Contests and Awards

Crowd Pleasers Contest, Pflugerville, Feb. 22, 2020

Best in Class Officers

1st Place Super Select Varsity Officer

1st Place Grand Champion Officers out of all Officer Groups

In Solo Competition:

JUNIOR SOLO 9th-10th Grade

9th Runner Up Ellie Sewell Lake Travis Red Rubies JV

6th Runner Up Abrianna Grossman Lake Travis Cavalettes

SENIOR SOLO 11th Grade

Semi-Finalist Hazel Burshnick Lake Travis Cavalettes

6th Runner Up Madi Mudd Lake Travis Cavalettes

5th Runner Up Morgan Webb Lake Travis Cavalettes

3rd Runner Up Carley Clayton Lake Travis Cavalettes

2nd Runner Up Emme Clowe Lake Travis Cavalettes

Winner Jamison Boyer Lake Travis Cavalettes

SENIOR SOLO 12th Grade

7th Runner Up Katie Little Lake Travis Cavalettes

3rd Runner Up Kassidi Bender Lake Travis Cavalettes

In duet competition:

1st Runner Up HS Duet - Kassidi Bender and Emme Clowe

In Ensemble Competition:

1st Runner Up HS Medium Ensemble - Caroline Ausley, Kassidi Bender, Jamison Boyer, Hazel Burshnick, Emme Clowe, Carley Clayton, Morgan Webb

In Dance Officer Competition:

Officer Super Sweepstakes Winner

Best in Class Officer Routines

1st Place Super Select Jazz

1st Place Super Select Lyrical

1st Place Super Select Open

Ascension Contest at Katy High School February 29, 2020

Awards Results

In the Solo Competition:

JUNIOR SOLO 9th-10th Grade Medalists

Abigail Luetzelschwab, Cavalette

Madison Macliver, Red Ruby

Maya Modur, Red Ruby

JUNIOR SOLO 9th-10th Grade WINNER - Abrianna Grossman, Cavalette

SENIOR SOLO 11th Grade Medalists

Carley Clayton

Emme Clowe

3rd runner up Morgan Webb

SENIOR SOLO 11th Grade Winner Jamison Boyer

SENIOR SOLO 12th Grade

3rd runner up Kassidi Bender

In Ensemble Competition:

2nd Runner Up Duet - Kassidi Bender and Emme Clowe

WINNER JV Trio - Madison Macliver, Ariel Davis, Sierra Stewart

WINNER Small Ensemble HS - Sophia Cho, Morgan Pearson, Jaylynn Bonds, Aimee O’Brien, Faith Flickinger

1st Runner Up HS Medium Ensemble - Caroline Ausley, Kassidi Bender, Jamison Boyer, Hazel Burshnick, Emme Clowe, Carley Clayton, Morgan Webb

2nd Runner Up HS Extra Large Ensemble - Anapaula Barron, Kassidi Bender, Kara Buckner, Jaden Ceshker, Halle Hagarty, Grace Harmer, Kendall Harvey, Madelyn Hendon, Kayla Holst, Sarah Jendresky, Sarah Kalina, Katie Little, Lexi Lorenz, McKenzie McGuire, Nabiha Momin, Abigail Riquelme, Kendall Thompson, Lauren Thorp, Reagan Wilbanks, and Ivy Williams

In Social Officer Competition:

Social Officers are:

Head Sr. SO Kendall Thompson, Sr. Sarah Kalina, Sr. Madelyn Hendon, Jr. Bella Gordon, Jr. Katelyn Milkiewicz

3rd Place Social Officers

Outstanding Artistry Judges Award for their Jazz

Outstanding Artistry Judges Award for their Open

TEAM Competition Awards

Red Rubies

Best in Class Routines

1st Place Large JV Jazz

1st Place Large JV Lyrical

1st Place Large JV Pom

Crowd Pleasers Judges Award for their Pom

Academic Award Red Rubies

Grand Champions 1st Place Large JV - Rubies

In Dance Officer Competition:

Officers are: Capt. Kassidi Bender, Sr. 1st Lt. Katie Little, Sr. Lt. Kendall Harvey, Jr. Lt. Jamison Boyer, Jr. Lt. Hazel Bushnick, Jr. Lt. Emme Clowe, Jr. Lt. Madi Mudd, Jr. Lt. Abigail Richter, Jr. Lt. Morgan Webb

Jazz winner

Lyrical winner

Modern winner

Winner Overall Lyrical

Overall Modern 1st Runner Up

Overall Grand Champion Class

3rd Overall Grand Champion Officers!!

In the Super Team Category

Cavalettes

TEAM Competition Awards

Red Rubies

Best in Class Routines

1st Place Large JV Jazz

1st Place Large JV Lyrical

1st Place Large JV Pom

Highest Scoring JV Dance for their Pom with a 98.5 out of 100

Grand Champion Reserve (2nd Place) JV - Rubies

Best in Class Team Routines

2nd Place Super Varsity Jazz

2nd Place Super Varsity Kick

1st Place Super Select Varsity Pom AND 3rd Highest Point Routine of the day

Academic Award - Cavalettes

Best in Class Grand Champions

1st Place Tie - Super Varsity - Cavalettes

3rd PLACE Tie Overall Grand Champions - Cavalettes

In the Super Team Category

Cavalettes

Best in Class Team Routines

1st Place Super Varsity Jazz

1st Place Super Varsity Kick

2nd Place Super Varsity Pom

Judges Award

Best in Class Grand Champions

1st Place Super Varsity - Cavalettes

WINNER OVERALL Team Kick

1st Runner Up OVERALL Team Jazz

4rd PLACE Overall Grand Champions - Cavalettes