Media‎ > ‎

Nasz Lubin z 12.IX.2014

W sobotę, 20 września, odbędzie się Rajd pieszy i rowerowy do Starej Rudnej organizowany przez organizowaną przez PTTK pod hasłem "Turystyka łączy pokolenia". Prowadzącym rajd rowerowy jest Paweł Niewodniczański, zapalony miłośnik i propagator turystyki rowerowej w regionie.

Jest pan znany z propagowania turystyki rowerowej. Na naszym portalu regularnie prezentujemy proponowane przez pana trasy w regionie Ziemi Lubińskiej.

Paweł Niewodniczański: Za to propagowanie bardzo dziękuję. Wszystkie te trasy przedstawiam też na mojej prywatnej witrynie lubinskietrasyrowerowe.pl. Wiem, że wiele osób korzysta z moich propozycji. Spotykam ich na trasach.

Ostatnio ukazała się na pana witrynie informacja, iż jest pan współorganizatorem rajdu rowerowego PTTK do Starej Rudnej.

Paweł Niewodniczański: Jestem członkiem tej szacownej organizacji od 1967 roku. Zapisał mnie mój tata – wytrawny turysta i od tego czasu staram się aktywnie uczestniczyć w działalności PTTK.

Informacja na witrynie wspomina, że będzie pan prowadzącym trasę.

Paweł Niewodniczański: Rzeczywiści. Poprowadzę trasę rowerową. Zaczynamy w sobotę 20 września o godzinie 9:30 przy starej wieży ciśnień przy ulicy Parkowej. Naprzeciwko szkoły podstawowej nr 8. Pojedziemy do ulicy Hutniczej, następnie tunelem pod torami kolejowymi i wzdłuż szybu Z.G. Lubin do przejścia podziemnego pod „dwupasmówką". Dalej do lasu na zapleczu lotniska. Niebieskim szlakiem rowerowym dotrzemy do Goli i dalej do Koźlic. Ciągle lasem. Kolejny odcinek poprowadzi nas do Rynarcic. Od Rynarcic niewielki kawałek szosą. Znowu zagłębimy się w las. Przed Starą Rudno przetniemy szosę relacji Lubin-Rudna. Powrót zaplanowałem przez Toszowice i Składowice.

Czy jest dostępna mapka trasy?

Paweł Niewodniczański: Tak. Przygotowałem mapkę trasy i jest do zobaczenia na stronie www.lubinskietrasyrowerowe.pl. Jest tam też do pobrania plik gpx dla użytkowników nawigacji turystycznych.

Jakimi drogami będziecie podróżowali?

Paweł Niewodniczański: Znakomita większość trasy biegnie pięknymi terenami leśnymi. Trochę wśród pól. I niewielkie odcinki szosami. Będą to jednak szosy boczne - miejsca bezpieczne dla rowerzystów.

Ale proponujecie nie tylko trasy rowerowe.

Paweł Niewodniczański: Oczywiście. Jest także kilka tras pieszych. Marian Hawrysz – prezes lubińskiego PTTK - przygotował kilka propozycji. Można się z nimi zapoznać na stronie www.pttk.lubin.pl.

Dziękując za wywiad zapraszamy na trasy rowerowe i piesze rajdu PTTK. Życzymy dobrej pogody.

Paweł Niewodniczański: Dziękuję za życzenia i zapraszam wszystkich na rowerową eskapadę do Starej Rudnej.

Wywiad publikowany na portalu NASZ LUBIN 12 września 2014 r.