Wyszukiwanie w języku naturalnym 

Was your information collected by a man or by a mouse? The Economist

Wpisanie słów kluczowych do okna wyszukiwania w Google czy innej wyszukiwarce daje nam czasem nadmiar informacji, bowiem wyszukiwarki najczęściej podają wszystkie strony, na których występuje wyraz przez nas podany. Można oczywiście wyszukiwanie zawężać, szukać fraz (" "), dodać słowa kluczowe, stosować operatory, użyć opcji zaawansowanych... 

Szukając odpowiedzi na pytanie zamiast wpisywania słów kluczowych można wpisać pytanie licząc, że ktoś już takie pytanie zadał na stronie i tam też znajdzie się odpowiedź. Jeśli to nie skutkuje, warto zmienić wyszukiwarkę na taką, która zrozumie nasze pytanie i znajdzie za nas odpowiedź na zadane pytanie. Porównajmy:

Google się stara, Ask Jeeves to klasyk a Answers i Hakia jest nowa w wersji beta (testowej). Która odpowie najlepiej na proste pytania o aktualne fakty? A ty, znasz odpowiedzi?

Pierwsze linki prowadzą do polskiej wersji google. Następne do angielskiej, pozostałe narzędzia działają tylko po angielsku. Oczywiście pytanie można inaczej sformułować, niektóre wyszukiwarki podają nawet własne sugestie. Polecam przekonać się samemu, zadać trudniejsze pytania..., można i o imię Boga pytać albo o to, co robić?

H-BOT freetranslation