem. Zapisany na urządzeniu ślad wyprawy możemy przenieść na komputer i używając większego ekranu może go edytować, zmieniać, poprawiać i w końcu użyć na takich witrynach jak ta.

eTrex Legend HCx

Od kilku lat używam urządzenia eTrex Legend HCx firmy Garmin i jestem bardzo zadowolony. To urządzenie już nie jest produkowane, ale seria eTrex nadal się rozwija. Jak kupić taką nawigację? W Lubinie nie udało mi się znaleźć sklepu z takimi produktami. Mojego eTreksa kupiłem za pośrednictwem Internetu. Udało się i nie zawiodłem się, ale okazało się, iż część funkcji jest inna, niż sam myślałem. Informacje zawarte na stronach internetowych po prostu nie wszystko wyjaśniają. Fora internetowe też nie okazały się pomocne. Być może, gdybym mógł zobaczyć urządzenie w sklepie i zasięgnąć na miejscu porady, kupił bym inny model.

Obecnie jestem posiadaczem nawigacji OREGON 600; także firmy Garmin. Jest nowocześniejsza od eTreksa. Jest to udany zakup.

Jeszcze mała ciekawostka. Takie nawigacje są bardzo przydatne u grzybiarzy. Jeżeli tylko wysiadając z samochodu zaznaczymy swoją pozycję, to powrót na miejsce, przy włączeniu odpowiednich funkcji, nie jest problemem. Poza tym możemy ciągle kontrolować swoją pozycje od punktu startu.