Č.p. 276

Smutný osud jedné nemovité kulturní památky.
 
Bývala to nejkrásnější vila v širém okolí a možná i v celé Praze. Já už si její  plnou krásu nepamatuji, protož stejně jako teď, i režim Obvodních podniků bytového hospodářství, nechal vilu vesele chátrat. Kolem roku 1990 jsem zaregistroval stavební ruch a říkal jsem si, že je vila zachráněna. Velice jsem se zmýlil, neboť i teď je komunální i státní správě osud vily lhostejný. A  majitel?  I zde asi bude platit osvědčený scénář: nechat zchátrat do takového stavu, aby už nebylo co zachraňovat, získat demoliční výměr  a takto vyčištěný pozemek výhodně zpeněžit, připadně postavit nějakou sklobetonovou potvoru.
 
 
Vilu postavil kolem roku 1871 architekt Zdenko Schubert von Soldern *1844  †1922, pro svého bratra, právníka JUDr E. Schuberta.
 
 
 
   
Vila dnes. Pustne a pustne. Místo zahrady vyasfaltované, asi načerno postavené parkoviště.  Pohled na severozápadní průčelí. Převzato z http://www.slavnevily.cz/vily/praha/schubertova-vila 
   
Pohled od Libocké na průčelí vily. Převzato z http://www.slavnevily.cz/vily/praha/schubertova-vila  Půdorys - dole je vchod z Libocké. Místo té, kdysi asi krásné zahrady, je vyasfaltované jakési parkoviště.  Převzato z http://www.slavnevily.cz/vily/praha/schubertova-vila 
   

 

Schubertova vila si "zahrála" ve filmu Lásky mezi kapkami deště. Film byl natočen Karlem Kachyňou v roce 1979. Nás zajímá hlavně to, že režim, který se holedbal jak o kulturní dědictví pečuje, nechal vilu chátrat stejně  jako nynější vlastník, za tichého přihlížení orgánů samosprávy. Na balkoně †Rudolf Hrušínský,†Miroslav Macháček, zády k nám Tereza Pokorna a Lukáš Vaculík. 

Comments