2017 Biennial Quilt Show Photos

Biennial Quilt Show


"Spring Fling" was held April 22, 2017 at Lourdes High School in Oshkosh, WI. Special thanks go to Janice Potratz and Irene Woller for their leadership. 

Thank you for joining us!

Best of Show - Wool Horses by Kathy Borgardt                                                                         


   

Viewers Choice – Sea Life by Anita Carpenter




 Ribbon Winners

Class A -Hand Quilted                                                                   1st              Laura Ramseier

Class A -Hand Quilted                                                                   2nd             Laura Ramseier

Class D – Sm Home Machine Quilted – NonComputer Assisted  1st              Liz Lahm

Class D – Sm Home Machine Quilted – NonComputer Assisted  2nd             Cheryl Juedes

Class D – Sm Home Machine Quilted – NonComputer Assisted  3rd              Joleen Stadler

Class E- Med Home Machine Quilted -NonComputer Assisted    1st              Jean VandHey

Class E- Med Home Machine Quilted -NonComputer Assisted    2nd             Cheryl Juedes

Class E- Med Home Machine Quilted -NonComputer Assisted    3rd              Lois McGlynn

Class E- Med Home Machine Quilted -NonComputer Assisted    Honorable Cheryl Juedes

Class F – Lg Home Machine Quilted – NonCompter Assisted     1st              Lois McGlynn

Class F – Lg Home Machine Quilted – NonCompter Assisted     2nd             Cheryl Juedes

Class F – Lg Home Machine Quilted – NonCompter Assisted     3rd              Marian Galston

Class H – Med Long Arm Quilted NonComputer Assisted            1st              Terry Schloss

Class H – Med Long Arm Quilted NonComputer Assisted            2nd             Irene Woller

Class H – Med Long Arm Quilted NonComputer Assisted            3rd              Pat Van Epps

Class H – Med Long Arm Quilted NonComputer Assisted            Honorable Bev Wallace

Class H – Med Long Arm Quilted NonComputer Assisted            Honorable Bev Wallace

Class I – Lg Long Arm Quilted NonComputer Assisted                1st              Mary Gibbons

Class I – Lg Long Arm Quilted NonComputer Assisted                2nd             Pat Van Epps

Class I – Lg Long Arm Quilted NonComputer Assisted                3rd              Mary Gibbons

Class I – Lg Long Arm Quilted NonComputer Assisted                Honorable Theresa Kettner

Class K – Med Home/Longarm Computer Assisted                      1st              Terry Schloss

Class K – Med Home/Longarm Computer Assisted                      2nd             Marilynn Walters

Class K – Med Home/Longarm Computer Assisted                      3rd              Lynn Mozingo

Class K – Med Home/Longarm Computer Assisted                      Honorable Ruth Mathwig

Class K – Med Home/Longarm Computer Assisted                      Honorable Lynn Mozingo

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         1st              Janice Potratz

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         2nd             Pat Schneider

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         3rd              Pat Schneider

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         Honorable Marjorie Sutter

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         Honorable Marilynn Walters

Class L – Lg Home/Longarm Computer Assisted                         Honorable Jan Steinert

Class M – Art                                                                                 1st              Anita Carpenter

Class M – Art                                                                                 2nd             Anita Carpenter

Class M – Art                                                                                 3rd              Susan Imbs

Class M – Art                                                                                 Honorable Wendy LeDioyt

Class N – Miniatures                                                                      1st              Wendy LeDioyt

Class N – Miniatures                                                                      2nd             Bev Wallace

Class N – Miniatures                                                                      3rd              Terry Schloss

Class N – Miniatures                                                                      Honorable Terry Schloss

Class O – Wool                                                                              1st              Kathy Borgardt

Class O – Wool                                                                              2nd             Jean Rothenbach

Class O – Wool                                                                              3rd              Tina Kahler

Class P – Home Decor/Runners/Toppers                                    1st              Ruth Mathwig

Class P – Home Decor/Runners/Toppers                                    2nd             Gwyneth Robbins

Class P – Home Decor/Runners/Toppers                                    3rd              Marilynn Walters

Class Q – Wearables                                                                     1st              Irene Woller

Class Q – Wearables                                                                     2nd             Cheryl Juedes

Best of Show – Wool Horses                                                                           Kathy Borgardt

Viewers Choice – Sea Life                                                                               Anita Carpenter


For more information, contact the show chairpersons at LakesideQuiltShow2017@gmail.com 


Additional photos of the quilts hung in the show.





Comments